Son yıllarda hep iş değiştirmek zorunda kalınca çok fazla yıllık iznim olmuyor. Hal böyle olunca da her sene resmi tatiller ne zaman diye kovalıyorum. Deyim yerindeyse sineğin yağını çıkartmaya çalışıyorum. 2019 yılında da daha çok gezebilmek için 2019 yılı resmi tatiller hangi günlere geliyor diye kapsamlı bir çalışma yaptım. Böylece minimum izinle daha çok tatil yapmak kolay oluyor. Açıkçası 2019 yılında resmi tatiller biz çalışanlar için oldukça güzel günlere denk geliyor. 2019 yılında sadece 9 gün izin kullanarak 44 gün tatil yapmanız mümkün. Geçen yılbaşı tatilini saymıyorum. O zaman da 1 buçuk gün izin kullansaydınız 48 günlük izne denk geliyordu.

Aslında 2019 yılında resmi tatillerin toplam uzunluğu sadece 14 gün. Ancak “2019 yılında resmi tatiller kaç gün” sorusu ise “2019 yılında kaç gün tatil yapacağız” sorularının yanıtı aynı değil. Siz 2019 yılında resmi tatiller hangi güne denk geliyor dikkat edip ona göre sadece 9 gün gün izin kullanırsanız 14 günlük resmi tatil ile 44 günlük bir tatil yapabilirsiniz. İnsan Kayserili olunca 14 artı 9 kaç eder sorusunun cevabı alırken mi satarken mi oluyor? 🙂 Söz konusu tatil olunca da benim sorumun cevabı 44 gün olabiliyor. 🙂 Bu sene özellikle Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı‘nın hafta içi günlere denk gelmesi de bu denklemde oldukça belirleyici bir faktör. Ayrıca ben 7 buçuk gün izin diyorum ama Ramazan ve Kurban bayramı dönemlerinde hem Cumhurbaşkanlığı memurlara hem de bazı şirketler çalışanlarına tatil verebilir. O zaman sadece 5 buçuk günlük izinle 44 günlük tatil fırsatı doğar. Neyse lafı uzatmadan size 2019 yılı resmi tatil günleri hakkında detaylar vereyim.

instagram hesabımı takip edin –>@cokgezenadam

2019 Resmi Tatiller Takvimi ve Oluşan Tatil Fırsatları

TatilResmi Tatil SüresiEk İzinToplam TatilResmi Tatiller Hangi Güne Denk GeliyorTatile Başlangıçİşe Dönüş
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı1 Gün1 Gün4 GünSalı20 Nisan Cumartesi24 Nisan Çarşamba
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü1 Gün2 Gün5 GünÇarşamba1 Mayıs Çarşamba6 Mayıs Pazartesi
19 Mayıs Atatürk`ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı1 Gün0 Gün2 GünPazar18 Mayıs Cumartesi20 Mayıs Pazartesi
Ramazan Bayramı3,5 Gün1,5 Gün9 GünPazartesi*-Perşembe1 Haziran Cumartesi10 Haziran Pazartesi
15 Temmuz Şehit ve Gazileri Anma Günü1 Gün0 Gün3 GünPazartesi  13 Temmuz Cumartesi15 Temmuz Pazartesi
Kurban Bayramın2 Gün9 GünCumartesi*-Çarşamba10 Ağustos Cumartesi19 Ağustos Pazartesi
30 Ağustos Zafer Bayramı1 Gün0 Gün3 GünCuma 30 Ağustos Cuma2 Eylül Pazartesi
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı1 Gün1 Gün4 GünSalı26 Ekim Cumartesi30 Ekim Çarşamba
Yılbaşı1,5 Gün1,5 Gün5 GünSalı*-Çarşamba26 Aralık Cumartesi2 Ocak Perşembe

23 Nisan tatili hangi güne geliyor ve kaç gün?

Bu sene 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı salı gününe denk geliyor. Tatilin süresi bir gün olsa da sadece pazartesi günü yıllık izin kullanarak 23 Nisan tatilini 4 günlük bir kaçamağa çevirmek mümkün. 19 Nisan cuma iş çıkışı ile başlayıp 24 Nisan çarşamba işe dönecek şekilde bir tatili kurgulayabilirsiniz.

1 Mayıs Tatili hangi güne denk geliyor?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü de bu sene hafta içine denk gelen güzide resmi tatillerimizden biri. 1 Mayıs tatili 2019 yılında çarşamba gününe denk geliyor. Yani ister pazartesi salı, ister de perşembe cuma 2 günlük bir köprü ile 5 günlük şahane bir tatil yapmak mümkün. 1 Mayıs’ta 2 gün yıllık izin kullanan 5 gün tatil kazanacak. Yani emekçi hak ettiği tatili söke söke alıp, keyifle gezecek 🙂

Öte yandan 2019 yılında Ramazan ayı 6 Mayıs Pazartesi günü başlıyor. Yani Ramazan’da oruç tutup tatile çıkma imkanınız olmuyorsa 1 Mayıs dönemi Ramazan öncesi tatile gitmek için son çıkış desem yanlış olmaz. 2019 yılında Ramazan oruçları Diyanet’in açıklamasına göre Türkiye’de 6 Mayıs Pazartesi günü başlıyor. Malum bu konuda Arap ülkeleri ile hesaplama yöntem farklılıklarından dolayı 1-2 gün değişebiliyor. Türkiye’de Ramazan ayının ilk teravih namazı ve ilk sauru 5 Mayıs Pazar akşamı olacak. Oruç ise 6 Mayıs Pazartesi günü başlıyor ve son olarak 3 Haziran Pazartesi (arefe günü) tutuluyor.

19 Mayıs Tatili 2019 yılında hangi güne denk geliyor ve kaç gün?

2019 yılı resmi tatiller
Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a çıktığı Bandırma Gemisi replikası

2019 yılının sanırım tek karavanası 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Maalesef bu sene 19 Mayıs Pazar gününe denk geliyor. Yani klasik 2 günlük bir hafta sonu tatili dışında bir tek bayram coşkusu vaat ediyor. O dönem için hafta sonunda bir Samsun gezisi düşünülebilir. Hafta sonu 19 Mayıs ruhunu Samsun’da yaşamak isteyenler için Samsun gezi ve yeme içme rehberi yazımı okumanızı tavsiye ederim. Hatta bu yolculuğu yarım gün Sinop ile birleştirilebilen bir geziye de çevirebilirsiniz. Sinop gezi rehberi yazım da bu açıdan kenarda bulunsun. 2 gün için İstanbul’dan uzaklaşamam diyenler için de Hafta sonunda İstanbul’ yakın tatil yerleri yazıma bakmalarını öneririm.

Ramazan Bayramı Ne Zaman? Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün?

Bu sene Ramazan Bayramı da hafta içine hatta tam da ortasına denk geldiği için sevindiren bayramlarımızdan biri. Malum Ramazan Bayramı arefe günü ile birlikte 3 buçuk günlük bir resmi izin potansiyeline sahip. 2019 yılında Ramazan Bayramı arefe günü 3 Haziran Pazartesi gününe denk geliyor. O gün resmi olarak yarım gün izin var. Salı-Perşembe ise resmi tatil. Yani pazartesi yarım gün cuma günü de 1 gün resmi izin alarak 3 buçuk günlük resmi izni hafta sonları ile 9 günlük bir tatile çevirmek mümkün. Hatta o dönemde turizmi canlandırmak için ben hükümetin o bir buçuk günü de resmi izin ilan etme potansiyelini yüksek görüyorum. Cumhurbaşkanı resmi tatil etmese bile bazı özel şirketlerin de bu hafta çalışanlarına izin verme potansiyeli yüksek.

Nitekim o döneme ben şimdiden Porto uçak bileti ayarladım. Neden Portekiz diyenler için söyleyeyim bu sene bayram döneminde Türkiye‘de yer bulmak hem zor hem pahalı olacak. Hem de her yer çok kalabalık oluyor. Portekiz hem vize hem de ulaşım olarak birçoklarına zor gelince doğal olarak bayram döneminde her yer bayramcı Türklerle dolmuyor. Ayrıca ülke hem çok güzel hem de Batı Avrupa ülkeleri arasında en ekonomiklerinden biri. Porto ve Lizbon‘da keyifli bir tatil planlıyorum. Avrupa‘nın en sevdiğim şehirlerinden biri olan Lizbon hakkında yazdığım yazılarımı aşağıda sizler paylaşıyorum. Belki benimle aynı dönemde Portekiz’de olmak isteyenler olabilir.

Portekiz Hakkında Yazılarım

Lizbon sokakları

Lizbon Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Lizbon’da Nerede Ne Yenir? (Yeme İçme Rehberi)
Lizbon’un Hipster Mekanı: LX Factory
Lizbon’da Görülmesi Gereken Bir Berber: Figaro’s Barbershop
Bir Günde Lizbon Nasıl Gezilir? (Lizbon Seyahat Rehberi)
6 Adımda Avrupa’nın Bittiği Algarve Nasıl Gezilir?

15 Temmuz resmi tatil mi?

2016 yılında yaşanan hain darbe girişiminin yıl dönümü 2017 yılında TBMM’nin aldığı bir karar ile resmi tatil olarak belirlendi. O günden sonra 15 Temmuz günü Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü olarak resmi tatiller takvimine eklendi. 2019 yılında 15 Temmuz Pazartesi gününe denk geliyor. Hal böyle olunca yıllık izninizden kullanmadan 3 günlük bir tatil planı yapabilirsiniz.

2019 Kurban Bayramı Ne Zaman ve Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Fethiye Koyları

Resmi tatillerin en uzunu olan Kurban Bayramı arefe günü ile birlikte toplam 4 buçuk günlük bir potansiyele sahip. Ancak bu yıl arefe günü 10 Ağustos Cumartesi’ye, Kurban Bayramı’nın ilk günü de 11 Ağustos Pazar gününe denk geliyor. Hafta içine ise pazartesiden çarşambaya 3 gün resmi izin kalıyor. Ancak Perşembe ve Cuma yıllık izninizden 2 gün kullanarak Kurban Bayramı tatilini 9 günlük bir seyahate dönüştürmek elinizde. Açıkçası hem hükümetin hem de bazı özel şirketlerin perşembe cuma gününü de çalışanlarına izin olarak vereceğini ve böylece yıllık iznimizden yemeden de 9 günlük bir tatil şansımız olacağını düşünüyorum. O dönem için de kafamda Antalya‘da Fethiye taraflarına doğru bir yolculuk planı var. Fethiye dolayların gitmek isteyenler için de Fethiye Kayaköy Gezi Notları şurada dursun.

30 Ağustos Hangi Güne Geliyor?

Bu sene Ağustos ayında resmi tatiller sayesinde neredeyse Ağustos böcekleri gibi olacağız. Kurban Bayramı’nın yanı sıra 30 Ağustos da hafta içine denk geliyor. Üstelik 2019 yılında 30 Ağustos Zafer Bayramı cuma gününe denk geliyor. Böylece hiç izin kullanmadan 3 günlük bir kaçamak yapmak mümkün. 30 Ağustos’ta 3 günlük bir tatil planlayanlar için Ayvalık, Çanakkale, Gelibolu gibi yakın yerleri öneriyorum.

30 Ağustos Tatili Seyahat Tavsiyeleri

Haftasonu Araba ile Gelibolu Tatili
Haftasonunda Kazdağları Gezilecek Yerler Listesi
Ayvalık & Cunda Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi
Mudurnu Gezi Notları: Bolu’da 700 Yıllık Ahi Duası
Akçakoca Gezi Rehberi: 2 Günlük Gezi Notları
Bursa’da Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler
İstanbul’a Çok Yakın Bir Cennet: Gökçetepe
2 Günde Çanakkale’de Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi
Safranbolu Gezi Rehberi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hangi güne denk geliyor?

2019 yılının sondan bir önceki resmi tatili de neyse ki hafta içine denk geliyor. Üstelik 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bu sene salı gününe denk geliyor. Bu yüzden pazartesi günü yıllık izninizden bir gün kullanarak 4 günlük bir kaçamak yapabilirsiniz. Bu dört günü yurt içinin yanı sıra yurt dışında da değerlendirmek bir alternatif. Açıkçası 4 günlük yurt dışı tatili için bazı güzel önerilerim var. Macaristan‘ın başkenti Budapeşte, Romanya‘nın başkenti Bükreş ve komşu Yunanistan ilk aklıma gelen yerler. Ayrıca otantik bir yer arayanlar için hem ucuz hem de vizesiz olan İran ve eşsiz lezzetleri ve tarihi ile Lübnan‘ın başkenti Beyrut da bir alternatif olabilir.

29 Ekim tatilinde 4 günlük gezi önerileri

2019 resmi tatiller
Budapeşte

Bükreş Gezi Rehberi – Balkanların Paris’inde 3 Gün
Masallardan Fırlamış Bir Şehir: Şiraz Seyahat Rehberi
Vizesiz Ülkeler: Lübnan’ın Başkenti Beyrut Gezilecek Yerler
Budapeşte Gezi Rehberi
3 Günde Batman Mardin Gezi Rehberi
Barselona Gezi Rehberi (3 Günlük Gezi Notları)
Lviv’de Gezilecek Yerler ve Güncel Gezi Rehberi
Belgrad Gezi Notları | Vizesiz Yurtdışı Tatili
Ege’nin Saklı Köyleri: Şirince, Stratonikeia, Doğanbey, Azmak
Troya’nın Kaybolan Meşhur Altın Postunun Peşinden: Ordu Gezi Rehberi

Yılın Son Resmi Tatili : 2020 Yılbaşı Tatili Ne Zaman?

Zanzibar’ın meşhur Nungwi Plajı

Yılın son resmi tatili malum 31 Aralık günü oluyor. Yarım gün de olsa tatil tatildir. Üstelik ertesi gün olan 1 Ocak da tam gün tatil. Peki 2019 yılında 31 Aralık hangi güne denk geliyor? Size müjdeyi vereyim salı gününe denk geliyor. 2020 yılı 1 Ocak da Çarşamba gününe denk geliyor. Hal böyle olunca 1 buçuk gün izin kullanarak 2019 yılını 5 günlük bir tatille kapatıp 2020 yılına girebilirsiniz. Malum 2020’ye nasıl girerseniz de öyle devam edersiniz.

Açıkçası ben sizin yerinizde olsam almışken perşembe cumayı da bağlayıp 3 buçuk gün izinle toplam 9 günlük bir tatil de düşünebilirim. O tarihlerde önerim ise kışın yüksek sezonunu yaşayan, göz kanatacak derecede eşsiz plajları ile Zanzibar olur. Tanzanya’nın dünyaca ünlü bu adası hakkında bloğumda yaklaşık 13 adet yazı bulunuyor. İşsizlik maaşı ile 1 hafta tatil yaptığım bu rüya ada hakkındaki tün gezi yazı yazılarım ve tavsiyelerimi bu linkte bulabilirsiniz: Zanzibar Gezi Yazıları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz