Türkiye‘nin güneyinde Akdeniz kıyısında yer alan Antalya, her sene yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrar. Bu anlamda da Türk turizminin en önemli şehirlerinden biri. 630 km’yi bulan kıyılarının uzunluğu ile Türkiye’nin riviyerası olarak da adlandırılıyor. Ancak bence şehir her şey dahil sistemi nedeniyle hak ettiği ilgiyi görmüyor ve hakkıyla turizmde değerlendirilemiyor.

Antalya denince akla Antalya tatil köyleri ve her şey dahil sistemi nedeniyle otel dışına çıkmayan, az para harcayan turistler geliyor. Oysa Antalya’da gezilecek ve görülecek yerler anlamında oldukça çok seçenek var.

Antalya Side Antik Kenti

Ayrıca her ne kadar Antalya otelleri denince Antalya her şey dahil otelleri akla gelse de Kaş Kalkan gibi bölgelerde oldukça güzel butik oteller de son dönemlerde giderek popülerleşti. Açıkçası Antalya’ya gitmeden önce bilinmesi gereken birçok şey var. Bunların bir kısmını bu Antalya gezi rehberi aracılığı ile sizlerle paylaşıyorum. instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Antalya Seyahat Rehberi

Anadolu’daki birçok yer gibi Antalya’nın da tarihi çok eskilere dayanıyor. Milattan Önce 2. yüzyılda Bergama Kralı II. Attalos’un bana bir yeryüzü cenneti bulun emri üzerine kurulan şehir adını da II Attalos’dan alıyor. “Attalos Yurdu” anlamına gelen şehri cennete benzeten sadece Bergamalılar olmamış. 1930 yılının ilkbaharında Atatürk, ilk kez gördüğü şehir için ”Antalya hiç şüphesiz ki dünyanın en güzel yeridir” demiş.

Bergama Krallığı yıkılınca sırasıyla önce korsanların, sonra Roma ve Bizans İmparatorluğu hakimiyetine giren şehir, Anadolu Selçuklular döneminde Türklerin eline geçer. Sonrasında da Osmanlı egemenliğine giren şehir, I. Dünya Savaşı sonrasında İtalyan işgaline uğrar. Kurtuluş Savaşı sırasında İtalyanlar’dan temizlenen şehir bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir.

Burası benim de çocukluğumdan bugüne birçok kez gittiğim bir şehir. 90’lı yıllarda babam Sorgun ve Side’de iki otelden birer haftalık devre mülk satın almıştı. Temmuz ayının ilk iki haftası benim için senenin en çok beklenen dönemleri olurdu. Sonraki yıllarda da hem iş hem de tatil için birçok kez daha gittiğim bu şehirde çoğu zaman tatil köyüne girip bir daha çevreye çıkma ihtiyacı duymuyorsunuz. Oysa şehir gezilecek ve görülecek yerler konusunda koca bir umman.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Yüz ölçümü olarak İstanbul‘un 4 katı büyüklüğünde bir şehirden bahsediyorum. Çocuklu ailelerden, yalnız gezen sırt çantalılara, tarih peşinde koşanlardan, deniz kum güneş sevdalılarına kadar her zevke hitap eden bir yer var bu şehirde.

Antalya gezilecek yerler listesini uzatmadan özet olarak başlıklar içerisinde görmeniz gereken yerleri yazdım. Google haritalardan nerede olduğuna bakıp, zamanınıza göre planlayıp ziyaret etmelisiniz.

1. Kaleiçi Bölgesi

Şehre gelenlerin ilk görmesi gereken yerlerden biri bence Kaleiçi Bölgesi. Muratpaşa Mahallesinde yer alan tarihi Kaleiçi Bölgesi Osmanlı dönemine ait evleri ve tarihi yapıları ile şehrin cazibe merkezlerinden biri. Burada Alaeddin Keykubat zamanında yapılan şehrin ilk İslam eseri olan Yivli Minare ve Roma İmparatoru Hadrianus’un M.Ö. 130’da şehri ziyareti için yapılan Hadrian Kapısı mutlaka görülmesi gereken yerler.

2. Antalya Antik Kentleri

Antalya Perge Antik kenti

Şehrin tarihi bu kadar eskiye dayanınca, her yerinden bir başka Antik şehir fışkırıyor. Şehir merkezi ile Alanya arasında yer alan dünyaca ünlü Aspendos Tiyatrosu‘nun da yer aldığı Aspendos Antik Kenti, Side’deki Apollon Tapınağı ve Side Antik Kenti, büyük hamam ve çeşmeleri nedeniyle “Su Kenti” olarak da adlandırılan Perge Antik Kenti ilk aklıma gelenler.

Antik kentlere meraklıysanız şehirde daha 10’un üzerinde antik kent bulunuyor. Bunların yanı sıra Konyaaltı’nda yer alan Antalya Arkeoloji Müzesi‘ni de görmenizde fayda var.

3. Antalya Mağaraları

Şehrin gezilmesi gereken yerleri arasında mağaraları unutulmamalı. Özellikle yaz aylarında turistlerin ilgi gösterdiği şehirde, yüksek nemin boğuculuğundan kaçmanın en güzel yollarından biri bu serin mağaraları gezmek oluyor. Damlataş, Dim, Karain, Zeytintaşı, Türkiye’nin bilinen en büyük yeraltı gölüne sahip İbradı İlçesi’ndeki Altınbeşik Mağarası, Yalandünya ve Yerköprü Mağaraları ilk aklıma gelenler.

Ama bunlar yetmezse şehirde mağaradan bol bir şey yok. Türkiye’nin en büyük doğal mağaraları arasında yer alan ve içinde insan yaşayan ilk mağara olarak bilinen Karain Mağarası‘nı özellikle ajandanıza not etmeyi unutmayın.

4. Antalya’nın Doğal Güzellikleri

Eren Güler Likya Yolu’nu cokgezenadam.com için yazdı

Şehrin doğal güzellikleri de tarihi kadar zengin. Bu anlamda bende en çok yeri olan Manavgat Şelalesi‘dir. Ailemle tatile gittiğim çocukluk yaşlarımda burası hayatımda gördüğüm ilk şelaleydi. Manavgat’a kadar gitmişken bir baraj gölü olan Oymapınar Gölü‘nü de görmenizi öneririm.

1986 yılından beri tabiat parkı olarak koruma altında olan Kurşunlu Şelalesi, mağarası ile de meşhur olan Düden Şelalesi, doğa yürüyüşleri ve rafting için Köprü Çay ve Köprülü Kanyon yine not edilmesi gereken yerler. Sorgun’da devremülkümüz olduğu zamanlarda devremülkten arkadaşlarla burada raftinge gidip çıkışında da çay manzaralı bir restoranda alabalık keyfi yapardık.

Bunların yanında 7 bin metre karelik alana kurulu 3 seyir terasına sahip Karalıoğlu Parkı da şehrin manzara ve doğasının tadını çıkartmak için gezilecek yerler listenize eklenebilir.

Şehrin doğal güzelliklerinden bahsetmişken Likya Yolu‘ndan bahsetmemek olmaz. İnsanların belirli parkurlar belirleyip cennet gibi yerlerden geçerek yolculuk yaptığı dünyaca ünlü bir trekking bölgesi burası. Bu eşsiz yolculuk ile ilgili detayları, bu rotayı yapmış olan deneyimli gazeteci Eren Güler’in İnanılmaz Bir Tatil: Likya Yolu Yürüyüşü yazısında bulabilirsiniz.

5. En Güzel Antalya Plajları

630 km’yi bulan kıyı şeridi ile Antalya dünyanın da sayılı şehirlerinden biri. Açıkçası ben Ege bölgesini daha çok sevsem de burada da çok güzel plajlar var. Bölge olarak bence ön plana çıkan yerler Kaş, Kalkan tarafları oluyor.

Burada çok sayıda “kimse bilmese de sadece biz yüzsek” diyeceğiniz koy ve plaj var. Kekova Koyu, Gökkaya Koyu ve Limanağzı bunlardan sadece birkaçı. Kemer de deniz olarak güzel. Açıkçası ben Belek tarafındaki otelleri beğensem de denizi konusunda pek de övücü ifadeler kullanamayacağım.

Kaş’ta mutlaka tekne turlarına katılın. Kaptan Ergun, Kaş’ın en nezih tekne turlarını düzenliyor. boattripturkey.com web sitesindeki tekne turlarını inceleyin. Kaş tekne turları sayfasındaki turlardan Kaş tekne turu veya Kekova tekne turu programına katılın. Telefonla rezervasyon yapabilirsiniz (☎️ 0 542 7312358)

Şehrin son dönemlerdeki en gözde plajı, birçok instagram paylaşımında like rekorları kıran Kaş’ın meşhur Kaputaj Plajı. Kaş’ın bir diğer ünlü plajı ise Apollo Tapınağı’na ev sahipliği de yapan Patara Plajı. Yine Roma kalıntılarının da yer aldığı ve caretta carettaların evi olan meşhur Çıralı Plajı da es geçilmemeli.

Gidince kimse bilmesin isteyeceğiniz Adrasan Koyu, Alanya’daki dünyaca ünlü Kleopatra Plajı ve onun hemen karşısında yer alan ince kumu ile meşhur İncekum Plajı da yine yüzülecek yerler listenizde olmalı. Düden Şelalesi‘nin döküldüğü Karpuz Kaldıran Plajı, ve meşhur Kemeraltı Plajı da listenizin bir köşesinde bulunsun.

Antalya’da Nerede Ne Yenir?

Yüzmek insanı acıktırır. Peki sonrasında nerede ne yiyeceğiz? Maalesef şehre gelenler otellerinden pek dışarı çıkmadıkları için Antalya’nın meşhur yemekleri ve en iyi restoranlarından da bihaber oluyor. Oysa şehirde yeme içme anlamında da oldukça güzel alternatifler mevcut.

Söz konusu kahvaltı olunca ünü ülke sathına yayılmış olan Börekçi Tevfik ilk bilmeniz gereken mekanımız. Şehrin merkezinde Karakaş Camii arkasındaki bu meşhur börekçide şehre özel serpme böreğin tadına bakmadan dönmeyin. Ama ünü fiyatlarına da yansımış. Onu da söyleyeyim. Kahvaltı için bir diğer alternatif ise Ayşegül Hanım’ın Çiftliği. Organik ürünleri, közde pişmiş çayı ve doğa içerisindeki ambiyansı ile Antalya’nın en iyi kahvaltı adreslerinden biri burası.

Şehrin en kalburüstü lezzet durağı 7 Mehmet. Kabak Çiçeği dolması, börülce salatası gibi lezzetlerin yanında bitirişi bademli keşkül ile yapmanız gereken bu mekanı akşam yemeği için düşünebilirsiniz. Börekçi Tevfik ile birlikte şehrin en meşhur mekanı olunca fiyatların nasıl olduğunu söylememe gerek yok diye düşünüyorum.

Antalya’nın neyi meşhur diye sorduğunuzda yanık dondurması ve tahinli piyazı cevabını alıyorsunuz. Toroslar’daki Korkuteli Köyü yanık dondurmanın en meşhur olduğu yer. Tabi buraya yolunuz düşecek kadar gezer misiniz bilemiyorum. Dondurma konusunda iyi adreslerden bir diğeri de Akdeniz Dondurma. Buranın olayı tabi yanık dondurma değil.

Tahinli piyazın en meşhur olduğu yer Aksu bölgesi. Burada Şimşek Köfte, köfte piyaz için doğru adres. Tahinli piyaz konusunda şehir merkezindeki en meşhur yer ise babadan oğula bugünlere gelen bir esnaf lokantası: Mustafa’nın Yeri.

Balık severler için Lara’daki Antalya Balık Evi güzel ama bir o kadar fiyatları ortalamanın üstünde bir mekan. Topçu Kebap da kebapları kadar tahinli piyazı da meşhur, her daim dolu bir mekan. Benim gibi kelle paça seven biri iseniz Paçacı Şaban doğru adres. Yalnız sabahtan öğlene kadar açık. Geç kalan aç kalır ona göre. 3 kuşaktır devam eden bir işletme olan Dönerci Hakkı Baba Merkez, döner için oldukça iyi bir adres. Döner konusunda bir diğer iyi mekan ise 1956 yılından beri hizmet veren Osmanlı mutfağı odaklı Mevlana Lokantası.

Şehrin beyaz yakalılar için en gözde bölgelerinden Kaş bölgesi için gurme yazar Emrah Akın’ın bloğum için yazdığı Kaş’ta Nerede Ne Yenir? yazısına da bakabilirsiniz.

Antalya’da Nerede Kalınır

Uzak Doğu değil Antalya Side’de geçen sene kaldığım bir tatil köyü burası

Gezilecek, görülecek ve yüzülecek yerleri tamamladık. Peki Antalya’da nerede kalınır? En uygun Antalya otelleri nerede? Antalya otel fiyatları nasıl? Açıkçası bu soruların yanıtları biraz da sizin beklentileriniz ile ilgili. Şehirde her bütçeye uygun otel seçenekleri mevcut. “Antalya uygun otel” diye arayanlar için şehir merkezi ve Side taraflarında alternatifler mevcut. Antalya tatil otelleri beni çok çekmiyor diyorsanız Çıralı, Olimpos gibi yerlerde apart ve bungalow seçenekleri de bir alternatif olabilir.

Villareyonu.com sitesinde kiralık villalar uygun fiyatlarla listelenmiş. Villa tatili düşünüyorsanız her bütçeye uygun bir şeyler var. Lüks tatil köyü arayanlar için bence en güzel tesisler daha çok Belek bölgesinde yer alıyor. Burada tesisler ve yemekler genelde çok güzel oluyor ancak deniz kalitesi anlamında pek beni çekmiyor.

Şehrin Belek’ten sonra belki de en lüks tesisleri Kemer’de yer alıyor. Bu bölgenin denizi de Belek’e göre çok daha güzel. Yine lüks tatil köyü arayanlar için havalimanına yakınlığı açısından Lara da iyi bir alternatif olabilir.

“Butik oteller olsun, her şey dahil sevmiyorum” diyorsanız Kaş Kalkan tarafları aslında tam sizlik. Tabi bu bölge özellikle beyaz yakalıların akınına uğrayınca fiyatları da artan yerlerden biri oldu.

Antalya Ulaşım

Bu şehirde en çok neyi sevmiyorsun diye sorsalar herhalde ilk vereceğim yanıt ulaşımı olur. Tabi ki de bu kadar geniş coğrafyaya yayılmış bir şehirde ulaşım altyapısını kurmak çok kolay değil ancak yine de havalimanından Havaş’ın sadece şehir merkezine servisinin olmasının nedenini pek anlayamıyorum.

Havalimanı’ndan Kemer yaklaşık 87 km, Belek’e 41 km, Alanya’ya da 126 km tutuyor. Bunca yolu taksi ile yapmak bir Antalya uçak bileti fiyatı kadar tutabilir. Bu yüzden şehri gezmeye de niyetiniz varsa benim tavsiyem araç kiralamanız. Ya da Antalya araç kiralama fiyatları size pahalı gelirse size önerim varsa kendi aracınızla tatile gitmeniz.

Ancak “Ben otele girer tatil bitene kadar da çıkmam” diyorsanız kredi kartlarının ve birçok GSM operatörünün sunduğu havalimanı transfer hizmetlerinden faydalanıp ailecek bir minivan ile yaklaşık 100 TL gibi bir fiyata otelinize ulaşabilirsiniz.

7 YORUMLAR

  1. sayfanızın sıkı bir takipçisiyim çok fazla yorum yazmasamda şunu bilmenizi isterim yazınızı çok keyif alarak okudum bildiğiniz ve gezdiğiniz yerleri bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim

  2. Osman Bey merhaba..
    Antalya hakkında hazırladığınız gezi rehberi gerçekten çok kullanışlı ve kapsamlı bilgiler içeriyor.
    Başarılı gezi yazılarınızın okuyucular için bir şans olduğunu düşünerek, hep birlikte daha nice katkı ve paylaşımlarda bulunmak dileğiyle.

  3. Çok merak ettiğim bir şehir ve gezilecek pek çok yeri olduğunu duymuştum. İlk fırsatta bu yerleri gezmek isterim verdiğiniz bilgileri için ise çok teşekkürler..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz