Yurt dışı tatilleri yazılarımı okuyup ilham alan ama yabancı dili olmadığı için ya da böyle bir deneyimi olmadığı için cesaret edemeyenler çok oluyor. Yabancı dil bilmeden de tek başına seyahat eden çok da insana rastladım. Ben de dilini ve alfabesini bilmediğim yerlerde insanlarla bir yerden sonra işaretlerle anlaşılabildiğini gördüm. Ama zaten kısa tatilimiz onda da bu tür maceralara girmek istemiyorum diyenlere tavsiyem TURSAB belgesi sahibi tur acentelerinin düzenlediği paket tur seçenekleri ile seyahat etmek oluyor.

Yurt dışına eski işim nedeniyle birçok kez de paket turlar ile de gittim. Açıkçası iyi ve kötü yanlarını deneyimle imkânım oldu. Yurt dışı ve yurt içi tatillerine paket turlar ile çıkacakların paket tur satın almadan önce bazı konulara dikkat emesi gerektiğini düşünüyorum.

esnek tur nedir
Letonya’nın başkenti güzel şehir Riga

Paket Tur Neden Seçilir?

Yurtdışı turları ile seyahat etmenin birçok nedeni olabiliyor. Bunlardan ilki dil bilmediğiniz için yurt dışı tatili yapmaya cesaret edemiyor olabiliyorsunuz.

Kısa sürem var, ben öyle araştırmasıdır, restoran bulmasıdır uğraşamam, birisi yapsın bunları ben de kısa tatilimde efektif ve mutlu sorunsuz gezeyim diyor olabilirsiniz.

Yalnız gezesim yok, arkadaş da bulamadım tatile, turda insanlarla kaynaşır gezerim diye düşünüyor olabilirsiniz.

Gezdiğim yerlere öyle aval aval bakmayayım bir rehber bana tarihini, özelliklerini anlatsın diye düşünüyor olabilirsiniz.

Paket turlar bireysel alımlara göre bazen çok daha ucuz olabiliyor. Fiyatları nedeniyle de düşünebilirsiniz.

Benim anne ve babam son yıllarda Çok Gezen Adam’ın anne babasıyız biz de gezeriz diyerek yollara çıktılar. Ama dil olmaması ve daha konforlu tatil tercih ettikleri için paket turları tercih eder oldular.

esnek tur

Paket Tur Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Tabi paket turlarla seyahat ederken her şey de güllük gülistanlık olmuyor. Öncelikle riskleri en aza indirmenin ilk yolu seyahate çıkacağınız tur şirketinin TURSAB belgesi olup olmadığına bakmanız. Zaten bu belgesi yoksa uzak durun.

Tabi tur şirketinin TURSAB belgesi olması da paket turlarda bazı kötü deneyimlerin ortadan kalmasına engel olmuyor. Çoğu zaman fiyat çok güzel diye tur satın alıyorsunuz ama şehre geldiğinizde bir bakıyorsunuz oteliniz şehir merkezinden bayağı uzakta. Tur şirketinden ekstra turlar satın almadan tek başınıza bir şeyler yapmanız çok zor oluyor.

Nitekim tanınmış bir tur şirketinden anne babası ve kardeşleriyle Endülüs turu satın alan bir arkadaşım, ekstra bir turu satın almayıp biz kendimiz gezmek için rehbere sorduk, o da tabi ki de kendiniz o tura katılmayabilirsiniz ama tek otobüsümüz var ve otelden bu tura gidiyoruz buradan da diğer şehre geçeceğiz o yüzden sizi yol üstünde bir kafede bırakabilir tur bitiminde de alırız demiş. Yani zorunlu seçmeli tur gibi bir şey olmuş. Çoğu zaman paket turlarda size bu turları satabilmek için bu tür zor durumlar sunulabiliyor.

Bir diğer sorun ise paket turu satın alıyorsunuz, tüm planlarınızı ona göre yapıyorsunuz. Sonra yeterli kalabalık sağlanamadı diye tur iptal oluyor. Sonra o kısa sürede yeniden plan yap yapabiliyorsan.

Esnek Turlar Mümkün mü?

Yine benim gibi kısa süreli kaçışlar yapmak isteyen birisiniz diyelim. Ben mümkünse izinden bir gün alıp 3 günlük kaçışları seviyorum. Ama genelde tur günleri bana uymayabiliyor. Ya da tur uysa uçuş Sabiha Gökçen’den oluyor. Evi Florya’da Atatürk Havalimanı dibinde olan biri için Sabiha Gökçen’e gitmek çok ciddi bir fiyat avantajı varsa pek bana göre olmuyor.

Hele babam fiyat avantajı varsa da tercih etmiyor. Açıkçası turun avantajları içinde olsun ama bu tür değiştirmek istediğim şeyleri de değiştirebilmeyi isterim diyenler bu artık mümkün.

esnek turlar

Esnek turlarda belirli tarih gözetmeksizin isterseniz iki kişi bile olsanız kesin hareketle; yılın 365 günü, istediğiniz tarihte, istediğiniz yere; uçak biletinizi, otelinizi, vizenizi, Türkçe rehberinizi transferinizi ayarlayabiliyorsunuz. Türkçe rehber 42 şehirde geçerli bir hizmet imiş. Diğer tur operatörlerinin sunmuş olduğu programlardan farklı, arzu ettiği şekilde özgürce tatilini planlayabiliyorsunuz.

Havalimanına inince sayınız az diye bir sonraki uçaktaki yolcuları beklemeden aracınız gelip sizi otelinize götürüyor. Her şeyi siz seçtiğiniz için yukarıda bahsettiğim birçok sıkıntı da ortadan kalkıyor.

3 YORUMLAR

  1. Biz balayı döneminde tur seçeneklerine de bakmıştık. Tarihlerin esnek olmaması ve belirli rotalarda ilerlemek zorunda oluşumuz, bizi tur mantığından uzaklaştırmıştı ama bu esnek tur cazip gibi duruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz