Bu sene ekonomik olarak olmasa da tatil olarak Türkiye iyi başladı diyebilirim. 2019 yılı resmi tatilleri oldukça güzel günlere denk geliyor. Bunlardan en uzunu olan Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı da genel hatları ile güzel tarihlerdeler. Arefe günü ile birlikte 4 buçuk günlük Kurban Bayramı tatili, tüm bu tatiller arasında en çok merak edilen oluyor. 2019 yılı başlar başlamaz Google efendiye herkes gibi ben de 2019 Kurban Bayramı ne zaman?, Kurban bayramı hangi günlere denk geliyor?, Kurban bayramı tatili kaç gün? gibi sorarak şimdiden Kurban bayramı tatili planları yapmaya başladım.

Aramalarım sonrasında gördüm ki haberler fena değil. Normalde yarım gün tatil olan Arefe günü 2019 yılında 10 Ağustos Cumartesi’ye, Kurban Bayramı’nın ilk günü de 11 Ağustos Pazar gününe denk geliyor. Hafta içine ise Pazartesi’den Çarşamba’ya 3 gün resmi izin kalıyor. Ama bence turizm sektörüne destek olmak için hükümet ve birçok özel şirket bu iki günü tatil ilan edebilir. Etmeseler de 2 gün yıllık izninizden kullanarak 9 günlük bir tatil programı yapabilirsiniz. Açıkçası uçak bileti fiyatları son dönemde ciddi şekilde coştuğu için bu tatil zamanı birçoğumuz yollara arabaları ile koyulacak diye düşünüyorum. Bu yüzden Kurban bayramı tatilinde araba ile gidilecek yerler öneriyorum.

instagram hesabımı takip edin –>@cokgezenadam

9 Günlük Kurban Bayramı Tatili İçin Araba ile Gidilecek Tatil Önerileri

Kayaköy

Uzun tatil demek uzun yolculuklar demek. Geçen bayramda araba ile 2000 km’yi aşmıştım. Ortalamada sizlerin de 2-3 bin km bandında seyahatler gerçekleştireceğinizi tahmin ediyorum. Benim 2019 Kurban Bayramı tatili için önerilerim şöyle:

Fethiye

Muğla’nın şahane koyları ile ünlü ilçesi bu sene bir aksilik olmazsa benim de Kurban’da tatilimi yapacağım yer olacak. Fethiye hem Kayaköy gibi tarihi ile büyüleyici yerler, hem de Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz gibi doğa güzellikleri ile birçoğumuzun bu bayramdaki hedefi olacak. Baştan söyleyeyim erken rezervasyon yapmayan bu sene oda bulamaz. Fethiye ve Kayaköy gezi notlarımı buraya bırakayım. Buraya gidecekler sonra bana teşekkür edersiniz.

Çandarlı

Kurban bayramı tatilinde gezilecek yerler
Çandarlı Akvaryum Koyu

Ne çok uzak ne de çok yakın olsun ama yanında da deniz kum güneş olsun diyorsanız önerim Kuzey Ege kıyı şeridi oluyor. Benim de bu yaz keşfetme fırsatı bulduğum İzmir‘in Çandarlı ilçesi şahane bir alternatif olabilir. Çandarlı ve Bademli çevresinde deniz, kum güneş olayı akıllara zarar. Özellikle sadece tekne ile gidebildiğiniz Akvaryum Koyu 2018 yazında deneyimlediğim en iyi denizdi. Tüm dünyada yüzdüğüm denizler arasında da rahatlıkla ilk beşte yerini alabilir. Çandarlı’da bir oda kiralayıp hem koylardaki beach clubları deneyebilir hem de bir ya da 2 gün de tekne ile koy turu da yapabilirsiniz.

Halkidiki & Thassos Adası

Thassos’ta 1 frappe ile gün boyu oturabildiğiniz Golden Beach

2019 yılında Ege ve Akdeniz sahillerinde fiyatlar yabancı turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle biz Türkler için pek de cazip olmayacak. Hal böyle olunca komşu Yunanistan kaybettiği cazibesini bu sene yeniden kazanabilir. Tabi ki o eski Eldorado günleri gibi olmaz ama olmasın da. O zaman da İpsala sınır kapısında 34 plaka trafiği yaşıyorduk. Şimdi en azından adalarda ekmek bitmez, İpsala’da trafik olmaz. Malum bu Kurban Bayramı’nda yurt içinde nereye gidersek gidelim ciddi bir trafik potansiyeli söz konusu. Hal böyle olunca İstanbul‘dan 5 buçuk saatlik araba yolculuğu mesafesinde Thassos Adası ve 7 saat uzaklıktaki Halkidiki‘ye yayılmış bir 9 günlük tatil programı oldukça keyifli olabilir.

Dokuz günlük tatil olması ve ikisinin de yaza denk gelmesi itibari ile Ramazan Bayramı için de yazdığım tatil bölgelerine de ayrıca bakmanızı öneririm: 2019 Ramazan Bayramı tatil önerileri: 9 günlük tatil fırsatı.

Kurban Bayramı’nda Araba İle Gidilecek Yakın Yerler

Kurban Bayramı tatilinde herkes 9 günü de değerlendirmek istemeyebiliyor. Hem trafiğe takılmak istemeyenler, hem 9 günlük tatil bütçesi olmayanlar hem de kurbanımızı keselim öyle kısa bir tatile çıkalım diyenler için de önerilerim var. Tatil süresi kısa olunca Kurban’da araba ile gidilecek yer önerilerim genellikle İstanbul’a yakın yerler oluyor. Hele son dakikaya kaldıysanız zaten uçakla gidilebilecek yerlerin fiyatları uçmuştur. Bu yüzden biz yanı başımızdaki cevherleri otomobil ile keşfe çıkalım.

Kefken

Karadeniz’in turizm cennetlerinden olan Kefken İstanbul’a da oldukça yakın yerlerden biri. Kocaeli‘nin Kandıra ilçesine bağlı Kefken İstanbul’dan yaklaşık 179 km uzaklıkta yer alıyor. Güzel plaj ve koyları ve gezilip görülecek yerleri ile kısa süreli tatil arayanlar için sahil kasabası Kefken ilginç bir alternatif olabilir.

Akçakoca

Kurban bayramı tatili önerileri
Akçakoca Liman

Bakı Karadeniz’de Düzce‘ye bağlı Akçakoca ilçesi 35 km’lik sahili ile bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olmayı başarmış. İstanbul’dan 253 km uzaklıktaki Akçakoca, plajları, fındık bahçeleri, şelaleleri, tarihi ev ve camileri, mesire alanları yürüyüş parkurları, mağaraları ve yeme içme zenginliği bayram için düşünülebilecek alternatifler arasında yer alıyor. Akçakoca gezi rehberi ve Akçakoca’da nerede ne yenir ne içilir yazılarıma bir göz atmanızı öneririm.

Bozcaada

Türkiye’nin en büyük üçüncü adası olan Bozcaada Çanakkale il sınırları içerisinde yer alıyor. İstanbul’dan yaklaşık 353 km uzaklıkta yer alan Bozcaada yaz aylarında tatilcilerin akınına uğrayan yerlerin başında gelir. Şahane denizi, şirin mimarisi, arnavut kaldırımları ve güzel kafeleri ile Bozcaada bu bayramda da en popüler adreslerden biri olacak.

İğneada

Bulgaristan sınırı yakınlarındaki İğneada İstanbul’dan 209 km uzaklıkta yer alıyor. Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Karadeniz kıyısında 22 km uzunluğunda bir sahil şeridine sahip. Ayrıca eşsiz doğası ve longoz ormanları ile meşhur.

Ayvalık

İstanbul'a yakın yerler Ayvalık
Ayvalık

Yaz gelince İstanbulluların göçmen kuşlar gibi akın ettiği yerlerin bir diğeri de Ayvalık oluyor. Ama gidilmeyecek gibi de değil açıkçası. Şeytan Sofrası’nda gün batırmak, Cunda Adası’nın tadını çıkartmak ve Ayvalık sokaklarında kaybolmak… insan daha ne ister. İstanbul’dan yaklaşık 446 km uzaklıkta yer alan Ayvalık’ı da yakın zamanlarda 2 kere gezme imkanım oldu. Bu geziler sonrasında hazırladığım Ayvalık Cunda gezi notlarıma da bir bakmanızı tavsiye ederim.

Güneyli

İstanbul’dan çok uzaklaşmadan Ege Denizi keyfi sürmek isteyenler için Çanakkale’nin Gelibolu yarımadası güzel alternatifler sunuyor. Bunlardan biri de Güneyli. İstanbul’a yaklaşık 260 km uzaklıktaki Güneyli İstanbul’a en yakın Ege Denizi olarak Ramazan Bayramı tatilinde araba ile gidilebilecek yerlerden biri. Hatta günü birlik deniz tatili için bile denenebilir. İstanbul’a en yakın Ege tatili: Güneyli gezi notları ve hafta sonu araba ile Gelibolu tatili ve Yanı başımızdaki Cennet Koy: Fatma Kadın Koyu yazılarıma da bir bakın bence.

Ağva

İstanbul’dan çok da uzaklaşasım yok, yakın olsun bizim olsun diyenler için Ağva da oldukça güzel bir alternatif olabilir. İstanbul’a sadece 97 km uzaklıkta yer alan Ağva’da gezilecek ve görülecek yerler denince Yeşilçay, Göksu, Saklıgöl ile Kilimli ve Kadırga Koyları ilk aklıma gelen yerler oluyor.

2019 Resmi Tatiller Takvimi ve 2019 Tatil Fırsatları

2019 yılı Kurban Bayramı dışında da güzel tatil fırsatları sunuyor. Tüm sene boyunca 9 gün idari izin kullanarak nasıl 44 gün tatil yapabileceğinizi 2019 Resmi Tatiller Takvimi ve 44 gün tatil fırsatı başlıklı yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz. Aşağıda da bu senenin resmi tatil takvimini sizlerle paylaşıyorum.

TatilResmi Tatil SüresiEk İzinToplam TatilResmi Tatiller Hangi Güne Denk GeliyorTatile Başlangıçİşe Dönüş
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı1 Gün1 Gün4 GünSalı20 Nisan Cumartesi24 Nisan Çarşamba
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü1 Gün2 Gün5 GünÇarşamba1 Mayıs Çarşamba6 Mayıs Pazartesi
19 Mayıs Atatürk`ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı1 Gün0 Gün2 GünPazar18 Mayıs Cumartesi20 Mayıs Pazartesi
Ramazan Bayramı3,5 Gün1,5 Gün9 GünPazartesi*-Perşembe1 Haziran Cumartesi10 Haziran Pazartesi
15 Temmuz Şehit ve Gazileri Anma Günü1 Gün0 Gün3 GünPazartesi  13 Temmuz Cumartesi15 Temmuz Pazartesi
Kurban Bayramın2 Gün9 GünCumartesi*-Çarşamba10 Ağustos Cumartesi19 Ağustos Pazartesi
30 Ağustos Zafer Bayramı1 Gün0 Gün3 GünCuma 30 Ağustos Cuma2 Eylül Pazartesi
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı1 Gün1 Gün4 GünSalı26 Ekim Cumartesi30 Ekim Çarşamba
Yılbaşı1,5 Gün1,5 Gün5 GünSalı*-Çarşamba26 Ekim Cumartesi30 Ekim Çarşamba

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here