George Clooney’nin “Up in The Air” filmini çok sevenlerdenim. Zira ben de onun gibi bir dönemler havalimanlarında yaşıyordum desem yanlış olmaz. Artık o kadar çok uçunca havalimanı ve uçaklar konusunda uzmanlaşmaya başlıyorsunuz. Hangi havalimanında ne kadar beklenir, hangi uçak tipi daha rahattır vb…

Bu yolculuklarda en sıkıntılı durumlardan biri de uçacağınız koltuktur. Ben genellikle havalimanına erken gelip uçakta acil çıkış sırasında mümkünse koridor tarafı koltuk ayırmaya çalışırdım. Ancak doğal olarak bacak genişliği daha uzun olan bu koltuğun talibi de çok oluyor ve her zaman bu sırada boş koltuk bulamayabiliyorsunuz. İşte bu sırada yer bulamayınca hangi koltuğu seçmelisiniz, hangilerinden de kaçınmalısınız? İşte tüm bu soruların yanıtını veren çok ilginç bir araştırma buldum. Bu araştırmayı sizinle paylaşıyorum.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Uçakta Koltuk Seçimi

Seyahat etmeyi seviyorsunuz, uçak yolculuğu yapmaktan büyük keyif alıyorsunuz, peki uçakta en ideal koltuğu nasıl seçeceğinizi biliyor musunuz?

Akıllı seyahat arama motoru KAYAK.com.tr, kabin görevlisi ve Confessions of a Trolley Dolly adlı internet sitesinin yazarı Dan Air ile işbirliği yaparak, en çok kullanılan uçak tipleri olan Airbus A320 ve Boeing 777’lerde hangi koltukların en iyileri olduğunu araştırdı.

Buna göre Türk Hava Yolları, AtlasGlobal ve Pegasus gibi şirketlerin filolarında yer alan ve genelde kısa mesafeli uçuşlarda kullanılan Airbus A320’lerde en iyi koltuk 1A. Çünkü 1A, diğer koltuklara göre daha geniş ve pencere kenarı. Ayrıca host ve hostesler ilk ikramı burada oturan yolculara yapıyor. Ancak bu koltuğu tercih edenlerin dikkat etmesi gereken bir şey var: 1A kapının hemen ardında ve soğuk! Buna rağmen uçağın ön bölümündeki seçilen yerler göreceli olarak arka kısımlara göre daha gürültüsüz.

Airbus A320 tipi bir uçakta uçacaksanız, 15’ten 20’ye dek uzanan numaralı sıralardaki koltuklarda oturmamaya özen gösterin. Bu sıralar kanat üstüne denk geldiği için çok gürültülü oluyor.

(Not: THY’de uçak konfigürasyonları KAYAK’ın araştırmasından farklı olabiliyor. Bu yüzden THY özelinde www.seatguru.com’dan yerinizin iyi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz)

Uçakta En Geniş ve En Kötü Yerler Neresi?

Türk Hava Yolları, Lufthansa, Emirates gibi birçok şirketin kullandığı Boeing 777 tipi uçaklarda ise 16. ve 32. sıraları tercih etmekte yarar var. Hem uçakta ilk ikramlar bu koltuklarda oturanlar yapılıyor hem en ön koltukla aradaki mesafe geniş olduğu için rahat yolculuk yapılıyor.

Boeing 777’lerde en az tercih edilenler, en sonda yer alan 44. ve 45. sıralar. Buradaki koltuklarda oturanların en çok şikayet ettiği konular; koltuğun dar olması ve tam yatmaması, ayrıca tuvalet ve yemek ve içecek servisinin hazırlandığı bölüme yakın olması da gürültü ve yoğunluk açısından sıkıntı yaratabiliyor.

(Not: THY’de Boeing 777’lerin de konfigürasyonu burada belirtilenden farklı.

THY’nin Boeing 777-300 Uçaklarının Koltuk Konfigürasyonu aşağıdaki gibi)

THY'nin Boeing 777-300 Uçaklarının Koltuk Konfigürasyonu

Öte yandan başka havayollarında da benzer konfigürasyon risklerinden korunmak isterseniz, uçmadan önce havayolu şirketinizin adı, uçuş numarası ve tarihi ile bineceğiniz uçağın en iyi ve en kötü koltuklarını bu linkten kontrol edebilirsiniz. Ancak bu sitede de THY’nin Boeing 777 uçak konfigürasyonları güncel değil. Özellikle İstanbul Los Angeles uçuşlarında sıkça kullanılan bu uçaklar için yukarıdaki konfigürasyona bakabilirsiniz.)

4 YORUMLAR

  1. Osman bey, sanki Türkiye’de yaşamayan biri gibi yazmışsınız 1A diye, bu ülkede birinci sıra VİP için ayrılmıştır, sizin bizim gibi sıradan adamalara verilmez o koltuk…

    • Reşit Bey, 1A’yı almak belki zor olabilir ama imkansız değil. Ben 1A için hiç çabalamama rağmen bana bile bir 2 defa denk geldi. Oysaki benim tercihim mümkünse 1C ya da 1D’dir. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz