Ramazan Bayramı öncesinde Peugeot’nun yenilenen modeli 208’in test sürüşüne davetliydik. Fransız otomobil üreticisinin test sürüşü için belirlediği rota oldukça ilgi çekiciydi. Trabzon Batum arasını otomobiller ile kat ettik.

Trabzon Batum Arası Kaç Km?

Trabzon’dan Batum’a yaklaşık 280 km’lik bu parkurda hem baştan aşağı yenilenen 208’i deneyimlerken hem de manzaranın tadını çıkardık. Trabzon-Batum arası hem eşsiz yeşil doğası hem de zengin yemek kültürü ile oldukça cezp edici bir rota. Üstelik bir de Gürcistan’a pasaportsuz sadece nüfus cüzdanı ile girebilme kolaylığı düşünüldüğünde bu destinasyonun popülerliğinin her geçen gün artması pek de şaşırtıcı gelmiyor.

Trabzon’da Gezilecek Yeler ve Trabzon Lezzet Durakları

Uçağımız Trabzon’a ulaştıktan sonra ilk durağımız Süleyman Restaurant idi. Yerel bir kahvaltı ve kısa bir bilgilendirmenin ardından hemen yola koyulduk.

Gün içerisinde tamamlamamız gereken uzun bir parkur olduğu için Trabzon’u detaylı gezme imkânımız olmadı. Ancak buraya yolunuz düşerse Sümela Manastırı, Hamsiköy ve Torul Karaca Mağarası’nı gezmeden şehri terk etmeyin.

Peugeot 208 Trabzon

Trabzon Lezzet Durakları

Trabzon’da görmeden gitmeyeceğiniz yerler gibi bir de yemeden ayrılmamanız gereken lezzetler var. Meşhur pidelerin yanında Trabzon’un meşhur pilavcısı Kalkanoğlu’nda pilav yiyebilir, Hüsrev’de meşhur kuru fasulyesinin ya da Akçaabat’ta Akçaabat köftesinin tadına bakabilirsiniz. Laz Böreği, muhlama, kuymak, karalâhana dolma turşu kavurma gibi yemekler de yine denemesi gereken lezzetlerin başında geliyor.

İstikamet Karadeniz Sahil Yolu

Biz sabah kahvaltısında bu lezzetlerin bir kısmının tadına baktıktan sonra otomobilleri aldık ve yola koyulduk. Trabzon’da otomobilleri aldıktan sonra kendimizi 2007 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Karadeniz Sahil Yolu’nda bulduk.

Samsun’dan başlayıp Sarp Sınır Kapısı’nda sona eren 542 kilometrelik bir şeridi kapsayan bu yol bölgede ticareti ve turizmi arttırmaya yönelik yapılmış. Ancak açıldığı günden beri bu yol ciddi de eleştiriler alıyor. Hem yoğun yağmurlarda bazı bölümlerinin çökmesi hem de su baskınları sonrası yol nedeniyle bazı şehirlerde yağmur suyunu kolaylıkla tahliye edememesi bu eleştirilerin başlıca nedeni. Yine yol boyunca Batum’a kadar hiçbir plaj göremememizin de nedeni olarak bu yol gösteriliyor.

Trabzon Batum Yol İzlenimlerim

Öte yandan Trabzon Batum arasında bu yolun trafiği çok rahatlattığı ve kısa bir sürede kolaylıkla Batum’a ulaşmayı mümkün kıldığı da yadsınmaz. Yol boyunca Karadeniz’in o yeşil dokusu sizi kucaklıyor. Her yer alabildiğine yeşil. Ancak doğa bu kadar güzel iken Trabzon’dan Batum’a kadar insan yapısı bir güzel yapıya rastlayamamış olmamız düşündürücü. Maalesef Trabzon’dan Sarp sınır kapısına kadar yol boyunca doğa ne kadar güzelse yapılar da bir o kadar çirkin.

IMG_5166

Peugeot 208 Hakkındaki İzlenimlerim

Trabzon’dan yola Peugeot 208’in 1,6 litre benzinli 120 beygirlik tam otomatik vitesli versiyonu ile çıktık. Otomobilin yeni dış ve iç tasarımı oldukça keyifli. Özellikle otomobilin içindeki dijital dokunmatik ekranlı tableti andıran multimedya sistemi görülmeye değer. Bu multimedya sistemi Peugeot’larda ilk defa 208 modelinde kullanılıyor.

Panaromik cam tavan ise iç alana ekstra boyut katan bir detay. Öte yandan doğrusunu söylemek gerekirse ilk etapta kullandığımız otomobilin bu motorundan çok keyif aldığım söylenemez. Otomobilin yokuş ve ani hızlanmalarda performansı beni pek tatmin etmedi.

Bu otomobille aynı fiyatta satılacak olan ve Fırtına Deresi sonrası test ettiğimiz 1,4 litre eHdi 69 beygirlik dizel motor seçeneği çok daha iyi bir alternatif. Üstelik sürüşü daha keyifli olduğu kadar da ekonomik. Şehir içinde 100 km’de 3,5 litre olan aracın yakıt tüketimi şehirlerarasında 3,1’e kadar düşüyor. Ama ben benzinli otomobil seviyorum diyorsanız da 1,6 litre 156 beygirlik motor seçeneği tam da size göre olabilir.

Rize’de Gezilecek Yerler ve Rize Lezzet Durakları

Zümrüt-ü Anka Butik Oteli

Hotel Zümrüt-ü Anka

Karadeniz Sahil Yolu’nda ilk durağımız Rize Derepazarı’ndaki Zümrüt-ü Anka Butik Oteli oldu. Yeşiller arasındaki güzel manzarasında bir çay molası verdiğimiz Zümrüt-ü Anka Butik Oteli’nde kocakarı baklavasının tadına bakmanız önerilir. Otelin çevresinin kendi çaylığı ile çevrili olduğu düşünüldüğünde burada neden çay molası verdiğimizi kolaylıkla anlayabilirsiniz. Eğer Rize’de bize göre daha fazla vaktiniz olursa sahildeki Öz Balık’ta taze balık ve muhlamanın tadına bakabilirsiniz.

Fırtına Deresi’ndeki Osmanlı Organik Alabalık Tesisleri

Fırtına Deresi

Bizim zamanımız kısıtlı olduğu için balık faslını bir sonraki durağımız olan Fırtına Deresi’ndeki Osmanlı Organik Alabalık Tesisleri’ne bıraktık. Ardeşen’e bağlı Fırtına deresi boyunca birçok balık restoranı bulunuyor. Zamanı olanlar için Fırtına Deresi oldukça güzel de bir rafting merkezi.

Öğle yemeği için durduğumuz Osmanlı Restaurant’ın manzarası her yerde bulabileceğiniz türden değil. Yeşiller arasında akan Fırtına deresi üzerine kurulu tarihi Timisvat Osmanlı Taşkemer Köprüsü manzarası ile tereyağında kızarmış veya kiremitte fırınlanmış alabalığımızın tadı ayrı oluyor. Fırtına deresi boyunca daha başka taş kemer köprüler olsa da bu köprü iki kemere sahip tek taş köprü olması ile diğerlerinden ayrışıyor. Burada yapacağınız bir lezzet molasından sonra zamanı olanlar için yolun devamındaki Ayder Yaylası’na da uğramaları önerilir.

Sarp Sınır Kapısı

IMG_Sarp Sınır Kapısı

Bizim bir sonraki durağımız ise Sarp sınır kapısı oldu. Sarp Sınır Kapısı’na doğru yaklaştıkça sanki geçtiğiniz tünellerin sayısı artıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Tabi bir de sağ şeritte bekleyişe geçen TIR’ların…

Gürcistan’a Sadece Kimlik Kartı ile Seyahat İmkanı

10 Aralık 2011 tarihi itibari ile Türkiye ile Gürcistan arasında iki ülkenin vatandaşları sadece kimlik kartları ile seyahat edebiliyorlar. Bu da iki ülke arasındaki yolcu yoğunluğunu oldukça arttırmış.

Yoğun ilgi nedeniyle sınırı otomobillerle geçmek çoğu zaman üç dört saati bulabiliyor. Buradaki yoğunluğun başlıca nedeni ise sınırın Türkiye tarafı. Gürcistan tarafında yedi sekiz gişe çalışırken Türkiye’de sadece üç gişe çalışıyor. Gümrük gişelerinde Türkiye tarafında tam bir kaos havası hakim. Gişelerde metrobüs usulü bir kuyruk düzeni hakim.

Gümrüğün Türkiye tarafı, Türkiye’ye hiç yakışmayan üçüncü dünya ülkesi sınırını andırırken Gürcü Gümrüğü’ne geçtiğinizde sizi oldukça modern bir gümrük karşılıyor. Gişelerdeki sıra Türkiye’dekinin aksine havalimanlarını andıran oldukça düzenli şekilde insani bir atmosferde gerçekleşiyor. Kendisinden ekonomik olarak çok geride olan Gürcistan’ın ayarında bir gümrüğe sahip olmaması Türkiye için gerçekten düşündürücü. Türkiye bir turizm ülkesiyim diyorsa ülkenin vitrini olan gümrüklerine çok daha özen göstermesinde fayda var.

Batum Hakkında İlk İzlenimlerim
IMG_5183

Aslında Sarp Sınır kapısını geçtiğinizde iki ülke arasındaki fark anında göz çarpıyor. Sınır kapısına kadar Türkiye sınırında düz alan bulmak neredeyse imkânsız iken, Batum oldukça geniş bir ova üzerine kurulmuş. Sanki dağlar Türkiye ile birlikte burada bitiyor. Türkiye’de yol boyunca bir tek plaja rastlamak mümkün değilken, Batum’da daha sınır kapısını geçer geçmez sizi bir plaj karşılıyor. Batum’a kadar insan yapısı bir tane güzel mimari yapıya rastlamak pek mümkün değilken, Batum’da göze hoş gelen mimari yol boyunca devam ediyor.

9248035831_694b2984c6_c Batum adalet sarayıYıllarca Osmanlı toprağı olmuş Batum ile Doğu Karadeniz arasında bu denli farkın olması oldukça şaşırtıcı. Üstelik buradaki inşaat faaliyetlerinin de büyük bir bölümünü Türk inşaat şirketlerinin yaptığını öğreniyoruz. Dünyada çok önemli inşaat projelerine imza atan Türk inşaat şirketlerinin neden söz konusu Türkiye olunca aynı özen ve mimari zevki sergilemedikleri ise Gürcistan’da akıllara takılan bir soru oluyor.

Batum Batum

Batum Tarihi

1564 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilen ve 314 yıl boyunca Osmanlı iradesinde olan Batum, Mondros Ateşkes Antlaşması sonrası önce İngilizlere sonra Gürcülere bırakıldı. Batum geçmişte Çarlık Rusyası’nın, günümüzde ise Gürcistan’ın önemli bir tatil merkezi. Geniş caddeleri, görkemli tarihi binaları, dünyaca ünlü Botanik bahçesi ile Batum görülmeye değer bir şehir. Yaz döneminde şehir 24 saat yaşayan bir merkeze dönüşüyor.

Gürcistan Batum Gezilecek Yerler

Las Vegas Kumarhaneleri

Gürcistan’ın bağımığını ilan etmesi sonrası uzun bir dönem sefalet içinde yaşayan Batum’da geçmiş dönemden kalan yapılar bu sefaleti gözler önüne seriyor. Ancak ülkenin başına Devlet Başkanı olarak Mihail Saakaşvili’nin gelmesi ile ülkede bir yapılanma sürecine girilmiş. Gürcistan’da kumarın serbest olmasının da etkisiyle Batum son dönemde bölgenin Las Vegas’ı olmaya oynuyor. Şehirde geçmiş dönem yapılarını andıran yeni şaşalı yapılar birbiri ardına inşa ediliyor. Eski günlerinin yapıları ise birer birer yerlerini bu yeni yapılara terk ediyor. Şehirde adeta birileri Sim City (şehirleşme üzerine bir bilgisayar oyunu) oynuyor. Şehrin beş yıl içerisinde tüm eski yara izlerini silmeye aday olduğu şehirdeki inşaat faaliyetlerine bakarak görülebiliyor.

Batum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öte yandan Batum birçok özelliği ile şaşırtıcı bir şehir. Ülkeye giriş için Türklerin pasaporta ihtiyacı olmasa da döviz bürolarından yerel para alabilmek için yanınızda pasaport olması gerekiyor.

Şehirdeki birçok araçta tamponun olmadığını görüyorsunuz. Bunun başlıca nedeni ise Gürcülerin Avrupa’dan gümrüksüz ucuza aldıkları ikinci el otomobillerin tamponlarını Türkiye’ye geçtiklerinde pahalıya satabilmeleri. Bu durum onlara yeni bir gelir kapısı yaratmış.

Burada iş yapan Türk işadamları da otomobil ihtiyaçlarını buradan gideriyorlar. Otomobil fiyatları Türkiye’nin neredeyse üçte biri olduğu için buradan iki otomobil alıp birini Türkiye’deki eşlerine veriyor, birini de Batum’da bırakıyorlar. Altı ayda bir de eşleri ile otomobillerini değiştirerek yasal olarak Türkiye’de yabancı plakalı otomobil bulundurma sınırını aşmıyorlar.

Gürcistan batum gezilecek yerler Gürcistan Batum gezilecek yerler

Yine Batum’da komünizm dönemine ait binalarda aileler büyüdükçe evlere ek oda eklemişler. Bunun sonucunda da yapılar dışarıdan lego ile yapılmış gibi garip duruyor. Öte yandan ülkedeki cezaların Türkiye’ye göre oldukça yüksek olması nedeniyle, şehirde turistlere yönelik herhangi bir güvenlik sıkıntısı da yaşanmıyor. Hal böyle olunca da Batum bölgede turizmde hızla büyümeye aday bir şehir olarak göze çarpıyor. Şehrin havalimanı ise orta vadede bu büyüme potansiyeline cevap veremeyeceğe benziyor. Bu durum da havalimanı inşaatlarında uzmanlaşmış Türk şirketleri için bir fırsat olabilir.
Gürcistan Batum gezilecek yerler

  • 10 Aralık 2011 tarihi itibari ile Türkiye ile Gürcistan arasında iki ülkenin vatandaşları sadece kimlik kartları ile seyahat edebiliyorlar.
  • Batum geçmişte Çarlık Rusyası’nın günümüzde ise Gürcistan’ın önemli bir tatil merkezi.

Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz