Orta Avrupa‘da Macaristan‘ın başkenti olan Budapeşte 17 Kasım 1873 tarihine kadar iki ayrı şehirdi. Tuna nehrinin bir tarafında Budin, diğer tarafında ise Peşte yer alıyordu. Zincirli Köprü’nün (Chain Bridge) yapılması ile iki şehir birbirine bağlanır ve bu şehrin adı Budapeşte olur. Budapeşte’yi Tuna’nın birbirinden ayıramadığı gibi beni de mesafeler Budapeşte’den ayıramıyor. Hem gezilecek yerleri hem de Budapeşte gece hayatı ile Avrupa’nın son dönemlerde en sevdiğim şehri.  İlk defa bir test sürüşü için geldiğim şehre 2016 yılında hem yılbaşında hem de eylül aylarında geldim. 2017 yılında da mayıs ayında yeniden gideceğim.

Daha önce Budapeşte’de gezilecek ve görülecek yerler ve Budapeşte gezi rehberi yazılarımda şehri detaylı şekilde size anlatmıştım. Bu sefer de size biraz Budapeşte gece hayatı, Budapeşte’nin meşhur Kert’leri ve kafeleri hakkında bilgi vereceğim.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Budapeşte Gece Hayatı Nasıl?

Budapeşte gece hayatı birçok farklı zevke hitap eden bir yapıya sahip. Harabe barlar, çok güzel dekore edilmiş bahçeler, açık hava diskoları ve çok daha fazlası Budapeşte’ye gelecekleri bekliyor. Üstelik bu mekanlar bir seferde hepsini test edemeyeceğiniz kadar fazla. Ben keşfedebildiğim kadarını sizlerle paylaşıyorum.

Budapeşte Gece Hayatı Gezilecek Yerler

Harabe Barlar

Budapeşte gece hayatı denince ilk akla gelen harabe barlar (ruin bar) oluyor. Komunizm sonrası terkedilmiş binaların hurda eşyalarla ilginç şekilde dekore edilmesi ile oluşan bir akım hurda barlar. Bugün Budapeşte’de birçok birbirinden ilginç harabe bar var. Bunların hepsini bir tatilde keşfedebilmeniz imkansız.

Szimpla Kert

Budapeşte gece hayatı ve Budapeşte hurda bar deyince ilk karşınıza çıkacak yer Szimpla Kert olur. Szimpla Kert dünyada görebileceğiniz en ilginç yerlerden biri. Burası gece gündüz açık. Gündüzleri birşeyler yiyip içebildiğiniz, hatta pazar sabahları içine pazar bile kurulan bir yer. Akşamları ise Budapeşte gece hayatının en hareketli yerlerinden biri. Her odası farklı dekore edilmiş 2 katlı bir harabe bar. Her yerinde fotoğraflar çekmek isteyeceğiniz oldukça keyifli bir durak burası.

Szimpla Kert, Budapeşte’nin 7. bölge (Yahudi Bölgesi) diye adlandırılan en hareketli bölgesinde Kazinczy Utca (Kazinczy sokağı) üzerinde yer alıyor.

Mekana giriş ücreti alınmıyor. Damsız girme gibi bir sorun yok. Sadece bazı gün ve saatlerde kapı önünde ciddi kuyruklar olabiliyor. Ama yarım saat sonra gelirseniz bu kuyruğun kalktığını görüyorsunuz. Bu arada mekanın wifi şifresi: szimplakert

Szimpla Kert’te gündüz vakti canlı müzik performansından bir video kesiti

Instant

Budapeşte gece hayatı denince bir diğer meşhur harabe barı olan Instant’dan behsetmemek olmaz. Burası daha çok Erasmus öğrencilerinin tercih ettiği bir mekan. Burası Budapeşte’nin Bağdat Caddesi olarak tanımladığım Andrassy Caddesi’nde Opera Binası’ndan bir sonraki sokaktan sola döndüğünüzde ulaştığınız Nagymezo Utca’da (Nagymezo Sokağı) yer alıyor. Bu sokak Andrassy Caddesi’ne kıyasla biraz daha az lüks bir sokak. Bu sokak acaba tekin mi dediğiniz oluyor ama korkmanıza gerek yok. Instant’a kışın gittiğimde 500 HUF (yaklaşık 5,5 TL) giriş ücreti alınmıştı ancak yazın gittiğimde girişe para ödemedik. Vestiyer ücreti ise 300 HUF.

Burası her katında farklı farklı odalarda farklı konsept ve dj’lerin olduğu bir hurda bar. Oda ve koridorlarında gezerken sanki Amerikan  vampir filmlerindeki biraz tehlikeli underground mekanlarda gibi hissediyorsunuz. Bir mekana girip aslında 4-5 ayrı gece kulübü keyfi alıyorsunuz.  Burası gece geç saatlere kadar açık. Burada kredi kartı geçmiyor. Bu yüzden yanınızda Macar parası HUF bulundurmanızda fayda var.

Burası 2017 yılı itibari ile Fogas Haz ile birleşmiş ve taşınmış. Giriş ücreti ödemiyorsunuz. Konsept olarak ise her odada farklı DJ performansı var.

Kert’ler Diyarı (Bahçeler)

Budapeşte gece hayatı özellikle yazın ve bahar aylarında çok daha güzel oluyor çünkü Budapeşte’nin birbirinden güzel bahçe konseptli mekanlarını deneyimle imkanı buluyorsunuz. Macarca’da Kert bahçe demek oluyor. Bir mekanın adının arkasında Kert kelimesi varsa anlayın ki, bahçeli bir mekana gidiyorsunuz. Meşhur Szimpla Kert bir harabe bar olduğu gibi içindeki avlu ile aynı zamanda bir Kert 🙂 Şehirdeki kertler de gezmeyle bitmez. Hepsi de birbirinden keyifli dekorlara sahip. Benim keşfedebildiklerim ise şöyle:

Köleves Kert

Kışın sadece kapalı mekanı ile hizmet veren Köleves’in yazın bahçesi de açılıyor. Köleves Kert, Budapeşte gece hayatı denince benim aklımda kalan en güzel bahçe konsepti oldu. Burası son gidişimde her gece muhakkak uğramaya çalıştığım favori mekanımdı.

Köleves Kert de Szimpla Kert gibi 7. bölgede Kazinczy sokağında yer alıyor. Ancak Sizmpla Kert’den baya bir yukarı yürümeniz gerekiyor. İkisi arası yürüyüş mesafesi yaklaşık 5 dk sürüyor.

Köleves Kert’e giriş ücreti istenmiyor. Budapeşte’deki birçok yerin aksine burada kredi kartı geçiyor. Ancak çoğu zaman boş masa bulmak pek de kolay değil. Burası genelde 12-1 gibi kapanıyor. Kapandığında hemen çıkmak zorunda değilsiniz ama bar servisi kesiyor. Benim gibi alkol sevmeyenler için çay, kahve ve soda da barda mevcut.

Hive

Hive Party Hostel’in içinde yer alan Hive 7. bölgede dikkatimizi çeken bir diğer Kert idi. Buranın dekorasyonunun yanında bir diğer güzelliği ise birçok bahçe konseptine göre çok daha geç saatlere kadar açık. Ancak mekanın uğulltı seviyesi de aynı oranda yüksek. Giriş ücreti tabi ki de yok:)

Kuplung

Budapeşte gece hayatı keşiflerimizden biri de 7. bölge ile 6. bölge sınırında kalan Kiraly Utca (Kiraly Sokağı) üstündeki Kuplung oldu. Burası da avlu bahçeli ve ilginç tasarımı ile görülmeye değer bir kert 🙂

Sauna Partileri

Macarlar Osmanlı’ya dair birçok şeyi hayatlarından silmeye çalışsalar da kaplıca kültürü içlerine işlemiş. Macaristan’ın tarihi kaplıcaları yaz kış, gece gündüz hizmet veriyor. Bu kaplıcalar haftanın bazı geceleri birer gece kulübüne dönüşüyor. Bunlardan en meşhurları Szechenyi ve Lucas Bath. Bu iki kaplıca değişmeli olarak parti düzenliyor. Bir hafta birinde parti varsa diğer hafta diğerinde oluyor. Aynı anda parti düzenlemiyorlar.

Kışın tarihleri denk getiremediğim için gidemediğim bu kaplıca partilerine son gidişimde gitme fırsatı buldum. Açıkçası Budapeşte gece hayatı ne kadar ucuz ise bu kaplıca partileri de o kadar pahalı. Giriş ücretleri erken satışta 35 Euro’dan başlıyor. Normal bilet fiyatı ise 40 Euro. Ancak alacağınız pakete göre fiyatlar değişiyor. Gitmeden önce tarihleri kontrol etmek için bu linke bakabilirsiniz . LINK

Gelelim bu meşhur partiye. Bizim gittiğimiz parti Kahramanlar Meydanı (Macarcası: Hösök Tere) yakınında yer alan Szechenyi Bath’da gerçekleşti. Bu partiye oldukça ciddi bir katılım oluyor. Erken gitmezseniz kilitli dolap bulmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Dolapların olduğu yerler ve havuzlarda çok hijyen beklemeyin. Malum insanlar ellerinde içkileri ile bu havuzlarda eğleniyor.

İlerleyen saatlerde tarihi açık havuzun etrafı Amerikan Pastası filminin havuz partilerini andıran bir hal alıyor. Açıkçası bu tür bir eğlence beni pek sarmamış olsa da bana göre daha genç olanların ilgisini çekebilir.

Maalesef telefonu havuza düşürürüm korkusu ile mekanda foto ve video çekme imkanım olmadı. Ancak mekanı merak edenler aşağıdaki linke bakabilir.

Buraya ulaşım için gidişte en makul çözüm metro. 1 numaralı hat kapısına kadar getiriyor. Parti çıkışında ise en makul alternatif Kahramanlar Meydanı’na yürüyüp buradan gece otobüslerine binmek. Ama dikkat edin bu otobüsler saatte 1 defa oluyor.

Budapeşte Gece Hayatı Videoları: Budapeşte Saunaları


Ayrıca Budapeşte termal hamamlarının hem gündüz hem de gecesini anlatan bu 8dk’lık videoyu size tavsiye ederim. Gitmeden gitmiş gibi oluyorsunuz.

Gozdsu Udvar

Budapeşte Gece Hayatı denince son dönemlerde popülerleşen bu pasajdan bahsetmemek olmaz. Benim bu yaz keşfetme fırsatım olan bu pasaj her akşam muhakkak uğramaya çalıştığımız duraklardan biri idi. Bu pasajda birçok restaurant, bar, gece kulübü ve sokak yemeği satan işletmeler var. Burasına da Kazinczy Utca’dan girebiliyorsunuz. Köleves Kert’in çaprazında yer alıyor.

Sokak Yemekleri (Street Food)

Budapeşte gece hayatı denince sokak yemeği konseptli mekanları da unutmamak lazım. Zira bu mekanlar gece geç saatlere kadar insanlara hizmet veriyor ve bir buluşma noktasına dönüşüyor. Çok güzel tasarımlara sahip mekanlarda bir kalite standardizasyonu mevcut.

Karavan

Sokak yemeği denince Budapeşte gece hayatı yazısında Karavan’dan bahsetmemek olmaz. Burası meşhur Szimpla Kert’in hemen yanında yer alıyor ve birçok farklı lezzet durağına ev sahipliği yapıyor. Macarların meşhur langoşunu yapan da var, İtalyan pizza ve makarnasını da. Burada son dönemde hızla popülerleşen Zing Burger’ın da bir şubesini bulabilirsiniz.

Budapeşte Gece Kulüpleri

Budapeşte gece hayatı denince Budapeşte’nin meşhur club’larından bahsetmemek olmaz. Şehirde yine tek bir seferde keşfedemeyeceğiniz kadar gece kulübü mevcut. Bunlardan en meşhuru Club Studio idi. 8 bin kişi kapasiteli bu club sanırım artık kapalıymış. Meşhur harabe bar Instant, club sevenler için de oldukça başarılı bir alternatif. Margaret Adası da yaz dönemlerinde club sevenlerin ziyaret listesinde olmalı.

Budapeşte Gece Hayatı Lokasyonları

Budapeşte gece hayatı denince bazı bölgeler ön plana çıkıyor. Bunlardan ilk akla gelen Dohany Sinegogu’nun da yer aldığı 7. bölge Yahudi mahallesi oluyor. Burası birçok harabe bar, bahçe konseptli mekan, sokak restaurantları vb. mekanın olduğu bölge. Bence Budapeşte gece hayatının kalbi burada atıyor. Burada Kazinczy, Dob, Kiraly Caddeleri akla geliyor. Yine bu bölgede yer alan Gozdsu Udvar da birçok mekana ev sahipliği yapan son dönemin giderek popülerleşen bir pasajı. Budapeşte’nin Margaret Adası gece kulüpleri ve akşamları düzenlenen 1 saatlik özel ışıklı su gösterisi ile bilinmesi gereken bir diğer nokta.

Budapeşte Gece Hayatı Pahalı mı? Budapeşte Gece Hayatı Fiyatları

Budapeşte gece hayatı açıkçası oldukça ucuz. Öncelikle birçok mekana giriş ücretsiz. Çoğu mekanda self servis olduğu için hiç para harcamdan bile saatlerce kalsanız kimse de gelip size birşey demiyor. Ancak Budapeşte gece hayatına çıkarken yanınızda muhakkak Macar parası olan HUF (Hungarian Forint) bulundurun çünkü birçok mekan kredi kartı kabul etmiyor. Euro kabul edenler de düşük kurdan çeviriyor. Kurdan zarar edersiniz benden söylemesi 🙂

Fikir vermesi açısından benim favori mekanım Köleves’te bir kahve ya da çay alsanız 320 HUF (yaklaşık 3,5 TL), soda 280 HUF (Yaklaşık 3 TL). Diğer içecekleri de bu hesaba göre siz tahmin edin 🙂

Yeşilköy’de bir kafede bir kahveye verdiğim para ile Budapeşte’de birkaç gece mekan mekan gezebilirim.

Ancak söz konusu tarihi hamamlardaki partiler olunca fiyatlar biraz tuzlu. Erken bilet (35 Euro) alamadıysanız parti biletleri 40 Euro’dan başlıyor. İnternetten alırken masraflarla bu bilet 45 Euro’ya kadar çıkıyor.

6 YORUMLAR

  1. Budapeşte’de alternatifleri ararken sitedeki resimlere bakıp birazda gaza geldik 🙂 Budapeştede bir Türkçe rehber bulduk ve alternatif bir tur istedik. Tam anlamıyla harikaydı. Tüm resimdeki yerleri ve Budapeşte’nin alternatif sıra dışı mekanlarını iki gün boyunca gezdik. En çok hoşumuza gidende ikinci el dükkanları ve bit pazarıydı. Harika yağlı boya tablo buldum 80 euroya.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz