Artık pasaportu olmayan Türk vatandaşlarının nüfus cüzdanı ile gidebileceği Ukrayna, Türkler’in tatil için en çok merak ettiği ülkeler arasında. Çok değil mart ayının başında Ukrayna’nın en turistik şehri olan Lviv’de 6 gün geçirdim. Lviv’de gezilecek yerler, Lviv’de yapılacak şeyler, Lviv gece hayatı, Lviv’de alışveriş gibi birçok bilgiyi Lviv’de Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi yazımda detaylıca anlattım. Bu yazıda ise daha çok Lviv’in pek de haberdar olmadığımız gastronomik yüzüne ışık tutacağım.

Bir şehri en iyi yiyerek tanırsın diyerek yola çıktık ve Lviv’in baya tadına baktık. Şehirdeki 6 günlük tatilimiz boyunca fiyatların da verdiği öz güvenle, Lviv restoran ve kafelerini yedik bitirdik :)) Şaka şaka bitirmedik, size de bıraktık bir şeyler. Korkmanıza gerek yok. 6 günlük tecrübelerimiz ve onun öncesinde yaptığımız araştırmalarımız ışığında Lviv’de nerede ne yenir, ne içilir, Lviv’in en meşhur restoranları neler anlatacağım.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Ayrıca restoran isimlerinin yanında Ukraynaca isimlerini googlemaps konumlarını linkleyerek koydum.

Lviv Restoranları ve Fiyatlar

Lviv’de genelde en meşhur restoranlar et üzerine uzmanlaşmış. Aynı bizdeki gibi etçi babalarda yer bulmak için erken davranmak gerekiyor. Ayrıca yerel yemeklerin olduğu birkaç meşhur restoran da keşfettik. Çoğunlukla etçilerde et fiyatları bize göre baya ucuz ama eskiden çooook daha ucuzmuş. TL’nin değer kaybetmesi ile fiyatlar yakınlaşmış. Asıl ucuz olan ise kahve ve kahvaltı. Şehrin en meşhur restoranında açık büfe kahvaltıyı 110 Grivna’ye (15 TL) yaptık.

Lviv’de Et Nerede Yenir?

Lviv'de et nerede yenir Mons Pius T bone steak

Lviv’de ne yenir dediğinde genelde ilk söylenen yemek et oluyor. Niye? Çünkü bizde et pahalı. Burada kana kana ye 🙂 Şehrin en meşhur restoranları genelde et üzerine. Siz buraya gelmeden muhakkak şurada şaşlık ye, efsane diyenlere aldanmayın. Mekanların konsept güzel, fiyatlar da çok iyi ama lezzet olarak bizde çok daha iyisi var. Ama o fiyata yok 🙂 Peki bu eti nerede yiyeceğiz?

The First Lviv Restaurant of Meat and Justice

Şehirde et denince bilinen en meşhur yer The First Lviv Restaurant of Meat and Justice  (Перша львівська грильова ресторація м’яса та справедливости) oluyor. Tüm turistler buraya geliyor. İşkence üzerine kurulmuş bir konsepti olan bir ocakbaşı burası. Menülerinin altında “Cellatımız kimseyi öldürmemiş, onu yerine yeteneklerini korumak için bir et restoranı açtı çünkü kimse bir cellattan daha fazla eti bilemez” yazıyor. Bildiğin Dexter’ın ocakbaşı dükkanı gibi. Dekorasyon da hizmet de bu konsepte göre yapılmış. Hesabı getiren garson bile hesabın üstüne bir balta saplıyor.

Restoran şehrin surları içerisinde kalmış. Navigasyon bazen civarında dolaştırıp bir türlü içeri yönlendirmeyebiliyor. Lviv St Andrew Church – St. Andrew Kilisesi bahçesine girerseniz bu yol dosdoğru sizi buraya çıkartıyor. Şehrin ortalama fiyatlarına göre biraz pahalı ama yine de ilginç konseptinden dolayı bir kere gelinmesi gereken bir yer. 300 gramlık bir T-Bone Steak 265 Grivna (36 TL), 500 gram ise 365 Grivna (50 TL) . Ayrıca dana şaşlık 195 (26,5 TL), tavuk şaşlık ise 95 grivna (13 TL)

Mons Pius (Монс Пиус)

 

Daha çok yerel halkın bildiği ama bazı bloglarda rastladığım bir yer. Meşhur Gaz Lambası Kafe’nin yakınlarında bir yer. Önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim. Bahçede de masalar var. Biz içeride oturduk. Salonda birçok sakallı amcanın portreleri dikkatinizi çekiyor. Bunlar Polonyalı Ermeniler imiş. Nedenini bilmiyorum. Burada bir T-Bone Steak’in 100 gramı 80 grivna (11 TL) Bizim T-Bone yaklaşık 330 grivna tuttu (45 TL). Oldukça lezzetli idi.

Churrasco Grill & Beer


Şehirde et denince önerilen yerlerden bir diğeri de Churrasco. Buranın birçok şubesi var. Yalnız bunların isim ve konseptleri biraz farklı. Churrasco Grill & Beer (Чураско) ve Churrasco Grill & Wine (Чурраско бар) diye ayrılıyorlar. Biz arada fark olduğunu düşünmeden ikincisine gittik. Burada yarım kilo dana şaşlık için 280 grivna (38 TL) ödedik. Açıkçası bana çok yarım kilo gibi gelmedi. The First Lviv Restaurant of Meat and Justice’deki 300 gr’lık şaşlık kadar bir şey geldi. O da biraz sinirli idi. Churrasco Grill & Beer’e giderseniz burada fiks bir ücretle sınırsız et yiyebiliyorsunuz. Ancak bekleme süreleri biraz uzun oluyor diye duydum.

The Most Expensive Galician (найдорожча ресторація галичини)

Lviv'de nerede ne yenir En iyi Lviv restoranları
The Most Expensive Galician bu binanın 2. katı.

Burasını bana aynı liseden mezun olduğum bir rehber abim tarafından tavsiye edildi. Açıkçası fiyatlar şehir ortalamasının biraz üstünde diye sadece bakıp çıktık. Ancak konsepti oldukça ilginç. Rynok Meydanı’nda Krivka’nın olduğu binada 2. katta yer alıyor. Buraya çıkınca içeride bir mekan olduğu izlenimi yok. Hatta yanlış yere mi geldim acaba diyorsunuz. Kapıyı çaldığınızda ufak bir odada yaşayan Rob de Şambr (Robe de Chambre) giymiş bir amca kapıyı açıyor. Biz Most Expensive Galician’a geldik dediğinizde yanlış yer burası benim evim diyormuş. Bize de öyle dese inanır dönerdik açıkçası. Ama bize buyrun burası dediğinde bile ben biraz korkup girmek istemedim. Sonra odasının yanından bir kapı açması ile çok lüks bir restoranın içinde bulduk kendimizi. Ben sınırlı bir bütçe ile yolculuk ettiğim için girmedim ama muhakkak denenmesi gereken yerlerden biri.

Kumpel Restaurant (Кумпель)

Burası da şehrin en lüks restoranlarından biri. Zaten adından da anlaşılacağı üzere Kumpel Gruba ait. Burada da etin tadına bakmanız tavsiye ediliyor. Bizim sınırlı günde burada yemek yeme imkanımız olmadı.

Blackwood Coffee & Burger

Seyahat arkadaşım Gizem’in Lvivli arkadaşı Halyna’nın tavsiyesi ile gittiğimiz Blackwood‘un hem hamburgerleri hem de kahvesi çok başarılı idi. Burası oldukça ufak bir restoran. Hamburgerleri menüden seçebileceğiniz gibi kendiniz ekmeğinden tutun da içine konacak malzemelere kadar kişiselleştirilmiş bir burger da oluşturabiliyorsunuz. Ben double cheese burger için 70 grivna (9,5 TL) ödedim.

Fashion Club

Fashion Club aslında şehrin en meşhur gece kulübü ama aynı zamanda restoran olarak da hizmet veriyor. Burada da gün içerisinde yemek yiyebilirsiniz. Ben gitmedim ama kardeşim birçok kez gitmiş ve et yemek için önerdiği mekanlardan biri idi. Fiyatlar da The First Lviv Restaurant of Meat and Justice’dan pahalı değilmiş.

Lviv’de Pizza ve Makarna Nerede Yenir?

Şehirde pizza denince akla ilk olarak Pizza Celantano geliyor. Ama Da Vinci de bir diğer denediğimiz alternatif.

Pizza Celantano


Burası Kumpel Grup bünyesinde yer alan bir pizza zinciri. En meşhuru Rynok Meydanı’nda olanı. Ama biz ilk akşam yemeğimizi Lviv Konservatuarı yakınlarındaki Pizza Celantano’da (Челентано Рісторанте) yedik. Burasının dekoru daha çok çocuklu aileler için yapılmış. Ancak yine de çok şirin bir yerdi. Pizza da yanınızda özel şovlarla hazırlanıyor. Ton balıklı bir pizza için 80 grivna (11 TL), sodaya da 25 grivna (3,4 TL) ödedim.

Da Vinci Restaurant (Да Вінчі)

Burası Opera binasının çaprazında yer alıyor. Menüsünde, pizza, makarna ve et çeşitleri var. Kahvaltı için de seçenekler sunuyor. Ben 4 peynirli pizza arkadaşım da makarna yedi. Pizza ortalama idi. Makarnayı ise arkadaşım çok beğendi. Fiyatlar ise normal. Muhakkak gitmelisiniz diyeceğim bir yer değil.

Posthane Müzesi (ПОШТА НА ДРУКАРСЬКІЙ)

Lviv Kafe ve Kahvecileri

Adının Posthane Müzesi olduğuna bakmayın, burası hem müze hem de restoran. Çok zengin bir pul koleksiyonunun sergilendiği duvarları izleyerek birbirinden farklı makarnalardan birinin tadına bakabilirsiniz. Hatta yediğiniz makarnaların nasıl yapıldığını görebilmeniz de mümkün. Restoranın içine girdiğinizde elleriyle makarna yapan genç bir ustayla karşılaşıyorsunuz.

Lviv’de Kahvaltı Nerede Yapılır?

Benim gibi kahvaltı düşkünü iseniz genelde birçok ülkede bizdeki gibi geniş bir kahvaltı büfesi bulamazsınız. Ukrayna da kahvaltı anlamında bizim kadar zengin bir büfe sunmuyor. Ancak yine de kahvaltı için güzel seçenekler var.

Baczewski Restaurant (Бачевських)


Şehrin atmosfer olarak belki de en güzel restoranı Baczewski desem abartmış olmam. Burası rehber bir abimin muhakkak görmelisin demesi üzerine gittiğimiz bir restoran. Özellikle bahçesinin ambiyansı bence inanılmaz güzel. Kapı açıldığında bir anda sanki cennet bahçesine açılmış hissi veriyor. Akşam yemekleri için rezervasyon şart. Bize 2 gün sonraya randevu verdiler. Randevu alırken bahçeden masa istediğiniz belirtmeyi unutmayın. Yoksa alt kattan masa verebiliyorlar.

Sabah kahvaltısı için ise rezervasyon yapılmıyor. Ancak burada da erken gelmezseniz yarım saat kuyruk bekleme ihtimaliniz var. Sabah kahvaltısında kuş cıvıltıları ve bir piyanistin müziği eşliğinde o bahçede açık büfe kahvaltının bedeli ise 110 grivna (15 TL). Kahvaltı öyle efsane sayılmaz ama o ambiyansa 15 TL çok komik. Bu arada açık büfe ama çay ya da kahve seçiyorsunuz. Çay seçip sonra kahve isterseniz ekstraya giriyor. Öyle de ilginç bir açık büfe 🙂

Şehrin en lüks restoranında açık büfe kahvaltı sadece 15 TL

Glory Cafe

Ben sucuklu yumurtalı Türk kahvaltısı yapacağım kardeşim diyenler için Lviv’de doğru adres burası. Mekanın sahibi Türk ve sucuklar da Türkiye’den geliyormuş. Eskiden Gloria Jeans Cafe iken zamanla Glory Cafe oluvermiş 🙂 Fiyatlar Lviv ortalamasının biraz üstünde.

Strudel Haus (Штрудель Хаус)

Baczewski’nin yan komşusu olan bu kafe zaten aynı gruba ait. Burası elmalı strudel’i ile meşhur. Sabahları omlet yemeden kahvaltı yapamayanlardan iseniz burası doğru adres. Bir peynirli omlet bir de kahve sabahları 59 grivna +1 grivna da (60 grivna-8,2 TL) Ukrayna ordusuna bağış alıyorlar. Omletin üstüne dayanamayıp bir de vanilyalı elmalı strudel ile kahve patlatıyordum aynı fiyata. Sabahları kampanya var. Öğlen bu ikililer aynı fiyata yok. 🙂

Mapa Cafe (Мапа)

Bizim Lviv’de en çok sevdiğimiz kafelerden biri burasıydı. Biz daha çok çay kahve içmek için uğruyorduk. Ama kahvaltı için de oldukça ideal bir mekan. 72 grivnadan (9,8 TL) 87 grivnaya (12 TL) kadar 5 farklı kahvaltı seçeneği var. Burada çay aldığınızda ise kocaman bir cam sürahide geliyor.

Lviv Croissant

Sabah bana ekmek arası birşeyler ve kahve yeter diyenler için şehrin zincir mekanlarından biri de burası. Büyük bir croissant içine istediğiniz şeyleri koyup sandviç hazırlıyorlar. Croissantlar Fransa’dakiler lezzetinde değil. Kahvesi ise her yerde olduğu gibi burada da başarılı. Fiyatlar da normal.

Lviv’de Kahve Nerede İçilir? En İyi Kafeler

Şehir de kahve kültürü oldukça başarılı. Her köşe başında güzel bir kahve yapan ufak bir büfe ya da güzel bir kafe bulmak mümkün. Kahve fiyatları genelde 25 grivna (3 TL) seviyelerinde ama 10 grivnadan 50’ye kadar değiştiğini gördük. Lviv Coffee Mining Manifacturer (Мануфактура кави), Lviv Handmade Chocalate (Львівська майстерня шоколад), Dim Legend Cafe (Дім легенд), Gaz Lambası Kafe (Gasova Lampa – гасова лампа), Blackwood Coffee & Burger, Svit Kavy Cafe (Світ Кави), Mazoşist Cafe (Мазох кафе) kahve denince ilk aklıma gelen kafeler. Şehirdeki kahve nerede içilir ve şehrin en iyi kahvecileri neler merak edenler en Güzel Lviv Kafe ve Kahvecileri yazım ilginizi çekebilir.

En Güzel Lviv Kafe ve Kahvecileri

Lviv’in Diğer Restoranları

Şehirde yenebilecek tek şey et değil. Çok güzel pizzacılar, yöresel yemekler yapan restoranlar da var.

Krivka ( Криївка)

Şehre gelenlere muhakkak görmelisin denen konsepti ilginç mekanlardan biri de Krivka. The Most Expensive Galician’ın olduğu binada giriş katında yer alıyor. Buranın da kapısında herhangi bir işaret yok. Kapıyı çaldığınızda kapının ardındaki kişi size parola soruyor. Parola: Slava Ukrania (Büyük Ukrayna). Parolayı söylediğinizde kalaşnikoflu ve kamuflaj giymiş bir amca size kapıyı açıyor. Size bir shot yaptırtıp sığınak konseptli bu restorana alıyor. Ben alkol içmediğim için buraya girmedim. İçseydim de başkalarının içtiği bardaktan bir şey içemezdim. Pinpirikliyimdir de biraz :)) Benden önce gidip bloğuma da yazan Nazan‘ın çektiği fotoğrafı sizlerle paylaşıyorum.

Pravda The Beer Theater (Театр пива Правда)


Rynok Meydanı’nda konsept mekanlardan biri de Bira Tiyatrosu. Burası birkaç katlı bir bina. İçinde Bira Müzesi, satış mağazası ve restoran var. Obama, Merkel ve Putin konseptli biralar bile satıyorlar. Üst katta akşamları canlı müzik oluyor. Yemek fiyatları da gayet makul. Canlı müzik öncesi yerinizi kapıp müziğin tadını çıkartabilirsiniz. Müzik saat 19:30 gibi başlayıp 21:30 gibi sona eriyor.

Stargorod (Старгород)

Stargorod da yine rehber abimin önerdiği mekanlardan biri idi. Burası Kumpel Restoranta yakın. Konsept olarak daha çok Almanya’daki bira evlerini hatırlatıyor. Akşamları çeşitli eğlenceler de oluyormuş. Biz denk getiremedik.

Kavkaz Restaurant (Кавказ)

Burası Kafkas yemekleri yapan bir restoran. Şehir merkezinden 20 dakika kadar yürümeniz gerekiyor. Menüsü baya geniş. Dolma sarma bile var. Fiyatlar da çok uygun. Sadece kredi kartı geçmiyor. Biz de son gün gidince üzerimizde fazla grivna kalmadığı için menüye bakıp çıkmak zorunda kaldık.

Champagneria X&X (Шампанерія “Х&Х)


Ermeni Katedrali yakınlarında Blackwood Coffee & Burger’ın sokağında yer alan bu restoranda Gürcülerin meşhur pidesi haçapurinin tadına bakın. Üzerine yumurta kırdırmanızı da öneririm. Bunu belirtmeniz gerekiyor yoksa yumurtasız geliyor. Bu arada haçapuri gözünüzün önünde hazırlanıyor. Hijyen korkunuz olmasın. Fiyatı ise 123 grivna (16 TL) Lezzeti oldukça başarılı. Burası sabahları kapalı oluyor. Benim gibi sabah kahvaltısı için denesem mi derseniz kapı duvar karşılar sizi.

Phuzata Khata (пузата хата)

 

Ben sulu yemek yemek istiyorum diyenler için Phuzata Khata isimli bir yerel zincir var. Şehrin çeşitli yerlerinde denk gelebiliyorsunuz. Ayrıca fiyatları da oldukça ucuz çünkü yerel halk ve öğrencilerin de tercih ettiği bir zincir.

Left Bank Restaurant (Лівий берег)

Lviv Kafe ve Kahvecileri

Burası Lviv Operası’nın altında yer alan gizli bir restoran. Biz kahve içmeye gittik ancak akşamları müzikli eğlence ve yemek seçenekleri de mevcut. Fiyatlar da makul.

18 YORUMLAR

 1. Arkadaşım yeme içme rehberinin altında edepsizce yorum yazarsan doğal olarak sansürlerim. Burası o tür muhabbeti çevirebileceğin bir blog değil. hele ki 3 aylardayız biraz daha edepli yorum yazmanı ya da hiç yazmamanı öneririm. Edebe aykırı bulduğum yorumları bloğumda yanıtlamadığım gibi sansürlüyorum da.

 2. Lviv benim de merak ettiğim yerler arasında. En kısa zaman görmek istiyorum. Benim gibi gitmeyi düşünen herkes için böyle bir rehber çok yardımcı olacak.

 3. Fiyatlar ve mekanlar hakkında oldukça detaylı bir yazı teşekkürler. İnşaallah gider görür yer içeriz 🙂

 4. Öncelikle gitmeyi düşünenler için yazınızın çok faydalı olduğunu söylemek isterim. Fikir almak istediğim konu sizce tur satıp alıp ülkedeki şehirleri dolaşmak mı yoksa tek bir şehirde kalmak mı daha daha yararlı olur

 5. Churrasco beef & beer da yediğim et kadar kötü bir et hayatımda yemedim burayı öneren arkadaş ya hayatında hiç et yememiş yada buranın sahiplerıyle bir ilintisi var bilmiyorsanız en azından insanları yanlış yerlere yönlendirmeyin çiğ et yedirip insanları hannibal misali klonlar haline getirmek istemiyorsanız tabi😡😡

  • Burası fiyat anlamında tavsiye ettiğim bir yerdi. Yoksa Lviv’de etçilerin hiçbiri bizim iyi etçilerimizle boy ölçüşebilecek standartta değil bence.

 6. Lviv ile ilgili haberler hep “%80 nüfusu kadın” ve seks turizmi vesair şeklinde olduğu için şehrin ülkemizdeki imajı gerçeklerden çok kopuk. Lviv oldukça dindar insanların yaşadığı, her köşe başı İsa/Meryem heykelleri ve kiliselerin bulunduğu bir şehir. İnsanlar hatta bir miktar da ırkçı bile sayılır. Kızların yabancılarla sevgili şeklinde ilişki kurması aile içinde doğru karşılanmıyor. Bu nedenle oraya tatile gidip orada burada kızlarla tanışırım, otele atarım, striptiz club’a veya bar’a gider oralarda seks amaçlı hatun ayarlarım diye düşünen arkadaşlar kendilerini ve milletimizin imajını rezil etmekten başka şey yapmış olmuyor.

  Striptiz Club’da çalışan arkadaşım var orada (Ukrayna’lı). Türk’ler gelip “300 dolarım var bana istediğim kızı vereceksin, resmen “hayvan gibiler” diyor. Bu türleri kendim de gözümle gördüm orada. Gidip dans eden kızları izleyip, içkisini içip, şov seyredip çıkıp gitmek yerine orada hatun pazarlıkları yapıyorlar. Sonunda da rezil olup çıkıyorlar. Lütfen gazetelerde okuduğunuz saçma sapan haberlere inanıp oralara gidip milletimizin adını kirletmeyi, adamların kültür kaynayan şehrini de berbat etmeyi bırakın.

  Seks turizmi Kiev’de oluyor olabilir. Çok istiyorsanız oraya gidin. Hatta oraya da gitmeyin, gayet İstanbul’da hepsi var. Eğitimsiz insanları bir uçağa bindirip, yalan dolan hikayelerle oralara götüren “ajans” adı altında çalışan insanlara da devletin birşeyler yapması lazım. UNESCO tarafından kültür mirası olarak korunan Lviv’de görülecek onlarca güzel mekan ve muhteşem yeme, içme eğlenme yerleri var. Güzel bir tatil geçirmenizi dilerim.

 7. Lviv e gidip te Antalya restauranta ugramadan olmaz cunku orda insanlara cok yardimci oluyorlar gezilecek yerler konusunda Onur Bey cok yardimci oldu lviv e giderseniz Onur Bey’i bulun birde sac kavurma yogurt ve kahvalti yi size siddetle tavsiye ediyorum

 8. 2016 sonbaharında iş amaçlı 3 gün için gitmiştim ve çok sevmiştim. Şimdi eşim ve oğlum ile bir 3 gün için tekrar gidiyoruz. Keyifli bir kent, gezginler için her yönden harika bir destinasyon.

 9. Bu Ağutosta 2inci ziyaretimi yapacağım (7 gece) ilk seferinde göremediğim bir çok restoran oldu fakat benim için büyüleyici bir şehir özellikle parkları inanılmaz dingin ruhum dinlenmişti yazınız gelecrk seyahatim ile ilgili dahada şevklendirdi sağolun

 10. Çok güzel rehber bir yazı olmuş.emeginize sağlık.sayenizde kaçırdığımız bir kaç yeride görme imkanımız oldu.tesekkurler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here