Türkiye‘nin içinden geçtiği ekonomik ve politik gelişmeler sonrasında birçok insan yurtdışında yeni bir hayat opsiyonlarını da sorgular oldu. Avrupa Birliği vatandaşı nasıl olunur? Avrupa ülkelerinde oturum alma, Amerika‘da Green kart sahibi olmak, Kanada‘ya göçmenlik başvurusu gibi birçok alternatif değerlendiriliyor. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde oturum ve vatandaşlık alternatifleri Türkiye’ye yakınlığı açısından çok tercih ediliyor. Avrupa’da birçok ülke de bu Avrupa vatandaşlığı kazanmanın öneminin farkında ve çeşitli vatandaşlık imkanları sunuyor. Bunlardan biri de Malta.

Malta hem Avrupa‘da hem de dünyada gezdiğim ülkeler arasında en güzeller listesinde en başlara çıkabilecek potansiyele sahip. Özellikle turkuaz rengindeki Blue Lagoon‘a yeniden girebilmenin hayali içindeyim. Sırf buraya özgürce gidebilmek için bile insan Avrupa vatandaşlığı sahibi olmak ister. Malta’ya gidince Osmanlı neden burayı bu kadar almak istemiş anladım desem abartmış sayılmam.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Malta’nın coğrafi ve tarihi güzelliklerini yanında İngilizce okulları ile de Türkiye ve birçok ülkeden öğrencileri de cezbeden bir destinasyon. Bunun yanında ülkenin muhteşem iklimi, düşük suç oranları da insanı çeken yanları.

Avrupa Vatandaşlığı Almanın En Cazip Olduğu Ülke: Malta

1 senede Avrupa Birliği vatandaşı nasıl olunur

Malta’nın son yıllarda bir diğer çekici yanı ise yatırımcılara sunduğu Avrupa Birliği vatandaşlığı. Bu konuda Türkiye’deki en yetkin hukuk bürolarından olan Hardal Law Firm Kurucu Ortağı Şekip Hardal benimle önemli bilgiler paylaştı. İşte bu kapsamda edindiğim bilgiler:

AB Komisyonu ile yapılan müzakereler sonucunda, Malta Bireysel Yatırımcı Programı” AB kabülü alan Avrupa’da tek vatandaşlık programı oldu.

Malta IIP (Kişisel Yatırımcı Programı) (Yatırımcılara Avrupa Vatandaşlığı)

Malta Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Fonuna 650,000 Euro’luk Katkı

Malta Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonu’na €650.000 tutarında geri alınamaz bir katkıda bulunup ona ek olarak aşağıdaki şartlardan birini de yerine getirmeniz gerekiyor.

 • Gayrimenkul Edinme (Oturum amaçlı)

En az 350,000 Euro değerinde satınalma YA DA
En az yıllık 16,000 Euro tutarında kira sözleşmesi

 •  Hükümet Tahvillerine 150,000 Euroluk Yatırım

Malta Vatandaşlık ( Avrupa Vatandaşlığı ) Başvurusu İçin Gereken Şartlar

 • Asıl başvuru sahibi en az 18 yaşında olmalı. Başvuruya dahil edilebilecek kişiler:
  – Eş
  – 18 yaş altı çocuklar
  – Asıl başvuru sahibine bağımlılığı devam eden, evlenmemiş
  18 – 26 yaş arası çocuklar
  – Asıl başvuru sahibine bağımlılığı devam eden 55 yaş üzeri
  anne – babalar

Global Sağlık Sigortası: €50,000 / kişi başı kapsamlı

Başvurular sadece Ayrıcalıklı Servis Sağlayıcı firma ve yetkilendirilmiş acentalar üzerinden yapılabilir.

Malta IIP Vatandaşlık Başvurusu Katkı Payı ve Ücretler

Malta Vatandaşlık Başvurusu Ücretleri

Malta IIP Vatandaşlık Başvuru Süreci

Süreç başladıktan sonra vatandaşlık kazanmanız yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede gerçekleşiyor.

Malta IIP Vatandaşlık Başvurusu Süreci

Malta Vatandaşı Olabilmek İçin Malta’da Oturmak Gerekiyor mu?

AB müzakereleri sonucunda vatandaşlık öncesinde 12 aylık oturum zorunluluğu gerektiği karara bağlanmış. Ancak bu oturum fiziki oturum anlamına gelmiyor.

Malta ile oturum bağı aşağıdaki şekillerde oluşturulabiliyor:

Zorunlu
– Malta’da geçirilen süre
– Oturum amaçlı gayrimenkul
– Oturum kartı

Tercihe bağlı
– Kişisel
– Ticari
– Sosyal
– Yaşama
– Bağışseverlik

Başvuru sahipleri Malta Hükümeti’ne oturum bağını nasıl oluşturacaklarını bir niyet mektubu ile beyan ediyorlar.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Vizesiz Tatil Tüyoları: Yatırım İle Vatandaşlık Alınan En Cazip Ülkeler
Avrupa’da Oturum Alarak Vizesiz Seyahat Rehberi
Malta’da 3 Gün Tatil (Malta Seyahat Rehberi)
Malta Blue Lagoon: Dünyanın En Güzel Denizi Sadece 20 TL
Game of Thrones’da Kral’ın Şehri: Malta Mdina Gezi Rehberi
Malta’da Nerede Kalınır? Malta’da Otel ve Hostel Tavsiyeleri

26 YORUMLAR

 1. Bu şartlar zengin insanlar için geçerli…? istenilen katkı miktarları ev fiyatları, maşallah yani…? Başlık çok kolaymış diğer ülkelerden farklıymış gibi bir algı yaratmıştı…. saçma… o kadar birikimim olsa neden başka bir ülkede yaşayayım ki…?

   • Beklentileriniz konusunda biraz kendinizi geliştirmeniz gerekir bence. Beni tanımadan “bunun gibi” diye sınıflamanız üzücü. Üniversitelerimizde bu önyargılarla eğitim veriyorsanız yazık açıkçası.

  • Türkiye’nin vatandaşlık için 1 milyon dolarlık gayrimenkul yatırımı istediği bir dünyada sanki bu daha ucuz gibi geldi bana. Zaten Avrupa’nın mevcut konjonktürü düşünüldüğünde kimse ekonomik durumu iyi olmayan Türkler gelsin diye aportta da beklemez açıkçası. Ayrıca ülkenin geçirdiği süreçte birikimi olanlar da çocuklarının geleceği için daha iyi eğitim ve öngörülebilir ortamlı ülkeler bakmıyor değil.

 2. burada bile kargaşa ,karaya ak ,ak’a kara demek anlayışımız,felsefemiz olmuş. Nedenlerimin arasında en başında gelen . sıkıldım gitmek istiyorum. ama naşıl naşıl naşıl- no money no way

 3. haberde yer alan ve link verilen “hardallaw” linki çalışmıyor. yeni yetkilendirilmiş acenteler verirseniz iyi olur. hayır vatandaş olacağım yok işsizlikten kırılıyorum ama belki olmak isteyen birileri vardır bulamazlar sitelerini.

 4. 650.000 Euro geri almasız (yatırım değil hibe yani) para verdikten sonra dünyada vatandaşlık vermeyecek ülke olduğunu sanmıyorum.

 5. 650bin euro bu ulkede kac kiside var? Olsa bile niye elin Maltasina hibe edilsin,Bu ulke ekonomisine ihanettir,al vizeni istedigin zaman gez,

 6. Ben parası olana daha karlı ve ucuz yöntemi aktarayım: Türkiye cumhuriyeti 1 milyon dolarlık ihracat yapana Avrupa birliğine sınırsız giriş çıkış hakkı tanıyan hususi damgalı pasaportu “ücretsiz” olarak veriyor zaten!
  Elin gevurına 650.000 Euro “hibe” verene kadar; aynı meblağa yaklaşık olan “1.000.000” dolar(!) lık ihracat yapıp hem kar etmek, kendi ülkene katma değer sağlamak daha akıllıca ve daha insani geldi bana.
  Yine de paylaşım için teşekkürler👍🏻

 7. Yorumunu neden yayınlamıyorsunuz Osman kurt?

  Türkiye cumhuriyeti devleti, bu saydığımız AB ülkelerine sınırsız giriş hakkı tanıyan hususi pasaportu (yeşil) 1.000.000 dolar karşılığı ihracat yapana ÜCRETSİZ veriyor!

  Benim tanıdığım çoğu zengin ev satın almaz, kirada oturur! Madem kayserilisin sen de bilirsin; hangi fabrikatörün Sivas caddesinde evi var? Adam 1.000.000 lirayı eve bağlayacağına, onunla ticaret yapar; hem 1 yolluk kirasını öder, hem de üstüne 300-500 bin daha katar!

 8. Merhaba Osman bey bu güzel yazınız için tesekkur ederim.Kafama takilan birkac soru var.Bilginiz dahilinde cevaplarsanız sevinirim.650000 Euro’yu ödedikten sonra 55 yaş üzeri ebeveyn icinde 50000 Euro öduyoruz.Arti birde tankikak ücretleri var oda yaklaşık 12500 Euro yapıyor.Buraya kadar herşey tamam zannedersem.Kafam şurda karısti ev almak yerine kiralamak masraf açisindan daha cazip sanki ama yazinida kira suresinin ne kadar olacagı belirtilmemis.Bu sure vatandaslik alana kadarmi yani 1 yılmi?Yoksa oda en az 16000 Euro olmak sartiyla 5 yilmi kiralamak zorundayiz.Bilginiz varsa ve aydinlatirsaniz sevinirim.İyi gunler.

  • Taner bey merhaba. Ben de yazdığım kadarını biliyorum. Yazımda belirttiğim danışmanlık şirketinden aldığım sunum sayesinde hazırladım haberi. İsterseniz onlardan ya da başka bir danışmanlık şirketinden detayları öğrenebilirsiniz.

 9. Bence kimse yazıyı okumamış bile,çünkü 650k euro sadece ilk şart,devamındaki seçeneklerden de birini seçip ödeyeceksiniz, o da yetmiyor evliyseniz eş ve çocuklar için ilave para ödeyeceksiniz. Benim gibi 2 çocuklu bir kişi için yaklaşık 750k euro lazım.
  Gerçekten bunu fırsat gibi görenler varsa bence dünyadan haberleri yok. Bir avrupa ülkesine Ankara anlaşması ile şirket kurmak üzere başvurup hiçbir yere hibe para yatırmadan insan gibi yaşayabilir,belirli bir süre ki genelde 5 yıl oluyor, süresiz oturum alıp vatandaşla eş koşullarda yaşayabilirsiniz, kimse de size kalk git ülkene diyemez. İstemiyorsanız da vatandaşlık da almazsınız, ömür boyu orada yaşarsınız. 750bin euro, bu parayı kazanmamış olanlar için kolay gibi görünse de TR’de ömrünüz boyunca kazanamayacağınız bir para. Babanızın şirketi, miras ve loto hariç… Emeğinize sağlık yine de paylaşım için Osman bey.

 10. Bu derece sert tepkilere gerek yok.
  Söz konusu sınıflar Sabancı ailesi ve muadilleri gibi varisler. Varis kelimesini özellikle kullandım, 6 milyonda verse hissetmezler. Lakin Sakıp ağa gibi emekçiler ise bu işe 600€ bile vermez.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here