Havalar soğuyunca maalesef Türkiye‘de evde pinekleyenlerin sayısı artıyor. Oysa gezmenin mevsimi olmaz. Kış geliyor diye gezmeyecek miyiz? Aslında kış aylarında da gezmenin keyifli olduğu çok da güzel yerler var. Benim gibi az tatili olan beyaz yakalılar için kışın İstanbul’a yakın gezilecek yerler hayat kurtarıcı olabiliyor. Neyse ki, kışın İstanbul’a yakın hafta sonu adresleri oldukça fazla. İstanbul’dan sadece 2-3 saatlik bir araba yolculuğu ile her hafta farklı konsepte bir hafta sonu kaçamağı yapmak mümkün olabiliyor. 

Kışın soğuk havalarda hafta sonu tatili için İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesini ben ikiye ayırıyorum. Bunlardan ilki Bursa, Edirne, Sapanca gibi günübirlik kaçamak yerleri. İkincisi de hafta sonu iki günlük tatil önerisi bekleyenlere Çanakkale, Batı Karadeniz gibi konaklamalı olarak tercih edilebilecek gezi rotaları.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Hafta Sonu Tatilinde İstanbul’a Yakın Araba ile Günübirlik Gezilecek Yerler

Otele çok para veresi olmayıp sabah erken çıkıp, akşam da eve dönmek isteyenler için İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında birçok alternatif var. Bunlar arasında Bursa ve Edirne size birçok ilçe ve köyü ile oldukça zengin alternatifler sunuyor.

Trilye

kışın istanbul'a yakın yerler

Osman Gazi Köprüsü ve feribot fiyatlarındaki indirimler sayesinde Bursa artık İstanbul’a çok daha yakın. Sadece 2 saat gibi bir sürede İstanbul’dan Bursa’ya kendi aracınızla gitmeniz mümkün. Bursa’ya gitmişken de tarihi Rum Köyü olan Trilye’ye uğramayı unutmayın. Burası yaz kış ziyaret edilebilecek şahane bir köy. Özellikle fotoğraf tutkunlarını mest edecek güzellikte. Buraya kadar gelmişken yanı başındaki Mudanya, Misi Köyü ve Gölyazı köylerini de ziyaret etmeyi unutmayın.

Gölyazı

Yine eski bir Rum Köyü olan eski adı ile Apolyont, bugünkü adı ile Gölyazı turistlerin uğrak duraklarından birisi. Gölyazı coğrafi yapısı ile Karadağ’ın meşhur yarımadası Sveti Steffan’ını andırıyor. Benim tavsiyem Gölyazı’ya yolunuz düşerse Ağlayan Çınar, tarihi kilise ve köyün sokaklarını gezip bol bol fotoğraf çekin. Manzaraya karşı bir gözleme ile çay siparişi verip anın tadını çıkartın. Daha çok havalar güzelken ziyaret edilse de bence sonbahar ve kış aylarında da fotoğraf tutkunlarına çok güzel kareler vaat eden bir yer burası. 

Edirne

İstanbul’dan yaklaşık 230 km uzaklıkta olan Edirne’ye otomobille 2, 2 buçuk saatte ulaşmak mümkün. İstanbul Edirne arasında bolca şeritli oldukça güzel bir otoban var. Üstelik yazın çok kalabalık olan Edirne’de kışın soğuk havalarda daha rahat rahat gezer ciğercilerde kuyruk beklemezsiniz. Osmanlı’nın başkentleri arasında yer alan Edirne, Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye başta olmak üzere birçok önemli tarihi esere sahip. Eski Camii, Üç Şerefeli Camii, Rüstempaşa Kervansarayı, Edirne Sokullu Hamamı, II Beyazıt Külliyesi, Muradiye Camii Edirne’nin görülmesi gereken başlıca yapıları. Ayrıca meşhur Köfteci Osman, birbirinden leziz ciğercileri Edirne tam bir gastronomi şehri.

Tekirdağ

İstanbul’un yanı başında yer alan Tekirdağ’da arabanız olmasa bile saat başı otobüs kalkıyor. Osmanlı’nın eski başkentlerinden olan Tekirdağ’ın tarihi yerlerinin yanı sıra daha önce yazdığım Miras Yolu rotasını da deneyimleyebilirsiniz. Tekirdağ gezilecek yerlerinin yanı sıra yeme içme anlamında da ayrı bir zenginliğe sahip. Özellikle hafta sonu midesinin peşinde koşanlara önerilir.Gaziantep ve çevresine uçak bileti vs masraflarla ile uğraşmak istemeyenlere bir porsiyon Tekirdağ verelim. Tekirdağ köfte rotası yazımı bir okuyun derim. Yine Tekirdağ’a bağlı Çorlu’nun meşhur esnaf lokantası Saydanlar Kanaat Restoranı‘na da uğramadan dönmeyin 🙂

Eskişehir

Hafta sonu günübirlik kaçamak yerlerinde Eskişehir’in ne işi var dediğinizi duyar gibiyim. Eskişehir İstanbul’dan araç ile yaklaşık 4 buçuk 5 hatta bazı durumlarda 6 saat bile sürüyor. Ancak yaklaşık 90 TL’ye günübirlik otobüslü turlar düzenleniyor. Ancak benim tercihim hızlı tren olur. Çünkü Pendik’ten 2 buçuk saatte Eskişehir’e gitmek mümkün. Sabah ilk tren 6:35’te kalkıyor ve saat 9’da Eskişehir’ ulaşıyor. Üstelik 19:35’e kadar da birçok sefer var. Sabah ilk sefer binip kahvaltı saatinde Eskişehir’de olup akşam da Eskişehir’den 20:48’deki son seferle 23:07’de İstanbul’a ulaşmak mümkün.

Odunpazarı, Kent Park, Modern Cam Müzesi, Atlı Han, Kurşunlu Külliyesi, Porsuk Çayı Eskişehir’de gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerler. Meşhur çiğ böreği de yemeden dönmemekte fayda var tabi. Benim önerim ise trenle gidip 1 gece de konaklamak yönünde olur. Böylece Eskişehir’in gecesinin de keyfini sürersiniz. 

Kartepe

Kışın soğuklarda günübirlik gezilecek yerler denilince İstanbul’a en yakın kayak merkezi olan Kartepe’yi es geçmek olmaz. Kocaeli’nin Kartepe ilçesi belki efsane bir kayak merkezi değil ancak kolay ulaşımı nedeniyle İstanbul’da yaşayan kayakseverlerin günübirlik kaçabilecekleri bir alternatif olarak ön plana çıkıyor. Sabah erkenden çıkıp akşama dönerek ekonomik bir kayak kaçamağı yapmak mümkün. Tabi konaklamak isteyenler için fırsat sitelerinde güzel fırsatlar da yok değil. Ben bu yazıyı yazarken bir gece Hilton by Hampton konaklamalı 1 gece 2 gün Kartepe turunu kişi başı 159 TL’den satıyorlardı. Tabi fırsat sitelerinde fiyata dahil olmayan birçok sürpriz eklemeler çıkabiliyor. Satın almadan detayları dikkatli okuyun derim.  

Kayak severler için Bolu Kartalkaya ve Bursa Uludağ da İstanbul’a yakın olmaları nedeniyle değerlendirilebilecek alternatifler olarak dikkat çekiyor. Tabi Kartepe’ye göre biraz daha uzaklar ama tesisler anlamında ise artıları oldukları da unutulmamalı. 

Hafta Sonu İstanbul Yakınlarında Konaklamalı Tatil Önerileri 

Hafta sonu tatili geldiğinde cuma akşamı çıkıp pazar dönerim, yollarda sefil olmaya gerek yok diyenlere de güzel önerilerim var.

Abant & Yedigöller

Kışın soğuk havalarda gezilecek yerler denildiğinde belki de ilk akla gelen yerlerden biri Bolu’nun Abant Tabiat Parkı aklımıza geliyor. Bolu’nun Mudurnu ilçesine bağlı Abant özellikle kışın sevgili ile hafta sonu kaçamağı yapmak isteyen romantik serseriler için birebir 🙂 Sevgili diyorum ama evli çiftler siz de üzerinize alının lütfen 🙂 Abant’a kadar gitmişken kış denildiğinde akla gelen bir diğer yer de Yedigöller oluyor. Kışın instagramda düşman çatlatacak kareler için birebir:) Kışın 2 günlük tatil önerisi olarak cumartesi sabah yola çıkarak Abant, Yedigöller, Güzeldere Şelalesi, Sazlıgöl, Nazlıgöl, Deringöl, Seringöl, İncegöl, Büyükgöl, Kurugöl, Aşıklar Çeşmesi ve Gölcük Gölü‘nü gezebilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 270 km uzaklıktaki Abant’a araba ile 3 buçuk saatte rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Göynük& Mudurnu

Göynük Zafer Kulesi

İstanbul’dan 233 km uzaklıkta yer alan Bolu’nun Göynük ilçesine araba ile yaklaşık 3 saatte ulaşmak mümkün. Göynük 2017 yılında uluslararası Cittaslow (sakin şehir) ağına girmeyi başardı. Burası ayrıca Fatih Sultan Mehmet’in Hocası Akşemseddin’in türbesine ev sahipliği yapması ile de meşhur. Hafta sonunda Göynük ile birlikte Mudurnu, Taraklı gibi eski Osmanlı şehirleri ve Yedigöller’i gezerek keyifli bir kaçamak yapabilirsiniz. Zaten aşçıları ile meşhur olan Bolu’nun yeme içme anlamında ne kadar iyi olduğunu sanırım anlatmama gerek yok.  

Safranbolu

İstanbul’dan yaklaşık 407 km uzaklıkta yer alan Safranbolu ve çevresi hafta sonu gezilip görülecek yerler arasında düşünülmeli. Yörük Köyü, Bucak Mencilis Mağarası, Tokatlı Kanyonu ve Kristal Teras Safranbolu’da gezilecek ve görülecek yerlerin başında geliyor. Vakti olanlar için civardaki Kastamonu ve Amasra da listeye eklenebilir. Tabi hepsini hafta sonu tatiline sığdırabilmek için çok ciddi bir planlama yapmak şart. Bu bölge yeme içme anlamında da oldukça iddialı. Safranbolu yeme içme rehberi yazımı da okumayı unutmayın 🙂

Kaz Dağları

Türkiye’nin akciğeri olarak da bilinen Kaz Dağları ya da mitolojideki adı ile İda Dağı ve çevresi, hafta sonu İstanbul’a yakın yerler içinde  favori önerilerim arasında yer alıyor. Özellikle yazın aşırı kalabalıktan rahatsız olanlar için soğuk havalarda tercih edilebilir. Yine sevgili le romantik bir hafta sonu kaçamağı için Kaz Dağları önerilir. Yeşilyurt ve Adatepe bu bölgedeki en meşhur köyler. Köy dediğime bakmayın şehirden kaçanların renove ettiği taş evleri ve butik otelleri ile meşhur buralar. Kazdağları’nda başlıca görülmesi gereken yerler ise Zeus Altarı, Tahtakuşlar Köyü, Kazdağları Milli Parkı, Mıhlı Çayı, Hasanboğuldu ve Sütüven Şelalesi. Ama ben butik otelime geçer efsane miskinlik yaparım derseniz de, neden yaptınız diye kınamam sizi.  

Çanakkale 

Yazları daha çok tercih edilse de bence soğuk havalarda kalabalığının azalması nedeniyle Çanakkale de düşünülmesi gereken alternatiflerden biri. Çanakkale’ye dair başlıca önerim ise mümkünse Çanakkale merkez kısmını cumartesi günü bitirip, Gelibolu yarımadası kısmını pazar gününe bırakın çünkü Çanakkale merkezde pazar günü çoğu yer kapalı oluyor.Çanakkale hakkında yazdığım birçok detaylı yazıyı okumanızı öneririm. 

Ayvalık

İstanbul'a yakın yerler Ayvalık

Özellikle 3 günlük tatil denk getirenlerin affetmediği rota Ayvalık’ı unutmak olmaz. İstanbul’a yakın derken yine bir 5 saati var bu yüzden de genelde 3 günlük tatillerde özellikle tercih ediliyor. Her ne kadar yazın akla gelen bir yer olsa da soğuk havalarda Ayvalık’ta hem fiyatlar oldukça makul oluyor hem de gereksiz bir kalabalık ile de muhattap olmuyorsunuz. Özellikle hafta sonu sevgili romantik kaçamak arayışında olanlar için Ayvalık bir alternatif olabilir. Ayvalık’ta Macaron Konağı’nın güzel bahçesinde romantik kahvaltı aşkınıza aşk katabilir. 🙂  3 günü Ayvalık, Kaz Dağları şeklinde de organize etmek mümkün.

Dedeağaç (Alexandroupoli)

Vizesi olanlar için kışın soğuklarında İstanbul’a yakın gidilebilecek yerlerden biri de Yunanistan’ın sınır kasabası Dedeağaç ve çevresi oluyor. İstanbul’dan 3, 3 buçuk saatte otomobille rahatlıkla ulaşmak mümkün. Üstelik kış aylarında sınır geçişinde araç kuyruğunda da vakit kaybetmezsiniz. Tabi bu kuyruğun azalmasında TL’nin Euro karşısında yaşadığı erezyonun da etkisi büyük. İpsala sınır kapısından 40 km uzaklıktaki Dedeağaç hem balık restoranları hem de gece eğlencesi ile Türklerin sevdiği yerlerden biri. Buraya kadar gitmişken Makri Köyü, İskeçe ve Gümülcine taraflarını da gezebilirsiniz. Arabam yok zaten aracı yeşil sigorta ettirmek ile de uğraşamam derseniz internetten hafta sonu Dedeağaç turlarını oldukça uygun fiyatlara bulmak mümkün.    

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz