Daha düne kadar ya şu Yunan Adaları ne kadar ucuz naraları atarken Türk Lirası’nın yaşadığı dramatik düşüş hikayesi biz gezginleri derinden yaraladı. Eskiden Yunanistan‘ın Thassos Adası‘nda 3 Euro’ya frappe ne kadar ucuz derken şimdi frappe neyimize olduk. Euro ve dolar her geçen gün artarken yurt dışı tatili yapmak giderek zorlaşıyor. Bu yüzden hem daha ucuz tatil yerleri ararken bir de bazı masrafları kesmek gerekiyor. Ucuz uçak bileti ve ucuz konaklama benim genelde ilk başvurduğum tedbirler oluyor. Bir de mümkünse vizemin olmadığı ülkelere pek gitmiyorum. Açıkçası Türkiye’den vize istemeyen ülkeler listesi oldukça kabarık. Tamam Avrupa‘da birçok güzel şehir bu listede yok ama şu sıralar ayağını yorganına göre uzatma devri. Üstelik hala bütçemize göre güzel birçok vizesiz gezilecek yerler mevcut.

Vizesiz ülkeler maliyet anlamında da oldukça mantıklı oluyor çünkü bir kere 1-2 aylık vize için 60-70 Euro gibi bir ücret ödemiyorsunuz. Üstelik son dakika karar verip uygun uçak bileti bulunca hızlı karar verebilmesi de cabası.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Vizesiz Gezilecek 10 Şehir

Peki iyi hoş diyorsun da vizesiz gezilecek güzel yerler nereler? Açıkçası Türkiye‘nin yakın coğrafyasında birçok güzel vizesiz ülke var. Ben size vize olmadan gidebileceğiniz 10 güzel şehirden bahsedeceğim.

Batum

Vizesiz sehirler BatumSınır komşumuz Gürcistan Türkiye’den vize istemeyen ülkeler listesinde en çok tercih edilenlerden biri çünkü buraya gidebilmek için pasaporta bile ihtiyacınız yok. Sadece nüfus cüzdanınızla Türkiye’de herhangi bir şehre gider gibi Gürcistan’da bir şehre gitmek mümkün. Türkiye sınırından araba ile de gidilebilen Batum ise özellikle yazın Türkler’in akınına uğruyor. Burası Gürcistan’ın Las Vegas’ı olarak biliniyor. Trabzon’dan Batum’a araba ile nasıl gidilir yazısında burası hakkında daha fazla detay bulabilirsiniz.

Belgrad

Sırbistan‘ın başkenti Belgrad son yıllarda yine Türkler’in ilgi odağı olan şehirlerin başında. Vizesiz olmasının yanı sıra özellikle hareketli gece hayatı ve uygun fiyatları ile Türkler tarafından çok seviliyor. Tabi bu yoğun ilgi nedeniyle eskiden çok ucuz olan Belgrad uçak biletleri son yıllarda ciddi artış gösterdi. Şehir hakkında yazdığım detaylı Belgrad Gezi Rehberi‘ni okumanızı tavsiye ederim.

Girne

Hem gece hayatı, hem Las Vegas havası hem de deniz kum güneş diyenler için yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin güzel şehri Girne güzel bir alternatif olabilir. Sadece kimlik kartı ile gidebileceğiniz Girne’de yabancı dil, kültür, yeme içme gibi sorunlar yaşamadan tatil yapabilirsiniz. Özellikle lüks tatil köyleri ya da otellerde tatil yapmayı sevenler için Girne düşülebilecek bir alternatif. İstanbul‘dan Girne’ye gitmek isteyenlerin Ercan Havalimanı’na uçması gerekiyor. Burası Girne’ye 44 km uzaklıkta yer alıyor.

Ohrid

Vizesiz şehirler OhridAvrupa’da Türkiye’den vize istemeyen ülkelerden biri de Makedonya. Büyük İskender’in memleketi olan Makedonya’nın en doğusunda Arnavutluk yakınlarında yer alan şehir adını yanı başındaki Ohrid Gölü‘nden alıyor. Bir Göl şehri olan Ohrid özellikle yaz döneminde turist akınına uğruyor. Hem uygun fiyatları hem de büyüleyici atmosferi ile Ohrid Balkanların en cazip tatil rotaları arasında yer alıyor.

Lviv

Gürcistan ve KKTC gibi Türkiye’den pasaport bile istemeyen ülkelerden biri de Ukrayna. Üstelik Türkiye’ye göre de oldukça uygun fiyatlı bir ülke. Bir de üstüne Ukrayna’nın Türkiye’deki algısı düşünüldüğünde son yıllarda Türkler akın akın Ukrayna şehirlerine gidiyor. Bu şehirlerden belki de en güzeli ülkenin kültür başkenti Lviv. Uçak bileti hariç 6 günde sadece 100 dolara Lviv’de nasıl tatil yaptığım gezi notlarımı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca Lviv kafeleri ve Lviv yeme içme rehberi yazılarım da yolculuk öncesi bir göz atmanız gerekebilecek bilgilere sahip.

Beyrut

vizesiz şehirler BeyrutSuriye ve İsrail’e komşu bir ufak Akdeniz ülkesi olan Lübnan‘ın yaklaşık 1 buçuk milyon nüfusa sahip başkenti Beyrut hayatınızda bir kere görmeniz gereken yerlerden biri. Orta Doğu‘nun Paris‘i olarak bilinen Lübnan hem tarihi, hem deniz tatili, hem gece hayatı hem de yeme içme olanakları ile oldukça cazip bir destinasyon. Yalnız Beyrut’a gitmek isteyenlerin pasaportlarında İsrail vizesi olmadığından emin olmalarını tavsiye ederim. Pasaportunda İsrail’e giriş çıkış damgası vurulmuş kişileri ülkeye almıyorlar. Beyrut Gezi Rehberi yazımda bu güzeller güzeli şehir hakkında birçok detaya ulaşabilirsiniz.

Minsk

vizesiz ülkeler MinskRusya’ya vizeler geri gelmiş olsa da Belarus yani diğer adıyla Beyaz Rusya hala Türkler’den vize istemeyen ülkeler arasında. Ülkenin başkenti göz kamaştırıcı Sovyet mimarisi ile gelenleri kendine hayran bırakıyor. Minsk gece hayatı ile de oldukça hareketli bir şehir. Burası için en büyük handikap ise genelde uygun uçak bileti bulmak için çok güzel kampanya yakalamanız gerekiyor. Minsk’te yapılacak şeyler konusunda daha detaylı bir yazıyı bloğumda bulabilirsiniz.

Budva

vizesiz ülkeler BudvaSırbistan’ın tek deniz kıyısı iken bağımsızlığını ilan eden Karadağ, Avrupa’nın en popüler yaz destinasyonlarından biri durumunda. Kotor ve Budva özellikle Ruslar turistlerin yaz tatili için en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Vizesiz olması nedeniyle biz Türkleri de çok tercih ettiği Budva son yıllarda maalesef eskisi kadar uygun fiyatlara sahip değil. Ancak yine de Batı Avrupa ülkelerine göre çok aha uygun bir tatil seçeneği sunuyor.

Şiraz

Vizesiz sehirler Siraz
Persepolis

Son yıllarda gittiğim ülkeler arasında beni en çok etkileyenlerden biri İran olmuştu. Şehirde geçirdiğim 3 günde ülkeye dair birçok önyargım da yıkıldı. Bu konuda da İran Bildiğiniz Gibi Değil…İşte Gerçekler adlı bir yazı hazırladım. İran’ın İrem Bağları ile meşhur şehri Şiraz göz kamaştırıcı yapıları ve büyüleyici tarihi ile beni benden almıştı. Özellikle sır Persepolis Antik Kenti‘ni görmek için bile bu şehre gidilebilir. Ayrıca yemekleri de oldukça güzel. Ülkedeki insanların büyük bir kısmının da Türkçe biliyor olması da dil bilmeden seyahat edenler için büyük avantaj. Şiraz gezi rehberi yazımda şehir hakkında çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Seul

vizesiz sehirler SeulTürkiye’den vize istemeyen ülkeler sadece yanı başımızda değil. Uzaklarda hatta çok uzaklarda biz Türk turistleri bekleyen ülkeler var. Bunlardan biri de Güney Kore. Kore Harbi’nde dedelerimizin ülkeye verdiği desteği hala unutmuyor ve Türklere minnet duyuyorlar. Bu yüzden de Türk turistlerden vize istemiyorlar. Ülkenin başkenti Seul’a İstanbul’dan direkt uçuş var. Tamamen farklı bir kültür görmek istiyorum diyenler için Seul ilginç bir alternatif olabilir. Seul gezi rehberi yazımda şehir hakkında izlenimlerimi bulabilirsiniz. Ayrıca Güney Kore’de Müslüman Dostu Helal Restoranlar da bulunuyor. Bu yüzden orada yeme içme konusunu dert etmenize de gerek yok.

Zanzibar

Son yıllarda gezdiğim en büyüleyici yerlerden biri olan Zanzibar Orta Doğu Afrika‘da Tanzanya‘ya bağlı yarı özerk bir ada. Türkiye’den formalite icabı vize istiyor ama havalimanında 50 dolar ödeyerek vizenizi 1 kaç dakika içerisinde alabiliyorsunuz. Özellikle balayı çiftleri tarafından büyüleyici sahilleri nedeniyle tercih edilen Zanzibar, Maldivler, Karayipler gibi birçok alternatifine göre oldukça ucuz. Tabi pazarlık yapmasını bilene. Geçtiğimiz yıl uçak bileti dahil (miller + vergi) 1700 TL’ye 1 hafta kaldığım Zanzibar Gezi Rehberi yazımda adaya dair birçok seyahat tüyosunu bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz