Ana sayfa Destinasyonlar Nice’de Gizli Cennet: St Jean Cap Ferrat Gezi Rehberi

Nice’de Gizli Cennet: St Jean Cap Ferrat Gezi Rehberi

3573
2

Belçika Kralı II Leopold’dan meşhur Rotschield ailesine dünyanın birçok önemli ailesinin mülk sahibi olduğu bir yarımada düşünün. Onların yaşadığı cennet gibi bu yarımada çok güzel ve dingin plajlarda ücretsiz yüzebileceğinizi söylesem ne derdiniz? Burası neresi mi? St Jean Cap Ferrat.

Güney Fransa’da özellikle de Nice ve çevresinde trenin geçtiği her yer görülmeye değerdir. Trene biner bir durakta iner ve orayı keşfetmeye başlarsınız. Ancak Nice ve çevresinde bir de trenle keşfedemeyeceğiniz saklı cennetler vardır. Bu tür güzellikleri keşfetmek için daha fazla çaba ve emek sarfetmeniz gerekir. Bu destinasyonlardan biri de St Jean Cap Ferrat’dır.

St Jean Cap Ferrat Nerede?

St Jean Cap Ferrat Nice Fransa

Dünyanın birçok zenginini cezbetmeyi başarmış bu gizli cennet, Nice’den Monaco’ya doğru giderken Villefranche sur Mer ile Beaulieu sur Mer arasında kalan bir yarımadadır.

Burayı Nasıl Keşfettim?

St Jean Cap Ferrat Nice Fransa

2006 yılının eylül ayında yüksek lisans nedeniyle Nice’e taşındım. Burada geçen bir yıl boyunca Nice ve çevresini bolca gezme imkanım oldu. Ancak bu sene içerisinde benim bile radarımdan kaçtı bu gizli cennet.  Türkiye’ye döndükten sonra üç yıl art arda Nice’de yazları tatilimi geçirdim. Fransa’daki en yakın arkadaşlarımdan Clement, bu tatillerden birinde “Çok güzel bir yer keşfettim. Muhakkak görmelisin” dedikten sonra ilk defa St Jean Cap Ferrat’nın yolunu tuttum.

St Jean Cap Ferrat’ya Nasıl Gidilir?

St Jean Cap Ferrat Nice Fransa

Öncelikle Nice’e ulaşmanız gerekiyor. Türkiye’den Nice’e gelmek için ise THY ve Pegasus aktarmasız uçuş imkanı sunuyor. Bu uçuş yaklaşık 3 buçuk saat sürüyor. Ben 5-6 saati göze alırım derseniz Air France’ın Paris aktarmalı, Lufthansa’nın Münih ve Zürih aktarmalı, Alitalia’nın da Roma aktarmalı seferleri mevcut. Ama benim önerim fanteziye girmeden 3 buçuk saatte gelmek olur.

Nice’e ulaştıktan sonrası ise artık daha kolay. Aslında tren ile ulaşım olmamasına karşın, St Jean Cap Ferrat ulaşımı çok da zor olan bir yer değil. Eskinden Nice merkez otobüs istasyonunda St Jean Cap Ferrat’ya sıklıkla otobüs seferleri oluyordu. Şimdi bu otobüs terminali kaldırılıp yerine yeşil alan yapılmış. Ancak Nice’den otobüs seferleri hala mevcut.Nice’in marina bölgesinde Promenade des Arts- Port de St Jean durağından 81 nolu otobüse binmeniz gerekiyor. Bu otobüs yaklaşık yarım saatlik bir sürede St Jean Cap Ferrat’ya ulaşıyor. Bunun için ödemeniz gereken ücret ise 1,5 Euro. Bileti otobüs içinde şöförden satın alıyorsunuz. Bileti aldıktan sonra otobüs içindeki cihazlarda bileti işletmeyi unutmayın. Yoksa bilete para ödemiş olsanız da kontrolörler gelirse para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

St Jean Cap Ferrat’yı Neden Gezmelisiniz?

St Jean Cap Ferrat Nice Fransa

St jean Cap Ferrat yaz döneminde Nice ve çevresinin yoğun turist akınından kendinizi koruyarak tatilin tadını çıkartabileceğiniz görece sakin bir destinasyon. Ulaşımın trenle sağlanmaması bunun başlıca nedenlerinden biri. Ayrıca hem Fransız hem de dünya zenginlerinin yıllardır tercih ettikleri tatil destinasyonlarından biri olarak da dikkat çekiyor.

20. yüzyılın başlarında Belçika Kralı 2. Leopold‘un St Jean cap Ferrat’da mülk satın alması ile dünya zenginlerinin dikkatini çekmeyi başaran bu yarımadada sonraki yıllarda, Meşhur Rothschild ailesinden Beatrice Ephrussi de Rothschild Toskana tarzı bir saray yaptırır. Nitekim bu yapı şuan müze olarak ziyaretçilere açık. Charlie Chaplin, Elisabeth Taylor da burada evi olmuş ünlü isimlerden ilk akla gelenler. Bugün de St Jean Cap Ferrat’da evi olanlar arasında Microsoft Kurucuları’ndan Paul Allen da yer alıyor.

334-villa-rothschild-on-saint-jean-cap-ferrat

Beatrice Ephrussi de Rothschild’in şuan müze olan malikanesi

Yarımadanın zenginliğini zaten gezerken hissediyorsunuz. Harikulade yapıların önünden geçerken, insan kim bu malikanelerin sahipleri diye aklından geçirmiyor değil.

St Jean Cap Ferrat Nice Fransa

Çeşmelerdeki işlemeler bile zenginliği vurgular nitelikte

St Jean Cap Ferrat Gezilecek Yerler

St Jean Cap Ferrat Nice Fransa

Yaklaşık 2 bin nüfuslu bu kasabaya geldiğinizde Yat Limanı’dan yolculuğunuza başlayıp plajlara doğru yol alabilirsiniz. Burası çok güzel ve Nice ve çevresine göre görece sakin plajlara sahip. Bu plajlara giderken dünyanın sayılı zenginlerinin malikanelerinin önünden geçiyorsunuz.

St Jean Cap Ferrat Nice Fransa

Ayrıca eşsiz bir doğaya da sahip bu yeşil yarımadada tam bir tur yapmadan denize girmeyin. zaten tam bir tur için 30 dk ile bir saat gibi bir süre harcamanız yeterli. Paralı plajlar olduğu gibi para vermeden girebileceğiniz çok güzel plajlar da mevcut. Aralarındaki tek fark birinde şezlong var, diğerinde ise yok.

St Jean Cap Ferrat Nice Fransa

Ayrıca St. Jean Cap Ferrat’da evler arasında dolaşırken ufak bir kiliseye denk geliyorsunuz. Bu kiliseden çok, kilisenin önünde yer alan Hz. Meryem ve İsa heykeli dikkat çekiyor. Neredeyse kilise ile aynı boya sahip bu heykeli görmenizde fayda var.

St Jean Cap Ferrat Nice Fransa

St Jean Cap Ferrat’da Yemek ve Alışveriş

St Jean Cap Ferrat Nice Fransa

St Jean Cap Ferrat yat limanına yakın olan merkezinde birçok restoran bulmak mümkün. Bunların çoğunluğunda Nice ve çevresinin genelinde olduğu gibi İtalyan mutfağına çalan lezzetler sizi bekliyor. Pizza, makarna, deniz ürünleri ve niçoise salata.

St Jean Cap Ferrat Nice Fransa

Hediyelik ürün konusunda ise Nice’de alabileceğiniz hediyelere alternatif St. Jean Cap Ferrat’ya özel bir şey bulmanız pek olası değil. Bölgeye özel provansal otlar, kokulu sabunlar, magnet vs hediyelik eşyalar…

St Jean Cap Ferrat Otelleri

Açıkçası burada konaklamak isterseniz fiyatlar biraz pahalı kaçabilir. Açıkçası bunun yerine benim önerim Nice’de kalıp, buraya otobüsle gitmek. Akşamları da civarda pek yapacak birşey olmaması konaklamayı burada yapmayı bence anlamsız kılıyor.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here