Bu yaz tatilinde nereye gidilir, deniz, kum, güneş olsun ama çok da Türk olmasın diyenlerdenseniz önerim Avrupa‘da İtalya’nın güneyindeki ada ülkesi Malta oluyor. Malta hem Şengen (Schengen) vizesi gerekmesi hem de Türkiye‘de görece az bilinmesi nedeniyle Türk turistler tarafından çok ciddi ilgi görmüyor. Yani bir Yunanistan hatta İspanya ve İtalya kadar da rağbet edilmiyor. Bu durumdan açıkçası ben memnunum.

Öte yandan geçtiğimiz benim 3 günlük bir kaçamak yaptığım Malta’da deniz severlere efsane bir yer tavsiye edeceğim. Malta’nın Comino Adası‘nda yer alan Blue Lagoon dünya üzerinde gördüğün efsane denizlerden bir tanesi. Belki de dünyanın en güzel denizi desem abartmış olmam. Hatta Huffington Post’ta burayı anlatan bir makale “eğer dünyada cennet varsa burası Comino Adası’ndaki Blue Lagoon olabilir” diye buradan bahsediyor. Tabi yüksek sezonda kalabalıktan şikayet edenler de az değil.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Comino Adası Blue Lagoon’a Nasıl Gidilir?

Blue Lagoon’da yüzmek ücretsiz, sadece şezlong isterseniz paralı

Peki, buraya nasıl gidiliyor? Öncelikle Malta’ya gitmeniz gerekiyor. Malta İtalya’nın güneyinde Akdeniz’de yer alan bir ada ülkesi. Malta 3 adet adadan oluşuyor. Bunlardan en büyüğü Malta, ikincisi Gozo ve onların ortasında yer alan ve sadece içinde birkaç evin yer aldığı Comino Adası. İşte bu Comino Adası’nda Blue Lagoon. Malta Havalimanı Malta Adası’nda yer alıyor. Genelde adaya gelenler de bu adadaki otellerde kalıp buradan Gozo ve Comino’ya gidiyorlar.

Biz de Malta’da St Julian bölgesinde kaldık. Buradan ve Malta’nın birçok yerinden bir yere otobüsle gitmek çok kolay. Tabi otobüsle bir yere gittikten sonra ister istemez ada değiştireceğiniz için tekne ya da feribota binmeniz gerekiyor. Comino Adası’na Malta’dan Marfa ve Cirkewwa’dan, Gozo Adası’ndan ise Mgarr Limanı’ndan düzenli tekneler kalkıyor. Tabi bizim gibi St Julians’da kalıyorsanız buradan otobüsle Cirkewwa tarafına gitmek yaklaşık 1 buçuk saat sürebiliyor. Adanın başkenti Valetta’da kalıyorsanız buradan daha sık otobüs bulabiliyorsunuz ama yine de en az 1 saat otobüs yolculuğu yapmanız gerekiyor. Sonrasında da feribot ile bir 25 dakikalık bir yolculuk.

Comino Adası Tekne Turları

Açıkçası biz bunun yerine Sliema’dan (St Julians ile Valetta arasında oldukça güzel bir yer) feribot limanında Comino turlarını tercih ettik. Buradan bizim Eminönü’nden kalkan tur teknelerini andıran tekneler Gozo ve Comino Adaları’na turlar düzenliyor. Comino Adası ve Comino mağaraları turu 25 Euro. Öğrenci fiyatı ise 15 Euro. Açıkçası bizim gibi 1 gün önceden bileti satın alıp biraz da pazarlık yaparsanız aynı bileti 10 Euro’ya alabiliyorsunuz.

Sabah 10’da Sliema limanından kalkan tekne önce Gozo Adası’na uğruyor. Burada inenleri bıraktıktan sonra sizi Comino Adası’nda bırakıyor. 4 saat sonra da sizi buradan alıp Comino mağaralarına götürüyor. Oradan da Sliema Limanı’na bırakıyor. Sliema’dan Comino Adası’na gitmek 1 saat sürüyor.Teknede duş ve wifi var. Öte yandan midesi tutanlar için pek tavsiye etmiyorum. Bizimle seyahat eden bir iki kişi için seyahat biraz eziyete dönüştü. Açıkçası benim için oldukça keyifli idi.

Comino Adası

Comino Adası’na 1 saatlik bir yolculuğun sonunda vardığımızda bizi eşsiz bir plaj karşıladı. Açıkçası birkaç ev ve sadece bir kıyı otelinin yer aldığı bu ıssız adada bu eşsiz plajın tadını çıkartmak için hızlı olmanız gerekiyor çünkü Blue Lagoon’da oturabileceğiniz şezlong sayısı sınırlı. Mayıs ayında hava da biraz rüzgarlı olduğu için biz kolay yer bulduk ama özellikle yaz sezonunda burada yer bulmak pek de kolay olmayacaktır. Comino Adası’nda Blue Lagoon dışında iki adet ayrı plaj daha var. Ancak Blue Lagoon Malta’daki tüm plajlardan ayrışan güzelliği dillere destan bir yer.

Nitekim Blue Lagoon’a yukarından baktığınızda denizin sadece bu bölümünün renk olarak geri kalan yerden nasıl ayrıştığını daha iyi görüyorsunuz.

Blue Lagoon Plajları


Comino’da Blue Lagoon dışında da 2 adet daha koy var ancak buraya kadar gelip de bu eşsiz turkuaz denizde yüzmemek olmaz. İşte burada ise iki adet plaj var. Bunlardan ilki biraz daha büyük, diğeri ise çok daha sınırlı bir plaj. Ancak bizim gibi mayıs ayında biraz rüzgarlı bir günde gittiyseniz bu küçük plaj mağaralı yapısı ile sizi rüzgardan koruyabiliyor.

Plaja giriş ücretsiz ancak plajda şezlong kiralamanın bedeli ise 5 Euro. Kumsalda şezlong kiralamadan havlu atıp yatmanıza izin vermiyorlar ama plajın yukarısındaki tepede havlu atıp güneşlenen kişilere birşey demiyorlar. Deniz ise burada da Allah’ın denizi, para vermeden girmenize kimse bir şey demiyor. Açıkçası o dönem 5 Euro çok ciddi bir rakam olmadığı için biz verdik. Şimdi düşündüğümde Euro almış başını gitmiş ama yine de Türkiye’deki birçok yerden ucuz. Yine olsa sanırım yine verirdim.

Açıkçası bu manzaranın bedeli paha biçilmez. Benim gibi bir Kayserili için bile 🙂

Yeryüzündeki bu cennet noktasında deniz suyu ise tek kelime ile harika. Ben genellikle denize girdikten sonra tuzlu sudan dolayı hemen bir duş alma ihtiyacı duyarım. Ancak burada yüzdükten sonra akşama kadar duş almasanız rahatsız olmuyorsunuz.

Suyun sıcaklığı ise mayıs ayında biraz soğuktu ama suya girer girmez hemen alışıyorsunuz. Tüm gün rüzgardan ince bir ceketle gezmeme rağmen Blue Lagoon’a girer girmez suya uyum sağlayıp çıktıktan sonra da hiç üşümedim.

Blue Lagoon’da yeme içme için ise plajın üst kısmında seyyar araçlar mevcut. Burada fiyatlar da oldukça makul. Issız Ada’da yakaladık öpelim mantığı burada yok.

Blue Lagoon Videoları

Comino Adası’nda Başka Ne Yapılır?

Comino Adası Dalış Merkezi

Comino Adası Blue Lagoon’da yüzmenin yanında başka olanakları da size sunuyor. Dalış yapmayı sevenler için de Comino Adası Malta’danın en gözde duraklarından biri. Burası Blue Lagoon’a 7-8 dk yürüme mesafesinde.

Trekking

Comino Adası Malta ve Gozo ile kıyasladığınızda bildiğiniz el değmemiş bir ada. Bu adada Blue Lagoon manzarasını da yanınıza alıp ada boyunca güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Comino Adası Tarihi

Comino Adası’nda bugün bir yerleşim merkezi ve taşıt aracı bulunmamakta. Ancak yüzyıllar yıllar önce Romalılar’ın burada yaşadığı söyleniyor. Ancak Şövalyeler gelene kadar pek de önemi olmayan Comino Adası, şövalyeler zamanında hem avcılık hem de Osmanlı’ya karşı savunma amaçlı kullanılmış. Yıllar sonra yeninden kendi ıssızlığına terk edilen ada 1960 yılında turizme açılması ile insanların akınına uğramaya başlamış.

Comino Mağaraları

Comino Adası’nda ve Blue Lagoon’da geçen 4 saatlik zamanın nasıl geçtiğini anlayamadık ve sonrasında üzüle üzüle de olsa teknemize geri döndük. Tekne Sliema’ya dönmeden bizi Comino Adası çevresindeki mağaralarda kısa bir tur attırdı.

Aşağıdaki yazılar da ilgini çekebilir:

3 YORUMLAR

  1. Birçok firmanın Lagoon’u isimlerinde geçirmeleri ve hızlı büyümeleri tesadüf değil 🙂 Blue Lagoon gerçekten sizinde dediğiniz gibi efsane yerlerden birisi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here