Palermo’da Görülmesi Gereken Yerler

Gezimizin ikinci günündeki durağı olan Napoli’de de turumuz biz farkına bile varmadan bitti. (Gezimizin bundan önceki durakları Napoli ve Cenavo için şehirlerin üzerindeki linklere tıklamanız yeterli.) Akşam 19.30’da gemimiz Napoli limanını terk ederek Sicilya adasına doğru yol almaya başladı. Sabah 9.00 sularında gemimiz Palermo limanına ulaştı. Burası da aynı Napoli gibi bir günde gezip bitirebileceğiniz bir destinasyon değil aslında. İtalya rehberliği yaparak sektöre adım atan Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Sicilya’ya ne zaman gelsem yeni yerler keşfediyorum” diyor. Biz de bu gezimize önce Palermo’nun merkezini keşfetmekle koyulduk.

Şehri gezmeye Massimo Tiyatrosu ile başladık. Buradan yola koyulup sokaklarda kaybolup kendimizi Dört Mevsim Meydanı’nda buluyoruz. Bu meydanda kavşağa bakan binaların yüzlerindeki süslemeler ve heykeller gerçekten görülmeye değer. Buranın 100 metre ilerisinde müstehcenliğinden dolayı adı Utanç Çeşmesi konan heykeller yer alıyor. Buraya değil de sağa doğru giderseniz yaklaşık bir 500 metre sonra sizi muhteşem mimarisiyle Palermo Katedrali karşılıyor olacak.

Katedrali ile Meşhur Cefalu İzlenimleri

Cefalu

Palermo şehir merkezi gezimizi hızla tamamladıktan sonra ise rotamız Cefalu idi. Palermo’ya bir saat mesafedeki bir balıkçı kasabası olan Cefalu’nun ilginç bir hikayesi var. Denizde büyük dalgalarla mücadele eden Norman Kralı II. Roger, eğer bu dalgalardan kurtulursa ilk ulaştığı yere bir Katedral yapacağını sözünü verir. Bu dalgalardan kurtulup Cefalu’ya ulaşan II. Roger sözünü tutar.

Palermo’daki gezimizi de saat 16.30 gibi tamamlayarak gemimize ulaştık. Gemimiz saat 17.00’de limanı terk ederek meşhur İtalyan oyuncu Claudia Cardinale’nin doğduğu Tunus’un La Goulette limanına doğru yola çıktı. (Yolculuğumuzun son bölümünü bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz