İtalya‘nın Sicilya Adası’nın güneyinde ufak bir ada ülkesi olan Malta, yazları Avrupa gidilebilecek en güzel tatil alternatiflerinden biri. Malta gezilecek ve görülecek yerler bakımından Avrupa’nın güzide bölgelerinden biri. Meşhur Game of Thrones dizisinin bile birçok sahnesi Malta’nın La Valetta, Eski Şehir (Mdina-Rabat), Gozo Adası gibi yerlerinde çekiliyor. Ayrıca yazın sadece Blue Lagoon‘un eşsiz denizinin tadını çıkartmak için bile Malta’ya gidilebilir. Üstelik Malta ulaşım anlamında biz Türkler için oldukça yakın bir ülke.

Ben de Malta’ya hayatımda 2 defa gittim. Ancak ilk gidişimde bir seyahat firmasının davetlisi idim.  Üstelik bana ait bir bloğum da yoktu. O zamanlar  Malta’ya nasıl gidilir?, Malta’da nerede kalınır? gibi birçok soruya dikkat bile etmemiştim. Hatta öyle ki Malta Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? onu bile not etmemişim. Sonuçta ilk seyahatimde bizi servis karşılamış ve her yere de o götürmüştü. 2. gezimde ise 1 Kayserili gibi gezilecekti. Olabildiğince az para ile çok yer görecektik. Hal böyle olunca da Malta ulaşım ağını gitmeden hatmetmek gerekiyordu. Ben de ettim 🙂

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Malta Ulaşım 1.0 : Havalimanından Şehre Nasıl Gidilir?

Korkmayın at arabası ile değil 🙂

Malta ulaşım konusunda oldukça rahat edeceğiniz bir şehir. Öncelikle bu açıdan kafanız rahat olsun. Ülkeye geldiğinizde ilk olarak havalimanından şehre ulaşım için birkaç farklı seçeneğiniz oluyor.

Taksi ile ulaşım

Malta Luqa Havalimanı oldukça ufak kompakt bir havalimanı. Buradan şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu taksi. 20-25 dk gibi bir sürede 15-20 Euro gibi bir rakama istediğiniz yere ulaşıyorsunuz. Euro almış başını gitmiş ben o parayı vermem diyenlerdenseniz tabiki de daha ekonomik alternatifler var.

Malta Toplu Taşıma

Başta da dediğim gibi biz olabildiğince düşük bütçe ile gezmek için yola çıkınca toplu taşımayı test etmek istedik. Bizim kalacağımız St Julians‘a (Maltaca: San Giljan) saatte bir giden X2 nolu otobüs var. Bu otobüs ile yolculuk yaklaşık 50-55 dk sürüyor. Saatleri otobüs durağında yazıyor ama otobüsler bazen bu saatlere uymayabiliyor. Bizim durumumuzda da bu oldu. Yaklaşık 50 dk bekledik ama otobüs gelmedi. Biz de X3 nolu otobüs ile aktarma yaparız dedik. Bizim durağımıza bir durak kala bu otobüsten indik. Gerisini yürüdük. Böylece X ile başlayan otobüslerde durak aralarının uzak olduğunu bu vesile ile öğrenmiş olduk. 2 durak arası yaklaşık 3 km olabiliyormuş. (Atalarımız boşuna akılsız başın cezasını ayaklar çeker dememiş:) )

Valetta’ya gidecekler için ise çok daha sıklıkla otobüs havalimanına geliyor. Benim önerim St Julians tarafına da gidecekseniz X2 için çok vakit varsa direk X4 nolu otobüs ile Valetta’ya gidip buradan da yarım saatlik bir yolculukla 13-14-16 nolu otobüslerle St Julian’a (San Giljan) ulaşabilirsiniz.

Malta’da Toplu Taşıma Uygulamaları

Başka bir yerden buraya direk gitmek isterseniz Malta’nın toplu taşıma şirketinin web sitesi (siteye gitmek için LİNKE TIKLA) oldukça pratik. Buradan nerede nereye saat kaçta gideceğinizi yazdığınızda size alternatif hatları çıkartıyor. Ayrıca cep telefonunuza tallinja uygulamasını indirmenizi şiddetle öneririm. (Android cihazlar için:BU LİNKE TIKLA, iPhone için ise BU LİNKE TIKLA) Bu uygulama ile nereden nereye hangi otobüsle gidebileceğiniz, o durağa o ot9büs kaç dk sonra gelecek gibi birçok bilgiyi görebiliyorsunuz. Web sitesinde bazen saatler pek tutmasa da bu uygulamada çok daha doğru sonuç alıyorsunuz.

Malta Otobüs Bileti Fiyatları

Otobüs biletini otobüsün içinden yaz döneminde 2 Euro, diğer dönemlerde 1,5 Euro’ya satın alabiliyorsunuz. Bizim için pahalı olsa da Avrupa geneli için makul bir rakam. Ayrıca burası bir ada ülkesi bu yüzden birçok şeyin normale göre de pahalı olması beklenir. Bu biletle 2 saat boyunca istediğiniz kadar aktarma yapmak mümkün.

Malta Paceville Otobüs Hatları

Malta’nın gece hayatının kalbi Paceville’de kalanların gün içinde gezebileceği yerlere giden Malta otobüsleri listesi.

Malta’dan Comino ve Gozo Adaları’na Ulaşım

Malta’da Malta dışında Gozo ve Comino adaları da gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Buralara ulaşım ise yine toplu taşıma ile mümkün. Tabi otobüsle bir yere kadar. Sonrasında feribot kullanmak gerekiyor. Comino Adası’na Malta’dan Marfa ve Cirkewwa’dan, Gozo Adası’ndan ise Mgarr Limanı’ndan düzenli tekneler kalkıyor. Buralar adanın kuzeyinde yer alan bölgeler. St Julians’dan Cirkewwa otobüsle yaklaşık 1 buçuk saat sürüyor. Valetta’dan da en az 1 saat mesafe var. Üstüne bir de 25 dakika feribot süresi. Otobüs ve feribotları beklemeyi de ekleyince bir miktar zaman alır.

Daha hızlı ulaşmanın yolu ise Gozo ve Comino’ya tur düzenleyen tekneler. Sliema’dan biz bir gün önce 25 Euro’luk bileti pazarlıkla 10 Euro’ya aldık. Yaklaşık 1 saatlik tekne yolculuğu ile bu adalara da ulaşmak mümkün.

Malta Adası ile ilgili diğer seyahat tüyolarını da A’dan Z’ye Malta Rehberi | Malta Seyahat Tüyoları yazımda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılar da ilgini çekebilir:

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz