Batı Karadeniz’de Karabük‘e bağlı Safranbolu ilçesi haftasonu tatili için Türkiye’nin en gözde adreslerinden biri. Özellikle İstanbul ve Ankara‘dan insanlar arabalarla Safranbolu’ya akın ediyorlar. Haftasonunda Safranbolu’da gezilecek ve görülecek yerler listesi oluşturduğunuzda karşınıza çıkan yerlerin başında Safranbolu’ya 11 km uzaklıktaki Yörük Köyü çıkıyor. Yörük Köyü’ne gittiğinizde ise Filiz Teyze ile sohbet etmeden dönmeyin diyorlar.

Filiz Teyze Yörük Köyü’nün en meşhur simalarından biri. Yörük Köyü’nün en güzel konaklarından biri olan Kasım Sipahioğlu Konağı‘nda 300 yılı aşkın bir süredir ataları yaşamış. Şimdi de çocukları ile bu konakta kendisi yaşıyor. Yörük Köyü’nün bu esprili teyzesi konağı turizme açmış ve gelenleri eğlenceli üslubu ile gezdiriyor. Hatta bazen kendisi de gülmekten anlatamıyor. Yörük Köyü’nün tek animatörü olan Filiz Teyze ve onun teatral yeteneğine hayran kalmamak, ondan etkilenmemek imkansız.

Kasım Sipahioğlu Konağı Hakkında


Filiz Teyze’nin atalarından kalan ve halihazırda rehberliğini de yaptığı Kasım Sipahioğlu Konağı yaklaşık 3 asırdır ayakta. 2 katlı, haremlik gezi odaları ve seyir kulesinin bulunduğu Bektaşi kültürüne uygun şekilde tasarlanmış bir konak. Konaktaki birçok detayda Bektaşiler’deki üçler, beşler, yediler ve 12 imam inancının işaretlerini görebiliyorsunuz.

Konak haremlik ve selamlık olarak 2 bölümden oluşuyor. Bu iki bölüme 2 ayrı kapıdan giriyorsunuz. Girişte ayağınıza galoş takmanız gerekiyor. Filiz Teyze’nin anlatımı ile konağı gezmenin ücreti ise sadece 2 TL. Giriş katta bir hediyelik eşya mağazası var. Ayrıca konağın gözlemesi de meşhurmuş. Biz köyün girişindeki Safranbolu Yörük Sofrası‘nda yediğimiz için konağın gözlemesinin tadına bakamadık.

Filiz Teyze konak dışında isterseniz Yörük Köyü’nü gezerken size rehberlik edebiliyor. Bizim rehberimiz olduğu için böyle bir talepte bulunmadık.

Yörük Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Yörük Köyü Safranbolu’na sadece 11 km uzaklıkta. Benim tavsiyem buralara otomobilinizle gitmeniz. Ama biz otobüsle gittik, gitmişken de toplu taşıma ve otobüslerle gezmek istiyoruz diyorsanız, Safranbolu ile Yörük Köyü arasında dolmuş seferleri oluyor.

Safranbolu’da Yörük Köyü’ne Dolmuş Sefer Saatleri

8:20, 10:30, 12:45, 14:00 ve 17:00

Yörük Köyü’nden Safranbolu’ya Dolmuş Sefer Saatleri

8:30, 10:00, 12:00, 15:00, 18:00

Kasım Sipahioğlu Konağı Filiz Teyze Videosu

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz