(Ön yazı: Porsche’ler ile 4 günde 4 Balkan şehrini fethettik. İstanbul’da başlayan serüvende son durak ise Macaristan’ın başkenti Budapeşte idi. Bu serüveni daha rahat okumanız adına 3 parçaya bölerek yayınlıyoruz. Her yazının altında diğer etaplara dair linkler de bulunuyor. Bu linkler sayesinde diğer etaplar ve şehirler hakkında da bilgi edinebilirsiniz.)

IMG_5024

IMG_5025

Yarışın üçüncü gününün ilk etabı 157 km idi. Bükreş ile Curtea de Arges arasındaki bu parkurun iki saatte bitmesi gerekiyordu. Bükreş’ten Karpatlar’a doğru giden yolun üzerinde olan ve Orta çağ dönemine ait kiliselerin bulunduğu Curtea de Arges küçük turistik bir kasaba. Bu turistik kasabada aldığımız bilgilendirmenin sonrasında aktivitenin en keyifli kısmına geçildi. Panameralarımız tırlara yüklenirken biz 911 ve Boxster’lara binerek dünyanın belki de en iyi araç parkuru olan Transfagaraşan’a doğru yola koyulduk. Rumen diktatör Çavuşesku zamanında yapılan bu 90 km’lik yol, “Çavuşesku çılgınlığı” olarak da adlandırılıyor.

Romanya Transfagaraşan Yolu

Romanya Transfagaraşan Yolu Porsche test sürüşü

Çavuşesku zamanında stratejik bir askeri yol olarak inşa edilen ve birçok keskin viraja sahip olan bu yol yılın sadece belli dönemlerinde trafiğe açık. Yol kenarında birçok turist piknik yapıyor. Dünyanın birçok yerinde, yarış pistleri de dahil olmak üzere otomobil kullanmış biri olarak bu parkurun hayatımda gördüğüm en iyi yol olduğunu ve sadece burada otomobil kullanmak için bile Romanya’ya gelinebileceğini söyleyebilirim. Ancak bu yolda kullanacağınız otomobilin çok güvenli olmasına dikkat edin zira bu keskin virajların birçoğunu kaçırdığınızda kendiniz uçurumda bulabilirsiniz.

 Romanya Transfagaraşan Yolu Porsche test sürüşü

Romanya Transfagaraşan Yolu

Bu parkur sonrasında bir Porsche yetkilisine “Bu kadar insanın bu parkurda hız limiti koymadan araç kullanmalarına nasıl izin verdiniz? Kimse yarış pilotu değil nasıl güvendiniz?” diye sorduğumda bana cevabı “Size değil otomobillerimize güvendik. Bir de hayatlarınıza değer verdiğinizi düşündük” oldu. Tranfaragaraşan’daki bu çılgınlığın ardından Romanya’nın Polonezköy’ü diyebileceğimiz Romanya’daki Almanların yaşadığı Transilvanya’nın şirin şehri Sibiu’ya ulaştık. Bu şehre gözünüzü kapatıp sizi bıraksalar kendinizi Almanya’nın ufak bir şehrinde sanabilirsiniz.

Romanya Sibiu

Roomanya Sibiu Porsche Panamera

Etkinliğin son gününde ise bizi çok uzun bir yolculuk bekliyordu. Birincisi 325 km ve 4 buçuk saat süren, ikincisi ise 315 km ve 3 buçuk saat süren iki zorlu etaptan sonra kendimizi belki de Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Budapeşte’de bulduk.

IMG_5112Budapeşte

Yaklaşık 1,7 milyon nüfuslu Macaristan’ın başkenti Budapeşte fotoğrafçılar için tam bir cennet. Tuna nehrinin ayırdığı Buda ve Peşte 17 Kasım 1873’te birleşerek Budapeşte’yi oluşturmuşlar. Buda Kalesi, Mathias Kilisesi, Parlamento Binası, Kahramanlar Meydanı, Özgürlük Heykeli şehirde ziyaret edilebilecek adreslerden sadece birkaçı. Birçok Avrupa şehrinin aksine Budapeşte’de akşam 6’dan sonra da sokaklarda insanlar kaybolmuyor. Budapeşte hem gündüz, hem de geceleri fethedilmesi gereken bir şehir.

IMG_5123 Budapeşte

Porsche Performance Drive Etapları
Gün 1 (İstanbul-Varna)
İstanbul-Dereköy: 255 km 3 saat
Dereköy-Varna: 215 km 3 buçuk saat

Görülmesi gereken yerler: Varna Katedrali, Kutsal Meryem Kilisesi, Asparouh Köprüsü Vladislav Varnenchik Parkı

Gün 2 (Varna-Bükreş)
Varna-Bükreş: 271 km 4 saat

Görülmesi gereken yerler: Parlamento binası, Calae Victoriei ve Devrim Meydanları, Zafer Anıtı, Kraliyet Sarayı

Gün 3 (Bükreş-Sibiu)
Bükreş-Curtea de Arges : 157 km 2 saat
Transfagaraşan yolu: 87 km
Transfagaraşan- Şibiu: 50 km

Görülmesi gereken yerler: Transfagaraşan ve Sibiu merkez

Gün 4 (Sibiu-Budapeşte)
Sibiu-Oradea: 325 km 4 buçuk saat
Oradea-Budapeşte: 315 km 3 buçuk saat

Görülmesi gereken yerler: Buda Kalesi, Mathias Kilisesi, Parlamento Binası, Kahramanlar Meydanı, Özgürlük Heykeli

Önceki İçerikHayald(i) Gerçek Oldu
Sonraki İçerikYeni Opel Astra Sedan 1.4lt Turbo ECOTEC 140 HP Nasıl Bir Araba?
Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz