Son iki yılda en çok gittiğim şehir sanırım Avrupa‘da Macaristan‘ın başkenti Budapeşte oldu. Son 2 yılda 3 defa farklı dönemlerde şehri ziyaret etme şansım oldu. Gündüz neleri gezmeniz gerektiğini birçok farklı yazıda anlattım. Orta Avrupa’nın bu güzeller güzeli şehrinde gündüzler kadar geceleri de olabildiğince çok yer keşfetmeye çalıştım. Budapeşte gece hayatı konusunda önemli bir birikim yaptım desem abartmış olmam sanırım.

Öncelikle şunu söyleyeyim Budapeşte gece hayatı da İstanbul gibi hareketli ve değişken. Bir önceki seyahatinizde çok trend olan bir mekan birkaç ay sonraki seyahatinizde kapanmış olabiliyor. Ya da adresi değişiyor. Ben size son gidişimde güncellediğim haliyle Budapeşte gece hayatının en gözde mekanları ve gece kulüplerini anlatacağım. Üstelik bu mekanların birçoğunu gezerken cebimden neredeyse hiç para çıkmadı. Benim gibi bir Kayseriliden ucuza Budapeşte gece hayatı tüyoları almaya hazırsanız sizinle Budapeşte’nin inlerine girelim biraz.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Budapeşte Gece Hayatı Hakkında

Budapeşte gece hayatında karşınıza, benim dikkatimi çeken 4 farklı konsept çıkıyor. harabe barlar, kertler (bahçeler), gece kulüpleri ve sauna partileri.

Harabe Barlar ve Bahçeler

Budapeşte gece hayatı denince ilk akla harabe barlar (ruin pubs) geliyor. Harabe barlar, komünizm sonrası terk edilmiş binaların hurda eşyalarla ilginç şekilde dekore edilmesi ile oluşan bir akım. Açıkçası Budapeşte’ye özgü ve dünyanın başka bir yerinde benzerine zor rastlayacağınız bir konsept. Bu harabe barlar gündüz restoran hatta pazar yeri bile olarak kullanılıyorken, akşam bir anda gece kulübüne dönüşüyor. Bunların hiçbirine giriş ücreti alınmıyor.

Szimpla Kert

Budapeşte’nin bir diğer ilginç konsepti de kert adını verdikleri bahçeler. Bu bahçeler özellikle ilkbahar aylarında açılıp kışa doğru kapanıyor. Birçok harabe barın bahçe konsepti de olduğu için bu ikisini bir başlıkta topladım.

Tüm mekanlara ait Googlemaps konumları başlıklarda mevcut. Başlıkta yer almayan mekanların konumlarını da isimlerinin üstüne linkledim.

Budapeşte’nin En Gözde Harabe Barları ve Kertleri

Budapeşte’nin gece hayatının kalbi aslında Yahudi bölgesi denen yerde atıyor. Birçok harabe bar da bu bölgedeki sokaklarda yer alıyor. Burada bilmeniz gereken bazı sokaklar şöyle: Kazinczy Utca, Kiraly Utca, Dob Utca, Akacfa Utca, Klauzal Utca. Bu sokaklar dışında kalan mekanlar da var ama çoğunluk bunlar üzerinde yer alıyor.

Szimpla Kert

Budapeşte gece hayatı diye aradığınız tüm listelerde karşınıza ilk çıkacak yer burası. Her yerde insan olmasa da burada oluyor. Burada da kimse yoksa anlayın ki, Budapeşte’ye yanlış zamanda geldiniz. İçerisi oda oda, 2 katlı bir yapı. Pazar sabahları halk pazarı olan bu mekanda gündüz saatleri canlı müzik dinleyebileceğiniz huzurlu bir yer. Geceleri ise şehrin en hareketli gece kulüplerinden biri. Tasarım olarak gördüğüm en iyi harabe bar. Harabe bar nedir sorusuna yanıt almak için gitmeniz gereken en doğru adres burası. Ayrıca içeride avlu şeklinde bir bahçesi de olduğu için adını sonunda Kert var. Hafta sonları önünde ciddi kuyruk olabiliyor. Giriş ücreti yok. Wifi kodu: szimpla kert

Karavan

Szimpla Kert’teki kuyruk gözünüzü korkuttu ya da akşam eğlenirken içiniz kıyıldı, o zaman Szimpla Kert’in yanı başındaki Karavan tam sizlik. Burası sokak yemekleri konseptinin Budapeşte’deki en güzel örneği. Her zevke uygun yemek seçenekleri var. Ücretsiz wifi kodu da Ilovestreetfood Ben burada Macarların meşhur langoşunun tadına bakmanızı öneririm.

Köleves Kert

Szimpla Kert’ten daha kuzeye doğru Kazinczy yolunu takip ettiğinizde 5 dakika sonra sağ tarafta sizi Köleves adlı bir mekan karşılayacak. Burası 2016 yılı eylül ayında Budapeşte’de en sevdiğim kert idi. Her gün muhakkak birkaç defa uğruyordum buraya. 2017 mayıs ayında ise havalar biraz soğuk olunca 2 gün kapalı idi ama perşembe ve cuma günleri kendini bulmaya başladı. Havalar iyi olduğunda burada boş masa bulmak çok zor olabiliyor. Benim en sevdiğim bahçedir burası. Gece 1’e kadar açık oluyor. Bir şeyler içerken sohbet etmeyi sevenler için eşsiz bir mekan.  Mekanın hemen yanında da kışları açık olan kapalı restoranları yer alıyor.

Mika Garden

Köleves’in komşusu aynı konsept bir kert. Burada da bardan içkinizi alıp boş bulduğunuz bir masada sosyalleşiyorsunuz. Masalarda boş yer yoksa ayakta da takılabilirsiniz.

Kuplung


Mika’dan çıktığınızda Kazinczy Caddesi ile Kiraly’nin birleşiminden sağa dönüp birkaç dakika yürüdüğünüzde yolun solunda Kuplung karşınıza çıkacak. Burada pazartesi akşamları happy hour uygulaması var. Bu yüzden pazartesileri yoğun oluyor. Burası da bahçe konseptinde ama hafta sonunda kapalı mekanında canlı müzik de oluyor. Bahçe konsepti olan her yerde olduğu gibi burada da bardan içkinizi kendiniz alıyorsunuz. Burada kredi kartı geçmiyor. HUF ile ödeme yapmanız gerekiyor.

Anker’t

Budapeşte gece hayatı tuyolari Anker'tBurası Opera Binası’nın karşısındaki binaların arka sokağında yer alıyor. Akşam 18 gibi açılıyor ve hafta sonları gece beşe kadar açık. Bir yandan avlusundaki bahçede klasik bir kert havası varken, kapalı alanında da gece kulübü olarak hafta sonları eğlence tam gaz devam ediyor.

Fogashaz


Geçtiğimiz yıllarda birkaç defa gittiğim şehrin en popüler mekanlarından Instant’ı bu yıl yerinde bulamayınca Fogashaz ile birleştiğini ve taşındığını öğrendim. Yeni mekan Akacfa Utca’nın Dob Utca ile kesiştiği nokta yakınlarında. Burada farklı odalarda farklı djler performans gösteriyor. Ortadaki avluda ise bardan içkisini alanlar ayakta takılıyor. Burada odaları değiştirdikçe mekan içinde farklı mekan geziyor hissine kapılıyorsunuz. Budapeşte gecelerinin en eğlenceli adreslerinden biri de burası bence.

The Hive


Dob Utca üzerinde yer alan mekanlardan biri de The  Hive. Burası Hive Party Hostel’in bahçesinde yer alan bir oldukça eğlenceli bir mekan. Hafta sonu burada da dj performansları nedeniyle ayakta yer bulmak bile zor olabiliyor. Yukarıda uyumaya çalışan arkadaşlara Allah sabır versin diyeyim.

Gozsdu Udvar

Burası Kazinczsy, Kiraly ve Dob caddelerinden girebileceğiniz büyükçe bir eğlence pasajı desem yanlış olmaz sanırım. Burada restoranlar da var, gece kulüpleri de var. Bunlardan en meşhuru Aether Club. Ayrıca pasajdan Karoly meydanına doğru çıkarsanız o avluda da insanların ayakta takıldığı birçok mekan olduğunu göreceksiniz. Konyha ve onun yanındaki mekan hafta sonları kalabalığı ile dikkatimi çektiler. Bu mekanlara daha çok yerliler gidiyor.

Diğer Popüler Mekanlar

Budapeşte gece hayatı tuyolari ExtraKlauzal Caddesi’nde Doboz, Füge Udvar ve Extra adlı 3 mekan yer alıyor. Buralara da tavsiye üzerine gittim ama açıkçası üstte saydığım mekanlar daha çok ilgimi çektiler.

Budapeşte’nin En Gözde Gece Kulüpleri

Şehirde eğlence sadece harabe barlarla sınırlı değil tabi. Gece kulübü anlamında da şehir oldukça zengin. Açıkçası kaldığım hosteldeki Macar resepsiyonistin tavsiyelerine göre şehrin şu sıralar en gözde gece kulüpleri Corvinteto Club, Morrison 2 Pub & Club, Hello Baby (Bizim hostelin hemen yanı idi şortluyum diye almadılar. Ben de çok yorgundum üstümü değiştirip gitmedim) Ayrıca St Istvan Bazilikası yakınlarındaki Otkert ve Kraft ile Aether de tavsiye edilen diğer gece kulüpleri. Bunların hepsine belli saatten sonra giriş ücreti alınıyor.

Budapeşte Havuz Partileri


Budapeşte Osmanlı hakimiyeti altında kaldığı dönemlerde bizden hamam kültürünü almışlar. Ancak burada bu kültürü biraz güncellemişler. Tarihi binaların bahçesindeki termal havuzlarda kışın bile insanlar gündüz yüzerken, hafta sonları da sauna partileri oluyor. Belki de Budapeşte gece hayatının en pahalı eğlencesi bu partiler oluyor. Erken bilet alabilirseniz biletler 45 Euro’dan başlıyor. Bu biletler çabuk bittiği için en ucuz bilet 50 Euro oluyor.

Biz geçen eylül ayında bu rakamların çok altında iken bilet alıp gittik. Açıkçası dışarıdan süper gözükse de Yunan heykeli gibi vücudunuz yoksa bu tür ortamlarda rekabet etmenin gereği yok sanki. Bu tecrübeyi pahalı bir ders olarak gördüm açıkçası.

Bu mekanların ne meşhurları Szechenyi Bath ve Gellert Bath. Bunlardan Szechenyi Bath’ta gündüzleri bira spa adlı 20 Euro’luk bir etkinlik daha düzenliyorlar. Bildiğiniz sağlık dağıtan bizin hamam sauna kültürümüz Budapeşte’de tamamen ayrı bir yere evrilmiş.

Bonus: Pub Crawl Budapeşte

Bunlar yanında kaldığım hostelde gördüğüm bir diğer bilgiyi de sizlerle paylaşayım. Tüm yıl boyunca her gün saat 9’da Fogashaz’ın önünde insanlar buluşuyor ve gece boyunca çeşitli harabe barlar geziliyor, gecenin sonunda da bir club’a giriş ücreti ödemeden VIP kapıdan kuyruk beklemeden giriliyor. İnternetten bilet alanlar için ücret 3000 HUF (10 Euro) Bu ücretin içinde girilen mekanlarda alınan ücretsiz shotlar da var. (Web siteleri) Ayrıca ben internette bunların bir de ücretsiz versiyonunu buldum. Onun adı da Free Pub Crawl Budapest. 

Ben mekanların çoğunu bildiğim için bunlara katılmadım ama insanlarla sosyalleşirim, mekan mekan gezerim diyenler için ilginç bir deneyim olabilir.

Budapeşte ile ilgili bunlar da ilginizi çekebilir;

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here