Ana sayfa Edirne 1 Günde Araba İle Edirne Gezi Rehberi

1 Günde Araba İle Edirne Gezi Rehberi

219
8

Ekim ayında İstanbul’dan Edirne‘ye hem otomobil test etmek hem de Edirne’yi keşfetmek için bir seyahat gerçekleştirdim. İstanbul’un trafiğinden kaçıp yakın bir yerlerde zaman geçirmek isteyenler için oldukça güzel bir tercih Edirne. Üstelik şu dönemlerde tatilciler de azaldığı için yollar da oldukça boş oluyor.

Araba ile İstanbul Edirne Yolculuğu

Biz yolculuğumuza pazar günü saat 10:45 sularında Florya’dan başladık. Florya’dan Edirne yaklaşık 240 km. Yaklaşık 2 saat gibi bir sürede kendimizi Edirne içinde bulduk. Açıkçası iş çıkışı Maslak’tan Florya’ya 35 km yolu 2 saatte aldığım zamanlar şu sıralar sıkça oluyor.  Edirne’de Selimiye Camii yakınlarında birçok otopark müsait. Ama ara sokaklarda ücretsiz yerler de bulmanız çok da zor olmuyor.

Bizim Edirne’de ilk durağımız Selimiye Camii’nden önce Köfteci Osman oldu. Seyahatimiz boyunca da yemek yedik, bir ya da 2 yer gezip yeniden bir şeyler yedik:) Ama ben okuması daha rahat olması için yemek yediğimiz ve gezdiğimiz yerleri bir arada anlatacağım size.

Edine’de Görülmesi Gereken Yerler

1) Selimiye Camii

Selimiye ve Mümar Sinan EdirneSelimiye Camii EdirneEdirne denince ilk akla gelen yer tabiki de Selimiye Camii olur. Osmanlı’nın yetiştirdiği en meşhur mimar olan Mimar Sinan’ın ustalık eseridir. Selimiye Camii, 550 milyon akçe harcanarak 400 kalfa ve 14 bin işçiyle sürdürülen yaklaşık yedi yıllık bir mesai neticesinde, 14 Mart 1575 tarihinde ibadete açılmış ve 1620 m2’si iç bölüm olmak üzere toplam 2475 m2’ye yayılan alanıyla, “kapladığı yer bakımından dünyanın en geniş camisi” olarak mimarlık tarihindeki müstesna yerini ayırmıştır.

Camii'nin sol üst kısmında kapalı olan bölüm, birçok Osmanlı camiinde de görülen padişah ve korumalarının namaz kıldığı bölge. Böylece padişah namaz kılarken olası bir süikaste önlem alınmış olunuyor
Camii’nin sol üst kısmında kapalı olan bölüm, birçok Osmanlı camiinde de görülen padişah ve korumalarının namaz kıldığı bölge. Böylece padişah namaz kılarken olası bir süikaste önlem alınmış olunuyor

Camii hem iç hem de dış mimari olarak Sultan Ahmet Camii’ni andırıyor. Camii içindeki fil ayağı olarak adlandırılan sütunların heybeti de insanı büyülemeye yetiyor. Bu camii ile ilgili daha önce yazdığım “Bilinmeyen Yönleriyle Selimiye Camii: 14 İlginç Bilgi” yazıma bakabilirsiniz. Orada çok fazla detaya yer verdiğim için bu yazıda bilgileri özet geçiyorum.

2) Edirne Eski Camii

Edirne Eski Camii

Eski Cami’nin inşaasına, Osmanlı’nın Fetret Devri diye anılan döneminde Süleyman Çelebi tarafından 1403 yılında başlanıyor. I. Mehmed zamanında 1414’te camiinin inşaası tamamlanıyor. Caminin yan kapısı üzerindeki kitâbeye göre mimarı Konyalı Hacı Alâaddin, kalfası ise Ömer ibn-i İbrahim’dir. Caminin 9 kubbesi ve 2 minaresi bulunuyor. Dışarıdan bakıldığında sıradan bir Osmanlı Camii gibi duruyor.

Edirne Ulu (Eski) CamiiAncak bu camiinin öyle sırdan bir camii olmadığını kapısına yaklaştığınızda anlıyorsunuz. Kapının sağ kısmında kalan duvarda hat sanatıyla “Allah” sol tarafında da “Muhammed” yazıları sizi karşılıyor.

Edirne Eski Camii 4 Edirne Eski Camii 2 İçeri girdiğinizde ise duvar ve sütunlardaki hat sanatı gerçekten gözlerinize bayram yaşatıyor. Mihrabın sağ tarafında bulunan ve Kabe’den getirildiği rivayet edilen taş da ayrı bir ziyaret noktası olarak bu camiide yer alıyor.

Kabe'den getirildiği rivayet edilen taş
Kabe’den getirildiği rivayet edilen taş

Açıkçası bu camiiyi gezdikten sonra bu kadar meşhur olmamasını Selimiye Camii’nin hemen karşısında olmasına bağladım.

3) Üç Şerefeli Camii

3 Şerefeli camii dışarıdan EdirneYapımına II. Murat zamanında 1437’de başlanmış ve inşaatı yaklaşık 10 yıl sürmüş. Camii’nin mimarı, Mimar Müslihiddin (Felçli Mimar). Bu camii Osmanlı’nın o zamanki klasik mimarisinden çok farklı bir mimariye sahiptir. Selçuklu Mimarisi’nden Osmanlı mimarisine geçisin ilk örneklerinden olması nedeniyle aslında mimari tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu Camii 100 yıl sonra Mimar Sinan’ın yapacağı camiilerin ana fikri için öncü olmuştur. Üç Şerefeli Camii, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de yer alan tarihimizin önemli eserlerindendir.

3 şerefeli Camii

Bu camiinin birbirinden farklı 4 minaresi bulunur. İlk bakışta sanki başka camiilere ait gibi duruyorlar. Bu minarelerden birincisi camiye adını da veren 3 şerefeli minaredir. Bu minareye 3 ayrı yoldan çıkılmaktadır.  1. yol 1 ve 3. şerefeye, 2. yol 2 ve 3. şerefeye, 3. yol ise sadece 3. şerefeye çıkar. 81 metre yükselikteki bu minare döneminde Osmanlı’nın en uzun minaresi idi. Bu camiinin bir ilginç noktası da kubbesidir. Bu camii ile çok kubbeli yapıdan, tek ve merkezi kubbeli bir yapıya geçilmiştir.

3 Şerefeli Camii avlusu Edirne 3 Şerefeli Camii içi EdirneCamii her ne kadar kubbe yapısı ve mimarisi ile Osmanlı’nın Mimar Sinan tarafından doruğa ulaştırılan mimari anlayışına öncülük etmiş olsa da içerisine girdiğinizde kendinizi bir Selçuklu Camii’nde hissediyorsunuz. Bunun başlıca nedeni iç alanın dikdörtgen şeklinde olması. Selçuklu döneminde camiiler, ön saf sevabı daha çok kişi tarafından alınsın diye bu şekilde tasarlanıyormuş.

4) Edirne Sokullu Hamamı

Edirne Sokullu HamamıÜç Şerefeli Camii’nin hemen karşısında bu tarihi hamamı ziyaret edip, gezinin yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. Açıkçası bizim kısıtlı zamanımız olduğu için bu kadar keyfe kaçma imkanımız olmadı.

5) Rüstempaşa Kervansarayı

Rüstempaşa Kervansarayı1554’de Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı ve sadrazamı olan Damat Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan bu yapı bugün bir otel olarak işletiliyor. Bu yapının ön cephelerinde ise dükkanlar bulunuyor.

Tarihi çarşı Edirne

6) Edirne Saraçlar Caddesi

Edirne Saraçlar CaddesiEdirne BerberEskiden saraçlar bulunduğu için bu adı alan cadde, bugün İstiklal Caddesi’ni andırıyor. Şehrin yaya trafiğinin en yoğun olduğu bu caddede, birçok kafe, restorant ve mağazalar yer alıyor. Birçok meşhur ciğerciyi de bu cadde ya da ona bağlı ara sokaklarda bulabilirsiniz. Özellikle hala eski usul dükkanların bulunması buraya nostaljik de bir hava katıyor.

7) Edirne Sokakları

Edirne Devlet korosu Eski Binası saraçlar caddesi 2Ben birçok yeri gezerken olduğu gibi Edirne sokaklarında da biraz kayboldum. Sokaklarda kaybolarak yeni yerler keşfetmek gibisi yok. Böylece şehri çok daha güzel öğrenebiliyorsunuz. Bu esnada da karşıma ilginç kareler denk geldi

Edirne’de Nerede Ne Yenir? 

1) Köfteci Osman

Köfteci Osman Edirne

Açıkçası Edirne’ye gidiyorsun ne köftesi, ciğer yemelisin dediğinizi duyar gibiyim. Ancak Edirne’ye gelmişken methini birçok yerden duyduğumuz adaşım Köfteci Osman’ı ziyaret etmemek olmazdı. Üstelik de Edirne’de ilk durağımız burası oldu. Açıkçası methedildiği kadar da varmış. Hemen Selimiye Camii’nin yanındaki taksi duraklarının orada bulunan küçük bir dükkan burası.

 Köfteci Osman 3Öyle lüks bir yer beklemeyin. Ancak 1988 yılından beri köfte yapan Osman Usta bu işin ustası. Dana kaburgasından hazırlanan eti çekerek kıyma yapıyor ve içi sulu dışı kızarmış o lezzetli köfteleri masanıza getiriyor.  Ayrıca köftelerin yanında odun ekmeği verilmesi de ayrıca bir artı. Bir porsiyon köfte 12 TL, piyaz 5 TL.

2) Edirne Ciğerci Kazım ve İlhan Usta

Edirne Ciğerci Kazım ve İlhan Usta 1 Açıkçası Edirne ciğeri konusunda birçok farklı tavsiye aldım. Bunlardan ilk durağımız Ciğerci Niyazi oldu. Buradaki kuyruk açıkçası bizi korkuttu. Aydın Tava Ciğer ve Niyazi Usta sürekli kuyruk olan en meşhur ciğerciler. Bizim gittiğimiz Edirne Ciğerci Kazım ve İlhan Usta da şehrin meşhur ciğercilerinden ama biraz daha ara sokaklarda olduğu için kuyruk beklenen bir durum olmuyor. Ancak kuyruk beklemiyorsunuz demek kötü ciğer yiyorsunuz anlamına gelmiyor.

Edirne Ciğerci Kazım ve İlhan Usta 3

Üstelik beraber gittiğim arkadaşlarımdan biri ciğer sevmiyordu ve burada tadına baktıktan sonra ciğere karşı bakış açısı değişti 🙂 Gerçekten İstanbul’da Edirne ciğer adı altında pek lezzeti olmayan şeylerle kandırıldığımız burada gördük. Gerçekten ciğerin tadını aldık burada. Burada da ciğerin porsiyonu 12 TL. Piyaz da yine 5 TL. Burada ikram için bile çay bulunmuyor.

3) Kervansaray (Yunus) Dondurma
Edirne Kervansaray Yunus Dondurma 2

35 yıldır dondurma işinde olan Yunus Dondırma’nın sahipleri burayı 15 yıl önce açmış. Doğal meyveler ve gerçek sütle yapılan dondurmanın birçok çeşidi var. Rüstempaşa Kervansarayı’nın yanıbaşındaki bu dondurmacıda ben de dondurmanın tadına baktım. Açıkçası hayatımda yediğim en güzel dondurma diyemesem de denenmeye değer. Üstelik de bir top dondurmanın sadece 1 TL olduğu düşünülürse.

4) Diğer Lezzetler

Edirne karışık Osmanlı Macunu
Edirne karışık Osmanlı Macunu

Edirne sokak satıcısı

Açıkçası Edirne’de daha tadına bakılması gereken birçok yer var. Ancak günübirlik gittiğinizde hem zamanınız hem de mideniz tüm bu lezzet duraklarını ziyaret etmeye imkan vermiyor. Şehirde Osmanlı macunları ve çekirdek satan seyyar satıcılar daha Selimiye Camii’nden itibaren sizin ilginizi çekmeyi başarıyor.

ArslanzadeKavala Kurabiyesi

İlk dükkanı 1947 yılında havlucular Hanı’nda Arif Bey tarafından kurulan işletmenin bugün Edirne’de 20 farklı noktada mağazaları bulunuyor. Narlı lokum Hürrem, kare kesilmiş Kavala kurabiyesi, Antepfıstıklı kallavi, pehlivanlara güç veren 41 çeşit baharattan yapılmış deva-i misk helvası yöreye özgü tatlılardan bazıları. Yağsız, unsuz ve tuzsuz bir kurabiye olan kallavi, Antepfıstığı, bal, safran ve şekerden yapılıyor. Oldukça lezzetli olan bu kurabiyenin fiyatı ise biraz tuzlu: 12 TL. Kavala kurabiyesi ise, Kavala’da yediklerime kıyasla çok da iyi sayılmaz. Ama çayın yanında eşlik edebilecek düzeyde.

Hardaliye

Üzüm, vişne yaprağı ve hardal tohumundan yapılan bu içecek kansızlığa ve demir eksikliğine iyi geliyor. 4 gün dayanan hardaliye soğuk tüketiliyor.

Çaycılar

edirne çaycı

Açıkçası bizim gibi çayı seven bir millet için geziler esnasında karnımız acıkmasa da dinlenip bir çay molası vermek şarttır. Edirne’de seyahatimiz esnasında da birçok kez çay molası verdik. Burada kafelerden çok eski usul çaycıları tercih etmeye çalışın. Emin olun pişman olmazsınız. Kafe tarzı yerlerde içilen çaylar hem çok daha pahalı hem de lezzetli değil. Zamanımız olmadığı için gidemediğimiz Kırkpınar Evi çay için ilginç bir tercih olabilir. Kırkpınar güreşçilerinin büstlerinin de yer aldığı bir çaycı burası.

Seyahat Aracımız Hakkında Detaylı bilgi için ise “Hyundai Elantra 1.6 CRDi Elite AT ile Edirne Test Sürüşü” yazımı okuyabilirsiniz

Hyundai Elantra 1.6 CRDi Elite AT ile Edirne Test Sürüşü İzlenimleri


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

8 YORUMLAR

  1. Ellerinize sağlık,güzel bir yazıydı. Ben de ailemle beraber günü birlik bir Edirne seyahati yapalım diyordum, sizin yazınıza denk geldim.

    • Beğenmenize sevindim. Yazılarımın sizlere faydalı olması beni yeni yazılar yazma konusunda daha da motive ediyor. Umarım ailenizle keyifli bir Edirne seyahati gerçekleştirirsiniz

  2. Teşekkürler, bende sabırsızlıkla günü birlik İstanbul dışı gezilerinizi bekliyor olacağım.

  3. Edirne’ye İstanbul Çamlıca’dan yola çıkacağım. Gerek Edirne’de gerek yol üstünde şöyle güzel serpme kahvaltısı yapabileceğimiz hesaplı bir yer önerebilir misiniz?

    • Bülent Bey açıkçası otobanda benim dikkatimi çeken bir yer olmadı. Ama benden size tavsiye zaten Edirne’ye aç gidin. Tüm yemek alternatiflerinizi oraya saklayın derim 🙂

  4. bir daha ki gelişinizde II.beyazıt külliyesini de gezmenizi tavsiye ederim. ayrıca meriç nehrini ve köprüsünü en güzel açıdan izleyeceğiniz protkol evinde türk kahvesiyle yorgunluğunuzu atarken bana teşekkür edeceğinizi umuyorum :)))

    • Zeynep Hanım bu pazar yeniden geldim Edirne’ye. Yorumunuzu döndükten sonra görme imkanım oldu. Ancak ben de bu gezide eksiklerimi tamamladım. Sabah erken gelip Meriç Nehri kenarında Lalezar’da sabah kahvaltısı yaptım manzaralı bir masada. II Bayezit Külliyesi ve Muradiye Camii’lerini de gezdim bir önceki gezime ek olarak. Yorumunuzu önceden görmüş olsaydım Protokol Evi’ne de uğramak isterdim. Artık darısı bir sonraki seferime 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here