Fransa‘nın kuzey batısında Almanya sınırında Alsace (Alzas)Bölgesi’nin de başkenti olan Strasbourg (Strazburg) benim son Fransa gezimin de duraklarından biri idi. Doğum günü iznim ile birleştirip cumadan pazara Colmar ve çevresini gezmeye karar verince uçak alternatiflerine baktım ve Strasbourg sabah erken gidip pazar akşam dönüş saati ile beni cezbetti. Buradan Colmar’a da tren ile yarım saatte gidilebiliyor olması da ayrı bir artısı idi.

Colmar gezimde bir günü Strasbourg’a ayırmaya karar verdim. Bir günde Strasbourg’da görülmesi gereken yerler ve Strasbourg’da yapılacak şeyler neler tespit etmeye çalıştım. Açıkçası yoğun iş tempomdan dolayı Strasbourg hakkında yeterince araştırma yapmadan biraz doğaçlama bir gezi oldu. Strasbourg’da nerede ne yenir ne içilir, Strasbourg’da nerede kalınır gibi Strasbourg hakkında bilinmesi gerekenler bir günlük bir gezide pek detaylı bir şekilde keşfedilemedi.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Strasbourg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

la Petite France Strasbourg

Fransa’nın nüfus olarak 7. büyük şehri olan Strasbourg, Alzas bölgesinin de başkenti konumunda. Şehri gezmek için Fransa ya da Şengen vizenizin olması gerekiyor. Şehirde Fransızca konuşuluyor. Almanya sınırı olduğu için Almanca bilen de çoktur diye tahmin ediyorum ama Almanca bilgilerini test edecek bir Almancam yok. Fransızcaları güzel akıcı ama:)) Fransızca idare edebildiğim için açıkçası İngilizceleri’ni pek test etmedim ama Fransızlar’ın İngilizce konusunda süper olmadıkları genel bir gerçek. Para birimi Euro ve Paris kadar olmasa da pahalı bir şehir diyebilirim. Sınır komşusu Almanya’ya göre daha pahalı öyle diyeyim. Burası Noel zamanı gitmek için ideal ancak onun dışında Ocak- nisan arası dışında kalan zamanlar gezmek için daha ideal.

Öte yandan Strasbourg’un tarihi Roma’ya kadar gidiyor. İlk adının Argentoratum olduğu söyleniyor. Bu şehir Atilla’nın orduları tarafından yok edilmiş. Daha sonra 486 yılında Stratiburgum olarak yeniden kurulmuş. Sonra da adı Strasbourg olmuş. 1600’lü yılların sonunda Fransa’ya bağlanan şehir zaman içinde Almanya ile Fransa arasında birçok kez el değiştirmiş. Nitekim şehirdeki mimarinin bir Fransız şehrinden daha çok Alman şehri gibi olması ve kilise olarak da katolik değil Protestan kilisesinin güçlü olması bu gitgellerden ötürü.

Strazburg’a dair bilinmesi gereken bazı ilginç notlar ise şöyle:

  • Fransa milli marşı burada bestelenmiş
  • Ünlü Alman yazar bir dönem burada yaşamış
  • Guthenberg matbaayı burada icat etmiş
  • Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi önemli kurumlara ev sahipliği yapıyor

Strasbourg’a Nasıl Gidilir?

Fransa’nın ilginç mimarisi ile görülmeyi hak eden yerlerinden olan Strasbourg’a Türkiye‘den gitmek için birkaç alternatif söz konusu. Bunlardan ilki THY’nin yeni başlayan İstanbul Strasbourg uçuşları. Açıkçası ben böyle gittim. Saat olarak günü iyi kullanmak isteyenler için çok iyi. Bir diğer alternatif de İsviçre, Fransa ve Almanya’nın ortak kullandığı Mulhouse Havalimanı’na gelip buradan trenle 1 saat gibi bir sürede Strasbourg’a ulaşmak da mümkün.

Strasbourg Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Strasbourg Entzheim Tren istasyonu

Strasbourg Havalimanı şehrin yanı başındaki Entzheim’de bulunuyor. Havalimanı’ndan Entzheim tren istasyonuna bağlantı var. Yürüyerek 5 dakikada buraya ulaşmak mümkün. CTS Bilet makinelerinden Strasbourg merkeze 1,8 euro tutuyor. Yolculuk sadece 10 dk sürüyor. (Dönüşte SCNF makinelerinde bileti 2,8 euro’ya alabildim.) Burası şehirde görülmesi gereken yerlerin birçoğuna yürüme mesafesinde. Bavulunuzu gardaki kilitli dolaplara bırakıp rahatlıkla gezebilirsiniz.Ufak kabin boy çanta için bir günlük bavul kiralama 5,5 Euro tutuyor.

Strasbourg’dan Colmar’a nasıl gidilir?

Ben Fransa’ya geldiğim ilk gün doğrudan Colmar’a geçeyim istedim ancak grev zamanına geldiğim için Strasbourg’dan Colmar’a olan seferlerin hepsi çalışmıyordu. 1 buçuk saatlik vaktimi şehri keşfetmek için kullandım. Ondan sonra da İsviçre’nin Basel şehrine giden trenlere binip Colmar’a gittim. Fransa’da tren bileti alırken makine size nereden binip nereye gideceğinizi ve kaçıncı sınıf (1 ya da 2) bilet istediğinizi soruyor. 1 ile 2 arasında kalite farkı çok yok 1 almaya değmez. Strasbourg Colmar arası yaklaşık yarım saat sürüyor ve 13,6 euro tutuyor. Aldığınız biletleri trene binmeden önce gardaki makinelerde işletmeniz lazım yoksa kontrol sırasında biletiniz olsa da ceza yersiniz.

Strazburg’da görülmesi gereken yerler

Strasbourg Garı / Strazburg Garı
Tarihi Strasbourg Garı

Strasbourg’da gezilecek yerler açıkçası bir gün içinde kolaylıkla gezilebilir. Tabi sindire sindire gezeyim derseniz 1 gece de kalabilirsiniz.

Tarihi Strazburg Garı

Merkeze geldiğinizde ilk gözünüze çarpan yapı tarihi gar oluyor. Burası 1883 yılında Almanlar tarafından yapılmış. İçindeyken Avrupa’nın klasik tarihi garlarından birindesiniz ama dışarı çıktığınızda ise tamamen cam fanus içinde bir tarihi yapı görüyorsunuz. Fransızlar yolcu sayısı artınca garı büyütmeye karar vermiş ama tarihi yapıyı da bozmak istemeyince garı cam bir fanusun içine alarak hem yeni alanlar oluşturmuş, hem modern bir yapı yaparken tarihi dokuyu da korumuş. Açıkçası çok başarılı olmuş.

Notre Dame de Strasbourg Katedrali

Notre Dame Katedrali denildiğinde herkesin aklına Paris’te St Michel bölgesinde yer alan ve yanan meşhur katedral geliyor ancak Strasbourg’da da aynı isimde ve muhteşemlikte bir katedral bulunuyor. Meşhur Fransız yazarın dev ve narin katedarl diye tanımladığı Notre Dame’ın yapımına 1015 yılında başlanmış ama tamamlanması 1439 yılını bulmuş. Döneminde dünyanın en yüksek yapısıymış. 1874’e kadar da bu ünvanı korumuş. Onu Hamburg’daki katedral geçmiş. Bugün dünyadaki en yüksek 6. dini yapı olduğu söyleniyor. Fransa’da ise Rouen’deki Notre Dame Katedrali’nden sonraki en yüksek ikinci dini yapı imiş. Yılda 4,5 milyon turistin ziyaret ettiği katedral Fransa’da Paris’teki Notre Dame’dan sonra en fazla ziyaretçisi olan dini yapı olarak ayrışmayı başarıyor.

Açıkçası görenin dış işçiliğine hayran kaldığı, bunu yapan kör olmuş dediği muazzam bir eser. Dışı kadar içi de etkileyici ve ziyaret ücretsiz. İçinde 1574 yılında yapılan astrolojik saat ve 1715 yılında yapılan dev Silberman org dikkat çeken diğer detaylar. Rönesans dönemi eseri olan dev astrolojik saat hala çalışıyor ve gerçek bir şaheser. Gördüğüm en etkileyici saat. Doğal olarak katedral içinde turistlerin en çok ilgi gösterdiği bölüm de burası.

Buraya kadar gelmişken şehri en yüksek noktasından tepeden görmek isteyenler Notre Dame’ın kulesine ücret karşılığında çıkabiliyor. Kule ziyareti 8 Euro. Benim basın kartım olduğu için ben ücret ödemedim. Asansör yok, o yüzden o basamakları adım adım çıkmanız gerekiyor. İniş ve çıkış ayrı yerlerden oluyor.

Kammerzell Evi (Maison Kammerzell)

Kammerzell Evi Strasbourg / Strazburg Fransa

Katedralin ön cephesinin solunda kalan bu evi fark etmemeniz neredeyse imkansız. Üstelik de Notre Dame gibi büyüleyici bir yapının yanı başında olmasına rağmen. Burası Orta çağ’dan kalma ve bugüne kadar kalmış yarı ahşap bir ev. Oldukça süslü olan bu evdeki ahşap işçiliği gerçekten görülmeye değer. Bugün restoran olarak işletiliyor.

Rohan Sarayı

Notre Dame Katedrali’nin ön cephesini karşınıza aldığınızda sağ tarafta Rohan Sarayı (Palais de Rohan) bulunuyor. Burası Notre Dame Katedrali’ni yandan çekmek için en iyi yerlerden biri. 3 katlı olan Saray’ın her katında ayrı 1 kat arkeoloji, bir kat dekoratif sanatlar diğeri de güzel sanatlar müzesi olarak kullanılıyor. Bu saray Kral XV. Louis, Marie Antoinette gibi Fransız Kraliyet ailesinin önemli isimlerinin yanı sıra I. Napolyon’a da ev sahipliği yapmış.

La Petite France (Küçük Fransa)

La Petite France Strasbourg / Strazburg
La Petite France

Strasbourg’da görülmesi gereken yerlerin en başında Türkçesi Küçük Fransa demek olan La Petite France yer alıyor. İll Nehri üzerinde, trafiğe kapalı arnavut kaldırımlarında tarihi Strasbourg evlerinin tadını çıkartarak şehri keşfedebiliyorsunuz. Köprülere çıkıp keyifli fotoğraflar çekiyorsunuz. Açıkçası burada gezerken kendinizi bir karpostalın içinde gibi hissediyorsunuz. Bu bölge 1988’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Kleber meydanı

Strasbourg’un Taksim Meydanı olarak betimleyebileceğim Kleber meydanı özellikle Aralık ayında Noel Market kurulduğunda turistlerin ilgi merkezlerinden biri oluyor. Meydanın tarihi Orta çağ’a kadar uzanıyor. Bu sürede birçok kez ismi değişmiş. Meydan mevcut adını Strasbourg’da doğmuş ve Fransız Devrim Savaşları’nda görev almış general Jean Baptiste Kleber’den alıyor. Meydanda Kleber’in heykeli de var.

Strasbourg çevresinde görülmesi gereken yerler

Şehrin merkezi kadar çevresinde de görülmeye değer yerler var. Bunlardan ilk akla gelen benim de ziyaret ettiğim Colmar. Colmar çevresindeki Riquewihr, Ribeauvillé, Eguisheim, Kayzerberg ilk akla gelenler. Yine bölgenin en muhteşem yapılarından Haut-Koenigsbourg Şatosu, Orta çağ’dan bugüne ihtişamını koruyarak turistler için bir cazibe merkezi olmayı başarıyor.

Strasbourg’da nerede kalınır?

Ben konaklama olarak Colmar’ı tercih ettim ancak şehirde kalacaklara önerim tren istasyonuna ve La Petite France’a yakın bir yeri tercih etmeleri. Buralar oldukça merkezi.

Strazburg’da nerede ne yenir ne içilir?

Strasbourg La Petite France pretzel
La Petite France manzarasına karşı pretzel keyfi

Açıkçası gastronomi tutkunları için şehir birçok lüks restoran imkanı sunuyor. Şehirde birçok Michelin yıldızlı restoran var. Açıkçası ben Michelin yıldızlı restoran adamı değilim. La Petite France yakınlarında gözüme kestirdiğim güzel bir fırından Almanya’da da meşhur olan Pretzel ve pain au chocolat aldım.

Bu arada Starbucks’sız yapamayanlar için tren istasyonu karşısındaki Strabucks’da tren biletinizi gösterirseniz yüzde 20 indirim yapıyorlar.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir

Colmar Gezi Rehberi : Fransa’da Rüya Gibi Bir Kasaba
Tüm Fransa yazılarım

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz