2014 yılında bloğum cokgezendam.com‘u açtığımda ilk günler tam bir hayal kırıklığıydı. Arkadaşlarım bile girmiyordu. Doğum günü yapsam daha çok insan gelir, emeğime yazık diye üzülüyordum. Sonrasında yılmadan uğraşınca, bir işte sebat edince sonucun da gelmeye başladığını gördüm. Nitekim zamanla çok ciddi sayılara ulaştım. Bloğum sayesinde çeşitli ödüller, hatta TRT’de jürilik görevi bile yaptım. Aradan geçen 3 yılda bloğum Türkiye‘de en çok aranan tatil yerleri konusunda önemli kaynaklardan biri oldu.

Bugün artık belli bir büyüklüğe ulaştığı için sizlerle Türkiye’de insanlar en çok nereleri araştırmış paylaşayım istedim. 2017 yılında toplam 1.2 milyon tekil ziyaretçi bloğumu ziyaret etmiş.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

En Çok Aranan Tatil Yerleri ve Yazıları

Bloğumda en çok aranan yazılara baktığımda genelde insanların en rahat erişebilecekleri yerleri daha çok okuduklarını görüyorum. Çoğu zaman İstanbul’a yakın bir yer, Uzak Doğu’nun rüya gibi bir şehrinden çok daha fazla ilgi görebiliyor. İşte size 2017 yılında bloğumda insanların en çok merak edip okuduğu yazılarım:

Galata Kulesi

Doğma büyüme İstanbul‘da yaşamış biri olarak sürekli önünden geçip bundan 2 yıl önce ilk defa tepesine çıktığım İstanbul’un bu nadide kulesinin bu kadar merak edildiğini bloğuma yazdıktan sonra öğrendim. Her gün yüzlerce insan Galata Kulesi hakkında bilgi edinmek için bloğumu ziyaret ediyor. İstanbul’un en eski ve güzel kulelerinden Galata Kulesi Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından 528 yılında fener kulesi olarak ahşaptan inşa ettirilmiş. 1348 yılında ise Cenevizliler tarafından İsa Kulesi (Christea Turris) adı ile yığma taştan yapılmış. Galata Kulesi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz blog yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Galata Kulesi’ni Gezmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Thassos Adası

Daha Türkiye’de çoğu kimsenin pek haberi yokken değerli gazeteci arkadaşım Eren Güler, Yunanistan‘da İstanbul’a yakın cennet gibi ada keşfettim senin bloğunda yazayım mı deyince ben de tabiki dedim. Sonra da olanlar oldu. Bir anda yazı patladı ve Thassos Adası (Taşoz ya da bir diğer şekli ile Thasos) bir anda Türklerin ilgi odağı oldu. Adaya gitmeyeni dövmeye başladılar. Eren Güler’in bu yazısı bloğumun eşik atladığı ve ciddi trafiklere ulaşmasında öncü yazılardan biri oldu. Bir nevi Çok Gezen Adam’ın mihen taşlarından oldu. Sonrasında ben de gidip ayrıca bir iki  yazı daha yazdım. Tüm Thassos yazılarımı aşağıdaki linklerden ulaşıp okuyabilirsiniz.

 1. Burnumuzun Dibindeki Cennet Ada: Thassos Adası
 2. Thasos Adası Gezilecek ve Görülecek Yerler | Taşoz Gezi Rehberi
 3. Yunanistan Thassos Adası Plajları Rehberi

Çatalca Çilingoz

Bloğumu düzenli takip edenler bilir, markalardan aldığım otomobilleri test etmek için İstanbul’dan araba ile gidilebilecek yerler belirleyip hem otomobiller hakkında bir deneyim yazısı yazarım hem de bu keşfettiğim yerleri ayrı bir yazıda anlatırım. Yine böyle bir seferde Dijitalseyahatname bloğu ile bildiğiniz Gizem, Çatalca’da çok ilginç köyler varmış gel buraları keşfedelim dedi. Ben de olur dedim ve keşfe çıktık. Ben nereden bileyim insanların Çatalca’yı birileri yazsa da okusak diye yanıp tutuştuklarını 🙂 Siz de merak ederseniz işte bir birinden ilginç köyleri ile Çatalca Çilingoz yazımı aşağıdaki linkten açıp okuyabilirsiniz.

 1. 1 Günde Çatalca Gezilecek Yerler: Deniz, Piknik, Mangal ve Tarih 1 Arada
 2. Toyota Corolla ile Çatalca ve Köyleri’nde Test Sürüşü ve İzlenimler

Budapeşte

Yıllar önce gazeteci iken İstanbul’dan Porsche Panamera Diesel’ler ile Budapeşte’ye bir roadshow gerçekleştirmiştik. Bu hayatımın en ilginç deneyimlerinden biri idi. Budapeşte’de kaldığım süre ise sadece bir gece idi ama o kadar sürede şehre aşık olmuş ve yeniden geleceğim sözü vermiştim. Neyse sene 2016 olduğunda yılbaşı için Budapeşte’ye bilet alıp 10 saatlik bir rötara rağmen şehre ulaşmayı başardım. Sonra bu şehri daha çok sevip aynı yılın eylül ayında yeniden gittim. 2017 yılında da bu sefer de mayıs ayında yeniden gittiğim Macaristan‘ın başkenti hakkında birçok farklı yazılarım oldu. Birçok okurum senin yazılarını print edip şehri gezdik çok teşekkür ederiz mesajları atıyor. Bu mesajları almak insanı gerçekten çok mutlu ediyor. İşte size Budapeşte ile ilgili tüm yazılarım:

 1. 3 Günde Uçak Dahil 700 TL’ye Budapeşte’yi Nasıl Gezdim?
 2. Budapeşte Gezi Rehberi | Ucuza Tatil Tüyoları
 3. Budapeşte Ulaşım Tüyoları | Havalimanı, Metro…
 4. Budapeşte Gece Hayatı | İnlerine Girdim
 5. Budapeşte Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 6. A’dan Z’ye Budapeşte Gece Hayatı Tüyoları
 7. Porsche’ler Mohaç Seferi- 3 ve 4. Gün Bükreş-Sibiu-Budapeşte
 8. THY ile 10 Saatlik Rötarın Hikayesi: Yılbaşına Uçakta Girmek

Ankara

Bir yaz günü eski çalıştığım şirketten bir arkadaşımın düğünü için arkadaşlarla toplandık ve benim arabamla Ankara’ya gittik. Düğüne gitmişken hafta sonu Ankara’yı gezelim dedik. Gezdik dolaştık sonra da dönünce bloğuma deneyimlerimi yazdım. Açıkçası yazıyı yazana kadar Ankara’nın bu kadar meraklısı olduğunu bilmiyordum. Özellikle hafta sonları Ankara’da gezilecek yerler konusunda meraklı ciddi bir kitle olduğunu bu sayede keşfettim. Ankara’ya yolu düşecekler aşağıda bu yazımın linkini bulabilirsiniz.

Ankara Sıkıcı Diyenler Buraları Gezmemiş Olsa Gerek

THY’den Mille Bilet Alacaklar Dikkat

Çok uçanların vazgeçilmezi THY’nin mil programı hakkında yazdığım yazılar da THY’yi pek memnun etmese de mille bilet almayı planlayanlara ciddi faydalar sağlıyor. Nitekim THY mil programı hakkına yazdığım yazılar bir günde en çok okunma rekorunu hala elinde tutmayı başarıyor. Bu yazılarımdan bir tanesini sadece bir günde 85 bin tekil kişinin okuduğu günü daha dün gibi hatırlıyorum. Mil ile bilet almadan önce muhakkak bu konuda yazdığım yazıları okumanızı tavsiye ederim. Yoksa cidden giden millerinize ve fazladan ödediğiniz paralara yanabilirsiniz. Bu konuda yazdığım ve okunma rekorları kıran yazılarımın linkleri:

 1. THY’den Mille Uçak Bileti Alacaklar Dikkat! Kazık Yemeyin…
 2. Çok Uçanlar Dikkat! THY Miles&Smiles Avantajları Azalıyor
 3. THY Milleri Yanacak Miles&Smiles Üyelerine Mil Harcama Tavsiyeleri

Çanakkale

Test aracı alıp keşfe çıktığım yerlerden biri de bu sene Çanakkale oldu. Çanakkale’de kısa süreye bolca yer sığdırmaya çalıştım. Çanakkale ve Gelibolu Yarımadası gezilerim sırasında birçok keyifli yazı yazma imkanım oldu. Çanakkale’de gezilecek yerler’den başladım, Çanakkale yeme içme rehberi ile devam ettim. Tabi her gittiğimde gönlümün bam telini inletmeyi başaran Gelibolu’yu yazmamak da olmazdı. İşte bu sene en çok aranan tatil yerlerinden biri olan Çanakkale hakkındaki yazılarım:

 1. 2 Günde Çanakkale’de Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi
 2. Çanakkale’de Nerede Ne Yenir? Çanakkale Yemekleri
 3. Çanakkale’de Nerede Kalınır? Cura Hotel Nasıl?
 4. 1 Günde Gelibolu’da Gezilecek ve Görülecek Yerler
 5. Çanakkale Şehitler Anıtı (Abidesi) ve Sembolik Şehitlik
 6. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi
 7. Yanıbaşımızdaki Cennet Koy: Fatma Kadın Koyu

Likya Yolu

Türkiye her yeri cennet bir memleket. Bu cennetlerden biri de belki de dünyanın en güzel trekking rotalarından Likya Yolu. Bloğumun değerli konuk yazarlarından Eren Güler’in Likya Yolu tecrübeleri de bu rotayı yapmak isteyenler için birkaç yıldır önemli bir kaynak oluyor. Açıkçası Eren Güler’in Likya Yolu yazısını okuyan herkesin içinde bu rotayı yapma şevki filizleniyor. Bu yazıyı bir okuyan bir de okumayan pişman oluyor. Benden söylemesi.

10 Liraya Bu Manzara, İnanılmaz Bir Tatil: Likya Yolu Yürüyüşü

Edirne

Edirne Muradiye Camii

Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için hafta sonu gezilecek yerler listesinde Edirne ilk sıralarda yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentlerinden biri de olmuş olan şehir hem tarihi yapıları hem de efsane lezzetleri ile görülmeye değer. Üstüne de cillop gibi otobandan yaklaşık 2 buçuk saatlik yolculukla şehre ulaşabiliyorsunuz. Sabah git, gez dolaş ye, akşam geri dön formatında bir gezi için ideal. Şimdiye kadar yolu bu güzel şehrimize düşmemişler için blog yazıma bir göz atmalarını tavsiye ederim.

 1. 1 Günde Araba İle Edirne Gezi Rehberi
 2. Haftasonunda 2 Günde 1000 km Yol Notları

Gökçetepe

Özellikle yaz dönemlerinde İstanbul ve çevresinde yaşayanların en büyük ihtiyacı hafta sonu araba ile gidilebilecek güzel plajı olan yakın yerler oluyor. Bu ihtiyaca en güzel cevap veren yerlerden biri de Saros Körfezi ve çevresi. Burada birçok güzel köy var.  Bu köylerden bir kısmı Edirne’nin Keşan, bir kısmı da Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlılar. Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Gökçetepe bu yıl en fazla merak edilen yazılardan biri oldu. Sağ olsun burayı da bloğuma kazandıran değerli konuk yazarım Eren Güler oldu. Aşağıda Gökçetepe yazısının yanında civarda yine yoğun ilgi gören Çanakkale’nin Güneyli Köyü hakkında yazısını da okuyabilirsiniz.

 1. İstanbul’a Çok Yakın Bir Cennet: Gökçetepe
 2. İstanbul’a en yakın Ege Tatili… Şezlong 3 lira, çay 75 kuruş…

1 Yorum

 1. Merhaba,
  Öncelikle bu müthiş başarı için sizi gönülden tebrik ederim. Sıkı takipçiniz olarak merak ettiğim bir konu var. İnternete baktığımda onlarca Türkçe içerikli gezi bloğu görüyorum. Birçoğu bir seneyi doldurmadan yazı yazmaya son vermiş. Bu başarı hikayesine giden uzun yolda sizin motivasyonunuz ne oldu? Muhtemelen birçok kırılma noktanız, yazı yazmaya ara vermeyi düşündüğünüz zamanlar olmuştur diye tahmin ediyorum, bunları nasıl atlattınız?
  Sevgiler & Saygılar
  Ali

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz