Fransa‘nın güney doğusunda İtalya sınırında yer alan Nice (ya da Nis), özellikle yaz dönemlerinde dünyanın birçok yerinden tatil severleri Fransa’ya çekmeyi başarıyor. Fransız Rivierası’nın bu güzide şehri ayrıca hem Fransız hem de dünya jet sosyetesinin de yazlıklarının olduğu bir yer. Cote d’Azur bölgesinin en önemli şehri olan Nice bölgede mavi bayraklı plajları ile meşhur. Nice plajları tüm yaz boyunca dünyanın birçok ülkesinden turist akınına uğruyor.

Güney Fransa tatili çıkanlar da bu mavi bayraklı plajların hayali ile Nice’e gittiklerinde genelde onları büyük bir sürpriz bekliyor. Nice mavi bayraklı plajlara sahip olsa da Nice plajları kumsal değil. İlk defa gelenler için Nice plajları çakıl taşlı olması nedeniyle büyük bir hayal kırıklığı oluşturuyor. Açıkçası ben ilk gittiğimde bu hayal kırıklığını yaşamıştım. Peki Nicee’in en güzel plajları nerede? Şehir merkezinden sadece yarım saat uzaklıkta sizleri birbirinden güzel plajlar bekliyor. Nice’te yapılacak şeyler ve Nice’de görülecek yerlerin başında bu plajlar ve bu plajların yer aldığı şehirler yer alıyor.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Nice Plajları Neden Çakıl Taşları İle Kaplı?

Bunun nedenini araştırdığınızda karşınıza ilginç bir gerçek çıkıyor. Aslında Nis plajları eskiden kumsal imiş. Ancak Nice Havalimanı sahilde olduğu için, Nice ve çevresindeki kumsallardan rüzgarın getirdiği kumlar uçakların inişlerinde sorun oluşturmaya başlamış. Bunu engellemek için de belediye zamanında karar alarak havalimanı çevresindeki bütün kumsallara çakıl taşları dökülmüş.

En Güzel Ücretsiz Nis Plajları

Bu taşlar da doğal olarak çoğunluğu halk plajı olan plajın konforunu oldukça düşürüyor. Ancak bu durumun bir çözümü var. Nice’de tatil yapacaklar için en güzel plajlar havalimanından uzaklaştığınızda başlıyor. Bunların çok büyük bir kısmı da ücretsiz. İşte size bunlardan benim tespit edebildiklerim.

Juan Les Pins

Nice bölgesinin belki de en meşhur plaj bölgesi Juan les Pins’de yer alır. Burası Cannes’a varmadan hemen önce yer alıyor. Nice Havalimanı’ndan yaklaşık 22 km uzaklıkta yer alıyor. Burada alabildiğine kumsal ve mavi bayraklı bir plaj sizi bekler. Şezlonglu yerler dışında plajın çok büyük bir kısmı halk plajıdır. Havlunuzu ve isterseniz güneşliğinizi getirip hemen plajın tadını çıkartmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl Gidilir? Bence en pratik yolu tren. Gare SNCF sitesinden saatlere bakabilirsiniz. Yaklaşık 4,5-5 Euro gibi bir bilet ücreti ödemeniz gerekiyor tek yön için. Yaklaşık yarım saat içinde Nice tren istasyonundan Juans le Pins’e ulaşıyorsunuz.

Bir diğer alternatif otobüs. Ligne D’Azur (Nice’in İETT’si) 200 nolu hattı Nice-Cannes arası çalışıyor. 1,5 Euro. Ancak yolculuk süresi 2 saati buluyor.

Bir de havalimanından kalkan 20 Euroluk transit otobüsler var ki, onları kesinlikle önermiyorum. Gereksiz pahalı ve turist kazıklama aracı olarak görüyorum.

Antibes

antibes plajı fransa tatili nice 6Benim Nice çevresindeki favori plaj destinasyonum Antibes’dir. Juan les Pins’e gelmeden hemen önceki adres olan Antibes Picasso’nun da hayatını geçirdiği çok şirin bir şehir. Ayrıca Avrupa’nın en büyük yat limanı. Dünyanın en önemli süper yatları burada yer alıyor. Yat limanının karşısında surların içinde gizli küçük bir plaja sahip olan Antibes’de plaja giriş ücreti bulunmuyor. Denizi genelde çarşaf gibi. Üstelik yüzerken yağlı tablodan çıkmış ve Picasso’ya ilham vermiş evlere bakarak yüzüyorsunuz.

antibes plajı fransa tatili nice 3

Nasıl Gidilir? Juan les Pins ile aynı yollarla buraya ulaşmak mümkün. Her seferinde bir durak önce inmeniz gerekiyor. Tren ücreti de 10-20 cent daha ucuz olur. Diğer vasıtalar için fiyat değişmez. Bu arada Antibes tren istasyonunda ücretsiz wifi hizmeti var.

Detaylı Antibes Yazılarım İçin: 

Picasso da Burada Yüzerdi: Antibes Gezi Rehberi

Picasso’nun Güney Fransa’daki Adresi: Antibes

Cannes

cannes plajı fransa turları nice plajları

Ben her ne kadar Antibes ve Juan le Pins varken tercih etmiş olmasam da, hem gider bir gün cannes’ı da gezeriz derseniz, Cannes kumsalları da sizi bekliyor. Burada lüks otellerden dolayı plajların çoğu paralı olsa da, ücretsiz plaj alanları da mevcut. Üstelik Türkiye’deki gibi ücretsiz plajlar gibi düşünmeyin. Ortam Nice ve çevresinde tüm ücretsiz plajlarda oldukça nezih 🙂

Nasıl Gidilir?: Cannes için de Antibes ve Juan les Pins alternatifleri aynen geçerli. Sadece tren ücreti az biraz daha pahalı. Bu arada Cannes tren istasyonunda ücretsiz wifi hizmeti mevcut. 200 nolu otobüslerin kalkış durağı da tren istasyonunun hemen önü.

Villefranche Sur Mer

villefranche sur mer nice fransa tatili 9nice plajları villefranche sur mer nice fransa tatili 2

Bedava Nice plajları arayışımızda rotamızı biraz da Cannes tarafına doğru değil de Monaco ve İtalya tarafına döndüğümüzde Nice’in yanı başında çok şirin bir kasaba gözümüze çarpıyor. Aslında birçok Türk turistin pek çarptığını söylemem zor. Villefranche sur mer, kruvaziyer turlarının Nice’deki limanı olup, birçok turistin de saklı cenneti 🙂 Burası Nice’e yakın olması nedeniyle plaj kumluk değil ama burada Nice’dekinin aksine çakıl taşları oldukça ufak taneli. Plajın bu yapısı sayesinde yere havlu serip yattığınızda oranıza buranıza kum kaçmıyor hem de Nice’deki büyük çakıl taşlarının verdiği rahatsızlık da söz konusu değil. Plaja havlu serip güneşlenenler için bence en ideal çözüm bu.

Denizinde yüzerken ise bir tarafta plajın arkasındaki tepenin manzarası, diğer yandan sol tarafta da eski şehrin kartpostallardan fırlamış güzelliği sizi mest ediyor.

villefranche sur mer nice fransa tatili 7

Nasıl Gidilir? Çoğu Nicee plajları için olduğu gibi burada da bence en ideal çözüm yine tren. Nice’den sonra Nice Riquier ardından da Villefranche sur mer geliyor. Ödediğiniz bilet fiyatı ise 1,8 Euro. Ligne d’Azur’ün sitesinden buradan geçen otobüslere de bakabilirsiniz ama burası için otobüste kar edeceğiniz kazanç 0,30 cent. Üstelik zaman olarak da gereksiz bir kayıp yaşarsınız. Tren ile 5-6 dk gibi bir sürede buraya ulaşırsınız.

Villefranche Sur Mer Hakkında Yazdığım Detaylı Yazı

Nice’in Yanı Başındaki Cennet: Villefranche Sur Mer

St Jean Cap Ferrat

st jean cap ferrat

Nice’de yaşadığım süre esnasında St Jean Cap Ferrat benden bile gizlenmeyi başarmış. Ancak burası yine Nice’den Monaco yönünde ilerlediğinizde karşınıza çıkan bir yarımada. Ama ne yarımada! Nice plajları arasında belki de en huzur verenlere sahip bir cennet.

20. yüzyılın başlarında Belçika Kralı 2. Leopold‘un St Jean Cap Ferrat’da mülk satın alması ile dünya zenginlerinin dikkatini çekmeyi başaran bu yarımadada sonraki yıllarda, Meşhur Rothschild ailesinden Beatrice Ephrussi de Rothschild Toskana tarzı bir saray yaptırır. Nitekim bu yapı şuan müze olarak ziyaretçilere açık. Charlie Chaplin, Elisabeth Taylor da burada evi olmuş ünlü isimlerden ilk akla gelenler. Bugün de St Jean Cap Ferrat’da evi olanlar arasında Microsoft Kurucuları’ndan Paul Allen da yer alıyor. Ancak tüm bu kodaman amcalara rağmen burada da diğer Nice plajları gibi cennet gibi plajların çok büyük bir kısmı ücretsiz.

Nasıl Gidilir? Burasının diğer bölgeler kadar yoğun olmamasının başlıca nedeni trenle ulaşım imkanı yok. Buraya ancak otobüs ile gidebiliyorsunuz. Otobüs ücretleri 1,5 Euro. Bunun için Nice’in marina bölgesinde Promenade des Arts- Port de St Jean durağından 81 nolu otobüse binmeniz gerekiyor. Bu otobüs yaklaşık yarım saatlik bir sürede St Jean Cap Ferrat’ya ulaşıyor.

St Jean Cap Ferrat Hakkında Detaylı Yazım

Nice’de Gizli Cennet: St Jean Cap Ferrat Gezi Rehberi

Aşağıdaki Yazılar da İlginizi Çekebilir:

3 YORUMLAR

 1. Merhabalar. Nice merkezinde çakıl taşı olan plajlarda yeme içme imkanı var mı?

  Araştırdığım zaman Nice’te 15 özel plaj yani beach olduğunu, bu beachlerde şezlong ve şemsiye kiralamanın 18 eurodan başladığını, e tabi orda yiyip içileceği için, yemekler de 30 euro olduğu için açıkçası canım sıkıldı. Yani iki kişi 200 lira civarına geliyor günlük. Siz de zaten daha uzaklara yönlendirmişsiniz. Öyleyse buralardan başka şehir merkezinde ucuz fiyatlı girilecek yer var mı?
  İkinci sorum, yazdığınız denize girme noktalarında duş, kabin, ucuza yeme içme örneğin dilim pizza veya takeaway noktalar olup olmayışı. Hatırlıyorsanız yazarsanız memnun olurum. Teşekkür ederim bu güzel yolları gösterdiğiniz için.

  • Açıkçası Nice merkezdeki özel plajlarda şezlonga para vermek yerine hemen yanlarında yer alan ücretsiz plajları kullanmanızı öneririm. Hediyelik eşya mağazalarından yere sermelik hasır alabilirsiniz. Ben Nice’de genelde onları kullanıyorum. Rahat etmem derseniz gitmeden Decatlon’dan daha rahat matlardan alabilirsiniz. Bu plajlarda ücretsiz duş imkanı var. hatta bu duşlardan akan sular içme suyu. Yani yanınızda bir su şişesi olursa bu suları da içebilirsiniz. Vieux Nice’e yakın bir ücretsiz plajda takılırsanız öğlen yemek yemek için Vieux Nice’e gidebilirsiniz. Orada bir ara sokakta çok uygun fiyata bir take away pizzacı var. İtalyan bir arkadaşım önermişti. Detayları Nice Gezi rehberi yazımda okuyabilirsiniz https://cokgezenadam.com/fransa-nice-gezi-rehberi/

 2. Merhaba,

  Nice sahilinde karşılaştığımız taşlı plajlar sonrası yazınıza ulaştım ve iletğiniz destinasyonları denemeye başladık.
  Bugün gittiğimiz Juan Les Pins tek kelime ile harikaydı.
  Değerli paylaşmınız işimizi kolaylaştırdı çok teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz