Güney Kore teknolojide ve otomotivde yakaladığı başarıyı şimdi de turizmde yakalamayı hedefleyen bir ülke. Bunun için de teknoloji ve otomotivde uyguladıkları sistemetik bakış açısını şimdi de turizm için uyguluyorlar. Hedef ülkelere göre tematik yaklaşımlar gerçekleştiren Güney Kore, şimdi de Türkiye gibi Müslüman ülkelerden turist çekebilmek için Müslüman Dost Helal Turizm konseptini geliştirmiş.

Güney Kore’de Nerede Ne Yenir? Güney Kore’deki Müslüman Dostu Restoranlar

Açıkçası helal turizm denince çoğu zaman onun altı pek doldurulamıyor. Bu konudaki çalışmalarından bahsetmek için Güney Kore Turizm Ofisi’nden dostum Erkan beni arayınca, ona da ilk sorum gerçekten konunun altının dolu olup olmadığı oldu. Çünkü Türkiye’de, restoranda domuz olmamasını helal olarak algılayan yanlış bir anlayış hakim.

Erkan konuşmamız üzerine Güney Kore’nin bu konuda yaptığı çalışmaları gösteren 2 kitapçık gönderince olayın ciddiyetini çok daha anladım. Sonuçta Korelilerin bu konuda da şaşırtıcı seviyede sistematik gittiklerini gördüm. Belki de halkının çoğunluğu Müslüman ülkelerde bile bu denli detaylı bir çalışma yapılmamış olabilir.

Müslüman Dostu Restoran Kategorileri

Ülkedeki Müslüman gezginlerin kendilerine uygun lezzet duraklarını daha rahat belirleyebilmeleri için Müslüman dostu restoranlar 4 kategoriye ayrılmış.

Helal Sertifikalı:

Kore İslam Birliği (KMF) tarafından sertifikalı restoranlar

Kendinden Sertifikalı

Tüm yemekler helaldir. Restoranlar Müslüman restoran sahiplerinin kendileri tarafından “helal” olarak sertifikalandırılır

Müslüman Dostu

Bazı helal yemekler bulunur ancak alkollü içecek de satılır

Domuz Eti Yoktur

Kore vejetaryen restoranları ya da domuz eti içermeyen restoranlar

Helal Olsun Güney Kore 🙂

Ülkede bu konsepte uygun restoranlar şehir şehir kategorize edilmiş ve kitapçıklar oluşturulmuş. Sadece başkent Seul’da 42 adet restoran saydım. Yine Incheon ve Gyeonggi-do’da 10’un üzerinde bu kriterlere uyan restoran var. Sadece bu şehirlerde değil, birçok Kore şehrinde de Müslüman gezginler için helal restoranlar mevcut. Hatta Kore’nin Tayland’ı diyebileceğimiz Jeju Adası’nda bile.

Dongmun Restoran (Nami Adası)

Gangwon-do’da bulunan ilk, Güney Kore’de ise 4. helal sertifikalı restoran. Namiseom Adası Adası’nda pitoresk manzarı ile ünlü bu restoranın şefi Müslüman bir Koreli ve buradaki tüm yemekler helal.

Chuncheon şehrinin meşhur yemeği Buldak (acı baharatlı tavuk), Nasi Goreng, pirinç makarnası, kızarmış pilav, gibi Asya mutfağından birçok çeşidi burada helal mi değil mi diye dertlenmeden tatmak mümkün. Hatta namaz kılmak isteyenler için içinde mescidi bile mevcut.

Adres: 1, Namisum-gil, Namsan-myeon, Chuncheon-si, Gangwon-do

Tel: 0,31-580-8099

Ülkede birçok helal Türk restorantı da mevcut. Bunların bir kısmı Türk yemekleri yaparken bir kısmı da helal Kore yemekleri yapıyorlar.

Aşağıdaki linkte ise Kore’deki müslüman dostu restoranlar rehberinin tamamını ulaşabilirsiniz. Burada hatta Güney Kore’deki mescitlerin yerleri bile yazıyor.

Güney Kore Müslüman Dostu Restoran Rehberi 

 İstanbul’da Müslüman Dostu Helal Kore Turizm Etkinliği

Ülke Müslüman dostu helal turizm konseptinin altını doldurmak için de birçok etkinlik gerçekleştiriyor. Ülke genelinde Helal Gıda haftaları düzenleniyor.

Güney Kore Turizm Ofisi İstanbul’daki merkezi bu tarz etkinliklerin artmasını düşündüğü Türkiye pazarı için, “Müslüman Dostu Helal Turizm” temalı etkinlikler yapma kararı almış.

17-18 Aralık 2016, Cevahir Alışveriş Merkezinde gerçekleşecek etkinlik, 13.00-20.00 saatleri arasında seyahatseverleri ve misafirlerini ağırlayacak.

Etkinlik boyunca, Kore geleneksel yemeklerini yapma ve tatma, Kore kozmetik ürünlerini deneme ve birçok bilgi, broşürün edineceği bu güzel etkinlikte aynı zamanda sürpriz çekilişlerde olacakmış.

Tarih: 17-18 Aralık- Cumartesi, Pazar
Yer: Cevahir AVM-Mecidiyeköy/Istanbul
Saat: 14.00-20.00

Güney Kore’de Müslümanlar İçin Lazım Olabilecek Bazı Cümleler Şöyle:

 

Bu et helal mi?

Korece Okunuşu: Helal gogi aeyo?

Yemekteki tüm eti kaldırın lütfen

Korece Okunuşu: Gogi ppaego juseyo

Lütfen yemeğe alkol koymayın

Korece Okunuşu: Emsigae sul neochi maseyo

Lütfen domuz ve türevi ürünleri kaldırın

Korece Okunuşu: Dwaeji gogi, ham, bacon ppaegi juseyo

Mescid nerede?

Korece Okunuşu: Gidosil eodi aeyo?

İngilizce menünüz var mı?

Korece Okunuşu: Yungeo menupan innayo?

Ne kadar tutuyor?

Korece Okunuşu: Earlma aeyo?


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz