THY’de Sadık Müşteri (Miles&Smiles Programı Üyesi) Olmak Eskisi Kadar Kolay Olmayacak (Digitalage’deki Ağustos ayı yazım)

Sadık müşteri mi, karlı müşteri mi? İşte şu sıralar THY tarafında sorulan soru bu olsa gerek. Şirketin yenilenen mil programı sadık müşterilerden çok karlı müşterileri elde tutmaya yönelik olarak gözden geçirilmiş izlenimi veriyor.

howie parraport

Amerikalı bir yazılım şirketinde ürün yöneticisi olarak çalışan Howie Rappaport geçtiğimiz günlerde ilginç bir seyahate imza attı. Önce Washington’dan Atlanta’ya buradan New York’a ve son olarak da İstanbul’a uçtu. 27 saat süren bu yolculuğun sonunda İstanbul’a ulaştı. Birkaç saatliğine de olsa İstanbul sokaklarında dolaşma fırsatı bulan Rappaport, akabinde Paris ve Salt Lake City aktarmaları ile Baltimore’a ulaştı. Tüm bu yolcuğu ise mil kazanıp mevcut ayrıcalıklı yolcu statüsünü korumak için yapmıştı.

Miles&Smiles Üyeleri Statülerini Korumak İçin Seyahat Ediyorlar

Rappaport bu yolculukta uçak biletlerine 665 dolar, İstanbul’da kaldığı otele ise 85 dolar ödemişti. Bu uçuşlardan Delta Havayolları’ndan statü mili olarak 14 bin mil, bonus ve promosyonlar da dahil edildiğinde ise 35 bin mil kazanmıştı. Yani bu uçuş sayesinde Amerika’dan Karayipler’e bedavaya uçacak mil kazanmıştı. İş için sıkça seyahat eden Rappaport aslında Delta Havayolları’ndaki Diamond Medallion ve Amerikan Havayolları’ndaki Executive Platinum statülerini korumak için senede 2 ya da 3 adet bu tür yolculuk yapıyor. Aslında onun gibi sık uçan ve artık her uçuşunda miller gören sadık havayolu müşterileri ciddi bir kitle olmaya başladı. Hatta Flyertalk.com gibi forumlarda Rappaport gibi birçok kişiye rastlamak mümkün.

THY Miles&Smiles Kart Sahiplerini Negatif Sürprizler Bekliyor

Türkiye’de de Rappaport gibi düzenli uçan bir kesim var ve giderek de büyüyor. Bunların çok ciddi bir kısmı da Türk Hava Yolları’nın (THY) en sadık yolcuları. Rappaport gibi statülerini korumayı ve mil kazanmayı planlayan THY yolcularını ise temmuz ayında ilginç bir sürpriz bekliyordu. Özellikle de Okyanus aşırı uçuş yapanları. Birçoğu şimdiye kadar alıştıkları mil tutarının çok altında bir mili ekstrelerinde işlenmiş gördüler. Bunun bir hata olduğunu düşünenler ise yanılıyordu. 1 Haziran 2014 tarihi itibari ile ciddi bir değişim geçiren THY’nin sadakat programı Miles&Smiles birçok pozitif sürprizinin yanında negatif sürprizlere de gebe olabilir. Açıkçası yeni dönemde mil için seyahat edenleri çoğunlukla kötü sürprizler bekliyor.

THY’nin Sadakat Programı (Miles&Smiles)Yenilendi

1 Haziran 2014 itibari ile Türk Hava Yolları Yenilenen Mil Programı Miles&Smiles’ı duyurdu. Markanın sadakat programı üyeleri, değişiklikleri markanın sitesinden öğrenebiliyor. Sitedeki açıklamaları okuduğunuzda yeni sadakat programının çok daha avantajlı olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak biraz şüpheli yaklaşıp eski program ile karşılaştırmalar yaptığınızda programın düşündüğünüz kadar da avantajlarla dolu olmadığını görüyorsunuz. THY’den uçuş mili kazanarak sadık müşteri statülerine yükselmek ve bu statüleri korumak eskiden olduğu kadar kolay olmayacak. Bu durum doğal olarak markanın en değerli müşteri segmenti olan sık seyahat eden sadık yolcularının bir kısmını kaybetmesine neden olabilir.

THY’nin Sadık Müşterileri ikinci Kez Millerinden Oluyor

garanti thy miles&miles
Aslında bu THY’nin mil konusunda yaşadığı ilk durum değil. 1 Mayıs 2011 tarihinde Türk Hava Yolları‘nın tek resmi kredi kartı olan Miles&Smiles ihalesi Garanti Bankası ile yenilendiğinde kredi kartından kazanılan millerde de benzer uygulamalar yaşanmıştı. O zaman da Bloomberg Businessweek Türkiye’de bu konuya detayları ile yer vermiştim.

Kısaca özetlemek gerekirse, eskiden 1 TL’lik harcamaya minimum 1 mil kazanılırken, bu rakam 0,1 mil’den başlayıp 1,20’lere kadar taşındı. Doğal olarak birçok alışveriş kaleminin kazandırdığı mil 1 milin altında kaldı. THY, bu sayede bir süredir heyecanını kaybetmiş Garanti Bankası’nı oyunda tutmayı hedefliyordu büyük bir olasılıkla. Zira mil kartı işine giren hiçbir banka Türkiye’de bu kartların arkasında çok fazla durmadı. Adios ve Wings kart örneklerinde olduğu gibi bankalar bu ürünlerin getirilerini kısıp, çok sesli pazarlamayı da durdurdu.

1 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Frankfurt ekonomi uçuşu mil kazanımı
1 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Frankfurt ekonomi uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Frankfurt ekonomi uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Frankfurt ekonomi uçuşu mil kazanımı

Tabi burada yaşanan durum kredi kartında yaşanan mil değişikliğinden çok daha vahim sonuçlar doğurabilir.

“Türk Hava Yolları yeni mil uygulamasıyla İstanbul Frankfurt uçuşunda W P sınıfı biletler için 292 mil verecek!.. Aynı hatta Y B sınıfı biletlerden ise maksimum 1461 mil kazanılıyor. Bu durumda statü koruma artık çok zor! Örnek olarak; mayıs ayında İstanbul Frankfurt gidiş dönüş T sınıfı bir bilet ile 3508 mil kazanırken, aynı sınıf aynı uçuş kodlarıyla haziran ayında sadece 1170 mil kazandırdı. Yeni sistem, Lufthansa mil hesaplamalarından bile düşük!..” diyor yıllardır seyahat eden bir gazeteci ve ekliyor: “Uçak anca yüzde 90 dolarsa, yüksek sınıftaki biletlerin satışına başlanıyor… Yani istesen de yüksek fiyatlı bilet alıp, yüksek mil alamazsın. O zaman biz de ne yapacağız: Artık eskiden olduğu gibi başka havayolları ile uçmaya başlayacağız. 90’ların başından sonuna iç hat hariç THY ile hiç uçmazdık. Air France’tan 2, Lufthansa’dan en az 1 Amerika uçuşu kazanırdım. Delta Havayolları’ndan bile kazandığım millerle iki kez İstanbul Los Angeles uçmuştum”

Trabzon, Frankfurt ve Los Angeles’a Uçacaklar Dikkat

Eski mil sisteminde yolcular uçak biletinin statüsü ne olursa olsun aynı mili uçuş mesafesi (mil) üzerinden alıyordu. Ancak yeni mil sistemi ile uçak biletinin statüsü de hesaba katılmış. Yani artık ucuz bilet alan ile pahalı bilet alan aynı mili kazanmayacak. Bu ilk bakışta ticari olarak gayet normal bir davranış gibi gözükse de, birçok yüksek statülü biletlerde bile kazanılan millerin eskiden en ucuz bilette kazanılandan düşük olduğu görülüyor.

THY’nin yeni mil sistemindeki değişikliği daha iyi anlamak için şirketin internet sitesinden mil kazanma tablosu incelenebilir. Ben İstanbul kalkışlı iç hatlar, Avrupa ve uzun uçuşlardan birer şehir seçip, 1 Mayıs’ta ve 1 Haziran 2014’te kazanılan mil miktarlarını sizler için derledim. İç hatlarda birçok havayolunun hat açmak için sıraya girdiği Trabzon, Avrupa hattında Avrupa’nın en önemli hub’ı olan Frankfurt ve uzun uçuşta da THY’nin 13 saatlik süresiyle en uzun süren uçuşlarından biri olan Los Angeles şehirlerini seçtim. Yazı içerisindeki tablolarda ve THY sitesinde bu detaylara ulaşmak mümkün. Bu yüzden yazıda birkaç örnekle yeni mil sistemindeki değişimleri özet geçeceğim.

1 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Frankfurt comfort class uçuşu mil kazanımı
1 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Frankfurt comfort class uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Frankfurt comfort class uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Frankfurt comfort class uçuşu mil kazanımı

Nerede O Eski Miller?

THY’nin Avrupa’da en yoğun uçtuğu hatlardan Frankfurt bu açıdan iyi bir örnek. 1 Mayıs tarihine kadar İstanbul Frankfurt uçuşlarından bir yolcu herhangi bir ekonomi bileti ile 1754 mil kazanıyordu. 1 Haziran tarihi itibari ile en pahalı ekonomi biletini bile alsa 1461 mil kazanıyor. En düşük statüdeki mil kazanımı ise 292 mil. Comfort Class’da da benzer bir durum söz konusu. Hatta öyle ki, bugün Frankfurt’tan en pahalı business class sınıf bilet alan bir yolcu 1 Mayıs’ta en ucuz ekonomi bileti alan yolcu ile aynı mili kazanabiliyor.

1 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Frankfurt business uçuşu mil kazanımı
1 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Frankfurt business uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Frankfurt business uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Frankfurt business uçuşu mil kazanımı

Uzun uçuşlarda da sadık müşterileri benzer bir senaryo bekliyor. THY’nin genelde business sınıfında bile boş koltuk bulmanın zor olduğu İstanbul Los Angeles hattında ekonomi sınıfında şimdiye kadar 6865 mil kazanılırken, artık bu mil kazanımı 1716 mil ila 8581 mil arasında değişecek. Tabi uçuşları mil olarak gören çok seyahat eden sadık müşteriler için 13 saatlik bir uçuşun ardından sadece 1716 mil kazanmanın verdiği hayal kırıklığı gerçekten de büyük olabilir.

1 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Los Angeles ekonomi uçuşu mil kazanımı
1 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Los Angeles ekonomi uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Los Angeles ekonomi uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Los Angeles ekonomi uçuşu mil kazanımı

Yılda 23,5 Defa İstanbul’dan Los Angeles’a Uçarsan Miles&Smiles’da Sadık Müşterisin

Yeni sistemle sadık müşterilerin statülerini koruyacak milleri uçarak kazanmaları çok daha zor olacak. Eskiden THY’nin en yüksek statüsü olan elite plus üyesi olmak için sene içerisinde 80 bin mil toplamanız gerekiyordu. Bunun için de İstanbul Los Angeles hattında 6 defa gidiş dönüş uçmanız yeterli idi. Üstelik de en düşük statüdeki biletle. Şimdi aynı statüdeki biletle 23 defa gidiş dönüş yapıp bir kere de tek yön uçmanız gerekebiliyor.

1 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Los Angeles comfort class uçuşu mil kazanımı
1 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Los Angeles comfort class uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Los Angeles comfort class uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Los Angeles comfort class uçuşu mil kazanımı

Bu statüleri korumak için de senede bu uçuşların yarısı kadar daha uçmaları gerekecek. THY’nin en uzun hatlarından biri olan 13 saatlik Los Angeles hattında 23 defa uçacak sadakatte yolcular bulmak çok da kolay olmasa gerek. Geriye kalanların ise eksik kalan milleri para ile satın alması ya da bu statüden vazgeçmesi gerekecek.

1 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Los Angeles business uçuşu mil kazanımı
1 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Los Angeles business uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Los Angeles business uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Los Angeles business uçuşu mil kazanımı

Öte yandan THY uçuşlardan kazanılan millerde genel olarak indirime giderken yeni mil sisteminde bazı artılar da getirdi. Yeni mil sistemi ile birlikte her uçakta Limitli Kapasite Ödül Bilet kontenjanı için daha fazla koltuk ayrılıyor. Yine Yer Garantili Ödül Bilet’lerde düşük sezon – yüksek sezon farkı tamamen kaldırılıyor. Böylece her dönem, aynı mil değerleri ile ödül bilet düzenleme imkânı sunuluyor. Ayrıca düzenleme sonrasında ödül bilet için gerekli Mil değerinin yüzde 50’si karşılığında tek yön ödül bilet düzenlenerek, gidişte Ekonomi kabin, dönüşteyse Business kabin ödül bilet veya gidişte Limitli Kapasite, dönüşte Yer Garantili Ödül Bilet düzenlenebiliyor.

1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Trabzon ekonomi uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Trabzon ekonomi uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Trabzon ekonomi uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Trabzon ekonomi uçuşu mil kazanımı

Mil Yolcusu Mil İçin Uçar

Ancak tüm bu yan faydalar, yeni mil sistemindeki kayıpları örtmeye yeterli olacak mı? THY’nin mil programında geçtiğimiz yıllarda en üst müşteri segmenti olan miles&smiles elite plus kart üyeliğe yükselmiş bir sadık yolcu olarak programı ve zaman içerisindeki evrimini yakından takip etme imkanım oldu. Tüm dünyada olduğu gibi THY’de de mil yolcusu denen program üyesi sadık yolcular markanın kendilerine sunduğu avantajlar dolayısıyla uçuşlarını aynı havayolu üzerinden almaya özen gösterir. Sırf bu yüzden daha iyi bir havayolu şirketinin uçuşu teklif edilmesine karşın THY ile uçmayı tercih etmişliğim sıkça olmuştur.

Üstelik Rappaport gibi statüsünü korumak için ihtiyacı olmadan yolculuk yapan sadık müşteriler bile vardır. THY yolcuları bu zahmetten kurtarıp eksik milleri para ile satmayı öneriyor. Ancak para ile sadakatin satılması, bu sistemdeki statü göstergesine zarar verebilir. Sonuçta sadakatin para ile satılması, sadık müşteri olgusuna ters bir durum.

THY miles&smiles programı avantajları azalıyor
1 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Trabzon business uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Trabzon busines uçuşu mil kazanımı
1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Trabzon busines uçuşu mil kazanımı

Ayrıca marka sadakat dengesi markalar için kazan kazan sistemi üzerine kurmaları gereken bir sistemdir. Bu dengede rakiplerinizin de sadık müşterilerine neler kazandırdığı dikkate alınmalıdır. Günün sonunda sadık havayolu yolcusu kazandığı millere bakar. Bunu kaybetmeye başlarsa da sadakatini sorgulamaya başlayabilir. Adını açıklamak istemeyen ve sıkça seyahat eden bir gazeteci, “Yeni mil sistemi sonrası New York ve Londra uçuşlarımı British Airways’e çevirttim” diyor.

Diğer Havayollarının Sadık Müşterilerle Arası Nasıl?

Peki, diğer havayollarında durum nasıl? Diğer havayollarının sadık müşterileri için tasarladığı mil programlarının hepsi çok kompleks ve bire bir kıyaslama yapmak zor. Ancak ortalamada

 • 10 ekonomi uçuşu bir ekonomi uçuşu kazandırıyor.
 • Yine 4 business bilet 1 ekonomi
 • 7 business bilet 1 business bilet kazandırıyor.

–> THY’de ise yeni mil uygulaması miles&smiles ile 1 ekonomi bileti için 30 uçuş yapıp hala ödül bileti kazanmamış olabiliyorsunuz. Yani bu şartlarda miles&smiles ödül bilet nasıl alınır insan merak ediyor.

aegean airlines
Öte yandan bu ortalamaların bile üstünde seçenek sunan havayolları da var. Bunlardan bir tanesi de THY’nin de partneri olduğu Star Alliance üyesi Agean Airlines. Yunan havayolu şirketi ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartların da etkisiyle, aynı Yunanistan’ın turizmde fiyat kırması gibi, sık uçan havayolu yolcularına mil programında çok cazip bir teklif sunuyor.

Ömür Boyu Star Alliance Gold Card Üyeliği

Yunan Havayolu şirketi bir yıl içerisinde 20 bin mil toplayan yolcularına “Ömür Boyu Star Alliance Gold Card” üyeliği vaat ediyor. Havayollarının mil programları hakkında dünyadaki önemli yayınlardan Thepointsguy.com’un haberine göre bunun için 4 gidiş dönüş Amerika uçuşu yapmanız yeterli olabiliyor. Üstelik bir kere Gold kartı aldıktan sonra THY ve Lufthansa gibi Star Alliance üyesi havayolları ile yaptığınız tüm uçuşlarda Star Alliance ayrıcalıklarından faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca statünüzü korumak için her yıl çok ciddi miller toplamak yerine 3 yılda bir bilet almanız yeterli oluyor.

(Dipnot: THY bu yazı sonrası Aegean Airlines’ı Star Alliance’a şikayet ettiği için artık ömür boyu Gold üyelik kalmadı)

THY’de Sadık Müşterinin (Miles&Smiles Elite Plus ve Elite) Sadakati Cezalandırılıyor

Aslında THY’nin sadık müşterileri ile ilgili uyguladığı sıkıntılar kazanılan miller ile sınırlı da değil. Millerle en düşük mil seviyesinden ödül bilet almak çoğu zaman çok da kolay olmuyor. Yer garantili ya da THY’nin istediği tarihte uçmayı tercih ederek bu şekilde uçabiliyorsunuz. Ayrıca ödül millerle bilet alan bir yolcu, bir önceki uçakta boş yer olsa bile biletini öne alamıyor. Oysaki sıradan bir müşteri paralı bilet aldığı için bu hizmetten faydalanabiliyor. Mille bilet alan bir yolcu bedava bilet aldı gözüyle bakılıyor. Oysaki millerle sizden bilet alabilecek kadar sizinle uçuş yapmış sizin en sadık müşteriniz olduğu sanki burada unutuluyor.

Yine Delta Hava Yolları’nda gold kart sahibi (THY’de elite ve elite plus kart) yolcuların uçuşunda eğer business class’da yer varsa, bu yolcular otomatik olarak business class’a yükseltiliyor. Şirket böylece zaten boş olan koltuğu sadık müşterisini ödüllendirmek için kullanıyor. THY’de ise ekonomi sınıfında yer dolmazsa böyle bir sınıf yükseltme şansınız olmuyor. Ayrıca THY’nin elite plus yolcuları sene içerisinde iki defa uçuşlarını business class’a yükseltme hakkına sahip. Ancak bunu özellikle uzun uçuşlarda kullanmaya çalıştığınızda pek şansınız olmuyor. Tabi bir yıl öncesinden o uçuşu planlamadıysanız.

Tüm bunlar alt alta geldiğinde ise THY gibi kurumsal ve belki de Türkiye’nin global anlamda tek markası karlı müşteri kazanacağım baskısıyla elindeki sadık müşterileri kaybetme riski ile karşıya geliyor. Üstelik de bunu bir sadakat programı aracılığı ile yapıyor…

26 YORUMLAR

 1. Yazınızı sonuna kadar ve gercekten cok bilgilendirici oldu benim için. elite plus olmak için 16.000 puan kalmıstı. bunun için çin uçuşumu THY ile yaptım. gelen mil puanını görünce cok sasırdım. ucak dolu oldugu için, yuksek sınıftan almıs olmama ragmen cok dusuktu. daha sonra tunus ve ispanya ucuslarım oldu. gercekten cok komik. izm-ist 750 mil ile ist-tunus 250 mil, barcelona-ist 315 mil. ve ayrıca vip lounglarda da classic ile elit aynı yerde, elite plus baska yerde olmus. ve bu sartlarda bir yolcunun elit plus olması bence imkansız. 2015 yılında 3 adet amerika ucusum olacak ve sanırım biriken millerimden ucak bileti alıp bende bu programdan cıkacagım ve en uygun ucaklara yönelecegim.

  • Merhaba ,
   mevcut 6000 küsür statü milim var. Bunları Lufthansa veya Aegean gibi diğer Star Allience ortaklarından birinin programına aktarmam mümkün mü ?
   Yani THY’dan kazandığım milleri bu program yüzünden THY’de kullanmak istemiyorum. Bunun yerine bu milleri örneğin Lufthansa’nın mil müşterisi olup oraya aktarabilme imkanım var mı ?

   • anlamsız bir mil kazanım var.

    cezayir-konstantin şehrine gidiş dönüş business bilet aldık. ortak uçuşun gidiş biletinden mil kazanamadık. dönüş biletten 1688 mil aldık.

    stutgart business gidiş 1493 mil verdi. zürih ekonomi dönüş 1100 mil. ikisi de Y sınıf biletti.
    malaga ekonomi gidiş y sınıf 1819 mil, aynı sınıf dönüş 909 mil.

    hepsi de 2-3 günlük seyahatlerdi.

 2. kaybetti sadık yolcularını özellikle özbek ve kazak ve kırgız gold kart yolcuları bıraktı thy yi bu akla izana aykırı uygulamalardan sonra. artık sq ya da başka havayollarına yöneldiler bunu hem uzakdoğu uçuşlarımdan hem de cip salonunu kullandığımda anlıyorum ve görüyorum ki artık yoklar. bu yeni başkana da email attım adam basının önünde durup şov yapmaktan okumadı galiba emaillerimi. bu thy ye yapılan kasıtlı bir ihanettir ve ancak sabote eden birileri bunu yapar. kendi dalını kesmektir. ne diyeyim kendileri bilir. ben 4000 thy den ist-guangzhou-ist bileti aldım toplam kazandığım mil 7000 bile olmadı; aynı parkuru SQ olarak aldım 15 000 mil kazandım ve 2700 tl ödedim o halde ne yapıyoruz singapur air ile uçuyoruz miller birikince thy de business bilet olarak kullanıyoruz ve statümüzü de muhafaza ediyoruz

 3. Merhaba Osman bey ,
  Yaziniza katilmamak elde degil. Yilda 4 ile 6 defa Amerika ucusu yapan biri olarak THY’nin son uygulamalari malesef benide ( ne kadar istemesemde ) diger havayollarina yonlendirdi.

  Yazinizda belirttiginiz ( alinti haberiniz) Agean havayollarinin omur boyu ” Gold ” kart uygulamasi sanirim cok gercekci bir haber degil. Agean havayollarinin Amerika ucuslari bulunmuyor malesef 🙁
  Eger bu konu hakkinda bir guncelleme varsa iletebilriseniz sevinirim.
  Tesekkurler.

 4. Osman bey Merhaba ,

  Yazinizi buyuk bir ilgiyle okudum ve yorum yazn arkadaslarinda ifade ettigi gibi katilmamak elde degil.
  Yilda 10-12 defa Avrupa -Turkiye ucusu yapan frequent bir yolcu olarak THY’nin son uygulamalarini akla mantiga ters buluyorum.
  Malesef benide ( ne kadar istemesemde ) diger havayollarina yonlendirdi ve Swiss Airlines ve Lufthansanin ortak uyguladigi Miles&More ve Aegean Airlines in Miles&Bonus uyeligine basvurdum. Sadik musterisini odullendirmeyen havayolu sirketi kendi bindigi dali kestiginin farkinda bile degil.

  THY ile son donemlerde yasadigim aksakliklar ve son donemlerdeki anlamsiz mil uygulamasini, yonetim bozuklugu ve keyfi idari anlayisina bagliyorum. Yillarca milli gurur felsefesiyle tercihimiz olan ve Turkiyenin dunya markasi olma yolundaki sirketi malesef Ahbab cavus iliskisiyle yoneten idarecilere teslim edilmistir. Vizyon sahibi olmadan misyonuna ulasamiyacagindan bihaber butur idarecilerin geri hizmetine alinmasi gerektigi kanaatindeyim.

  Yazilarinizin devamini bekler iyi calismalar dilerim.

  • Merhaba Saban Bey,
   Açıkçası ben de elite plus’tan elite’e düştüm. Elite’den de düşene kadar kullanıp sonrasında diğer havayollarına doğru yöneleceğim. Sonuçta statü korumak diye birşey artık öyle pek de kolay değil. Üstelik artıkçok zor kazanılan milleri harcamak da bir o kadar zor. Ancak yer garantili seviyede uçakta yer bulabiliyorsunuz. Kazanırken 300 er 300er harcatırken 10 biner 10 biner pek de adil olmuyor. Üstelik birçok havayolundan THY’nin ödül biletine ödenen vergiden çok daha ucuza bilet bulabiliyorsunuz.

 5. evett çok sacma ist dalaman 600 mil veriyor
  istanbul uzakdogu asya ( SHA HK. tokyo ..) ucuz bilet alındıgında tet yöne 1250 mil veriyor
  bir bilet ist dalaman 450Tl uzak ucuz dediğimiz 3000 Tl civarı nasıl bir hesab bu
  nasıl koruyacak insanlar statu lerini..

  • ist dalama icin 600 mili opup basiniza koyun bence .. Ist_ LA için 1700 mil kazaninca kuduruyorum .. ki 13 saatlik bi ucus bu.. en uzun ucusu ve sonunda dunya kadar para verip aliyoruz, resmen THY sadik musterileri ile dalga geciyor… bende NY için thy biraktim LA için BA ile ucuyorum artık

 6. THY’nin sadık bir elit kart üyesiyim, THY’den bilet alayım da ülkem kazansın mantığı ile hareket edip her ankette mükemmel şıkkını işaretlerdim ama THY nin yeni mil uygulamasındaki sadık müşteriyi ısrarla kaçırma girişiminden bu yana yaptığım 43 yurtdışı uçuşu malesef başka havayolları ile yapmak durumunda kaldım, çok daha avantajlı !!!
  Damla ile mil topla, kürekle mil dağıt üstüne dünya kadar vergi öde!
  THY nin aklına başına alması gerek yoksa 3.havaalanı sinek avlar

 7. Yazdiklarinizin tümüne katiliyorum. THY maalesef, Lufthansa ile baslayan ve Amerika’daki majör hava yollari sirketlerinin cogunun takip ettigi bu yolu seçti.

  Amerika’nin Boston kentinde yasiyorum. Isim dolayisi ile yilda ortalama 110.000 ile 150.000 mil uçuyorum. United airlines ile üyeligimin basindan beri 1 Milyon mil’i geçtigim icin ömür boyu “Star Allience Gold” statüm var. American airlines ile de su ana kadar 870.000 milim olmus. THY’de ise üyeligimin basindan beri 685.000 mil olmus.

  Üç yil oncesine kadar (Domestic ve International) uçuslarimda United Airlines’i tercih ederdim. Oyle durumlar olurduki diger sirketlerden daha ucuz bilet oldugu halde United’i tercih ederdim. Ne zamanki United, mil kazanimi konusunda Lufthansa’yi takip etmeye basladi, benim içinde “sadakat” bitti. Ve iki yil kadar önce THY’ni tercih ettim. Bir sene icerisinde “Elite Plus” statü sahibi oldum ve hala da devam ediyor.

  Bu kural degisiklikleri sonrasi bütün heyecan ve motivasyonum kayboldu. Evet, büyük ihtimal THY ile uçmaya devam edecegim çünkü Boston-Istanbul arasi direk uçus olanagim var ve uçus saati gun sonu oldugu icin, avantajli oluyor (Gün kaybi olmuyor).

  Sunu da soyemeliyimki, THY uçak içi servis ve tavir konularinda gercekten de ortalamanin üzerinde (hem ekonomi hem de business class siniflarinda).

  Hava tasimaciligi oylesine pazarlandiki, artik tren ve otobus populerligine ulasti diyebiliriz. Oyle zamanlar oluyorki, Türkiye içi uçuslarda otobus yada tren ucretlerinin altinda bilet bulunabiliyor. Biraz bunu ben cep telefonlarinin pazarlandigi ilk dönemlere benzetiyorum. Ilk bir kac yil cep telefonu bir “lüks” iken, o kadar ucuz kampanyalarla telefonlar ve servisler verildiki, insanlari çok fena alistirdilar ve cep telefonu bir anda vazgecilmez oldu. Gelinen nokta ortada. Hava tasimaciligi da bu durumda. Market küçük ve yolcuyu elde tutmak önemli iken, artik market büyük ve yolcu sayilari zirve yapti. Yolcu sayisi arttikca, “sadakat” programlarinin önemi azaldi sirketlerin gözünde. THY’nin bir özelligi ve güzelligi vardi, “Biz farkliyiz, siz önemlisiniz” derken maalesef saniyorum istedikleri seviyeye ulastilar ve “Siz önemlisiniz”den vazgecip, “olmasaniz da olur”a yöneldiler. Çok üzücü.

  Her konu da oldugu gibi, “sadakat” programlarida artik hic bir zaman eskisi gibi olmayacak gibi görünüyor. Eger bir ekonomik kriz olur da market küçülmezse bu durum daha da kötüleserek devam eder.

  “En iyi”den, “ortalama”ya düstü THY ve bu bizim konumumuzdaki insanlari etkileyecek dogal olarak. Herhalde rakamlarla hareket etmek istediler ancak bu dogru bir stratejimi görecegiz. Yazik ediyorlar, çok emek sarfederek olusturduklari seviye ve imajlari ile kumar oynuyorlar.

 8. Elitplus kart sahibiym THY. 6 seneden beri.thy son uyguladigi mil dezavantajina kartim kurban gidyor. yazik cok yazik.mecbur havayolları sirketini degisecgm

 9. Ne yazık ki başka hava yolları ile uçmak da çözüm olmuyor, THY ona da çözüm bulmuş. Ekim ayında Sinagpur Airlines ile Singapur aktarmalı Avustralyaya uçtum. Gidişte toplam 9bin civarında bir mil topladım ve sevindim. Belki de Elite statümü korumam mümkün olacaktı… diye düşünürken dönüş uçuşu her iki uçuş için toplam 0 (yazıyla: sıfır) mil verdi! İnanamadım ve THY’yi aradım. Yapılan anlaşma gereği belli uçuş sınıfları için mil kazandırmadığını öğrendim. Yani THY diğer hava yollarıyla ekonomik uçup mil kazanmanıza da izin vermiyor. Sonuç olarak Elite üyeliğim sona erdi tabi ki. Benim de Miles&Smiles kredi kartlarımı kullanmamın da bir anlamı kalmadı (zaten onlar da THY’ye benzer şekilde mil kazanımını iyice kıstılar artık). Bu yüzden kredi kartımı da senesi bittiğinde kapatacağım. THY’yle de bir avuç insanı geçmeyecek kaymak tabaka uçar artık.

 10. Diğer Star Alliance uçuşları ile elde edilen millerin Miles&Smiles Programina yazdırılmasının bilet sınıflarına göre uygulanması doğal karşılanabilir ama THY’nin kendi ucuşlarında bilet sınıfı bazlı mil kazandırması insanın kendi ayağına sıkması gibi birşey. Senden bilet alana %100 mil vermen gerekir ki, sadakat yolcu sende kalsın.

  THY yılda en az 150 milyon yolcuya ulaşana kadar sadık müşterilerini kaçırtacak uygulamalardan kaçınmalıydı. Adam yılda fiziksel 80.000 mil uçuyor, sen ona yok bilet sınıfın düşük bunu sana 20.000 mil diye hesaplıyorum diyorsun. Sonuçta fiziki olarak yılda 80.000 mil katetmiş birini başka programa geçmeye zorluyorsun.

 11. 2014 yılına kadar Elite kartımı rahatlıkla yeniliyebiliyordum çünkü devamlı olarak Amsterdam İstanbul uçuşundan 1350 statu mili kazanıyordum. Bu tarihten itibaren aynı uçuşlar için 340 statu mili verilmeye başlandı ve dolayısıyla 2016 da Elite statumu kaybettim. Lounge hizmetine alışmış bir yolcu olarak bu durum çok zor geldi bana. Elite Plus kartına sahip bir arkadaşım 40.000 mil ödeyerek birine elite kartı verme imkanı olduğu için Elite kartına tekrar sahip oldum. Şu an onun da süresi bitti.
  THY sırt çevirmekten başka imkanım kalmadı!
  NOT: THY mil kısıtlamasına gitmesine rağmen İstanbul Atatürk havalimanında Lounge devamlı dolu. Bazen oturacak yer bulmak zor oluyor! Bunu açıklayacak biri var mı acaba?

  • Hangi adam sahtekar , banamı soyluyorsun ? , bu yorumunu kaldır yoksa seni şikayet edeceğim,
   Beni arayan herkese cevap verdim whatsap tan yazıyorlar zaten, yurtdışında olduğumdan Türkiye deyken açıyorum telefonumu , whatsap tan da herkese cevap yazıyorum

 12. Sevgili okurlar,
  Öncelikle THY’nin geldiği noktayı gösteren acınası bir durumdan çok neler yapılabileceği konusuna bakmak gerekiyor. Öncelikle özellikle son 10-15 yıldan beri müşterilerine karşı inanılmaz bir yabancılaşma,hasislik,sadakatsizlik durumuna giren şirketin elle tutulur bir durumu kalmamıştır.Mesleğim gereği yıllardan beri uçtuğum Lufthansa, Alitalia,Avusturia,Air France gibi şirketlerle karşılaştırılmayacak bir hasislik (pintilik,sinekten bile yağ çıkarma) politikasını uygulayan şirket ayrıca Türkiye’de low cost uçmak isteyen,slot almak (yeni uçuş hattı) diğer şirketlere de engel olmaktadır. Söz gelimi Esenboğa’dan diğer uçuş noktalarına ve özellikle İstanbul’a uçmak için slot talebinde bulunan bir çok 3. havayolları şirketlerine engel olmuştur.
  Miles And Miles sadakat programına gelince, yapılması gerek en önemli hak arayışı şirketi DAVA YAĞMURUNA tutmaktır.Özellikle GARANTI İspanyollar tarafından satın alındıktan sonra böylesine faşizan bir uygulamanın başlatıldığını görüyoruz. Öncelikle THY, bu hasislik ve faşizan politikalarına devam ettiği sürece sadakatsızlık ile yanıt vererek kesinlikle gerekirse PEGASUS ve diğer yabancı şirketlerle uçmak, diğer bir mücadele yolu ise tüketici mevzuatı ve hukuku çerçevesinde THY’yi dava yağmuruna tutmak olacaktır.Saygılarımla.

 13. Bendeniz işim gereği çok sık uçuyorum. Bunların çoğunluğu Okyanus ötesi ya da uzun uçuşlar olmasına rağmen bir süre önce Elit statüden Classic Plus üyeliğine düşürüldüm. THY’in uzunca süredir sadaka dağıtır gibi düşük mil dağıtmasından kaynaklanan bir durumdu bu. THY başka konulardada sadık müşterilerini küstürmeye devam ediyor. Öncelikle en fazla destinasyona uçuyoruz sloganıyla yabancı yolcu sayısını arttırmaya çalışıyor. Hiç adı sanı duyulmamış yerlere uçarak oradan transit yolcular toplayarak İstanbul üzerinden başka ülkelere uçmalarını sağlıyor ancak bu biz yerli müşterilere negatif olarak yansıyor zira eskiden çok daha ucuza uçtuğumuz destinasyonlar için şimdi koltuk bulmakta zorlanıyor bununla birlikte daha fahiş fiyatlar ödemek zorunda kalıyoruz ve bu yüksek fiyatlar karşısında bize sadaka verir gibi mil veriyorlar. Örneğin son olarak geçen hafta gerçekleştirdiğim 13 saatlik San Francisco uçuşu için çok fahiş bir fiyat ödemek zorunda kalmama rağmen tek yön 1.676 mil olmak üzere toplamda 3.352 puan verdiler. Bu uçuşta yaşadığım bir olay THY’nin artık ne seviyelere düşmüş olduğunu gözler önüne sermeye yetti. Uçuşlarım esnasında yemek seçimi olarak “Deniz ürünleri”tanımlıydı. Eylül 2019 tarihinde yaptığım bir uçuşta yemek dağıtılırken otomatikman seçtiğim menü gelecek diye beklerken hostes deniz ürünlerinin artık sadece business sınıflarına verildiğini söyledi. Bunu duyunca herhalde bir hata var böyle bişey olması mümkün değil dedim. Bunun doğru olduğunu bir sonraki uçuşumdan önce THY Call Center’i arayıp uçuşumda balık menüsü istediğimde öğrendim. Karşıdaki görevli Balık seçiminin artık ekonomi sınıfından kaldırıldığını sadece business sınıfı müşterilerene verileceğini söyledi. Daha neler göreceğiz çok merak ediyorum. Bundan sonraki uçuşlarımda her ne kadar direk uçuş olmasa bile Lufthansa, AirFrance, KLM gibi alternatifleri tercih edeceğim. THY’nin düşürüldüğü duruma bakın. Yazık gerçekten çok yazık.

 14. Valla süper bir çalışma yapmışsınız elinize sağlık. Her dediğinize katılıyorum. Miles & Smiles programı çok bozuldu ve güldürmek yerine şaşırtıp kızdıran bir program haline dönüştü. Ciddiyetten uzaklaştılar çünkü şımardılar… Hatta mil takip tablosu bile değişti ve detaylı takibe imkan vermeyecek hale sokuldu, uçuşlarınızdan kazandığınızı tek tek görüyorsunuz lakin her uçuş sonrası elde ettiğiniz toplamı mil durumunu o uçuş karşısında göremiyorsunuz ve ayrıca tablo tam tarih sıralamasında gitmiyor…bunun neticesi nemi oluyor ? Takip edemediğiniz için sanırım çaktırmadan arada sırada millerinizi yutabiliyorlar … Bunu yazdım gelen cevap baştan savma oldu…Dünya markası ama uygulamada yine şark zihniyeti ve köy kurnazlığı hortladı gibi…Selamlar sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz