Ana sayfa CokGezenAdam Hakkında

CokGezenAdam Hakkında

Osman Lost Los Angeles

Aslında herşey Galatasaray Lisesi’ne girmemle başladı. Yıllarca Fransızca okuyunca siz de herkes gibi birgün Paris’e gidip Eyfel Kulesi önünde bir fotoğraf çektirmek istiyorsunuz. Ancak o yıılarda değil Eyfel Kulesi, Bulgaristan sınırından bile geçmeyi başaramadım. Ancak bu beni yıldırmadı.Galatasaray Universitesi’nde geçen ilk yıllarım da yine Türkiye sınırlarında sürdü. Derken 2003 yılında hayallerim gerçek oldu ve Paris’e bir şekilde gitmeyi başardım.

SAM_0842
Malta’nın Gozo Adası

Burada hayalim olan Eyfel Kulesi önünde fotoğrafımı da çekindim. Önünde fotoğraf çekindiğim Eyfel Kulesi’den adını alan Eyfel Bursu (Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın başarılı yabancı öğrencilere verdiği burs) ile yeniden Fransa’nın kapıları bana açıldı. Hiç unutmam konsoloslukta buradaki masraflarını kim ödeyecek sorusuna Fransız Hükümeti yazmıştım 🙂 2006’da bu sefer Fransa’ya güney sahillerinden (Nice) giriş yaptım. Buradaki bir yıl boyunca Nice, Monaco, Cannes, Marsilya, Montpellier, Paris, Roma, St Remo, Sapri gibi yerleri keşfetme imkanım oldu.

Ancak bunlar benim için yeterli değildi artık. Tadını almıştım dünyayı keşfetmemin. Mastır sonrası Türkiye’ye döndüğümde Bloomberg Businessweek Türkiye’de ekonomi muhabiri olarak göreve başladım. Burada pazarlama, otomotiv, bilişim, turizm, havacılık gibi alanlarda gelişmeleri takip edip analizler yazmaya başladım.

Bu analizleri yaparken seyahatler de başladı. Takip ettiğim sektörlerin yurtdışlarında yaptıkları etkinlikler nedeniyle havalimanında yaşayan bir insana dönüşüverdim. 5 buçuk yıllık basın kariyerimde 25’in üzerinde ülkede 40’ın üzerinde üzerinde şehirde bulundum. Frankfurt, Amsterdam, Las Vegas, Dubai gibi şehirlerde ise biraz fazla dikiş atmış olabilirim:) Tabi bu seyahatlerim çoğunlukla bir ya da 2 gecelik seyahatlerdi.

Elhamra Sarayi
İspanya’da El Hamra Sarayı-Granada

Bu seyahatlerin bir kısmı otomotiv odaklıydı. Türkiye’ye gelmeden birçok modeli yurtdışında ilk defa biz test etmeye gidiyorduk. Bentley’sinden Opel’ine, Porsche’sinden Toyota’sına birçok markanın otomobillerini hem yurtdışında, hem de İstanbul’da test etme imkanım oldu.

Bentley Continental GT La Rioja Pisti
Bentley Continental GT Testi için İspanya’da La Rioja Pisti’ndeyiz

Birçok erkek için hayal olan bir işi yaparken Haziran 2013’te hayatımda radikal bir karar alarak basın hayatıma son verdim ve teknoloji alanında kariyer yapma kararı aldım. Galatasaray Lisesi, Galatasaray Üniversitesi İşletme bölümü ve IAE de Nice’deki Pazar araştırması eğitimlerimi daha iyi kullanabileceğimi düşündüğüm teknoloji alanında projeler geliştirmek için yaklaşık 1 buçuk yıl Türk Telekom’da çalıştım. Ayrıca Ocak 2014’ten beri de Digitalage Türkiye dergisinde köşe yazıları yazıyorum. The Gate, Urbanista gibi aylık dergilerde de gezi yazılarım yayınlanıyor.

Porsche Transfaragarasan
Porsche Road Show için İstanbul’dan Budapeşte’ye gidiyoruz. Resimde Romanya’nın Transfaragaraşan Yolu’ndayız.
IMG_6245
Çok Gezen Adam Vidsel’de (İsveç’in kuzeyi-Kutup Dairesine 90 km) kış lastiği testinde

İlgi alanları: Otomobiller, seyahat, Sosyal Ticaret, arama motorları, gamification, MtoM, mobil teknolojiler, havacılık
Üyelikleri: Bilişim Muhabirleri Derneği, Ekonomi Muhabirleri Derneği

Linkedin: Osman Kurt
Twitter: @cokgezenadamm @ottomankurt @suruyorumm
Instagram: CokGezenAdam OttomanKurt
Facebook Sayfası: CokGezenAdam
Mail: [email protected]

ÇokGezenAdam’ın Gezdiği Yerlerden Seçmeler

2 YORUMLAR

  1. Selam Osman Bey- Turizm uzmanı olarak “İran Şiraz”dan girip Blogunuzda biraz gezdim..! Elinize sağlık: Epey emekler verip SIKI bir portföy malzemesi oluşturmuşsunuz. AMA- Size tavsiyem “gezi anısı” şeklindeki yaklaşım ve üsluptan ötede (biraz çalışarak?) kendinizi “TR’de çok ihtiyaç olan ve bakir kalan” SEYAHAT YAZARLIĞI alanında geliştirmenizde yarar var! = Derim..! Ben ise kendime “Turizmi Kurtarmak” görevini vermiş durumdayım ve Don-Kişot’ça savaşıyorum..! Antalya’dan sevgilerle.. 0532-7111357

    https://metu.academia.edu/zafercengiz​

    • Merhaba Zafer Bey,
      Öncelikle zaman ayırıp sitemi incelediğiniz ve değerli yorumlarınız paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Açıkçası gittiğim yerleri gitmeden ciddi şekilde araştırmaya özen gösteriyorum. Ancak bloğu açalı daha 1 yıl bile olmadı ve burada yazdığım yerlerin bir kısmını zar zor hatırlar durumdayım. Ayrıca ben bu yazıları eskiden Bloomberg Businessweek Türkiye dergisi için hazırlıyordum ancak blog tarafına geçince buranın kurallarının ve taleplerinin çok daha farklı olduğunu görme imkanım oldu. Her yazıda gelen tepkiler, öğrendiğim bilgiler ışığında yazılarımı geliştirmeye çalışıyorum. Örneğin son Şiraz seyahatim öncesi yaklaşık 1 klasör ilgili bilgi ile şehre gittim.Sitede yayınlanan yazı daha ilk yazım. Asıl gezi yazısı formatını bu hafta bitirmeyi düşünüyorum. Ancak burada seo aramalarında insanların aradıkları bilgiler ışığında daha fayda odaklı gitmem gerekiyor. Ayrıca maalesef webte belli uzunluktan uzun yazılar okunmuyor. Bunları da göze alarak yazdığınızda birçok bilgiyi yazılar okunabilsin diye yazıya ekleyemiyorsunuz. Başta da dediğim gibi yazarlıkta 7 yıllık bir deneyimim olsa da webte seyahat yazarlığında daha 1 seneyi doldurmadım o yüzden daha zamanla öğrenip çok daha faydalı içerikler oluşturmaya çalışacağım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here