Yaz tatili için plan yapanlar için en pratik alternatiflerden biri Yunanistan‘ın Thassos Adası ya da diğer bir adı ile Taşoz Adası oluyor. İstanbul‘dan yaklaşık 450 km uzaklıkta yer alan bu adaya araba ile 5-6 saat gibi bir sürede ulaşmak mümkün. Her ne kadar Euro’daki artış ile birlikte Yunanistan eskisi kadar cazip fiyatlar sunmasa da hala bir alternatif. Malum Euro değer kazanınca turistler için Türkiye ucuz hale dönüştü ve turizmciler de odaları ilk onlara ayırıyor. Biz Türkler için de hem yer bulmak zor, bulsak da fiyatlar pahalı. Üstüne uçak biletleri de ciddi şekilde arttı. Ucuz uçak bileti bulmak artık pek de kolay değil. Hal böyle olunca da Thassos plajları bu yaz yeniden Türk turistlerin akına uğrayabilir.

İstanbul’a en yakın Yunan Adası Taşoz birbirinden güzel plajlara sahip. Her gün bir plajı denemeye kalksanız en az 1 ay bu adada kalmanız gerekebilir. Benim bir ayım olmadığı için kendi denediklerim ve benden önce adaya giden dostum Eren Güler’in denedikleri plajları sizlerle paylaşacağım.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Thassos’a nasıl Gidilir?

Öncelikle araba ile gidilebiliyor olması nedeniyle Thassos, ulaşım anlamında uygun bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Yeni ehliyetlerden edindiyseniz Yunanistan bu ehliyeti kabul ediyor. Tek derdiniz aracınıza uluslararası sigorta yaptırmak. Yeşil sigorta olarak da adlandırılan bu sigortanın 15 günlük süreli olanı için 47,25 Euro ödemeniz gerekiyor. “Yeni Ehliyet Alma Süreci ve Araba ile Yurt Dışı Gezisi” başlıklı yazımda tüm detayları anlattım.

Thassos Plajları Hakkında

Thassos Adası’nın çevresi yaklaşık 105 km uzunluğunda. Bu yol üstünde birçok plaj var. Bunların hepsine şezlong kullanmazsanız ücretsiz girebiliyorsunuz. Sahile girip, havlunuzu yere atıp bir de güneşliğinizi kursanız kimse burası paralı çıkar mısın demiyor. Deme hakkı da yok. Plajlardan birine çadırı ile gelen bile gördüm. Eğer plajdaki şezlong ve şemsiyelerden faydalanmak isterseniz ise bazı plajlarda belli bir ücret ödemeniz bekleniyor. Bazısında ise cüzi bir yemek ya da içecek satın alma karşılığında bu hizmetlerden faydalanmanıza izin veriyorlar. Örneğin 3 Euro’luk bir frappe içerek tüm gün Golden Beach’de şezlong ve güneşlikten ücretsiz faydalandım.

Thasos plajları genelde Alaçatı, Çeşme’deki müzikli eğlenceli plajlar gibi değil. Burada öyle müzikli eğlenceler yok. Buradaki plajlar daha çok aileler ve romantik çiftler için ideal. Ben plajda kitabımı okur, kafamı dinlerim diyorsanız Thassos plajları tam da size göre. Tabi bir iki tane Çeşme, Türkbükü tarzı plajlar da olduğunu duydum. Adanın batı tarafında yer alan La Skala Beach’ın böyle olduğunu duydum. Ancak daha eğlenceli plajlar için Thassos plajları yerine Mikonos ya da Halkidiki plajlarını denemenizi tavsiye ederim.

En Güzel Thassos Plajları (Taşoz Adası Plajları)

Thasos Adası tatili demek benim için  gündüzleri plaj plaj gezmek demek. Günde en azından 2 plaj gezip en güzelleri tespit etmeye çalışıyorduk. Plajları arası ulaşım için ise otomobil en ideal çözüm. Malum 104 km boyunca her yerde irili ufaklı güzel plajlar var ve birinden diğerine geçmek otobüs beklemek yazın pek de keyifli olmaz. Ayrıca hiçbir plajda park için ücret ödemiyorsunuz.

Sanırım bu kadar tüyo yeter. Artık size adada keşfettiğimiz en güzel plajlar hakkında bilgi vermeye başlayayım.

Aliki Beach

Aliki Beach Thassos Adası merkezi olan Limenas’tan yaklaşık 42 km uzaklıkta adanın güney doğu bölgesinde yer alıyor. Burası denizine aşık olacağınız küçük bir koy. Bayram zamanında gittiğimiz için kalabalıktan yer bulamadık. Şezlonglardan faydalanmak isterseniz plajdaki tavernalara 15 Euro ödemek durumundasınız. Bu 15 Euro’yu siz yemek yediğinizde hesabınızdan düşüyorlar. Şezlonglardan faydalanmak istemezseniz para vermeden denizin tadını çıkartabilirsiniz.

Paradise Beach

Thassos plajları arasında en meşhurlardan biri olan Paradise Beach Aliki Beach’e de oldukça yakın. Aliki Beach’ten Limenas Limanı yönünde bol virajlı ama bir o kadar da manazarı bir 8 km yol aldığınızda kendinizi Paradise Beach’in üst otoparkında buluyorsunuz. Arabanızı yukarıda bırakıp paralı araçlarla da aşağı plaja inebilirsiniz.

Aşağı iniş kötü toprak bir yol ile sağlanıyor. Benim Opel Corsa bile rahatlıkla bu yolu indi. Aşağıda da otopark ücretsiz. Pusuda bekleyen vale aramanıza gerek yok. Burada şezlong ve şemsiye fiyatları 3’er Euro ama 2 şezlong bir şemsiye7 Euro’ya geliyor. Ya da isterseniz havlunuzu serin ve ücretiz bir şekilde plajın tadını çıkartın. Paradise Beach Aliki Beach’e göre çok daha büyük bir koy. Oldukça da kalabalık oluyor. Denizi biz gittiğimizde biraz dalgalıydı. Ben pek sevemedim. Burası ile ilgili rahatsız edici bir diğer detay ise duşların paralı olması. Duş için 50 cent ödemeniz gerekiyor. Üstelik üstünüzde bozuk 50 centiniz yoksa duş olayı yalan olur.

Giola

Aliki Beach’ten Paradise Beach yönüne değil de ters yöne doğru 9,5 km gittiğinizde meşhur Giola’ya ulaşabilirsiniz. Bu plaja inmek için de Giola tabelasından sonra çok kötü bir toprak yola sapmanız gerekiyor. Açıkçası bu yol Paradise Beach’in yolundan daha kötü ve daha uzun. Burada da aracınızı yukarıda bırakıp ATV’lerle aşağı inmek mümkün. Ancak benim vefakar Corsa o yolu indiyse siz de inebilirsiniz. Ama lüks bir arabanız varsa o yola sokmasanız daha iyi olur.

Yunanistan Thasos adası plajları Giola

Aşağıya 1 kaç dakikalık bir yolculuk sonra ulaşıyorsunuz. Burada güzel ufak bir plaj sizi karşılıyor. Hem otopark hem de plaja giriş ücretsiz. Ancak buranın olayı bu plaj değil. Biraz yukarı doğru yürüdüğünüzde sizi doğal kayalıkların içinde oluşmuş bir havuz karşılıyor.

Marble Beach (Saliara Beach)

Thasos plajları

Thassos plajları arasında belki de en meşhuru Marble Beach olabilir. Buraya maalesef benim gitme imkanım olmadı. Bloğumdaki ilk Thassos yazısını yazan Eren Güler’in cümleleri ile “Adından da anlaşılacağı üzere plaj minicik mermer parçaları ile kaplı. Zamanında bu mermer kalıntılarının buraya dökülmesi ile ortaya çok özel bir plaj çıkmış. Denizin o şahane turkuaz rengini veren de bu mermerler. Plajı gördüğünüzde kendinizi tropikal bir adada zannetmeniz mümkün. Çünkü renkler ve doku bize yakın coğrafyalardan çok farklı. Plajın gerçek üstü bir hali var. Bence kesinlikle gidilmesi, görüşmesi gereken bir yer”.

Dikensiz gül olmaz derler. Marble Beach de işte öyle bir plaj. Arabasını sevenin otomobili ile gitmemesi öneriliyor. 4 km’lik yolu 20 dk gibi bir sürede alıyorsunuz. Bunun yerine sizi 2 Euro’ya buraya götüren abilerden destek almanızı öneririm. Biz zamansızlıktan dolayı burayı pas geçtik. Bu arada navigasyonda Marble Beach diye aradığınızda çıkmıyor. Bunun için Saliara Beach diye aratmanız gerekiyor.

Golden Beach

Thassos plajları

Golden Beach Limenas’tan 15 km uzaklıkta adanın kuzey doğusunda yer alıyor. Thasos plajları arasında benim favorim burası idi. Bu yüzden tatil boyunca 2 defa gittiğim tek Taşoz plajı burasıydı. Bir kere denizi oldukça güzel idi. Bayram kalabalığında en tenha plaj olması da burayı ayrıca çekici kılan unsurdu. Tüm bunlara ek olarak da şezlonglardan sadece bir içecek içerek gün boyunca ücretsiz faydalanmak mümkün. Taverna Kyma adlı restorantın önündeki şezlonglar benim favorimdi. Ancak yemekleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. 3 Euro’ya bir frappe için yemek için başka yere bakın derim. Frappesi ise güzel. Zaten Yunanistan’da kötü Frappe yapanı Yunan vatandaşlığından atarlar herhalde.

Her ne kadar burası benim en beğendiğim plaj olsa da bir sene önce Thasos Adası’na giden bir okurum Golden Beach konusunda oldukça negatif yorumlar da yaptı. Belki de bir sene öncenin kötü deneyimi nedeniyle plaj diğerlerine göre daha tenha idi. Sonuçta öyle bile olsa bu ceza onlara yaramış gibiydi.

Kısa tatil esnasında tüm plajlara gitme imkanımız olmadı. Ancak daha sonra denemek üzere not aldığım Thassos plajları ise şöyle:

La Scala Beach

Yunanistan Thasos adası plajları Skala Beach

Adanın merkezi Limenas’a sadece 4,2 km uzaklıkta olan La Scala Beach Çeşme’deki lüks beach club konseptine daha yakın olan bir yer. Müzikli eğlenceli konseptli bir yer diye duydum burayı. Bu plajı Eren Güler’in kaleminden sizinle paylaşıyorum.

“La Scala’ya giriş ücretsiz. Araba park yeri de gayet geniş. Mermer tozları ile kaplı bembeyaz bir zeminden ilerleyip kumsalda şemsiye ve şezlonglara kurulabilirsiniz. Burada sadece yiyecek ve içeceklere para ödüyorsunuz. Fiyatlar daha önce dediğim gibi ada genelinde neredeyse hemen hemen aynı. İster en iyi plajda olun, ister içeride bir köyde. Frappe 2.5 euro, Kola 3 euro, bira da ortalama 3.5 Euro. Denizin ve kumsalın harika olduğu bu plajda ayrıca arkada çocuklar için ufak bir havuz ve restoran da var. Arzu ederseniz gönül rahatlığı ile yemeğinizi de yiyebilirsiniz”.

Makryammos Beach

Yunanistan Thasos adası Makryammos Beach

Makryammos da Limenas’a yakın ve önerilen beach clublardan bir tanesi idi. Maalesef gidip görmek bir sonraki sefere kaldı. Burayı dayine değerli dostum Eren Güler’in cümleleri ile size aktarıyorum:

“Ben sadece yaptığım araştırmalardan ve tavsiyelerden kendime bir kısa liste oluşturup ona uydum, çok da memnun kaldım. İşte şimdi anlatacağım Makryammos bu listenin son gününde gördüğümüz bir plaj. Ada’daki ana merkez Limenas’a çok yakında yer alan Makryammos yine şahane bir koy.

Burası aynı zamanda bir tatil köyü. İçerisindeki küçük taş evlerde kalıp çok güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Ancak buradaki konaklama fiyatları ada geneline göre biraz daha pahalı, belirteyim. Denizi öncekiler gibi incecik kum ve sığ. Sahil bandı oldukça geniş. Koyun bir ucunda yer alan minicik adaya yüzmek ya da kenardan yürümek gibi küçük afacanlıklar yapılabilir. Ama deniz kestanelerine dikkat! Plaja giriş adam başı 3 euro. Eğer şezlong ve şemsiye isterseniz çiftine 7 euro vermeniz gerek. Haricindeki yiyecek içecek fiyatları her yerdeki gibi, kesinlikle daha yüksek değil.”

Papalimani Beach Club

Thasos Adası özellikle bayram zamanı bir Türk Adası’na dönüşüyor. Hal böyle olunca da adada tanıdık birine rastlamak oldukça doğal. Ben de Taşoz Adası tatilimde bazı dostlarımla rastgeldim. Onlardan birinin bana tavsiye ettiği ve bir sonraki sefer için listeme aldığım plaj Papalimani Beach Club oldu. Papalimani Beach Club, La Scala Beach’in yakınlarında adanın kuzey batısında yer alıyor. Arkadaşım Thassos plajları arasında en çok burayı beğendiğini söyleyip ve muhakkak burayı da görmemi tavsiye etti.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Thassos Adası : Buralar eskiden hep Türk doluydu
Thasos Adası Gezilecek ve Görülecek Yerler | Taşoz Gezi Rehberi
Burnumuzun Dibindeki Cennet Ada: Thassos Adası
Kavala 1 Günde Nasıl Gezilir? (Kavala Seyahat Rehberi)
İstanbul’dan Dedeağaç’a Araba ile Lezzet Durakları

4 YORUMLAR

  1. Makryammos diye koyduğunuz fotoğraf oraya ait değil. Çocuklu aileler için en ideal plaj Makryammos çünkü denizi sığ ve plaj çok geniş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz