Ana sayfa Seyahat Rehberi THY Milleri Yanacak Miles&Smiles Üyelerine Mil Harcama Tavsiyeleri

THY Milleri Yanacak Miles&Smiles Üyelerine Mil Harcama Tavsiyeleri

41
10

THY mil programı üyesi Miles&Smiles üyeleri için son zamanlarında mil kazanmak giderek zorlaşıyor. Bu konuda yazdığım yazıların gördüğü ilginden bu konudan ne ne kadar kişinin muzdarip olduğunu görüyorum.

Bu konuyu detaylı bir şekilde aşağıdaki yazımda anlatmıştım. Şimdi ise başka bir soruna parmak basacağım: Millerinizle ekonomik bir bilet satın alabilmek.  Bu sorun özellikle yıl sonlarına doğru daha da belirginleşiyor. Yıl sonlarında yanmak üzere olan millerini harcamaya kalkan Miles&Smiles müşterilerini güzel sürprizler bekliyor.

THY’den Mille Uçak Bileti Alacaklar Dikkat! Kazık Yemeyin…

Mille Bilet Almak Daha Mı Pahalı?

Millerinizi harcarken dikkatli olmanız gerekiyor. Yoksa bu konuda kötü sürprizler kaşınıza çıkabiliyor. Okuyucularımdan bazılarının kendi anlatımları ile yaşadıklarını sizlerle paylaşayım:

THY Miles&Smiles Üyeleri Mil Harcama Deneyimi Yorumları

İstanbul Bükreş Uçağı Mille Daha Pahalıya Geldi

“Daha yeni İstanbul-Bükres biletini 306 TL’ye alabiliyordum. Mille almak isterseniz 20 bin mil (limitli ekonomi) ve 450 TL vergi vermeniz gerekli. Eskiden THY vergileri çok düşüktü. Artık çok kişi mil biriktirdiği için bu vergileri yukselttiler. Ancak business bilet ya da neredeyse full uçakta bilet alırsaniz mil kullanmak karlı olabilir.”

Hem Miller Gitti Hem de Daha Fazla Para Ödedi

“Aynı sıkıntı ya bende rastgeldim tek yon bilet almaya kalkıştım. O ara işten dolayi yoğundum. Hemen millerimle alayim dedim millerim +100 TL param resmen çöpe gitti. Aynı bileti 30 dakika sonra THY’de 90 TL’ye buldum !!”

“THY yakın yurtdışı uçuşlarında her yöne yaklaşık 60-65 Euro vergi adı altında haraç alıyor. Bu uzun mesafe uçuşlarda çok yükseliyor. Örnek New York 150 dolar ve üzeri tek yon. Aynı destinasyonlara uçan diğer havayollarında ve bazen THY de bu harç ve havaalanı vergisi adı altında toplanan ücrete bilet alınabiliyor.
Örneğin Pegasus/Wizz/Atlas ile bu fiyata her zaman bilet bulmak mümkün. Bazen THY promo biletleri bu fiyatın altında.

Örneğin yakın Avrupa destinasyonuna THY gidiş dönüş 100 Dolar promo bilet satıyor binlerce. Eğer havaalanı vergi ve harcı 130 Euro ise THY bu biletlerden avantajı nedir?

Aslında cevap çok basit. THY diğer firmalardan hariç verginin yanında yeni bir şey uydurdu. Adı HAVAALANI HARCI:) Hiçbir yerde olmayan bir şey. Tamamen Mil müşterileri için yapılmış. Aktarmalı yolcularla THY doluluk oranı artınca THY mil müşterilerine böyle bir kazık atmış oldu. Bunu sadece mil harcarken değil kazanırken de yaptı. Önceden diğer firmalar gibi destinasyonun mil uzunluğuna göre kazanılan miller, ki adı üstünde mil programı, şimdilerde uçuş sınıfına göre değişiyor. Örnek IST-JFK önceden 5100 mil kazanırken (5100 mil uzakta olduğundan) simdi promosyon bilet varsa 1000 mil kazanılıyor.

Hiç bir star alliance member da bu yok. THY mil programı tek cazibesi eğer millerinizi business sınıf uçuşlarda kullanırsanız var. Onun haricinde eğer kullanabiliyorsanız diğer star alliance member şirketlerde kullanabilirsiniz. ”

125 Bin Milim Var Ne Yapacağımı Bilemiyorum

“Yazınızı okudum ve aynılarını miles&smiles telefonundan duyduğum için hem kızgınım hem de şaşkın. THY ve Garanti insanları bu denli kandırıyor ve dolandırıyor. Şuan tam 125.000 milim var ve ne yapacağımı bilemiyorum. İstanbul-Miami çift kişi gidiş dönüş 90.000 mil (kampanyalı) normalde 120.000 mil. Vergi bedeli 1900 TL çıkarttılar. Skyscanner den bilet fiyatları iki kişi gidiş dönüş 1600 TL ye buldum. Çıldırmış bunlar. Bitmedi dahası var. Vergileri de kalan millerimden ödemek istersen olur mu dedim? Verdikleri cevap sadece vergi bedeli için 160.000 mil istediler. Yani çift kişi gidiş dönüş vergiler dahil 90.000 + 160.000 toplam 250.000 MİL.!! kampanyalı. Kampanyasız 280.000 MİL.!!!

Shop and miles shop sitesinden de alışveriş yapsak orada da çok fahiş fiyatlara geliyor.
Bir tavsiye ricası; Ben veya bütün bu kazığı yemiş olan biz mağdurlar adına bu biriktirdiğimiz binlerce millerimizi ne yapalım? Yanmaları için son 10 gün kaldı..”

Milleri Yanacak THY Miles&Smiles Üyelerine Tavsiyeler

Özellikle son okuyucumun yorumu anlatmak istediğim durumu özetliyor. Millerinizle avantajlı bir bilet alabilmek pek de kolay değil. Bu yüzden size bazı tavsiyelerde bulunacağım

 • Çoğu zaman Avrupa uçuşlarından mille bilet alırsanız zararlı çıkarsınız. Hele de yakın uçuşlarda.
 • Mille bilet almadan önce biletin fiyatını internetten Skyskanner, Turna, Momondo vb sitelerden kontrol edin. Buradaki fiyatlar THY’nin kendi sitesinde verdiğinden çok daha ucuz bile oluyor.
 • Mille en ekonomik uçuşlar genelde Sabiha Gökçen’den uçarsanız oluyor. Örneğin THY’den Atatürk Havalimanı Barselona gidiş dönüş ekonomi limitli bilet 20 bin mil + yaklaşık 450 TL vergi gerektiriyor. Oysaki Sabiha Gökçen’de 15 bin mil ile bu uçuşu gerçekleştirebiliyorsunuz. Tabi artı vergiler. (350 TL’ye sene içerisinde milsiz Barselona bileti bulabileceğinizi bilmek bu bileti ne kadar cazip kılıyor tabi o bir soru işareti)
 • Yüksek dönemde iç hatlarda mille bilet almak çok daha uygun olabiliyor. Tabi bu biletleri de erkenden alırsanız yıl içerisinde THY vergilerinden çok daha ucuza gelebiliyor.
 • Menünün açığı Kuzey ve Orta Afrika ülkeleri. Buralara hem biletler genelde pahalı hem de THY’den 20 bin mille bilet alabiliyorsunuz. Fas, Tunus, Kamerun, Hatta Tanzanya gibi turistik ve bilet fiyatları pahalı destinasyonları deneyebilirsiniz.

Yanacak THY Millerimle Nereye Gidebilirim?

Açıkçası okuyucumun sorduğu bu soruyu ben de kendime soruyordum. Zira sene sonu itibari ile 13 bin milim yanacaktı. Toplamda ise 23 bin milim kalmıştı. Bu milleri harcarken de yukarıda anlattığım durumları yaşamamak için en pahalı bileti en az mille alma araştırmama koyuldum. Tabi gideceğim yerin de güzel olması gerekiyordu.

Star Alliance THY Limitli Yer Kapasiteli Ödül Bilet Tablosu

Öncelikle aşağıdaki tablodan 20 bin mil ve altında gidilebilecek bölgeleri tespit ettim.

Star Alliance – Miles&Smiles Ödül Bölgeleri (THY Mil Harcama Bölgeleri)

Sonrasında da o bölgelere hangi ülkeler dahil oluyor aşağıdaki tablodan inceledim.

THY Mil Sisteminin Açığı: Zanzibar, Tanzanya

THY Mil Programı mil harcama Zanzibar Tanzanya
Zanzibar, Tanzanya Foto: Pixelbay

Bir anda karşıma Tanzanya çıktı. Bula bula Tanzanya’yı mı buldun diyenleri duyar gibiyim. Bunu diyenleri ocak ayında paylaşacağım fotoğraflarla gerçekten çok üzeceğim. Tanzanya hem safari düşkünleri için muazzam bir destinasyon. Ancak benim gibi safari ile pek ilgisi olmayanlar için ise Zanzibar diye efsane bir adası var. Burası birbirinden güzel plajları ve doğasıyla özellikle balayı çiftlerinin tercih ettiği dünyadaki cennet adalardan bir tanesi. Ayrıca ocak şubat aylarında adanın batı yakasındaki plajları sörf tutkunlarını da adaya akın ettiriyor. Bitti mi? Tabi ki de hayır. Zanzibar bizim kışın en çetin günlerini yaşadığımız ocak şubat aylarında en yüksek sezonunu yaşıyor. Yani ocağın ortasında bronzlaşabileceğiniz bir yer.

Mille Zanzibar Bileti Bana 2 Bin TL Kazandırdı

Türkiye’den Tanzanya’ya THY’nin 3 farklı şehre direkt uçuşu var: Darüsselam, Kilimanjaro ve Zanzibar. 3 şehre de İstanbul’dan yaklaşık 7 buçuk saatte ulaşmak mümkün. Bu 3 şehre de ekonomik sınırlı millerle 20 bin mil ve yaklaşık 750 TL vergi ile uçmak mümkün. O kadar vergi mi verilir diyenler için söyleyeyim. Ben İstanbul Darüsselam gidiş, Zanzibar-İstanbul dönüş biletimi 20 bin mil ve 755 TL gibi bir vergi ile alırken aynı bilet THY sitesinde 2807 TL. Erkenden bilet almaya kalkarsanız aktarmalı uçuşlarda İstanbul’dan buraya ulaşım en ucuz 1800 TL seviyelerinde oluyor. 20 bin milin 2 Bin TL ettiği başka bir uçuş son 2 aylık aramalarımda bulamadım açıkçası.

Ayrıca ülke saçma bir şekilde Orta Afrika kategorisinde yer alsa da haritada Zanzibar’ın karşısında gözüken Madagaskar Adası 60 bin mil istiyor. Yine bir tık aşağı sağa sola kaydığınızda 60 bin millik destinasyonlar sizi bekliyor.

Eskiden THY ile Zanzibar’a direkt uçuş yoktu ve önce Darüsselam’a uçup buradan ya pırpır uçaklarla ya da feribotla Zanzibar Adası’na geçmeniz gerekiyordu. Ancak kısa bir süre önce THY Zanzibar’a da direkt uçuşlara başladı. Ancak şunu söyleyeyim ekonomi sınırlı mille Zanzibar’a yer bulmak gerçekten zor. 2-3 hafta boyunca sürekli denedim ve sadece dönüşte 24 Ocak tarihine bulabildim. Darüsselam ise bu açıdan görece daha kolay bir destinasyon.

Favori Zanzibar, Plase Senegal, Sürpriz Fas

Atlantik Okyanusu, Fas

THY mil harcama konusunda fiyat kalite anlamında bulabildiğim uzak ara en iyi destinasyon Zanzibar. Ancak onca aramada daha başka alternatifleri de değerlendirmedim değil. Afrika’nın fiyat kalite anlamında bir diğer cazip ülkesi Senegal. Afrika’nın Orta Batısı kıyısında yer alan ülkeye yaklaşık 8 saatlik bir uçuş (giderken 9 dönerken 7 saat) gerçekleştiriyorsunuz. Yine 20 bin mil ve alan vergisi Tanzanya’dan çok daha ucuz. Üstelik buraya aynı dönemdeki bilet fiyatlarına baktığımda kampanyalı THY biletleri 1934 TL idi.

Mil harcamak için bir diğer cazip destinasyon ise Kuzey Batı Afrika’nın en güzel ülkelerinden Fas. İstanbul’dan THY’nin 4 buçuk 5 saat süren seferleri bulunuyor. Aynı tarihlerde İstanbul Kazablanka gidiş dönüş 1934 TL idi. Buraya da 20 bin mil ve yaklaşık 650 TL vergi ile uçmak mümkün. Ancak ben aktarmalı uçarım derseniz Air France‘dan Paris aktarmalı 650 TL’lere bilet bulmak mümkün olabiliyor. Tabi istediğiniz tarihlerde değil 🙂 Sabiha Gökçen’den ise 900 1000 TL’ye direkt uçuşlar var. Yine de 3. bir alternatif olabilir.

Avrupa’da Önerim 20 bin THY Mil ile Portekiz – Lizbon

Avrupa çok önermiyorum dedim biliyorum ancak ben Afrika sevmiyorum Avrupa insanıyım diyorsanız, Lizbon biletleri de özellikle yaz dönemi çok pahalı olabiliyor. İstanbul’dan 5 saat sürek Lizbon’a 20 bin mil ve yaklaşık 650 TL vergi ile direk uçuş için mil kullanmak cazip olabilir.  Tabi buraya da erken davranırsanız THY vergilerinden daha ucuza hem THY kampanyalı bilet ya da başka havayollarından aktarmalı bilet bulmak mümkün.

THY Mil Programı İle İlgili Diğer Yazılarım

Çok Uçanlar Dikkat! THY Miles&Smiles Avantajları Azalıyor

THY’den Mille Uçak Bileti Alacaklar Dikkat! Kazık Yemeyin…


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki makale1 Günde Samsun Gezi, Yeme, İçme Rehberi
Sonraki makaleBedava Nice Plajları Rehberi
Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.

10 YORUMLAR

 1. Benim de 20k’nın biraz üstünde milim var ve bir süredir bu konuya kafa yorup en mantıklı seçeneğin Afrika olduğuna karar vermiştim. 🙂 Alternatif olaraksa millerimi, sıfırdan uçak bileti alarak harcamak yerine, para vererek aldığım ekonomi biletimi business’a upgrade ederek harcamayı düşündüm.

 2. çok saol ya açığı thy yetkililerin gözüne soktun orasıda şimdi mil olarak yükselecek böyle yazınca sanki bir şey olduğunuzu sanıyorsunuz

  • Zaten THY yetkilileri kazara yapmış 20 bin mil burayı. Tüh şimdi uyanırlar 🙂 Ne yapalım böyle şeyler yazmadan kendimizi eksik hissediyoruz. Gezi bloğu yazmak bize kendimizi birşey mişiz gibi hissettiriyor. Yoksa hiçiz hepimiz :)))

   • Merhabalar;
    Şimdilerde garip bir kampanya var (müşteri hizmetleri bile habersiz)
    Kampanya adım adım şu şekilde:

    1. THYnin sitesinden Ödül bilet kısmını seçip giriş yapıyorsunuz.
    2. Paristen İstanbula tek yön bilet seçiyorsunuz. (Şöyle haziran aylarına doğru)
    3. İlerle dediğinizde bir problem yok.
    4. Geri dön tuşuna basıp, kişi sayısını 2 yapıyorsunuz.
    5. İleri dediğinizde en altta “Size özel fırsat” ile başlayan bir kampanya çıkıyor ve 10000 mil düşüleceğinden bahsediyor. Hatta normal durumlarda yeterli miliniz yoksa işleme devam edemezsiniz, ancak 10000 mil düştüğünde yeterli miliniz varsa işleme devam edebiliyorsunuz. Ama ödeme yapamıyorsunuz.

    Daha garibi şu

    Tekrar geri dönüp, Dalaman’dan İstanbula seçtiğinizde yine 10000 mil düşüleceğinden bahsediyor. Çıkış yapıp tekrar giriyorsunuz. Bu sefer Dalamandan İstanbula (önce bir kişi, sonra iki kişi olacak şekilde) seçiyorsunuz 3750 mil indirim yapıyor. Geri gelip Dalaman yerine Paris seçerseniz yine 3750 gösteriyor.

    Garip bir durum var. Müşteri hizmetlerinin haberi yok. Nasıl bir durum var ben çözemedim. Çözen varsa beklerim.

 3. Mil kullanarak THY’nin 12 aralık’taki ilk seferiyle Zanzibar’a gittik. 20bin mil olarak gözükmesine rağmen gidişlerde düşük millerde hiç yer yok, ya da sistemden kendileri bu şekilde gösteriyor. 20bin mil gidiş 10 bin mil dönüş olarak 30bin mile denk geliyor. Bu arada iki kişi olduğumuz için Millerle aldığımız bileti refakatçi olarak düzenlediler böylece biraz daha avantajlı oldu (28bin mil). Ama olsun 2500 tl’lik bilet için 30 bin mil de gayet iyi.

  Bu arada Zanzibar çok güzel, biz de deneyimlerimizi blogumuzda paylaştık bekleriz:)

  • Kesinlikle haklısınız Zanzibar’a gidişlerde kaç gün denedim 10 bin mil limitli ekonomi ödül bileti bulamadım. Ama ben de gidişi 10 bin mil Darüsselam dönüşü de Zanzibar yaptım. Gidiş dönüş 20 bin mil oldu. İlk fırsatta sizin bloğunuzda da deneyimlerinize bakıyor olacağım.

 4. Öncelikle blog unuza bayıldım. Ben de 162 yorumlu (70 küsürü otel) bir tripadvisor yorumcusuyum. Bu gece sitenizi hat’metmeyi düşünüyorum.
  Mil meselesine gelince, tabii ki herkesin hayat ve seyahat tarzına göre durum değişir ama benim tavsiyem 36 liralık vergi ile 2850 millik yurtiçi uçuşları. 72 liraya ist-izmir, ist-muğla ya da başka bir destinasyon bulabilirsiniz. Tabii ki 59-hatta 69 liraya bilet varken kullanmıyorum ama genellikle bilet fiyatları 109-119 lara çıktığında bile yer bulmak mümkün olabiliyor.
  Hele uçaklar 727-700 ya da 737-800 ise (bazen denk geliyor) o zaman 5225 mil ile bussiness.
  Havaalanına metro ile giderseniz 72 liraya diğer şehirdesiniz.

  • Veli Bey merhaba,
   Açıkçası diğer yazılarım hakkında da yorumlarınızı bekliyorum o zaman. Bu arada Tanzanya gibi hatlar yakalamadığınız zaman sizin de dediğiniz gibi milleri iç hatlarda harcamak daha mantıklı oluyor. Ama 20 bin milin 2000 TL’ye karşılık geldiği bir fayda sağlamıyor. Ancak her halükarda Avrupa uçuşlarından çok daha uyguna geliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here