Belarus adıyla da bilinen Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk, sadece ülkenin değil dünyanın da en güzel şehirleri arasında gösteriliyor. Kentte başınızı nereye çevirirseniz göz alıcı tarihi binalar ve insanı içine çeken temiz, düzenli caddelerle karşılaşıyorsunuz. Minsk’i görmek için belki onlarca neden, yapılacak çok sayıda alternatif sayılabilir. Ancak bunlardan en çok öne çıkanları keşfetmek isterseniz gelin, bu güzel şehre doğru yolculuğumuza başlayalım.

Minsk’te meydanları ve caddeleri turlayın

Minsk, neredeyse her bir taşı tarih kokan bir kent. Böyle olunca insan şehri keşfetmeye nereden başlayacağını şaşırabiliyor. Ancak birçok kişinin bu konuda tercihi Aleksandrovsky Meydanı. Şehrin geneli gibi son derece sakin ve huzurlu olan bu meydanda sıcak havalarda ağaçların gölgesinde gezinebilirsiniz. İtalyan heykeltıraş Bernini’nin ünlü eserlerinden biri olan ve zamanla kentin sembolü haline gelen ”kuğu ve çocuk” heykeli de bu meydanda yer alıyor. Yine tarihi yapısı ile hemen dikkati çeken Ulusal Tiyatro da bu meydanda. Üstelik fotoğraf çekmeyi sevenler meydan ve çevresinde harika kareler yakalayabilir.

Minsk’te tarihi yapıları görün

Minsk Belarus (2)

Minsk’de Avrupa’nın en güzel ve ilgi çekici bazı kiliselerini de görmek mümkün. Bunlardan ilki olan ve Kızıl Kilise olarak da adlandırılan Aziz Simon ve Helana Kilisesi bu anlamda ilk durağınız olabilir. Kiliseyi inşa ettiren ailenin yaşamını yitiren çocuklarının adını taşıyan bu kilisenin özellikle içinde yer alan işlemeler tüm ziyaretçilerde hayranlık uyandırıyor. Şehirde görülmesi gereken bir diğer dini yapı ise beyaz rengi ile dikkat çeken Kutsal Ruh Katedrali. Geleneksel Rus Ortodoks kiliselerini çok iyi yansıtan bir örnek olan bu yapının önünde dua edenleri ve dilek dileyenleri görebilirsiniz.

Müzeleri dolaşın

Şehir aynı zamanda tam bir kültür ve sanat kenti. Bu yönünü en iyi yansıtan yerler arasında da müzeler geliyor. Minsk’de gezebileceğiniz müzeler arasında ilk sıraya almanız gereken yerse Belarus Ulusal Sanat Müzesi. Şehirde bulunan birçok yapı gibi heykellerle süslenmiş duvarlarıyla dikkati çeken bu müzede ülkenin geçmişten günümüze en önemli bazı tarihi eserlerini ve kalıntıları görebilirsiniz. Bu konuda bir alternatif de Belarus’un en zor dönemlerinden birini anlatan ve savaşla ilgili birçok ilginç eseri barındıran Savaş Müzesi.

Parklarda keyif yapın

Minsk’de tarihi yapılar ve kalıntılar olduğu kadar geniş yeşil alanlar ve parklar da mevcut. Şehrin bu anlamda en çok ilgi gören yerlerinden biri Zafer Parkı. İster kayıkla gölde gezintiye çıkın, isterseniz de bisiklet kiralayıp iki teker üzerinde etrafı turlayın. Burası, ailece vakit geçirmek ve dinlenmek için harika bir yer. Biraz daha farklı bir alternatif isterseniz rotanızı yine şehirde bulunan botanik bahçesine çevirebilirsiniz. Burada da farklı bitki türlerini görebilir, yine bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Gözyaşı Adası’nı ziyaret edin

Minsk Belarus

Şehirde bulunan en ilgi çekici yerlerden biri de Afganistan’da yaşamını yitiren Belarus askerlerinin anısına inşa edilen Gözyaşı Adası. İçinde bir de şapel yer alıyor ve şapelin bahçesinde bulunan çocuk heykeli ağlayan bir çocuğu tasvir ediyor. Burayı ziyaret edenler tarafından heykelin olduğu havuza para atmak bir gelenek haline getirilmiş.
Belarus lezzetlerini deneyin

Minsk, Belarus’un en ünlü lezzetleri ile tanışmak için de doğru adres. Şehirde uygun fiyata lezzetli yemekler yiyebileceğiniz çok sayıda alternatif var. Genellikle lahana ve etle hazırlanan çorba ile başlayan yemekler yine kırmızı et ve hamur işleriyle devam ediyor. Şehrin en ünlü lezzeti ise draniki. Patates, un ve yumurta gibi malzemeler kullanılan bu çorbanın içine isteğe göre et ve mantar da eklenebiliyor. Ancak burada yemek yerken dikkatli olmanızda yarar var. Çünkü şehirde domuz eti en sık tercih edilen malzemelerden biri. Eğer bu konuda hassassanız, sipariş vermeden önce yemeklerde kullanılan malzemelerle ilgili mutlaka bilgi alın.

Minsk Uçak Bileti ve Otel Fiyatları

Belarus’un bu gizemli şehrine yapacağınız gezi için uçak bileti tercih edecekseniz 600-900 TL arasında bir miktarı gözden çıkarmalısınız. Otelleri çok pahalı olmayan bir şehir Minsk. Booking.com üzerinden Temmuz tarihli bir arama yaptırdığımda 2 kişi için ortalama gecelik 200-500 TL arasında otel seçenekleri bulmak mümkün. Avrupa’yı gezmeye yakından başlamak isteyenlere Minsk’i ziyaret etmelerini öneririz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz