Ana sayfa Destinasyonlar Malta’da 3 Gün Tatil (Malta Seyahat Rehberi)

Malta’da 3 Gün Tatil (Malta Seyahat Rehberi)

41274
31

İtalya‘nın güneyinde Akdeniz’de Avrupa Birliği üyesi bir ada ülkesi olan Malta bir dönem Osmanlı’nın uğrak yeri imiş. Ancak onca savaştan sonra sanırım Türklerin Malta’ya olan ilgisi azalmış. 🙂 Benim daha önce bir kere iş için gittiğim sonrasında ise bir arkadaşımla tatil amaçlı gidip keşfettiğim Malta, özellikle yaz aylarında tatil planlarında olmayı hak eden bir destinasyon.

Malta’da gezilecek ve görülecek yerler oldukça fazla. Özellikle Game of Thrones tutkunuysanız burayı çok daha fazla sevebilirsiniz. Son yılların popüler dizisi Game of Thrones, dünyanın birçok yerini sete çevirmesi ile biliniyor. Dizinin çekildiği birçok yer de şu günler de turist akınına uğruyor. Malta da bu yerlerden biri. Burayı diğer Game of Thrones destinasyonlarından ayıran ise bu ülkede Game of Thrones’un 2 ayrı setinin olması. La Valetta’daki Üst Kışla Bahçeleri Kral’ın Şehri’nin (King’s Landing) çekimlerinin yapıldığı yer. Gozo Adası ve buradaki Azur Penceresi ise  Daenerys Targarian ve Khal Drogo’nun düğünlerinin gerçekleştiği yer.

instagram hesabımı takip edin –>@cokgezenadam

Malta’ya gitmeden önce bilinmesi gerekenler

gozo game of thrones

Akdeniz’in güneyinde Sicilya’nın hemen güneyinde yer alan Malta aslında üç büyük ve iki küçük adadan oluşuyor. Bu adaların en büyükleri Malta, Gozo ve Comino. Oldukça uzun bir yaz dönemine sahip ada bu açıdan turistler için gerçek bir çekim merkezi.Malta’dan sezon mart ayında başlıyor.  Kıyaslamak gerekirse Kıbrıs’tan küçük olan ülkeyi gezmek için ise Kıbrıs’tan çok daha fazla zamana ihtiyacınız var. Adayı doyasıya gezmek için en az üç gün ayırmanız gerekli. (Plajları da göreceğim derseniz 1 hafta da ayırsanız yeridir)

Adada Maltaca ve İngilizce konuşuluyor. Zaten İngilizce çok iyi konuşulduğu için İngilizce dil okulları ile de meşhur. Avrupa Birliği üyesi olduğu için seyahat için Şengen vizesi almanız gerekiyor. Para birimi de Euro. Fiyatlar olarak Bir İsveç, Norveç değil ama Euro sonuçta çok da deli ucuz bir yer beklemeyin.

Malta Tarihi hakkında

Adanın Game of Thrones’un önemli setlerinden biri olmasının yanında Osmanlı tarihinde de önemli bir yeri var. 1565 yılında Malta adasının Osmanlı İmparatorluğu kuvvetleri tarafından kuşatılır. Tarih boyunca yaşanan en kanlı ve şiddetli savaşlardan biri olarak gösterilen kuşatma, Hospitalier Şövalyeleri’nin galibiyeti ve Osmanlı kuvvetlerinin kuşatmayı kaldırması ile sonuçlanır. Bu olay 16. yüzyıl Avrupa’sında büyük ses getirir. Hatta ünlü düşünür Voltaire’in bile bu savaştan abartılı bir şekilde bahsederken “Hiç bir şey Malta Kuşatması kadar ünlü değildir.” dediği belirtilir.

Malta’ya Ulaşım ve İlk Tüyolar

Türkiye’de ayrıca dil okullarıyla meşhur olan Malta, uzun yaz dönemi ve tarihi güzellikleriyle ziyaret edilmeye değer bir destinasyon. Üstelik İstanbul’dan uçakla Malta’ya yaklaşık 2 buçuk saatte ulaşabiliyorsunuz.

Malta’ya İstanbul’dan haftada iki direk uçuş var. Ancak uçuş saatleri sayesinde gün kaybınız olmuyor. Sabah 10 gibi İstanbul’dan uçağa binip ülkeye yaklaşık saat sabah 11 buçuk gibi ulaşıyorsunuz. Ülke ufak olduğu için otelinize transferiniz de zaman almıyor. Zaten adada en uzun mesafe 1 1 buçuk saat. (o da toplu taşıma ile) Otele yerleştikten sonra Malta’nın başkenti Valetta’nın merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Malta’da Görülmesi Gereken Yerler Noktalar

İlk Hedef Başkent Valetta

1565 yılındaki Malta Kuşatması’nda Osmanlı kuvvetlerine karşı komuta ettiği direnişçi birliklerle kazandığı zaferin ardından Aziz John Şövalyeleri’nin kahramanlarından biri haline gelen Jean Parisot de la Valette’den ismini alan Valetta’nın mimarisi Rodos adasını andırıyor.

Büyük Usta’nın Sarayı

Valetta’da ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında Büyük Usta’nın Sarayı (Grandmaster’s Palace) geliyor. Hâlihazırda Malta Cumhurbaşkanı’nın ofisi olarak kullanılan Büyük Usta’nın Sarayı’nı ziyaret ettikten sonra şehir merkezinde bir kahve molası verebilirsiniz.

Aziz John Katedrali

Kahve molasında güç topladıktan sonra ise Aziz John Katedrali ziyaret için sizi bekliyor. Dışarıdan bakıldığında sıradan bir katedrali andırsa da Aziz John Katedrali içine girildiğinde farkını gösteriyor.

Maltalı Şövalyeler, dışarıdan bakıldığında zenginlikleri çok belli olmasın ve düşman çekmesin diye tüm şatafatı katedralin içine saklamışlar. Şimdiye kadar gezdiğim katedraller arasında iç işçiliği en iyi olanlardan biri Aziz John Katedrali.

Üst Kışla Bahçeleri (Upper Barrack Gardens)

Katedral ziyaretinden sonra ise Üst Kışla Bahçeleri’ne (Upper Barrack Gardens) geçmekte fayda var.

Valetta’da sadece bir yeri görecek kadar vaktimiz var, nereyi görelim diye sorarsanız, Üst Kışla Bahçeleri’ni görmeden dönmeyin derim. Güzelliği ile Game of Thrones’a da mekan olan bu bahçe belki de Malta’nın en eşsiz panaromik manzarasına sahip desek yanlış olmaz. Hatta bence dünyanın da sayılı manzaralardan birine sahip. Santorini’den sonra beni böyle etkileyen bir manzara olmadığını söylemeliyim.

Valetta’nın Cumbalı Evleri ve Ara Sokakları

Valetta’da tarihi binaların yanında biraz da ara sokaklarda kaybolmanızda fayda var. Özellikle de Büyük Usta’nın Sarayı’ndan aşağı sahile doğru kaptırın kendinizi. Yolunuzun üstünde çok güzel fotoğraf kareleri sizi bekliyor olacak. Ayrıca sahile indiğinizde ise arkanızı denize verip cumbalı evlerin manzarasının tadını çıkarmanızı öneririm.

Bu eşsiz manzaranın keyfini çıkardıktan sonra otelinize geçip biraz dinlenebilirsiniz.

Sessiz Şehir Mdina (Rabat)

Malta’ya ilk gidişimde bir akşam vakti, son gidişimde ise gündüz gezme imkanım oldu bu güzeller güzeli tarihi şehri. Valetta’dan sıklıkla otobüs kalkıyor. Bizim kaldığımız Paceville’den de buraya giden otobüsler mevcut.

Güzelliği dillere destan bu şehir de Game of Thrones’un da radarına girmiş ve çeşitli defalarda set olarak kullanılmış. Burayı daha detaylı olarak Game of Thrones’da Kral’ın Şehri: Malta Mdina Gezi Rehberi yazımda daha detaylı şekilde okuyabilirsiniz.

Malta’nın En Büyük 2. Adası: Gozo

Burada ikinci gününüzü ise ülkenin ikinci büyük adası Gozo’ya ayırmalısınız. Gozo’ya gidebilmek için Malta adasının kuzeyinde yer alan Cirkewwa’ya gitmeniz gerekiyor. Yol üstünde isterseniz Temel Reis filminin çekildiği seti de ziyaret edebilirsiniz. Ya da bu ziyareti Gozo dönüşüne saklayabilirsiniz. Cirkewwa’dan Gozo’ya feribot seferleri düzenleniyor.

Yaklaşık 25 dakikada yeşil ada Gozo’ya ulaşıyorsunuz. Burası turistik bir ada olduğu için feribot çıkışı biraz ısrarcı taksicilerin sizi beklediğini söylemekte fayda var. Bu ısrarları sizi sanki bir Avrupa şehri değil de bir şark ülkesindeymişsiniz hissine sürüklüyor. Aslında bu durumda ülkede bir dönem Arapların da hüküm sürmesinin payı olabilir. Nitekim ülkenin İngilizce ile birlikte resmi dili olan Maltaca, Arapça’dan çok etkilenmiş bir dil.

Azur Penceresi

Dalgalara dayanamayıp yıkılan Azur Penceresi’ni bu haliyle görmeniz artık mümkün değil. Ben eski şanslı gezginlerdendim 🙂

Gozo’da ilk ziyaret noktası Dwejra. Burada Azur Penceresi Kemeri, İç Deniz ve Fungus kayalıklarını ziyaret edebilirsiniz. Birçok tanıtım broşüründe Azur Penceresi Kemeri’nin cazibesi sıkça kullanılıyor. Ama emin olun gerçeği görsellerinden çok daha güzel. Nitekim Game of Thrones’da Daenerys Targarian ve Khal Drogo’nun düğün mekanı olarak burayı seçmeleri de bir tesadüf olmasa gerek.

Başkent Victoria

Burada yaptığınız yarım saatlik bir moladan sonra Gozo’nun başkenti Victoria’ya geçebilirsiniz.

1897 yılında İngilizler şehre Kraliçe Victoria’nın adını verseler de Gozo’lular hala şehrin eski adı olan Rabat’ı da sıkça kullanıyor. Rabat’ta Büyük Kale’yi (The Gran Castello) ziyaret edebilirsiniz. Kale ziyaretinden sonra da Rabat’ta sokak arasındaki yerel mağazalarda alışveriş yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ada ülkelerinin birçoğunda olduğu gibi burada da fiyatlar çok da ucuz değil.

Xlendi’de Öğle Yemeği Molası

Xlendi’de karnım doydu sıra ruhumda pozum :))

Bu ziyaretin sonrasında karnınız yavaş yavaş acıkmaya başladıysa bir öğle yemeği molası için Xlendi’ye geçmekte fayda var. Güzel deniz manzarası ile Xlendi’de hem ruhunuzu dinlendirebilir, hem de karnınızı doyurabilirsiniz.

Ggantija Tapınağı

Eğer yeterince dinlendiyseniz sırada Ggantija tapınağı var. Milattan önce 3500’li yıllardan kalma bu tapınaktan çok fazla bir şey kaldığı söylenemez. Ama buraya kadar gelmişken tapınağı da görmekte fayda var.

Belveder Noktası

Tapınak ziyaretinden sonra Belveder Noktası’na gidip buradan Ramla Koyu’nun eşsiz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Bu manzarayı fotoğraf makinelerinizle ölümsüzleştirdiyseniz artık Gozo’yu terk etme zamanı geldi.

Comino Adası (Blue Lagoon)

Malta Adası ile Gozo Adası arasındaki 2 km2’lik küçük Comino Adası, ülkenin en güzel plajı Blue Lagoon’a sahip. Buraya kadar gelip bu denizde yüzememek, o güzelliği dünya gözü ile görememek büyük bahtsızlık olur. Gozo Adası turu yapan tekneler, buraya da bırakıyorlar. Açıkçası ben buraya 1 tam gün ayırmayı öneririm. Detaylar için Dünyanın En Güzel Denizi Blue Lagoon yazımı okuyabilirsiniz.

Feribot ile yeniden Malta’ya dönüp otelde bir müddet dinlendikten sonra akşam yemeği için St. Julian’s’a gidebilirsiniz.

Valetta’da Akşam Yemeği

Burada çok şık restoran ve kafeler var. Birçok farklı mutfağın olduğu St. Julian’s’da Malta mutfağının tadını çıkarmak isterseniz Gululu restorantı deneyebilirsiniz. Akşam yemeği sonrasında malta gecelerini deneyimlemek için de St. Julian’s doğru adres.

Valetta Rıhtımı

Valetta’daki 3. günümüzde ilk durağımız Valetta rıhtımı oldu. Cruise gemileri de malta’ya geldiklerinde buraya yanaşıyorlar.

Buradan ufak kayıklarla bir geziye çıkabilirsiniz. Buraya gelip de bu kayık turlarını kesinlikle ihmal etmemek lazım. Mükemmel bir manzarada yapılan bu gezi size Venedik’teki gondol turlarını anımsatıyor.

Küçük Balıkçı Kasabası Marsaxlokk

Her ne kadar kayıklar gondollar kadar ihtişamlı olmasa da. Bu kısa keyif kaçamağından sonra küçük bir balıkçı kasabası olan Marsaxlokk’a geçebiliriz.

Rengarenk kayıkları ve hoş mimarisiyle bu küçük balıkçı kasabası tam da fotoğraf tutkunları için. Fotoğraflarınızı çekip manzaranın tadını çıkardıktan sonra artık öğle yemeğine geçebilirsiniz.

Burada size önerim ufak bir Malta restoranı olan Ta’ Victor. Bu restoranda muhakkak bir Malta klasiği olan tavşan etini yemenizi öneririm. Öğle yemeğinden sonra ise yeniden Valetta merkezine dönüp alışveriş yapmak ya da gündüz gözü ile Mdina’yı yeniden görmek isteyebilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin

 • Üst Kışla Bahçeleri’nin manzarasını muhakkak görün
 • Gozo Adası’nı ziyaret edin
 • Azur Penceresi’nin önünde fotoğraf çektirin diyordum ama geç kaldınız geçtiğimiz yıllarda dalgalara dayanamadı
 • Valetta Limanı’nda bir tekne turu yapın
 • Comino Adası’nda Blue Lagoon’da yüzün
 • Marsaxlokk’da tavşan etinin tadına bakın

Aşağıdaki yazılar da ilgini çekebilir:

31 YORUMLAR

 1. Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Ama bir Kıbrıslı olarak sizi kınıyorum Kıbrıs’ta da görülecek çok yer var

  • Bahar Hanım pozitif ve negatif yorumlarınız için çok teşekkürler. İki adayı da görmüş biri olarak böyle bir izlenimim oldu. Tabi bu benim cehaletimden de kaynaklanmış olabilir.

 2. Merhaba,

  Kasım ayında yapacağım Malta seyahati öncesi güzel bir ön hazırlık oldu benim için, paylaşımınız için teşekkürler. Merak ettiğim tüm bu belirttiğiniz noktalara toplu taşıma ile mi gittiniz yoksa araç mı kiraladınız? Araç kiralama fiyatları çok düşük, sizce kiralamaya gerek var mı?

  Teşekkürler

  • Merhaba, Malta’ya daha yeni Mayıs ayında yeniden gittim. Burada her yere toplu taşıma ile gittim. Açıkçası araç kiralamaya gerek duymadan otobüs ve feribot ile her yere gitmeniz mümkün.

 3. Biz de 1-2 ay içinde Malta’ya gidiyoruz, öncesinde biraz ön hazırlık yapalım dedik, eline sağlık teşekkürler yazı için 🙂 Blue Lagoon inanılmaz görünüyor!

  Sevgiler!

 4. Efsane bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Temmuz için gitmeyi düşünüyorum bende. Notlarınızı kullanacağım.

  Sevgilerle

 5. Yazınızı okuduktan sonra Malta’yı merak etmeye başladım ve en kısa zamanda tatile gideceğim. Tesekkurler

 6. Balayı için Malta sizce nasıl bir tercih olur ? Bir de memur kesim için otel durumlarını da göz önüne alırsak 3 günlük bir gezi için ne kadarlık bir bütçe ayirmaliyiz.?

 7. Merhaba
  Malta vizesi kaç günde çıkıyor acaba, bir haftalık Malta seyahati için hangi vize en kısa zamanda çıkar acaba bilginiz var mı?
  Teşekkürler

 8. Malta’da dil okuluna gitmeyi düşünüyorum, ancak kararsızım, her şey çok karışık. ESE dil okulu ve Linguatime arasında kararsızım. Acentam büyük ihtimalle maltavista olacak. Bu konuda önerileriniz var mı?

 9. Tebrikler gerçekten oldukça güzel ayrılmış ve özetlenmiş bir yazı. gitmeden önce okudum notlar aldım ve oldukça faydasını gördüm. Fakat Malta’daki denizler Comino dışında Türkiye denizlerine alışmış biri için pek de iç açıcı olmasa gerek:) teşekkürler

  • Ben hava durumu nedneiyle bir tek Comino’y deneme imkanım oldu. Bizim Ege ile kapışacak yer arıyorsanız Zanzibar’ı öneririm. Bloğumda orası ile ilgili de oldukça besleyici yazılar var.

 10. Cok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Bu sene biz de gitmeyi düşünüyoruz Azura window yıkıldığına göre sizce hala o bölgeye gitmeye gerek var mı bi de çocuklar da olacağı için araç kiralamak istiyoruz park sıkıntısı yaşar mıyız?

  • Açıkçası ben bir hostelde kalmıştım ama ilk hostel deneyimimdi ve seçimi dikkatli yapmamıştım o yüzden biraz kötü bir hostele denk geldim. Önerebileceğim bir otelde kalmadım ne yazık ki. Orada airbnb’den cumbalı bir ev kiralayabilirsiniz bence.

 11. Malta görülmesi gereken bir yer olup tatil için mükemmel bir destinasyon sayılmaz. Eğlence hayatı şöyle güzel böyle şahane dedikleri St. Julian tam anlamıyla Aksarayın gazinolarından bozma leş gibi mekanlardan ve ergenlerin tıka basa doldurduğu leş sokaklardan ibaret. Koskoca ülkede Mdina ve Valetta dışında görülmeye değer bir yer olmadığı, AB standartlarına asla uymayan şehirleşme ve medeniyetten yoksunluğu, servis ve hizmet anlayışının yerlerde süründüğü, tek bir ağaç gölgesine hasret sokaklarında güneşin altında bayılmak zorunda kaldığınız ve insanları oldukça karışık ve saygıdan yoksun olan GARİP bir ülke. Ne yazık ki böyle bir tarihi dokuyu, böylesine zengin bir mimariyi sıfır vizyonla ve sıfır işletmecilikle heba etmişler. Pahalı olması da cabası. Malta’ya gitmek yerine çok daha ucuza Kotor ve Budva ya gidebilir ve eminim çok daha beğenirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here