Macaristan‘ın başkenti Budapeşte her dönem turistlerin ilgi odağı olmayı başarıyor. Avrupa‘da en sevdiğim şehirlerden biri olan Budapeşte’ye 4 defa gitmişim. Ama ilk seferinde iş için olduğundan birçok önemli detaya dikkat etmemişim. Budapeşte’de gezilecek yerler neresi, Budapeşte’de nerede ne yenir ne içilir, Budapeşte’ye nasıl gidilir? Budapeşte ulaşım bilgileri vs… gibi birçok sorunun cevabı yoktu. İlk gezimden aklımda kalan tek şey buraya bir defa daha gelmem gerektiği idi.

Şehre ikinci gelişimde ise dersime çalışıp da geldim. Öncelikle de her gezide olduğu gibi Budapeşte’ye ucuz bilet arayışına girdim. Sonrasında da Budapeşte havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir ve Budapeşte şehir merkezinde toplu taşıma ile nasıl gezilir gibi konuları öğrendim. İşte size bir Kayserili’den Budapeşte ulaşım rehberi.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

İstanbul’dan Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan şehre eskiden çok daha fazla uçuş alternatifi vardı ancak maalesef bazı havayollarının Türkiye seferlerini kaldırması ile elde Pegasus ve THY kaldı. Havayolu sayısı azaldıkça da doğal olarak fiyatlar artıyor. Ama kampanyaları takip edip ucuza bilet almak hala mümkün.

1) Pegasus Havayolları

Budapeşte’ye gitmenin en uygun yolu genelde Pegasus ile oluyor. En son Mayıs 2017’de gidiş dönüş 230 TL gibi bir fiyata almıştım ama tabi ki de bu bileti yüzde 40 kampanyasından denk getirmiştim. Pusuya yatarsanız Pegasus’un yüzde 40 indirim kampanyalarından 260-300 TL seviyelerinde denk getirmek mümkün oluyor.

2) THY

THY’nin İstanbul’dan Budapeşte’ye çok daha fazla uçuşu var. Kampanya denk getirirseniz THY ile de gidiş dönüş 350-400 TL bandından denk gelebiliyor. Tabi erken almanız lazım. Yoksa hele de yaza doğru buraya biletler 700-800 TL bandında oluyor.

Budapeşte Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir? (Budapeşte Ulaşım Tüyoları)

Budapeşte ulaşım olayını uçak biletinizi alarak hallettiniz ve şehre geldiniz. O zaman ana gündeminiz havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir oluyor. İşte burada Budapeşte ulaşım anlamında size birçok farklı alternatif sunuyor.

1) Taksi : 8000 HUF (Yani Yaklaşık 118 TL)

Budapeşte ulaşım tüyolarıBudapeşte’ye 2016’da yılbaşı için gittiğimde kar nedeniyle THY uçağında yaşadığımız rötardan dolayı baya geç saate kalmıştık. Biz de o gece taksi ile şehir merkezine gittik.

Taksiler konusunda Macaristan’da değişik bir yöntem söz konusu. Havalimanı çıkışında taksilerin yanında bir taksi büfesi var. Buraya gidip gideceğiniz adresi söylüyorsunuz onlar da size kaç para tuttuğunu yazan bir fiş veriyor. Bu fişi taksiciye veriyorsunuz. Taksici bu fişte yazan adrese sizi götürüyor ve üstünde yazan parayı sizden alıyor. Böylece bu taksici acaba beni çok mu dolaştırdı, dolandırdı mı korkunuz olmuyor. Taksi sizi şehir merkezine yaklaşık 20-25 dakikada ulaştırıyor. Tabi biz gece yarısı gittik. Gündüz vakti trafikte ne kadar sürüyor test etme şansımız olmadı. Ücret olarak 8000 HUF ödedik. O zaman 80 TL yapıyordu 2017’nin Kasım ayında ise 118 TL yapıyor.

2) Uber: 4000 HUF (Yaklaşık 59 TL)

Taksi öncesinde bizim planımız Uber ile otele ulaşmaktı. Bilmeyenler için Uber (https://www.uber.com/tr/) bir sosyal araç paylaşım uygulaması. Aracı olanlar bu sisteme kaydoluyor ve siz bir araç ihtiyacınız olduğunda çağrı yaptığınızda bu kişi yakında ve müsaitse size bir nevi taksi hizmeti sunuyor. Son yılların bu popüler uygulaması birçok şehirde taksicileri oldukça kızdırıyor. Cep telefonunuza indireceğiniz uygulama ile bir yolculuğun yaklaşık ne kadar tutacağını öngörebiliyorsunuz. Bu uygulamayı yükleyebilmeniz için kredi kartınızı girmeniz gerekiyor. Dünya çapında değeri 50 Milyar dolar olarak belirlenmiş baya büyük bir şirket. Yani korkmanıza gerek yok.

Tabi bu uygulama üzerinden araç çağırabilmeniz için internete ihtiyacınız var. Budapeşte Havalimanı bu açıdan çok iyi. Ücretsiz kablosuz internet ağı mevcut. Biz bu sayede Uber’den taksi çağırdık ama kısa sürede cevap alamayınca taksiye bindik. Budapeşte merkeze yaklaşırken bir Uber aracı beni arayıp havalimanına geldiğini söyledi ama artık çok geçti.

3) Toplu Taşıma 520 HUF (Yaklaşık 7,6 TL)

Eğer uçağımız bu denli rötar yapmasa niyetimiz toplu taşıma ile şehre ulaşmaktı. O dönüşe kısmetmiş. Zaten sonrasındaki tüm ziyaretlerimde de hep toplu taşımayı kullandım. Şehir merkezine havalimanından toplu taşıma ile gitmek kesinlikle çocuk oyuncağı. Havalimanındaki büfeden tanesi 350 HUF olan biletlerden 2 adet alınca 520 HUF’a geliyor. (Dolar ya da Euro ile bilet alamıyorsunuz. Muhakkak HUF gerekiyor) Bunlardan biri otobüs bir diğeri de sonrasında bineceğiniz metro için. Bu biletler bizim eski IETT otobüsü biletlerine benziyor. Kağıt biletleri otobüse ve metroya bindiğinizde işletmeniz gerekiyor.

Havalimanından çıkar çıkmaz kapının karşısında sizi 200E numaralı bir otobüs bekliyor olacak. O beklemezse siz bekleyin 7-8 dk’da bir geliyor. Yaklaşık 20-25 dk sonra Kobanya Kispet durağına ulaşıyorsunuz. Bu durağı kaçırma şansınız yok çünkü otobüsün son durağı.

Budapeşte Metrosu

Buradan hemen yanı başınızda yer alan metroya biniyorsunuz. Şehirde 5 ana metro hattı var. Burası 3 nolu metronun son durağı. Buradan otelinize uygun durağı belirleyip inebilirsiniz. Deak Ferenc ter durağı şehrin Taksim Meydanı olarak adlandırdığımız Vörösmarty Meydanı’nın çok yakınına çıkıyor. Bu meydandan başlayan bizim istiklal Caddesi’ne benzettiğimiz Vaci Caddesi (Macarcası Vaci Utca) Central Market Hall denen (Macarcası: Központi Vasarcsarnok) pazar yerine kadar uzanıyor.

Deak Ferenc ter durağı 1-2 ve 3 nolu metroların da kesişme noktası. Bizim otelimiz 2 nolu hatta yer alan Astoria durağına yakındı. Bu yüzden 2 nolu hattan 1 durak seyahat edip Deak Ferenc ter’e ulaştık. Bu arada metroda aktarmalarda para almıyorlar. Ayrıca metrodaki güvenlik görevlileri de bilet satıyor ve fiyat yine 350 HUF. Aldığınız biletleri işletmeyi unutmayın.

Budapeşte Metro Haritası

Budapeşte İle İlgili Diğer Yazılarım

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz