Geçtiğimiz aylarda balayına gitmek için destinasyon arayışına girdim. Kasım ayında hem hava durumunu hem de sınırlı sayıda günüm olduğunu düşününce en mantıklı destinasyon olarak Sorento, Amalfi taraflarında karar kıldım. Hemen ilk olarak uçak biletini ayırtmakla başlamalıydım. Bu bölgeye en yakın havalimanı olan Napoli’ye THY ile uçmaya karar verdim. İlk aşamada birikmiş millerimle hem kendime hem de nişanlıma bilet almayı düşünüyordum.

THY’de Ödül Bilet Karmaşası: Mille 40 bin Mil +803 TL, Milsiz 700 TL

thy mil aldatmacası

Hemen Miles&Smiles sayfasına girdim. Sınırlı ekonomi sınıfında yer buldum. THY 2 kişi için 40 bin mil ve alan vergisi olarak da 803 TL para istiyordu. (bugün baktığımda bu rakam 827 TL) Ben meraktan bir de mil kullanmadan aynı tarihlerde aynı saatte uçak bileti fiyatlarını kontrol ettim. Sonuçta daha ucuz uçak bileti bulma umudum yoktu ama yine de insan daha bir ucuz uçak bileti aramadan edemiyor.

Ama gördüğüm fiyat gerçekten de beni çok şaşırttı. Tüm vergiler dahil Türk Havayolları’nın web sitesinden İstanbul’dan Napoli’ye gidiş dönüş 700 TL’ye uçak bileti satın alabiliyordunuz. Üstelik hiçbir mil harcamadan. Doğal olarak ben de millerle alıp fazla para vermektense kampanyalı bileti aldım.

thy mil aldatmacası 2

Screenshot_2015-09-30-12-01-58

Tabi insan sormadan edemiyor. THY’nin Miles&Smiles sadakat programı nasıl bir sadakat programı? Sadık müşterileri sadık oldukları için aptal yerine mi koymaya çalışıyorlar pek çözemedim. Ben Türk hava Yolları’nın sadakat programında en üst seviye olan elite plus kategorisinde bir yolcusu olarak, bu sadakatim karşısında bunca mil biriktirip ödül bilet kazandığımı düşünüyorum. Bu ödül biletlerde sadece alan vergisi diye benden bir ücret talep edilmesini bekliyorum. Ancak o zamana kadar hiç THY’de uçuş yapmamış bir yolcu da gelip şirketin web sitesinden mil harcamadan ödül biletin vergisinden çok daha ucuza uçak bileti satın alabiliyor.

Miles&Smiles Programı Sadık Müşterilerini Kızdırmaya Devam Ediyor

Aslında THY’nin mil programı ilk başlarda oldukça beğendiğim, hatta örnek vaka olarak da sunumlarımda anlattığım bir çalışma idi. Ancak THY giderek mil programını sadık müşterilerin aleyhine değiştirmeye başladı. Nitekim bu konuya hem Bloomberg Businessweek Türkiye’de yazdığım dönemde ilk değinen gazeteciydim. Ayrıca 6 Ekim 2014’te de bloğumda paylaştığım “Çok Uçanlar Dikkat: THY’nin Yenilenen Miles&Smiles Programı Sadık Müşterilerini Kızdırabilir” yazımda nasıl yeni mil programında kazanılan millerin eskiye göre daha az olduğunu çeşitli örneklerle anlatmıştım.

Çok Uçanlar Dikkat! THY Miles&Smiles Avantajları Azalıyor

THY’den Havayolu Har(a)cı

Mille alınan biletteki ödediğiniz vergiye baktığınızda, THY’nin web sitesinde bu ücret için alan vergisi ve havayolu harcı olarak geçiyor. Türk hava Yolları iki kişi için 700 TL’ye sattığı bilet için de vergi talep etmek durumunda. İnsan sormadan edemiyor THY 700 TL’lik bilette vergileri cebinden mi karşılıyor? Ben de bu soruyu THY çağrı merkezine sordum. Kurban bayramı öncesinde düğün sürecim iptal olunca ben de uçak biletimi iptal etme kararı aldım. Promosyon bilet olduğu için sadece bana vergilerinin geri verilebileceği söylendi. İki bilet için vergi toplamı ise yaklaşık 256 TL idi. Yani bu rakamı mille alınan biletin ücretinden çıkardığınızda (803-256=547 TL) kalan rakam THY’nin mil müşterisinden talep ettiği havayolu har(a)ci oluyor. Bu har(a)ci nedense kampanyalı bilette istemiyor.

THY’de 20 Bin Mil Bir Kişinin 40 Defa İstanbul’dan Napoli’ye Uçması İle Kazanılıyor

Ayrıca Türk Hava Yolları bu ücretin yanında bir de sizden 2 kişi için 40 bin mil talep ediyor. Bu 40 bin mili kazanmak üstelik artık öyle çok da kolay değil. Bizim satın aldığımız kampanyalı İstanbul Napoli uçuşundan kişi başı 250 mil kazanıyorduk. Yani gidiş dönüş iki kişi olarak hesapladığınızda 1000 mil yapıyor. Bu da şu anlama geliyor. Bizim bu en ekonomik uçuşta kullannmak üzere 40 bin mil kazanmak için 40 defa bu uçuşu yapmış olmamız gerekiyor. Üstüne de sıradan bir müşterinin ödediğinden fazla para ödememiz gerekiyor.

40 bin mili bir kişinin kazanması ise Türk Hava Yolları’nda 80 İstanbul Napoli gidiş dönüş uçuşuna denk gelebiliyor. Tabi daha pahalı biletlerde bu uçuş sayısı azalabiliyor. Peki bu 40 bin milin THY’de parasal karşılığı nedir? THY”nin mille alışveriş yapmaya imkan sağlayan sitesi olan Shop&Miles sitesine girdim ve 40 bin mil ile satın alınabilecek 5 kalem ürün belirledim. Bunlar şöyle:

 1. Beko 7125 Mini Buzdolabı –>40 bin 1 Mil
 2. Guess GUW0439L1 Bayan Kol Saati –> 40 bin 950 Mil
 3. Guess GUW0608G1 Erkek Kol Saati –>40 bin 950 Mil
 4. Bosch Rotak 37 Çim Biçme Makinası –> 40 bin 751 Mil
 5. Ümit 2424 Redhawk Amortisörlü Dağ Bisikleti –> 39 bin 917 Mil

Bu ürünlerin hepsini internetten araştırdığımda ortalamada 450 TL gibi bir rakama çok rahatlıkla hepsini temin etmeniz mümkün.

THY Milleri Satın Alırken 3 bin 671 TL Harcarken 450 TL

thy mil fiyatları

Ancak THY’den mil satın almaya kalktığınızda ise bu fiyat çok farklı bir tarifeye dönüşüyor. THY 1000 mili KDV dahil 30 dolardan satıyor. Bu da 40 bin mil için 1200 dolar (Yaklaşık 3671 TL) yapıyor.

Yani en ucuz statüde İstanbul’dan Napoli’ye 80 defa gidip gelirken (80X 350 TL) 28 bin TL para harcadığınızda THY size yaklaşık 450 TL’lik bir hediye sunuyor. Tabi onu da shop&miles sitesinde harcarsanız. Yoksa verdiği hediyenin tamamını ödül bilet diye alıp sizden bir de üstüne 103 TL fazladan para da talep edebilir. Benden söylemesi…

Yazım sonrasında bazı okuyucularımdan gelen ilginç bilgileri de buraya eklemenin faydalı olacağını düşündüm:

Tan İnce

“THY milleri ile ilgili yazını çok beğendim. Güzel bir analiz olmuş. Ayrıca bir tecrübemi aktarayım belki ilerde geliştirirken lazım olur. Amerika’da bu milleri kullanmak istedim. United Airlines New York-Los Angeles arası 4000 km’lik uçuşu sadece 7000 mil + 5 dolara verdiler. THY ile 4 bin km’lik bir uçuşta istenecek vergiyi kıyaslamak bile istemem.

 

Oray Yay

“Yazınızı çok beğendim yeni durumu da size anlatayım. Bir elite kart sahibi olarak .aynı zamanda Miles smiles kredi kartı kullanıyorum. Önceden şu anda var olan 100 bin milimi statüye çevirip 20 bin statü alabiliyordum. Ancak THY bir ay öncesinde kimseye bilgi vermeden şöyle bir şey yapmış sadece alışverişten kazandığınız milleri statüye çevirebilirsiniz diyor. Yani önceden uçaktan, ortak firmalardan, alışverişten kazandığımı statüye çevirebiliyorken  şu an sadece alışveriş olmuş haliyle 100 bin milin ancak 50 bini çevrilip 10 bin statü alabiliyorumve kart statümü kollamam iyice zorlaşıyor :((”

 

THY Milleri Yanacak Miles&Smiles Üyelerine Mil Harcama Tavsiyeleri

Yanacak Millerimle En Avantajlı Nasıl Bilet Alırım?

Bu konuda yazdığım detaylı yazı aşağıdaki linkte sizi bekliyor. Şu kadarını söyleyeyim 20 bin mil ile 2800 TL değerindeki bilet nasıl alınır? Bu yazıda bulabilirsiniz.

119 YORUMLAR

 1. Ne güzel yazmışsınız kaleminize sağlık. Bu yazınızdan sonra THY’den sizi ihya edecek bir teklif muhakkak gelir. Umarım yazınızı kaldırmazsınız

   • OSMAN BEY YAZINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER..GERÇEKTENDE BUNLAR SOYGUNCU..BEN DE 10 ŞUBAT 2017 TARİHİNDE GARANTİNİN MİLES &SMİLES KARTIMDAN İSTANBUL BANGKOK GİDİŞ DÖNÜŞ BİLET ALMAK İSTEDİM..42000 MİL PUANIM VARDI…SEYAHAT İÇİN 60000 MİL GEREKLİ DEDİLER ..YANİ 18000 MİL PUAN AVANS ALMAM GEREKECEK??..BANA (1000 MİL X 30 USD = 18000 MİL =540 USD )İSTEDİLER..AYRICA GİDİŞ DÖNÜŞ VERGİLERİ İÇİN 1140 TL VE 42000 MİL PUANIMI SİLECEKLER… YANİ BU SEYAHAT BANA 42000 MİL PUANIMA VE 3250 TL YE GELECEK..PİYASADA GİDİŞ DÖNÜŞ 2000 TL CİVARINDA BİLETLER VAR ..KISACA BUNLAR BİZİ SOYUYOR..AYRICA YILLIK KART AİDATI İÇİNDE 173 TL KESMİŞLER ..BİR DAHA MİL VEREN KARTLARI KULLANMAMA KARARI ALDIM

 2. Yanlış hesaplamışsınız. Mille alınırsa kişibaşı vergi 401 TL, satın alınırsa kilibaşı 700 TL oluyor, ve gayet normal.

  • Yanlış hesap yok mille alınırsa kişi başı 401 TL, satın alınırsa kişi başı 350 TL (2 kişi gidiş dönüş milsiz 700TL’ye satın aldım. Ekran görüntülerini de ekledim. İnceleyebilirsiniz)

   • Biirinci görüntüde kişi sayısını rahatlıkla görebiliyoruz, ikinci görüntüde ise malesef yok. Siz iki kişi aldım deseniz bile şüphe altında kalırsınız bu durumda…

 3. Mil kullanıcısı olarak dikkat etmeme rağmen sizin yaşamış olduğunuz gibi bir sorunla karşılaşmamıştım. Çok şaşırdım şuan.
  Sistem hatasıyla ilgili durum olabilir diye düşünüyorum.

 4. Bu kartın çıktığı ilk dönemden beri bu kartı kullandım. İlk zamanlar sadece 10 bin mil karşılığı (vergi yok), İzmir – İstanbul – Zürih, dönüşte Köln – İstanbul – İzmir uçuşu gerçekleştirmiştim. Ben de elit karta kadar ulaşmıştım. Bu arada Garanti Bankası Shop and Miles kartı da kullanıp oradan da iyi mil topluyordum. Bu kart ile yaptığım alışverişler karışılığı yaklaşık %10 mil kazanıyordum. Önce bu banka kazanılan milleri %1 lere hatta bazı alış verişlerde daha da aşağıya düşürdü. Bu bankanın kartını kullanmayı bıraktım. THY konusunda yerden göğe haklısınız, aynen katılıyorum. Şimdi mil kazanmaya değil, en ucuz bileti bulup onunla uçmaya devam ediyorum. Örnek; Japonya’ya yaptığım seyahatte THY nin tam yarı fiyatına Aeroflot ile uçtum. Herkese mil biriktirmeyi değil, daha uygun fiyatlı firmalarla uçmalarını tavsiye ederim.

 5. Çok doğru, bunu bende yaşadım. Sadece iç hatlarda bunu pek yapamıyor eğer en ucuz bileti almazsak. Ayrıca 355 gün sonrasına millerle bilet almaya kalkın, en kazık miller programı hariç hiç birinde yer bulamazsınız? Açıyorlar mı? ŞÜPHELİYİM. Ya da önceden kendi adamlarına bu az milli biletleri el altından veriyorlar.
  Yeni bir kampanya işan ediyorlar, hemen giriyorsunuz yine o kampanyada sözü edilen bileti alamıyorsunuz.

 6. Ozellikle yapilan birsey degilki.. mille almak heryere avantajli olmayabiliyor o yuzden kiyaslayip eger uygunsa aliyor herkes.. misal ben st petersburga almistim 350 tl vergi odedim sadece gayette guzel olmustu cunku sezonda bilet 1200 tl idi.. o yuzden uygun bulmadiginiz surece yurtdisi almamalisiniz yurticine kullanmak daha mantikli her zaman milleri

 7. Paralı biletiniz tek kişilik olmasın ? Bugün sitesine baktım aynı uçuşa tek kişi 752, 2 kişi 1504 TL fiyat veriyorlar.

  • Levent Bey kendime ve eski nişanlıma aldım biletleri yani bir yanlışlık yok. 2 kişi için ödediğim ücret 700 TL idi. Kampanyalı biletler artık bitmiştir. O yüzden bulamıyorsunuzdur.

 8. Doğru bir yazı. Ben geçen sene Saraybosna için millerimle bilet almaya kalktım 3 kişi 1200 tl civarında idi, birkaç gün sonra ise para ile 3 kişi 850 tl gibi bir fiyata bilet aldım. Yani bedava bilet diyorlar ya, yok öyle bir şey. Aslında benim 850 tl olarak aldığım biletler indirimli bilet oluyor biletin kendisi 1 tl civarinda alan vergisi 280 tl gibi bir tutar idi. Sanırım sizdeki durum da aynı.

 9. Thy millerini Avrupa uçuşlarında kullanmak hakikaten akıl dışı.Ancak Afrika uçuşlarında ciddi avantajlar sağlıyor.

 10. Ben 15 bin liralık gidiş dönüş iki kişi business Chicago biletini 180 bin mil ile aldım. 1500 lira da vergi/harç ödedim. Karlı hissediyorum kendimi. Şu bir gerçek: mil ile seyahat dikkat gerektiriyor. Bazen astarı yüzünden pahalı oluyor. Araştırmadan mil ile bilet alınmaz.

  • bende de 130.000 mil vardı, buenos aires business 110.000 mil+2100 tl vergiler çıktı.
   kendi hesabımdan 3 tane elite kart satışı yaptım, tanesini 2500 tl’den 7500’e onları saydım, 2100 de vergileri saydım. 10.000 tl. 13.300tl’ye üstüne 16.000 mil kazanarak parasıyla satın aldım.

 11. çok doğru bir analiz, tebrikler.
  Bu kartı bende kullanıyorum. Mil kullanımını yurt dışında değil de yurt içinde yapıyorum. Hem uzun rezervasyon imkanı veriyor hem de 36 tl vergi alıyor.

 12. Mille bilet almak tamamen kandirmaca. Yazdiklariniza ve tespitlerinize tamamen kariliyorum. THY son dönemde her konuda kötülesiyor. Yasanilan sıkıntıları bildirdiginiz zaman cok gec dönüyorlar ve kılişe bir kac gecistirmece cevap yaziyorlar. Bende elite kart sahibiyim ama hicbir ayricalik yok bundan dolayi. Sadakat falanda hikaye. Bende deli gibi heryere THY ile ucmaya gayret ediyorum. Birazda duygusallik varya. Sadece sömürü baska birsey degil. Bundan sonra mecbur olmadigim sürece Thy yi tercih etmeyecegim dedim ve yaptim. Gecen hafta Sydney ucusumu Singapore Airlines ile yaptim. Cok da memnun kaldim.. THY na yazdigim cok ciddi bir magduriyet durumumuza karsi vermis oldugu duyarsiz bir cevap dan sonra aldigim THY ni PROTESTO kendi capimda devam ediyor.

 13. Konuyu çok iyi anlatmışsınız. Bir de uçuş mesafesi ile mil kazanım dengesi sorunu var. Geçende İstanbul’dan Milano’ya uçtum. Sadece 250 mil kazandım. İstanbul Ankara uçuşuna ise 600 mil kazandım. Nasıl hesaptan anlamadım.

 14. Daha dün bir arkadaşımla konuştuğumda benzer bir durumun başına geldiğini söyledi. Bugün de bunu sizden duymak teyit niteliğinde oldu. Zaten THY başta olmak üzere bazı başka havayolu şirketlerinin verdikleri mil miktarlarını ciddi oranlarda düşürmelerinin yanı sıra Garanti Bankası’nın verdiği Miles&Smiles kredi kartının verdiği mil miktarları da benzer şekilde müthiş bir şekilde düşürüldü. Sanırım maksat mil vb. programları bitirip insanları normal müşteriye çevirmek. Anlamadım gerçekten.

 15. Bu mil kazığı, yeni bir olay değil. Özünde uyanık Türk insanının ucuza bir ürün yakalama hevesini, kazığa çevirip sunuyorlar da…
  Ben biletlerin iptal edilme sebebine takıldım hocam! 3 gün önce kurulan amalfi hayalinden; mil hesabına, buzdolabı fiyatı araştırmaya giden süreci anlat esas!

 16. Cok benzer bir fiyatlama politikasiyla ben de bir rezervasyonumda karsilastim. THY buyuklugunu kullanarak bu sistemi uyguluyor malesef. Ne yapilabilir? Hic.. 🙁

 17. şimdi son bayramda viyanaya uçtum.eşimle bana cipten geldince baktım yerimde başkası var.business a geçeceksiniz dediler.bende eşimle uçuyorum onu da almalısınız dedim.olmadı diğer köşedeki genç bayanı gönderdik.insan bakar eş ,soy adı,birisine tek teklif yapılmaz.ayrıca miller konusunda da haklısınız artık 200-250-300 520- mil yazıyor avrupa da geçen antalya da tek yön 500 yazdı cenaze için son anda alınan biletti.star alliansa ait diğer uçuşlarda çok ekonomik biletler de var.takip gerekiyor.

 18. Arkadaşlar zaman zaman bu durum oalbiliyor.Aynı şeyi geçen sene almanya ve amsterdam uçuşlarında yaşadım.Shop and miles kartı kullanırsanız gayet avantajlı.Aylık 2500 3000 mil kazanabiliyorum. Yaptığınız harcamaya göre değişebiliyor tabii.Burda önemli olan alan vergileri ve biletlerin fiyatı.Biletlerin pahalı olduğu dönemde 200 TL’lik Antakya biletini 30 tl’ye 6000 Mile almıştım.170 TL bonus hiç bir kartta maks 10bin harcamayla birikmez.Keza bazı uçuşlarda bu oran daha da artabiliyor.Burda tercih etmeden önce normal fiyatı ve mille alacağınız fiyatı kontrol edip karar vermek önemli.Nerden baksanız 2 kişide her türlü 500 TL kazanıyorsunuz.Dediğim gibi 20000milde 500 TL’yi hiç bir kredi kartında kazanabileceğinizi düşünmüyorum.

 19. Kesinlikle Doğru, 6 yıl önce çok Elit kart sahibi iken çok benzeri Başıma geldi, o tarihten bu yana artık THY ile uçmuyorum.. Lufthansa ile hem çok daha fazla mil biriktiriyorum hem de bu milleri Uçuş vergilerini bile millerle ödeyerek “0” yazıyla Sıfır lira maliyetle kullanıyorum..

  • Helal olsun Türkiye’deki birçok kurumda olduğu gibi THY’de rezilliklere batmış durumda. Kişi başı gelir Avrupa’nın beşte biriyken Avrupa havayollarından daha pahalı bilet satmak ne demektir, bu ne gerizekalılıktır…

 20. Osman bey merhaba
  Bonus mil ile statü milini karıştırmışsınız yazınızda.250 mil promosyonlu biletten kazanacağınız statü milidir dolayısıyla o millerle bilet alamazsınız ne kadar biriktirirseniz biriktirin . Promosyon biletlerdeki havalimanı vergilerinin düşük olması konusunda sadece tahminde bulunabilirim Şöyle ki tahminim Thy promosyon yapmadan önce ilgi mercilerden havalimanı vergileri ile ilgili dönemsel iskonto alıyor Dikkat ederseniz promosyon biletler için genelde en az 3 gece kalma ya da Pazar Gecesini seyahat noktasında Geçirme gibi şartlar var Bu ikisini birleştirirsek yolcunun varış noktasında Yediği içtiği aldığıkaldığı düşünülerek yapılmakta olabilir ve bu standart vergilerin yer aldığı millerle bilet satın alma Bölümünü kapsamayabilir. Thy bence Türkiye’nin en önemli global markası ve çok iyi bir yolda destek olalım Kalite fiyat olarak bence en iyilerden Selamlar/Bülent

 21. Malik bey çok haklısınız. Küçükken herkes gazoz kapağı oyunu oynarken mahhalledeki inşaatlarda bir oyun parkuru yapar (panayır yeri gibi) tüm mahallenin gazoz kapaklarını bir kaç saat içinde cukkalardık. Thy de burada devamlı sadık müşterilerini tam anlamıyla puan verdim, gazoz kapağı aldım, bedava uç ….ayagına cukkalıyor. Ama burayı okuyan yetkilileri olurda olursa unutmasınlar biz mahallede gazoz kapaklarını iki saatte topladıktan 5 dakika sonra gazoz kapaklarının mahalle de hiç bir önemi kalmazdı. Hiç kapakları kalmayan çocuklar bilye oynamaya başlarlardı!

 22. Uc yil once Istanbul Tokyo ucusunda gidis donus 11000 mil kazanmistim ucretli bilet ile.Ancak uc ay once ayni ucus sonrasi icin kazandigim mil 2500 mil bile degil.Saka gibi

 23. Newyorktan istanbula ucak biletlerine bakiyordum, Dunyadaki petrol fiyatlarinin bu kadar dusuk oldugu bu gunlerde ve tatil sezonu olmadigi icin fiyat pek hosuma gitmedi. Son bir iki yilki ucususlarimda ucakta cok sayida israilli yolcu vardi. Nedenini anlayamamistim. Ayni tarihler icin newyork Tel Aviv biletlerine de baktim. Ekran goruntulerini sizlerle paylasiyorum. Birde siz bakin, bir bucuk saat fazla ucmak, ucak degistirmek ve bagajlarin bir ucaktan alinip diger ucaga yuklenmesi $124 daha ucuz!!!
  Turk hava yollari israellilere mi calisiyor? yoksa sadece kaymagini israilliler mi yiyor?
  Ben yahudi karsiti bir insan degilim, Her insana saygim var ama burda bir yanlislik var. Benim anlayamadigim birsey varsa ve siz anladiysaniz lutfen bana da anlatin.
  newyork istanbul gidis donus ekonomi sinifi
  ucus tutari:$494.00 +vergiler ve havaalani ucretleri:$344.oo toplam 838:00
  newyok Tel Aviv gidis donus ekonomi sinifi
  ucus tutari:$245.00 +vergiler ve havaalni ucretleri:$469.00= toplam $714.00
  Tel Aviv ucaklari istanbul aktarmali ve $124 daha ucuz!!!
  Durmak yok calismak yok hizmetlere devam derken hizmetin aslinda kimlere oldugu gormek cok onemli…
  Tel aviv bileti alip istanbulda inmek lazim…

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=817557268324506&set=pcb.817560554990844&type=3&theater

 24. Çok güzel yazmışsınız, Miles and Smiles ve Shop&Miles programları artık sadakat programı değil, müşteri cezalandırma ve kazıkları programlarına dönüştü. İlk zamanlarından bu yana kullandığım bu programa ait kartlarımı kısa sürede iptal etmeyi düşünüyorum. Aslında bugüne kadar kullanmaya devam etmek de hataydı ama neyse, zararın neresinden dönülse kardır.

 25. Ayni problemi yasamistim Amsterdama giderken ve garanti bankasi miles&smiles kartimi iptal etmeye kadar goturmustum bu isi.

  Yurt disi biletlerde yasaniyor bu, boyle bir sadakat programi olamaz.

 26. Bir THY klasiği. Hoş dünyanın diğer önde gelen hava yollarında da (Qatar, Emirates, Etihad, Singapore vb. benzer kısıtlamalar ve uygulamalar var ama yine de bu kadar müşteriyi enayi yerine koymuyorlar.

  .

 27. Uyarı için teşekkürler. Bir de 6 -8 ay sonrası için istediğiniz desinasyona bilet bulamıyorsunuz, ödül bilet için dolu görünüyor.

 28. Serhat bey merhaba ,
  thy yurt dışı bilet almak istediğinizde acentadan aldığınız bilet ile thy sayfasını karşılaştırdığınıda farklı rakamlar çıktığını göreceksiniz resmen acentalar kazıklıyorlar

 29. Selam Osman bey,

  Çok doğrudur, 2012-11’de Bangkok’a kişi başı gidiş geliş bileti aldım.
  Bilet: 24000 tl idi,
  Mil ile;
  40,000 mil + 777 tl vergi (THY’de çalışan ortağımın eşi vergi için sadece 65 tl ödedi aynı bilet için) + 10.000 mil satın aldım 50-100 dolara.

  Kişi başı bana maliyeti yaklaşık : 40,000 mil + 1000 TL oldu.

  1400 tl ye aktarmalı başka havayolu ile uçabilirdim!

  İş için haftada 1-2 kere uçmuyorsanız tamamen dolandırıcılık benim için THY milleri!

 30. Osman Bey, olayı çok güzel dile getirmişsiniz, bende sürekli THY ile seyahat eden aynı programın elite yolcusuyum. Değişen yeni sistemde mil kazanmak çok zor ama tutarsızca harcamak çok kolay.

 31. Sadakat programi (M&S) ile fiyatlama sistemlerinde ayri calisan sistemler/algoritmalar mevcut. Bazen bu sekilde sonuclarin cikmasi cok dogal. Sonucta bu belirlemelerin buyuk bir kismina insan eli degmiyor. Ayrica bedava verilen haklar, kumulatifte cok fazla birikince birim degerinin dusmesi de cok normal. Hicbir ticari kurum kendini zarara sokacak sadakat programi politikasi izlemez

  • THY boyle cevaplar vermeye cok merakli. Kusura bakmayin ama bu cok sacma sapan bir cevap.

   1- Sadakat programindan zarar etmemek, musteriyi kaziklama hakkini dogurmaz ve gerektirmez. Ben 100 bin mil toplamisim bir de ustune 800 dolar verip bilet mi alacagim? Boyle sacma sapan sey olur mu? Dunyanin hicbir yerinde boyle bir program yok. Ustune ustluk bir de bedeva bilet diye reklam verebilmeniz bile gayri kanuni olmalidir.
   2- O iki ayri sistem (yazilim) gokten dusmedi. O THY’nin kendi programlari. Ikisi beraber calismiyorsa, o zaman sistem bozuk oluyor. Ayni arabanizin motoruyla tekerleklerinin beraber calismasi gibi.

 32. Merhaba,
  Ben miles and smiles kredi karti kullanarak daha cok mil biriktiriyorum. Bende sizinki gibi napoli ucak bileti alirken bir gariplik oldugunu dusunuyordum. Sizin yaptiginiz gibi once mille sonra satin almali fiyata bakmistik haziran ayiydi. Ayni durumu yasadik. Mille verdigimiz vergi fazla idi satin aldigimiz rakam az. Ben nasil oldu hatirlamiyorum iki kisi gidis-donus 650 tl ye milsiz normal satin aldim bileti. Oldukca uygun bir fiyata geldi. Bu napoli biletine bakarken bir anormallik oldugunu hissetmistim ama yaziniz ile tam nerede ne oluyor anladim. Dikkat edebilecegimiz bir durumda degil ustelik gupegunduz kandiriliyor, dolandiriliyoruz gibi hissettim. Ne diyeyim burasi Turkiye! En guvenilir denilebilecek firma bile sizin sirtinizdan daha fazla para kazanmaya calisiyor. Yaziklar olsun!

 33. merhaba , bir defa benim de başıma benzer bir şey geldi. sizin de seçtiğiniz uçuşlarda uçuş sınıfları farklı ilk seçtiğiniz x, sonraki w sınıfı uçuş. bunun thy tarafından nasıl bir açıklaması olur onu bilmiyorum ama ben de promosyon bilet almıştım çok uygun fiyata, ardından eşime de birebir aynı uçuşu almak isterken thy sayfası ödeme kısmında bembeyaz oluverdi bir baktım 2 katı çekmişler benden. neyse ben mi yanlış seçtim orda bir karambol durumu mu oldu orası hala muamma ama bana yaptıkları açıklama uçuş sınıflarının iki bilette farklı olması. yani sizinde karşılaştırma için x sınıfı uçuş ya da w sınıfı uçuş seçmeniz lazım diye biliyorum.

 34. Osman bey gerçekten ellerinize saplık güzel bir tespit. THY son zamanlarda Mil kazanım ve harcama konusunda üyelerini gerçekten çok mağdur ediyor. Geçtiğimiz ay Paris-İstanbul uçuşuna 300 mil verirken Kayseri-İstanbula 750 mil vermişti. Bu gerçekten şaka gibi bir durum. Eskiden kayda değer mil kazanımları oluyordu fakat son 2 yıldır THY diğer alternatif havayollarına göre pek bir cazibesi kalmadı. Umarım THY yönetiminin mil konusundaki bu değişikliği uzun vadede yolcu kaybına uğratmaz. Fakat en azından ben artık özellikle yurtdışı uçuşlarımda alternatif havayollarıyla uçmayı tercih ediyorum.
  Elinize sağlık.

 35. Osman Bey, sanırım zamanlama burda önemli bir unsur.dediklerinizde haklısınız ancak bu durumda ne yapılabilir?
  Önerim ; Sizin bu konuda ciddi birikiminiz var lütfen bizler için THY genel müdürü adına düzenlenmiş bir şikayet dilekçesi hazırlayıp Face de yayınlayın bizlerde altına isim lerimizle imzamızı atarak Genel müdürlüklerine gönderelim.
  Bir kamu oyu yaratabileceğimizi düşünüyorum.

 36. Artık THY milleri uçuşa kısa süre(3-4 hafta gibi) kaldığında para ile almaktan daha uyguna geldiği icin avantajlı oluyor, tek avantajı da bu bence. Mesela eğer planlı bir tatil dışında bir anda verdiğiniz bir kararla bayramda 300 TL gibi tek yön bileti yerine düşük(7000civari) mil ve 72tl ile gidiş dönüş uçabiliyorsunuz. Bu da sadakatten öte eldeki milleri harcayıp çok yakında programın sonlanmasına sebep olacak ama lafta mil programı var?☺️
  Özetle; sadakat programından çok kredi kartı ile az da olsa mil kazanıp uçuşa yakın zamanlarda harcamaya yarıyor.

 37. Osman Bey ve diğer yorum paylaşan arkadaşlar; şöyle ki Uçaklar ile biryere gitmek zamanımız açısından çok değerli, bunu bilenler de bu yolu kullananların eli mahkum der gibi bundan güzel rant sağlamaya çalışıyorlar, ben artık bu puanlar ile benzin alıyorum garanti s&m kartım var, vergisi yüzünden yurtdışına alınan biletler mantıksız, yurtiçi ise denk gelirse bazen rakamlar tutuyo. Tabi iş banka ile birleşince daha değişik hal aldı, bu aralarındaki dengeyi sağlamak adına tüketiciden ziyade Sadık müşterisinden daha fazla rant sağlamaya başladı. Admin iyi bir an yakalamış ve ekonomi geri iade edilemez bilet almış promosyondan denk gelmiş, bu dönemde baksın zor düşer. Değişik bir sistemleri var Thy’nin ucuza ya da dikkat etmezsek çok pahalıya uçuyoruz. Ama şunu biliyorum Aeroflot gibi firmalardan çok daha güvenilir ve iyi hizmet alıyorsunuz, bununda farkındalar.
  Ben başka bir bankanın mil biriktiren Kk kullanıyorum ne alan vergisi ne de son dakika farkı veya son dakika bilet bulamama gibi sorun yaşamıyorum ve her hava yolu ile uçabiliyorum, çalıştıkları turizm firması desteği hızlı ve çabuk sağlıyor…

 38. Öncelikle iki kampanyayı birleştirmek saçma, mil kampanyası farklı bir şey, ucuz bilet olayı başka bir şey ki zaten hikayenin içinde geçen nişanlınızı kanıtlayan ekran görüntüsünün de olmadığını görüyorum ve ayrıca facebooktaki paylaşımınızın altındaki gördüğüm yorumlara göre, bunun tamamen karalama kampanyası ya da bilinçsizce yazılmış bir yazı olduğunu anlıyorum. Biyografinize baktığımda da sizin gazeteci olduğunuzu gördüm, meslek etiğinize uygun davranmanızı ve özür dileyip yazıyı kaldırmanızı rica ediyorum.

 39. Osman bey yazınızı okudum bir acente sahibi olarak mil kullanımında avantaj yaşamak istiyorsanız.Promosyon sınıflarda millerinizi kullanmayın.çok fazla avantajlı olmuyor.
  Bu konularda biraz takip etmeniz gerekiyor örneğin kendi bir uçuşumu örnek vermek gerekirse moskova-istanbul ekonomi uçuşunda kısıtlı milde yer olmadığı için 15 bin mile uçabiliyordum.Fakat business kontrol ettiğimde aynı mile kısıtlı businessta yer bulup uçmuştum biraz takip gerekiyor.Business bilet bedeli 900 usd idi.ben sadece 150 TL vergi ödedim.Sizin verdiğiniz örneği inceledim W klastan yer almışsınız bu klas promosyon sınıftır iptal iade ve değişikliğe izin vermez.Bileti ne zaman aldığınızı bilmeyerekten.Şu anda aynı sınıftan THY de yer var.kendi Sistemlerimizden de baktığım zaman W klastan yer görebiliyorum.buda sizin verdiğiniz fiyattan ama 1 kişi.Klaslarda aynı olduğuna göre 2 kişi olma ihtimali zor gibi.Yada THY’nin 3 ay önce satışları olur.1 usd+vergi fiyatına genelde kasım-ocak yada ocak nisan sonu gibi düşük sezon tarihlerini kapsar.dediğim gibi bunuda bir kaç ay önceden satışa açarlar.vergiyi kontrol ettiğimde buda zor gözüküyor.o zamanda siz bileti 2 kişi 810 tl gibi rakkama almanız gerek.Bilette vergi 2 kişi 800 TL gözüküyorsa.700 TL bilet almak biraz zor.(Not. bugün itibari ile vergi 1 kişi 419 TL)

 40. Mil programlari bir kapitalism trickidir.hic bir zaman dikkate almiyorum. ve su ana kadar da hicbir sey kaybettigimi dusunmuyroum.

 41. birşey de ben eklemek isterim müsaadenizle,
  mil puanımla Diyarbakır’a gitmek için 60 gün sonrası uçuşlara bakıyorum mesela, hep DOLU. Normal bilet bakıyorum müsait. Ne ayrıcalığım kaldı. Onların istemediği yerlere de istediğiniz gibi bilet hakkınızı da kullanamıyorsunuz. Sadakat Programı ? Şaka gibi.

 42. Thy mil programi baslayali beri uyeyim ve mille cok bilet aldim. Boyle bir sorunla karsilasmadim. En son kizima londra izmir gidis donus aldigim bilette 140 sterlin ve 30,000 mil harcadlm. Bir ay onceden londra cikisli alinan yuksek yaz sezonu bileti icin bence normal. Parayla almak icin yaptigim sorgulamada bilet fiyati 400 sterlinin uzerindeydi.

  Sizin basiniza gelenin kabul edilebilir bir yani yok. Keske thy bu konuda bir cevap verse de aydinlansak.

  Ayrica garanti bankasinin miles&smiles kredi kartinin da hicbir esprisi kalmadi. Tum otomatik odemelerimi baska kartlara kaydirdim. Onlarin 0 mil verdigi emeklilik programlarinin odemelerine baska bankalardan para veya mil alabiliyorum.

  son 3 senedir hem thy’de hem de programin kullanildigi kredi kartinin bagli oldugu garanti bankasinda musteri aleyhine pek cok davranis ve politika degisikligi goruyorum. Bu nedenle artik thy ve banka kartini kullanmayi biraktim. Son millerimi de kullanip bu defteri
  kapatacagim.

  Son soz:
  Bazi yoneticiler sadece sinekten yag cikarma politikasi izleyerek ve musterilerini enayi yerine koyarak maas aldiklari kuruluslari sevimsiz hale getiriyorlar. Umarim hatalarindan kisa surede doner ve tekrar musteri odakli hale gelirler. Etraf seceneklerle dolu.

  Herkese selamlar,

 43. THY mil programını değiştirerek sadık müşterisini enayi yerine koydu ve yaraladı . Elit Card sahibiyim ve yeni sistemle Elit Card sahibi kalmam için Amerikaya filan uçmam gerekecek 🙂 Ben de kartımın süresi dolduğu zaman THY ile değil en ucuz havayolu ile uçacağım . Sonunda kaybeden ben ve benim gibi ‘loyal’ müşterilerini kaybeden kibirli THY olacak .

 44. Osman bey, merhaba.. Tespitleriniz tamamen doğru.. THY’nin mil programının ilk günlerinden beri üyesiyim. Bu süreçte Garanti Bankası Shop&Miles kullanımı ve iş seyahati uçuşlarım dolayısıyla toplam 1.500.000 civarında mil kazandım. Bu milleri özel seyahatlerimde makul bir alan vergisi vererek çoğunu kullanmıştım.. Ancak TYH’nin yeni politikasında mil kazanma ve kullanma için tüm avantajlar kaldırıldı. Düzenlemeler “kaz yolma” mantığında ve müşteriyi aptal yerine koymanın açık bir örneği. Özetle;
  1-) Alan vergisi tutarı milsiz uçuş fiyatına yakın hatta yaşadığınız örnekteki gibi bazen daha fazla..
  2-) Gitmek istediğiniz destinasyona normal mil ile yer bulmak neredeyse imkansız.. Sizi daha fazla mil harcatacak yer garantili sınıflara yönlendirmek için normal mile kontenjan vermiyorlar.
  3-) Alışverişten kazandığınız miller tam olarak komedi seviyelerine indirildi. Bu yüzden Garanti S&M kartı bıraktım..
  4-) Uçuşlardan kazandığınız miller uçuş sınıfına göre (ödediğiniz bilet ücretine göre) yeniden düzenlenince kuşa döndü.. Miller dalga geçer gibi sembolik düzeylerde.
  6-) Klasik / Elite / Elite Plus arasında seviye yükseltmeniz veya varsa muhafaza etmeniz artık neredeyse imkansız.
  Sonuçta THY’nin mil programı artık anlamını yitirmiş bir uygulama. Programı “sadakat” için yapmışlardı. Demek ki artık böyle bir beklentileri yok.. Tok satıcıyı oynuyorlar.. Bu durumda sadık olmamızı beklesinler artık.!

 45. Bizde esimle subat ayinda Fas’a millerimizle uctuk. Kisi basi 20.000 mil+300 kusur tl. Ancak havaalanina vardigimizda 2 yasinin altinda olan kizimizdan 400 kusur tl talep ettiler. Oysa bir sene oncesinde Amerika’dan donerken kizimiz icin sadece o zamanki kur uzerinden 190tl odemistik.
  Hesaplamalarini neye gore yapiyorlar merak ediyorum. Ayrica elite plus olmak icin yapmis oldugunuz ucuslarla artik statunuzu koruyanilmeniz mumkun degil, eger business ucmuyorsaniz.

 46. Aynı durumla ben de karşılaştım ve THY ile iletişime geçtim. Şans eseri bu sayfayı görünce, bunları paylaşmamın yerinde olacağını düşünüyorum.

  ————Mail-1—————

  Merhaba,

  Ben Miles&Smiles üyesiyim. Az önce yılbaşını Almanya’da geçirmek için bilet fiyatlarına bakıyordum. Ekte de görebileceğiniz gibi çok abzürt bir durum mevcut. Ben normal THY sitesinden bilet aldığımda 600tl öderken, miles&smiles ile 20000mil karşılığında vergiler hariç biletimi alınca 614tl “vergiler için tahsil edilecek tutar” çıkıyor, tabi aynı uçuşa.
  Bu durumu açıklarsanız sevinirim.

  İyi çalışmalar

  Eki: Biletler ve ücretleri

  ———–cevap-1————-

  30 Eylül 2015 tarihli mesajınız ünitemize ulaşmıştır.

  Uçuşlarımızda ücret seviyelerine göre belirli kotalar bulunmakta olup bu kotalar doldukça, yolcularımız, farklı ücret seviyelerine yönlendirilmektedir. Bununla birlikte, tüm dünyada Türk Hava Yolları adına hizmet veren, satış ofislerimiz, Çağrı Merkezimiz, web sitemiz, acenteler ve acentelerin websiteleri her an bilet rezervasyonu, bilet satışı, rezervasyon ve bilet iptalleri yapabilmektedir. Bu durum; koltuk kapasitesinin anlık olarak değişimine neden olabilmektedir. Yolcularımızın son anda uçuşlarını iptal etmeleri, iptal edilen koltuğa bağlı olarak farklı ücret seviyelerinde yer açılmasına neden olmakta ve bu durum, yolcularımıza farklı zamanlarda ilk uygun ücreti sunmamıza olanak sağlamaktadır.

  Bununla birlikte ücretli biletlerimizde gerçekleşen promosyonlara istinaden yolculara özel ücretler sunulabilmekte olup, koltuk sayısı sınırlı sayıdadır. Bu doğrultuda sizin için en uygun olan ücretlendirme seçeneği ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Bilgilerinize sunar, kurallar çerçevesinde gerçekleştirilen bu işlem nedeniyle talebinize olumlu yanıt veremeyeceğimizi belirtmek isteriz.

  Seyahatlerinizde Türk Hava Yolları’nı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla,

  Ufuk B.

  Türk Hava Yolları A. O.
  Müşteri İletişim Merkezi

  ————Mail-2—————

  Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim,

  Müşteri temsilciliğinizde çalışan Ufuk B. adlı arkadaştan bir yanıt aldım; ancak Ufuk Bey, yanıtında koltuk kapasitesinin düzenli olarak değiştiğinden bahsetmiş ve ayrılan yerlere bağlı olarak fiyat değişikliğinin zamanlamadan kaynaklanabileceğini söylemiş. Bilmenizi isterim ki, zaman aşırı (aynı ekonomi sınıfında) size göndermiş olduğum biletleri tekrar kontrol ettim ve fiyat artışı veya azalması ikisinde de yoktu. Demek oluyor ki, siz ya M&S üyesine daha pahalıya (çok ciddi miktarda) koltuk ayırıyorsunuz ya da sisteminiz doğru çalışmıyor.

  Üstelik buradaki tek gariplik, bir program dahilinde “millerinizle uygun ya da bedavaya bilet alabileceksiniz” reklamı yaparak, belli bir bankanın kredi kartını kullandırıp sizin uçuşlarınızı tercih ederek tüketicileri yanlış yönlendirmeniz ve sonrasında daha uygun fiyata uçuş sağlamayıp, biriktirilen milleri kullandırıp üstüne üstlük standart biletten bile daha pahalıya bilet satmanız değil. Daha enteresan olan durum: vergisini 2 türde de aldığınız (aynı havalanından kalkıp aynı yere inen aynı uçağın aynı sınıf koltuğunda) iki bilette birinin toplam fiyatı 600tl iken diğerinin sadece vergisi 614tl oluyor. Bu da enteresan. Bu durumda devlet kdv gibi % lik olarak vergi alıyorsa ya mil ile alınan biletlerin fiyatını şişirip vergiyi arttırıyorsunuz ya da aynı hizmet için mil ile almadığımız bilete daha az vergi ödüyorsunuz.

  Ancak durum ne olursa olsun, kendi kurduğunuz bu programda zararlı çıkan program üyeleri oluyor.

  Ayrıca şu cümlede ne ifade etmek istediğinizi anlayamadım: “Bilgilerinize sunar, kurallar çerçevesinde gerçekleştirilen bu işlem nedeniyle talebinize olumlu yanıt veremeyeceğimizi belirtmek isteriz.” Zira talebim bana yasal tüketici hakları çerçevesinde, bu duruma, mantıklı bir açıklama getirmeniz.

  İyi günler dilerim.

 47. Merhaba,bizde aynı sorunu 2ay önce iç hatlarda yaşadık…gidiş dönüş 700 tl olan biletleri mil para karşılığı 2000 tl ye almış bulunduk?

 48. Millerle uçak bileti almanın tamamen bir kandırmaca olduğunu geçen yaz anlamış oldum. Ben de Casablanca’ya gidecektim. Gidiş-dönüş yolculukta gidiş için yer bulunurken dönüş için kesinlikle yer yoktu. Gidip orada kalmayacağıma göre, mil ile bilet almanın da bir mantığı kalmıyor.

 49. Osman bey tespitleriniz son derece doğru ben artık business biletlerde avantajlıysa kullanmaya çalışıyorum ayrıca shopandmiles karttan da eskisi gibi kazanamıyorum. @tolga bey siz hangi banka kartını kullanıyorsunuz ben iptal etmek istiyorum shopandmiles kartımı

 50. Merhabalar,

  Ben ne Ms üyesiyim nede Thy tercih ederim.

  Affınıza sığınarak bir şey sormak istiyorum;

  Thy ile yurt içinde istanbul izmir için ( cok sık izmire git gel yaptığımdan ) 199 TL’lik bilet fiyatına ben Atlasjet yada onur air le yarı fiyatına gidiyorum. Hatta bahsetmiş olduğum bu havayollarından birinin Kuşadasından- Manisaya kadar servisi var. Anlayamadığım sırf 250 mil kazanmak için ( hadi olsun 750 ) neden 2 katı fiyat ödenerek aynı yol için Thy ile uçmayı tercih ediyorsunuz?

  Örnek 2 ; Temmuz 2016 için Ist-Jfk git gel Thy 5700TL çekti . Ukraine yada airflot yanlış olmasın, aynı tarih için 2800 TL fiyat verdi ( aktarmalı 4 saat layover sadece )

  Evet aktarması var ama makul bir saat degil mi?

  Arz talep meselesi. Kullanmayın Thy’i. Sırf çalışsnları ortalamanın çok üzerinde maaş alacak diye, 90 doğumlu ergenler 2.0 motor turbo benzinli araçlara binecek niye, neden 2 kat fazla verme cabası var anlamıyorum.

  Kesin akan musluğu, bakın nasıl çeki düzen geliyor.

 51. Tüm yorumları okudum tek tek,yazılanlar gerçekten thy’nin sadakatli müşterilerini nasıl kazıkladığının göstergesi… THY ile statünüzü korumak imkansızlaştı. Yıllardır milese&smile kullanıcısıyım bu yıl itibari ile kullanmayı sollandırdım… STAR ALLİANCE üyesi diğer hava yollarını kullanıyorum thy’den kat kat daha cömert olduklarını söyleye bilirim…

 52. Gunaydin Osmancim. Daha yeni uyaniyoruz. Dunyanin baska sirketlerinde olmayan uygulamalari THY yapar. Ben Amerika yolculuklarinda enayi gibi milleri biriktirip, sonra bilet milet almadim bu sebepten. Millet parasiyla ucak alip milletvekili ve sulalesi first class dolastirilinca, e tabii bize sira gelmiyor.

 53. aynı şeyi biz de yaşadık. geçen yıl istanbul lyon gidiş dönüş mille yaptık. eşimle birlikte +1 bebek için 40 bin mil +1500 tl para verdik. pegasustan alsak fiyat 1500 e geliyordu. valla bu havayolu şirketlerini ben bir türlü anlayamadım. bazen bu pegasus atlas jet onur air bile thyden pahalı fiyat veriyorlar. business seyahat etmeyen mümkün değil elit plus felan olamaz. business olsanız da yurtdışı business olacak. öyle izmir adana kesmiyor artık. Messi lerin Kobe Braynt ların Drogbaların paraları nasıl ödeniyor sanıyorsunuz 😀

 54. Merhaba, benim de başıma şöyle birşey geldi. Eşimle birlikte Singapur gidiş-dönüş uçuşundan kazandığımız 20,000 mili Miles&Smiles’a kaydettirmek istedik. Eşiminkini kolaylıkla kaydetmelerine rağmen benimkini ısrarla kaydetmediler. Çeşitli yollardan (çağrı merkezi, faks, kargo, e-mail) ulaşmama ve durumumu açıklamama rağmen sonuç değişmedi. En son maillerinde de bu size son mailimizdir diye fırça atmışlar. Benim uçtuğum sınıf mil kazanmaya uygun değilmiş. Sanki kargo bölümünde uçtuk. Bu nasıl bir uygulama anlamadım. Eşimle aynı anda, aynı fiyata, aynı sınıftan alınmış biletlerle yan yana koltuklarda uçtuk ama nedense onun milleri uygun benimkilerse değil. Tam anlamıyla standardı olmayan bir uygulama. O andan itibaren millerimi eklemek için uğraşmadım bile.

 55. Osman Bey in yaşadıklarını ben de yaşadım. Gözbebeğimiz THY maalesef transit yolcu sayısını arttırdıkça mil kazanma ve harcama konusunda kısıtlamalara gitti. Ancak THY kötü yönetiliyor ve başka şeylerde oluyor. Yurtdışı şubelerde o ülkenin dilini bilmeyen torpilli insanlara görev verilmiş. En yeni örnek Münih havalimanında artık Star Alliance Senatör ve business lounge ı kullanmanız mümkün değil, çünkü THY eski terminalden uçuyor! Dandik bir salon lounge yapılmış. Nedenini soruşturduğumda sözleşme süresi bittiğinde yenileme yapılmadığı için bu duruma düşüldüğünü öğrendim. Tabii bunun doğal sonucu THY na akın eden Almanların artık bundan vazgeçtiğidir. Ki Uzakdoğu transit yolcularının ilk tercihi idi.

 56. THY da bu konuda çok salak bir yönetim olmalı. Ben de defalarca form doldurduğum halde Miles&Miles kartım hiç helmedi. İşin ilginci postama sürekli olarak ekstre geliyor tabii “0” işlemle. Kaç kez söyledim kartım yok gönderseniz bilet alacağım diye, “tamam” diyorlar ama gelen bir şey yok. Ben de bir süredir sinirlendim pegasus ile uçuyorum. Memnunum şimdilik.

 57. Geçtiğimiz yıl Bordeaux ve Roma uçuşlarımda benzer durumlarla karşılaştım. THY’nin mil programı, yakın geçmişteki köklü değişiklikten beri devasa bir aldatmaca halinde. Yakalanabildiğinde belki iç hat uçuşlarında miller işe yarıyor, o kadar.

 58. Merhabalar ,

  Kesinlikle yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Bu şekilde yazılan makaleleri okuyunca gerçekten çok üzülmekteyim. Ben bir Thy operation çalışanı olarak yolcuların sizin ve sizin gibi haksız dikkatsiz ve bilgisiz bir şekilde yazılanları okuyunca kendimi tutamamaktayım. Skytrax tarafından tarazsızca üst üste Avrupanın en iyi havayolu seçilen global bir şirketin günde binlerce yolcu taşıyan kurumsal bir firmanın böyle bir şey olamayacağını sadece bu koşullar göz önünde bulundurarak bir sorun olduğunu düşünmeniz gerekirdi. Her gün binlerce kişi millerle ödül bilet almakta bu kişiler hiç mi daha önce sizin yaptığınız gibi bir biletlemeye rastlamadı ? Hiç mi ödül bilet almadı ? Hiç mi sizin gibi merak edip sistem üzerinden kontrol etmedi ? Böyle bir açık olsa günde onlarca kişi çağrı merkezini arar , crm departmanına mail atar , haksız kazançtan dolayı çok sayıda kişi mahkemeye verirdi. Aynı zamanda uluslararası havacılık kuralları gereği belirtilen uçuş mil uzaklığına bağlı olarak bu şekilde vergi ödenmesi değil Thy dünyanın hiç bir havayolu şirketinde mümkün değildir. Ki belirttiğiniz destinasyonda imkanı bulunmamaktadır. Uluslararası havacılık kurallarını okumanızı tavsiye ederim. İptal işleminde ise her şirketin belli bir bilet kuralları vardır kimine göre ekonomik kimine göre kötü kimine göre ise soygundur. Zorlayıcı bir yaptırımı yoktur kabul etmek veya etmemek sizlerin elindedir. Her nolursa olsun bu kurallar sizlerin satış işleminde onayınıza sunulur ve siz onayladığınız takdirde satış işlemi gerçekleşir.Keşke işlemi gerçekleştirirken bilet kurallarını kabul ediyorum kısmını Türk insanının yaptığı standart dışına çıkıp bir defa dahi olsa okuyabilseydiniz. Umarım söylediklerim canınızı sıkmamıştır.Ama keşke direk bunu yazmak yerine sadece ufak bir araştırma yapabilseydiniz.
  Saygılar , esenle kalın.

  • Merhaba Erman bey,
   Açıkçası yorumlarınıza saygım var. Ancak size birçoğunda katılmıyorum. Öncelikle ben araştırmadan bilgisizce yazan biri değilim. 5 buçuk yıl boyunca Bloomberg Businessweek Türkiye’de (Skylife dergisini de bir dönem çıkartan yayın grubunda) ekonomi muhabirliği yaptığım dönemde takip ettiğim alanlardan biri de havacılıktı. Eski Yön. Kurul Başkanınız candan Karlıtekin’in THY’nin Star Alliance’a geçtiğini duyurduğu etkinlikte orada olanlardandım. O süreci de çok yakından takip etmiş biriyim. Ayrıca birçok kez şirketinizi analist ve konu uzmanları ve şirketinizden üst düzey yöneticilerinizin görüşlerini alarak yazmış birisiyim. Bunun yanında THY’nin de Elite Plus üyesiyim. Yani sistemi de kulaktan dolma bilgilerle öğrenmeyecek kadar da çok kullanmış biriyim.
   Öte yandan mil sistemi son yıllarda ciddi bir kötüleşme içerisinde. (Hatta programın başındaki yeni yöneticinizin daha önce bu konu üzerinde çalışmadığını bilecek kadar da araştırmamı yaptığımı söyleyebilirim size.) Zaten bu durumdan sadece ben rahatsız olsam bu yazım bu kadar kısa sürede bunca kişi tarafından paylaşılmazdı. Açıkçası burada birçok benim gibi sadık THY yolcusunun bam teline dokunduğumu düşünüyorum.
   Mille bilet alma konusunda tabiki de mille bilet ben de aldım ama bunun diğer Star Alliance üyelerinde olduğu kadar kolay olmadığını, ayrıca vergi adı altında ekstra masrafların da buna eklendiğini bundan da rahatsız olduğumu kişisel bloğuma yazdım. Sonuçta ben bu sisteme girdiğimden beri şartlar giderek müşterilerin lehine gerçekleşiyor. Bunu eleştirmenin de en doğal hakkım olduğunu düşünüyorum.

  • yaziklar olsun senin gibi “operation”
   çalışanına. sen ancak “operation impossible” elemanı olursun. ilker bey i arayıp thy yi bu yeni saçma mil uygulamaları ile nasıl sabote ettiğinizi de anllacağım. kulağını sözlerime ver gözünü de kocaman aç dinle; ist-hong kong gidiş dönüş thy ile uçarsam 3000 tl ve civarı ödeme yaparsam gidiş-dönüş bana verdiğin mil 4800 mil iken sq(singapur airlines) ile aynı bileti 1900 tl ye alıp 15 000 mil kazanıp bunu da thy elit plus kartıma rahatlımla işletiyorum ve bu tür parkurları sq ile yapıp statünüzü muhafaza edip thy ile aynı parkuru millerle business uçabilir ve vergiyi de 900 tl olarak ödersiniz ve eğer ki ekonomi okarak ödül bilet kullanırsanız gene vergiyi 900 tl ödesiniz. bana bunu hangi mantık ike izah edeceksiniz? artık lounge bile boş genelde; çünkü yabancı bilhassa özbek, azeri vs yolcular gibi thy sadakat programını kullananlar bile aeroflot ve diğer havayollarına yöneldiler. kuru sıkı atma buradan. sinastc@gmail.com bana telini verirsen gelir makamında nasıl zarar verdiğinizi müşahhas deliller ike gözünğzün içine sokarım. burada bukadar müşteki ve şikayetvar.com da yazan insanları aptal yerine koymayın. sana en az 100 kişiyi örnek göstererek ispat eferşm bu saçmalığı. yanlış yoldasınız dostum ve kim yapıyorsa bunu adeta fetö gibi kasıtlı yapıyor diye düşünüyorum.

 59. Tum yorumlari teker teker okudum. Ozellikle THY’nin son 2 yildir yapmakta oldugu uygulamalar dolayisi ile enayi yerine kondugumuzu hissetmeye basladim ve acikcasi son 2 yila kadar ( ki Elite Plus uyesiyim) baska havayolu ile ucmazken , son donemlerde Qatar ile ucmaya basladim . hem Qbiz programi ile sirketime puan verirken hemde kendi puanlarimi toplayabiliyorum. Ilginc bir terslikte THY ile ben yasadim.

  Ankara – Baku ( Azarbeycan ) gidis donus bileti aldim. Donus parkuru AZAL ( Azerbaycan havayollari ) ile ortak ucusmus ve ucusu gerceklestiren AZAL. Baku’deki Lounge’e girmek istedigimde beni almadilar. Sebebi ucusun AZAL ile gerceklestiriliyor olmasi imis.. Ama bu beni ilgilendirmez ki, sonucta ben biletimi THY’den almisim , AZAL’dan belki daha ucuza alabilecegim bilete daha fazla para vermisim.. Ama ortak ucus AZAL ile gerceklesiyor gerekcesi ile Lounge’e bile alinmadim .
  Mil kazanimini azalttiniz , herkesinde ortak fikri oldugu gibi artık sınıf yukseltmek , mevcut durumu korumak imkansiza yakın.
  Miller ile bilet almak alan vergilerinden dolayi kaziklanmak durumuna getirdiniz… Oda bir ise yaramiyor.
  Bir keyif alani Lounge kullanimi vardi , onuda ortak ucus adi altinda yokettikten sonra geriye ne kaldi. Neden THY ile ucalim ki?

  Son 1 yildir artık , 4 haavyolunu kıyasliyorum… En ucuzu hangisi ise aliyorum. OZellikle Ankara cikisi ucuslarda Qatar’da iyi promosyon yapiyor…

  Uzuluyorum ulkem adina ve ulkemin belki ne degerli dunya markasi olan THY adina…

 60. Merhaba,
  Yazınızı okudum ve aynılarını miles&smiles telefonundan duyduğum için hem kızgınım hem de şaşkın. THY ve Garanti insanları bu denli kandırıyor ve dolandırıyor. Şuan tam 125.000 milim var ve ne yapacağımı bilemiyorum. İstanbul-Miami çift kişi gidiş dönüş 90.000 mil (kampanyalı) normalde 120.000 mil. Vergi bedeli 1900 TL çıkarttılar. Skyscanner den bilet fiyatları iki kişi gidiş dönüş 1600 TL ye buldum. Çıldırmış bunlar. Bitmedi dahası var. Vergileri de kalan millerimden ödemek istersen olur mu dedim? Verdikleri cevap sadece vergi bedeli için 160.000 mil istediler. Yani çift kişi gidiş dönüş vergiler dahil 90.000 + 160.000 toplam 250.000 MİL.!! kampanyalı. Kampanyasız 280.000 MİL.!!!
  shop and miles shop sitesinden de alışveriş yapsak orada da çok fahiş fiyatlara geliyor.
  Bir tavsiye ricası; Ben veya bütün bu kazığı yemiş olan biz mağdurlar adına bu biriktirdiğimiz binlerce millerimizi ne yapalım? Yanmaları için son 10 gün kaldı..
  Şimdiden teşekkürler..

  • skyscanner de bulduğunuz fiyat muhtemelen uyduruk sitelerin ilgi çekmek için fiyatı düşük gösterdiğive satın alma aşamasında eklediği fiyatlarla fiyatı normal fiyatına denk getirdiği fiyatlardır.ist-miami biletinin 800 tl olması imkansız.

 61. Arkadaslar bir THY personeli kendini tutamayip tutarsizca yanit yazmis, buradaki onlarca bilincsiz THY elite,elite plus uyelerine. Avrupanin birinci havayolu THY, o kadar yildiz futbolcuyu toplayip, her uluslararasi spor turnuvalarinin sponsoru olan THY bu kadar odemeyide bir sekilde bir yerlerden cikarmali tabiiki. Farkli yabanci havayollari ile ucmazken THY yi cok kaliteli havayolu olarak dusunurdum, THY nin fiyatlarinin yarisina daha iyi hizmet veren havayollari var hemde ekonomi biletlerinin iade/tarih degisikligi yapildiginda cok cok dusuk cezalar ile. Arkadaslar THY yi milliyetcilik ruhumuz ile yukselten bizleriz ama biraz dikkatli olursak bilet alimlarinda THY nin bizlere ne kadar zarar verdigini anlayabiliriz.

 62. Çok güzel bir yazı, elinize saglık. THY yakın yurtdısı ucuslarında her yone yaklasık 60-65 euro vergi adı altında harac alıyor. Bu uzun mesfe ucuslarda cok yukseliyor Ornek New York 150 dolar ve uzeri tek yon.
  Aynı destinasyonlara ucan diger havayollarında ve bazen THY de bu harc ve havaalanı vergisi adı altında toplanan ucrete bilet alınabiliyor.

  Ornegin Pegasus/Wizz/Atlas ile bu fiyata her zaman bilet bulmak mumkun. Bazen THY promo biletleri bu fiyatın altında.

  Ornegin yakın avrupa destinasyonuna THY gidis donus 100 Dolar promo bilet satıyor binlerce. Eger havaalanı vergi ve harcı 130 euro ise THY bu biletlerden avantajı nedir?

  Aslında cevap cok basit. THY diger firmalardan haric verginin yanında yeni bir sey uydurdu. Adı HAVAALANI HARCI:) Hicbiryerde olmayan bir sey. Tamamen Mil musterileri icin yapılmıs. Aktarmalı yolcularla THY doluluk oranı artınca THY mil musterilerine boyle bir kazık atmıs oldu.

  Bunu sadece mil harcarken degil kazanırken de yaptı. Onceden diger firmalar gibi destinasyonun mil uzunluguna gore kazanılan miller, ki adı ustunde mil programı, simdilerde ucus sınıfına gore degisiyor.

  Ornek IST-JFK onceden 5100 mil kazanırken (5100 mil uzakta oldugundan) simdi promosyon bilet varsa 1000 mil kazanılıyor.

  Hic bir star alliance member da bu yok.

  THY mil programı tek cazibesi eger millerinizi business sınıf ucuslarda kullanırsanız var. Onun haricinde eger kullanabiliyorsanız diger star alliance member sirketlerde kullanabilirsiniz.

 63. Osman Bey bunun sebebi bildiğim kadarıyla THY’nin bazı günlerde promosyon uçak bileti kampanyaları oluyor.. Şans eseri sizin de gideceğiniz gün Napoli promosyonda olduğu için milli alımdan daha uygun duruma düşmüş.. Ben de Milano’ya iki kişi bilet alacaktım Mil + 800 TL vergi’ydi.. Promosyonlarda Milano gözüme çarptı orada iki kişi 800 TL’ydi yani mil harcamak zorunda değildim ve hemen promosyondan aldım.. Bence de sıkıntı bir durum, en azından orada uyarı vs olabilir, örneğin Napoli için bilet alırken kampanya ibaresi vs konulabilir..

 64. Almanya-Türkiye arası ve Yurtiçi çok uçan, Milli Havayolu Şirketimiz diye direnip bu şirketten Bilet alan bir insan olarak benim izlenimlerimi şu sekilde sıralamk mümkündür.
  THY maalesef her türlü konuda hızlı bir şekilde gerileme trendine geçmiş, sanki hızlı büyümenin kurbanı olmuş ve bunu yöneticiler de takip edemez durumu gelmişlerdir. İzlenimlerinizi takip ettiğinizde her defasında aynı sorunlarla karşılaştığınızı ve değişiklik olmadığını görmeniz mümkündür. Buda size yönetimin ya bir şey değistirme niyetinde olmadığını veyada yetersiz kaldığının kanıtını vermektedir.
  Alan personelinden tutunda, Hosteslere kadar bunu yolcu olarak sezmeniz ve hissetmeniz mümkündür. Müşteri değilde sanki bir Cargo parçasıymış gibi davranışlar, bakın başınızın çağresine gibi tavırlar, sorununuzla ilgili alakasız işlem ve yanıtlar, personelin müşteriyle ilgili eğitimsizliklerini seyahat aşamasındaki işlemlerinizin her aşamasında yaşamanız mümkündür. Benim gözümde “Europeans Best Airline” slogane bir zamanlardı ve şu an malesef çok abartılmış gibi gelmekte. Yıldız gibi parlayan, gurur duyduğumuz THY bunca kısa zamanda bu duruma nasıl düştü bunu anlamakta zorlanmaktayım. En son 01.08.2016 da Istanbul – Düsseldorf uçuşumda yine aynı izlenimleri ve sorunlar yaşadığımı burda tekrar etmek istiyorum. Bundan böyle THY degilde başka şirketlerle uçma yollarını aramaya başlıyacagım. Milli hava Şirketimizdir diyerek bir daha uç belki düzelmiştir tınıları artık iyice yok olmuş, duygusal bağımda komple yok olmuştur.

 65. Aynı sıkıntı ya bende rastgeldim tek yon bilet almaya kalkistim o ara isten dolayi yogundum hemen millerimle alayim dedim millerim+100 tl param resmen cope gitti ayni bileti 30 dakika sonra thy de 90 tl ye buldum !! Mille bilet almak cok cazipti aslinda baslarda ama osman beyin dedigi gibi dikkat edin bilet alirken bir cok defa tarayin sonra alın derim bende

 66. Sistem hatasi kesinlikle yok. Daha yeni Istanbul-Bukres biletini 306 TL ye alabiliyordum. Mille almak isterseniz 20 bin mil(limitli ekonomi) ve 450 tl vergi vermeniz gerekli. Eskiden THY vergileri cok dusuktu – artik cok kisi mil biriktirdigi icin bu vergileri yukseltiler. Ancak business bilet yada nerdeyse full ucakta bilet alirsaniz mil kullanmak karli olabilir.

  • Haklısınız ama benim gibi kurcalarsanız arada nadir de olsa mantıklı biletler çıkıyor. 20 bin mil +750 TL vergiye 2800 TL’lik İstanbul Zanzibar bileti aldım.

 67. Osman Bey, çok iyi tespitte bulunmuşsunuz. Bende THY millerimi acil durumlarda, promosyon bilet kalmadığı durumlarda kullanıyorum. Biletinizi eğer erken alıyorsanız, millerinizle almayın. Ziyan olur. Promosyon biletlerin ücretleri 1-10 TL aralığında. Milleriniz bu ücreti karşılıyor sadece. Fakat sizin paylaştığınız durumda başka bir ayrıntı var. Sizin 700 küsür TL’ye aldığınız bilet prmosyondur, ve iptal ve değişikliğe izin vermez. Fakat millerinizle satın aldığınız bilet esnektir. Değişiklik ve iptallerde zararınız olmaz.

 68. Yorumlarin hepsini okudum herkez bilincli ve konuya hakim analizler vs super … Ama dunyada yasiyoruz ayni gezegen de ucakla seyahat et yurt disina cik elit kart elit yasamlar waaauuv.. Abi siz ne kullaniyorsunuz anlamak isterdim sdt yuksek bir yasam kalitesinde mil vs . Yasadiginiz ulkede mil hs yapmayan sizlerden daha fazla insan yasiyor iyi tarafi bu konuya dahil olan bilincli insanlar var buda sevindirici ama bu ilmi ve bilgi birikimini daha faydali konulara aktarin sizi destekliyorum. Hani kral demisye yiycek ekmek bulamayan halkina pasta yesinler diye . Ayni … Artistler sizi .. Sizleri seviyorumm:))

  • Halim Bey, tanımadığınız insanlar hakkında “artistler” vs.. ifadeler kullanmak biraz kaba olmuş. Açıkçası bu yazılan konu üzerinden dünyada çok ciddi bir ekonomi dönüyor. Bu ekonomi sadece en zengin ülkelerde değil, havayolu olan tüm ülkelerde dönüyor. Amerika’da mil programlarının değeri, havayolunun değerinden çok daha yüksek. Bu konuda uzmanlaşmış web siteleri dünyada oldukça da ilgi görüyor.
   Ayrıca sizi bilmem ama bizler oldukça zor para kazanıyoruz ve kazandığımız parayı harcarken de paranın karşılığını en fazla veren yerden hizmet almayı tercih ediyoruz. Bu yüzden bu tür konulara bu kadar kafa yoruyoruz. Çok paramız olsa belki de bu kadar kafa yormazdık diyeyim. Anlayacağınız bu işin artistlikle pek de alakası yok. Alın teriyle zor bela kazandığımız paramızın karşılığında en yüksek verimi almaya çalışıyoruz. Biz de sizi seviyoruz :))

 69. Halimcim,
  Niye kendini yorup okuyorsun? Sana yazık değil mi? Yoksa sen de mi mağdursun THY millerinden?
  THY millerini burjuvazi, nurjuvazi, eğitimli, eğitimsiz falan filan tartışmasına dönüştürebilsek de, beni tek ilgilendiren şey hakkımın yenip yenmemesi. Kimsenin hakkını yemem, kimsenin de benim hakkımı yemesine izin vermem. Sen iyi bir düşün, kendini bizim yerimize koy.

  Diğer arkadaşlara tavsiyem, Halimlere kırılmamaları. Gerçekten büyük uçurumlar var aramızda. Kızmamaya da imkan yok gibi. Kendinizi Halimin yerine koyun. İnsan sevgisi ve saygısı istemsiz olmuyor. Halimler bize haddimizi bildiriyor, varsın bildirsinler.

  Ya, konu neydi? 🙂

 70. Halimcim,
  Niye kendini yorup okuyorsun? Sana yazık değil mi? Yoksa sen de mi mağdursun THY millerinden?
  THY millerini burjuvazi, nurjuvazi, eğitimli, eğitimsiz falan filan tartışmasına dönüştürebilsek de, beni tek ilgilendiren şey hakkımın yenip yenmemesi. Kimsenin hakkını yemem, kimsenin de benim hakkımı yemesine izin vermem. Sen iyi bir düşün, kendini bizim yerimize koy.

  Diğer arkadaşlara tavsiyem, Halimlere kırılmamaları. Gerçekten büyük uçurumlar var aramızda. Kızmamaya da imkan yok gibi. Kendinizi Halimin yerine koyun. İnsan sevgisi ve saygısı istemsiz olmuyor. Halimler bize haddimizi bildiriyor, varsın bildirsinler.

  Ya, konu neydi? 🙂

 71. Milleri united airlinesta kullandıgını soyleyen arkadasa bır sorum var. Bu mıllerı baska havayollarında kullanabılıyormuyuz ?

 72. Ben de işim gereği çok seyahat eden biriyim. THY gittikçe garipleşen bir kurum halini almaya başladı. Ettikleri zararı bizim gibi çok uçan sadık müşterilerinden çıkarmaya çalıştıkları aşikar. Bundan 1-2 yıl evveline kadar yılda 3 ya da bilemediniz 4 uzun uçuş ile edinebileceğiniz Elite kart artık ne yazık ki bir hayal. Bundan önce uzun uçuştan tek gidiş için elde ettiğiniz takribi 5000 mil puanı ike, aynı sınıfta bugün uçarsanız 1000-1200 mil puanı alabiliyorsunuz. En son örneği bir önceki hafta Singapura tek gidiş gelişten elde ettiğim 1.344 mil. Adı üzerinde mil. Gittiğin yer mil olarak ne kadar uzaklıktaysa o kadar mil puanı verilyordu. Artık bunun adı uçuş mili olmaktan çıkarılıp sadaka mili olmalı bence. THY gittikçe cimrileşiyor. Ayrıca uçuş esnasında dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama mütemadiyen her uşuşta yemek seçeneği olarak “chicken ” or “pasta” . Şansınız varsa çok nadirende “chicken” yerine “köfte” sorusuylada karşılaşabilirsiniz , ama dediğim gibi şansınız varsa . “pasta” ise kesinlikle değişmez . Onun yeri sabit 🙂

 73. BEN SENELERCE AXESS MİLLERİMLE VERGİSİZ DÜNYAYI GEZDİM GEZDİRDİM,GARANTİ BANKASININ VERDİĞİ BEDAVA BİLETİN VERGİSİ OLMAMALI,BEDAVA OLAN BİLETİN VERGİSİ OLMAZ,O ZAMAN BENZİN PARASI ALIN ,YADA KİRA PARASI :)) ÇOK SAÇMA :))

 74. milleri sadece anlık ve business için kullanıyorum.
  acil bir yere gitmek istediğimde 3-4 gün öncesinden baktığımızda biletler çok pahalı olabiliyor.
  geçenlerde İstanbul- Antalya seferi düzenleyecektim. gidiş dönüş 510tl idi(ekonomi class)
  8650 mil puan harcayıp sadece 80 tl ödedim ve business ile uçtum. business in avantajı da havalimanda da bedava yiyip içebiliyorsunuz.

  geçen yıl da Brükselden Muşa gitmiştim. keza yine öyle business ile uçup çok cuzi miktarlar verdim.

  anlık THY kampanya yapabiliyor. kampanya yaptığında tüm mil programını değiştirecek değil ya? adı üstünde kampanya. eğerki o gün kampanya olmasaydı da gidiş dönüş 1500-2000 tl de olabilirdi ? ozaman da 1000 tl cebinizde kalacaktı. kısacası biletler pahalıyken MİL kullanın.

 75. Bilgilendşrmeler için teşekkür ederim. Çook ilginç yorumlara sabırla verdiğiniz yanıtlar için tebrik ederim 🙂 iyi bayramlar

 76. Helal olsun Türkiye’deki birçok kurumda olduğu gibi THY’de rezilliklere batmış durumda. Kişi başı gelir Avrupa’nın beşte biriyken Avrupa havayollarından daha pahalı bilet satmak ne demektir, bu ne gerizekalılıktır…

 77. Merhaba benim bir sorum olacak millerle satın aldığımız ödül biletle seyahat sırasında check-in’de tekrar mil kazanamıyoruz değil mi?

 78. Cok kazik THY mil komusunda.elit plus kart sahibiydim bu miller yuzdn elite dusuruldum.ilk once cok iyi mil kazandiryordu.

 79. Çok güzel bir başlık MİL ticaretti / sahte statü satışı hersey var, Cokgezenadamın sayfası ticarette konu olmuş..

  • Uyarı için teşekkürler. Yazımın altını ticarete çevirenlerin yorumlarını sildim. Gözümden kaçan olursa altına yorum yazarsanız onları da kaldırayım. Amacım sadece insanları bu konuda uyarmak.

 80. mil değerlerine değil de vergilere sinirlendim. 10.000 mil verip bilet alıyorusuz . ancak talep edilen vergimiktarı 70 euro.

  diyecek laf yok.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here