Toyota Corolla ile geçtiğimiz aylarda 4 gün zaman geçirdim. Aracı özellikle bir gün boyunca ciddi bir parkurda imtihana soktum desem yeridir. Florya’dan başlayan yolculuğumuz Çatalca ve köylerinde Çilingoz’a kadar sürdü. Burada kötü yol şartlarından ciddi virajlara güzel bir test parkuru idi. Bu gezinin daha seyahat kısmını merak edenler için ayrıca Çatalca ve Köyleri hakkında bir seyahat rehberi de hazırladım. Burası hakkındaki detaylı bilgiyi (Çatalca ve Köyleri Gezi Rehberi) yazımda okuyabilirsiniz. Ben bu yazda daha çok Toyota Corolla hakkındaki izlenimlerime yer vereceğim.

Çatalca Gezilecek Yerler: Günübirlik Deniz, Piknik, Mangal ve Tarih

Seyahat Aracımız Hakkında: 

Seyahati Gerçekleştirdiğimiz Otomobil: Toyota Corolla 1.6 Premium Multidrive S – Benzinli – Otomatik

Toyota Corolla 1.6 Premium Multidrive S Benzinli Otomatik Teknik Veriler

toyota corolla multi drive s-otm teknik veriler

Rakipleri: Opel Astra Sedan, Volkswagen Jetta, Ford Focus

Test Aracı Fiyatı: 73 bin 660 TL

Toyota Corolla 1.6 Premium Multidrive S Benzinli Otomatik Sürüş İzlenimleri

Aracı pazartesi gününden perşembe  gününe kadar kullandım. Ama özellikle de Çatalca ve köylerini gezdiğimiz gün yaklaşık 250 km’lik bir yol aldık araçla. Toyota Corolla’nın bu yeni kasası artık Türkiye’de Toyota’nın Adapazarı fabrikasında üretiliyor. Bu açıdan otomobile yerli otomobil gözüyle bakabiliriz. Tabiki de birçok yerli üretim otomobilde olduğu gibi motor ve benzeri parçalar yurtdışından geliyor. Ancak benzeri durum birçok üretici için söz konusu.

Subaşı Köyü Çınarları ve Toyota CorollaYeni Corolla’nın dış tasarımı eski versiyona göre çok daha sert hatlara sahip ve çok daha maskülen duruyor. Türkiye’de otomobilin kaslı olmas tercih sebebi olabiliyor. Aracın dış tasarımı bence güzel ama segmentinde çok daha yakışıklı otomobilleri olması onun işini zorlaştırıyor. Toyota yıllardır mantıklı bir otomobil olup duygusala inemiyor. Daha önceden teste aldığım Toyota Corolla için bir arkadaşım “Sivil polis aracı ile mi geldin demişti” bana. Maka bu imajı üzerinden atabilmek için son dönemde tasarıma da ciddi önem veriyor. ilk defa Yaris ile başlayan değişim sonra Auris, RAV 4 ve Toyota Corolla’ya da geldi. Ancak Corolla’nın segmentinde rekabet çok daha sert.

Aracın içi tasarımı ise Auris’ten alıştığım konsola dönmüş. Bence eskiye göre çok daha iyi ve zevkli olmuş. Aracın kullanımı kolay multimedya ekranında bence tek eksik navigasyondu. Özellikle benim gibi seyahat tutkunları için otomobillerde navigasyon çok önemli bir yere sahip olmaya başladı.

Toyota Corolla Ormanlı Köyü plajıAracın performasına gelince, aracı kötü yollar, ciddi virajlar gibi yollarda zorladım. Öncelikle viraj kabiliyeti beni çok memnun etti. Ormanlı ve Çilingoz yollarında virajlara özellikle hızlı girme girişimlerimde bana korkulu anlar yaşatmadı. Yüksek hız denemelerimde ise belli süratlerden sonra yol tutuşu beni aşırı memnun etmedi. Ama zaten bu süratlere çıkmak birçok yolda yasak olduğu için önemli bir sorun sayılmaz.

Nesini Beğenmedim

Otomobilin iç hacmi de oldukça geniş. Özellikle bagaj kısmı oldukça büyük. Ancak sedan otomobillerde birçok markada gördüğüm sıkıntı bu otomobilde de mevcut. Bagaj kapanırken kullanılan mekanizma bagaj hacminin bir kısmını düşürüyor. Bazı markalar bu mekanizmayı gizli yaparak bagajda gördüğünüz tüm boş aşanı size ayırıyor. Oysaki, Corolla’nın bagajında boş sandığınız alanın bir kısmı kapanma mekanizmasına ait.

Toyota Corolla 1.6 Premium Multidrive S Fotoğrafları


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz