Ana sayfa Dedeağaç Sadece 40 km ötedeki komşu şehir: Dedeağaç (Alexandroupoli)

Sadece 40 km ötedeki komşu şehir: Dedeağaç (Alexandroupoli)

35354
1

Özellikle yaz aylarında hafta sonu tatilinde nereye gitsek diyenler için alternatiflerden biri de komşu Yunanistan‘ın sınır kasabası Dedeağaç ya da Yunanca ismi ile Alexandroupoli oluyor. Özellikle yıllık iznim yok hafta sonu kaçamakları için İstanbul’a yakın yerler arıyorum diyenlere birebir. İpsala sınır kapısından sadece 40 km uzaklıkta yer alan Dedeağaç İstanbul‘a ise sadece 3 saatlik araba yolculuğu uzaklıkta yer alıyor.

Euro almış başını gitmiş, sen bize Yunanistan diyorsun. Hem ufacık yer Dedeağaç’ta ne yapılır? Dedeağaç’ta gezilecek yerler neler? gibi kafamda deli sorular var diyenler panik yok. Hepsini Dedeağaç gezi notlarımda anlatacağım. Arkanıza yaslanın komşuya gidiyoruz.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Dedeağaç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dedeağaç (Alexandroupoli) 1878 yılında Ruslar tarafından inşa edilen görece yeni bir şehir. Şehir adını Yunan Kralı Alexandros’tan alıyor. Batı Trakya’da bir liman kenti olan Dedeağaç’ın nüfusu yaklaşık 50 bin seviyelerinde. Küçük bir havalimanı ve Balkanların en büyük hastanelerinden birine sahip.

Şehri ziyaret edebilmeniz için Şengen vizesi (Schengen vizesi) sahibi olmanız gerekiyor. Ülkenin ana dili Yunanca, ama İngilizce bilen birçok insan var. Sınır kasabası olması ve çok da Türk turist gelmesi nedeniyle birçok restoranda Türkçe bilene de denk gelme şansınız yüksek. En kötü menüler Türkçe oluyor. Zaten bölgede birçok da soydaşımız yaşıyor. Yunanistan’ın para birimi Euro. Şehir fiyat olarak fena sayılmaz. Tabi Türklerin akını ile burada da zamanında fiyatlar arttı. Malum “buralar çok ucuz” diye bağıra bağıra konuşunca komşu da gözünü açtı.

Dedeağaç (Alexandroupoli) Gezilecek Yerler

Şehir oldukça ufak. Kentin en işlek caddesi olan Dimokratias Caddesi üzerinde birçok kafe, alışveriş dükkanı ve banka bulunuyor. Buradaki kafelere uğrayı muhakkak frappelerin tadına bakmakta fayda var. Ancak Yunanistan’da frappe içtikten sonra Türkiye’deki frappelerle aranız bozulabilir. Benden uyarması.

Ayrıca bu kafelerden bir kısmı akşam 12’den sonra Buzikiya (Yunan müzikleri) çalan mekanlara dönüyor. Sabah saat 6’ya kadar bu eğlenceler sürüyor. Frappesinin de tadına baktığım Pico Cafe bunlardan bir tanesi.

dedeağaç yunanistan

Yaz döneminde bir sahil kenti olan Dedeağaç’ta denizin tadını çıkarmadan dönmek tabi ki de düşünülemez. Ege Denizi’nin tadına bir de komşunun tarafından bakmak için Dedeağaç güzel bir alternatif.

Dedeağaç’ta Nerede Ne Yenir, Ne İçilir?

Öncelikle şehirde kahvaltıdan başlayalım. Yunanlar genel olarak bize çok benzeseler de kahvaltı olayını kapamamışlar. Öyle serpme kahvaltı, omlet felan ara ki bulasın. En iyi alternatif güzel bir börekçi bulup kahve ile börek gömmek oluyor.

Kahvaltı faslından sonra ise olayın rengi değişiyor. Sahil kenti olmanın da getirdiği bir balık kültürü var Dedeağaç’ta. Tüm Yunanistan’da olduğu gibi burada da balıklar oldukça lezzetli. Aslında Dimokratias Caddesi çevresinde birçok mezeci mevcut. Bu mezecilerde sunulan balıklar bizde ana yemekte sunulan porsiyonlardan bile büyük. Ben bu mezecilerden Sarikas‘ta mezelerin tadına baktım. Açıkçası balıklar oldukça lezizdi.

Sonraki seyahatim de ise durağımız Nisiotiko Taverna oldu. İşletmenin sahibi Stogios Kyriakos’un eşi İzmirli ve Türkçe biliyor. Bildiğin abi yabancı damat. Mekanda hem Türkçe bilen garsonlar hem de Türkçe menü de mevcut. Öncelikle uyarayım burası şehrin en bilinen mekanı olması nedeniyle ortalamanın üzerinde fiyatlara sahip. Lezzet ise çok iyi.

Burada yediğim feta sahanaki (Sağanda feta- Feta Yunan beyaz peyniri oluyor) de akıllara zarar bir lezzet bence. Ayrıca kuru cacık da Yunan mutfağında çok takdir ettiğim bir lezzet. Ayrıca Yunanistan’a yolu düşen herkese kabak kızartma öneririm.

Dedeağaç’a (Alexandroupoli) Nasıl Gidilir?

Alexandroupoli Dedeağaç

İstanbul’da oturanlar için birkaç alternatif var. Bunlardan birincisi otobüs. İstanbul’dan Alexandroupoli’ye Metro ve Ulusoy her gün sefer düzenliyor. Otobüsle sınıra 4 saat gibi bir sürede ulaşılıyor. Zaten şehir sınırdan sadece 40 km uzaklıkta.

İkinci alternatif ise şahsi aracınız. Şahsi aracınızla 5 saatlik süre 3 saate kadar düşebilir. Ayrıca Yunanistan içerisinde de çok daha rahat seyahat etme imkanı yakalarsınız. Alexandroupoli dışında çevre şehirleri de ziyaret etme imkanınız olur. Ancak bunun için bazı evraklar gerekiyor.

Dedeağaç’a Gitmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Öncelikle Schengen vizeniz yanınızda olmalı
 • Araç kendi adımıza olmalı değilse mutlaka vekaletname almalısınız
 • Yeşil sigorta en az 15 günlük yaptırmalısınız. Bunu tüm sigorta şirketleri yapıyor.
 • Yeni ehliyet (Nasıl çıkartıldığını Yeni Ehliyet Alma Süreci ve Araba ile Yurtdışı Gezisi yazımda okuyabilirsiniz)
 • Yeni ehliyetiniz yok ise Beynelmilel ehliyet çıkarmalısınız. Bu 350 TL gibi yüksek bir rakam. Ancak bunu Yunanistan sınırı dışında soran olmuyor. Bu ücreti ödememek için Bulgaristan sınırından giriş yapıp 15 km sonra Yunanistan’a geçebilirsiniz. Orada ve sonrasında bu belgeyi soran olmuyor.

Bu Yazılar da ilginizi çekebilir

Thassos Adası : Buralar eskiden hep Türk doluydu
Thasos Adası Gezilecek ve Görülecek Yerler | Taşoz Gezi Rehberi
Thasos Adası Plajları Rehberi
Burnumuzun Dibindeki Cennet Ada: Thassos Adası
Kavala 1 Günde Nasıl Gezilir? (Kavala Seyahat Rehberi)
İstanbul’dan Dedeağaç’a Araba ile Lezzet Durakları

1 YORUM

 1. Merhaba,

  Haziran ayı civarında, gündüz saatlerinde, kendi arabamla İpsala’ya gelip arabamı Türkiye tarafında parkedeceğim. İpsala’dan Alexanderapoli (Dedeağaç) tarafında nasıl bir ulaşım mevcut.

  İpsala Belediyesini, İpsala Gümrük Müdürlüğünü, Dedeağaç Belediyesini, Dedeağaç Ulaştırma müdürlüğünü aradım. Hiçkimse işe yarar bilgi veremedi.

  Örneğin:

  1) İpsala-Dedeağaç arasında yerel otobüs minibüs varmı?
  2) Tek otobüs sistemi İstanbul’dan kalkıp Selanik’e gidenmidir?
  2) İpsala-Dedeağaç arasında taxi sistemi nasıl çalışıyor? Taksi sınırdanmı alıyor İpsala’dan kentindenmi? Dedeağaç’tan İpsala’ya dönüş nasıl yapılıyor? Yinde sınırdamı bırakılıyor yoksa İpsala’ya getiriyorlarmı? Bir yön için ücret yaklaşık nedir? Kimle temasa geçmek gerekir?

  Teşekkürler,

  Yalçın YAVAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here