Fransa‘nın güneyinde yer alan Nice özellikle Avrupa jet sosyetesinin yazları en çok tercih ettiği şehirlerden biri. Ancak Nice sadece zenginlerin tatil yapabileceği bir yer değil. Civarda hem çok güzel olup hem de çok para harcamadan Cote d’Azur sahillerinin tadını çıkartabileceğiniz yerler var. Nice’de gezilecek ve görülecek yerler ve Nice plajları deyince bir de ekonomik olsun diyorsanız aklıma ilk gelen yerlerdeen biri Villefranche Sur Mer oluyor. Ücretsiz cennet gibi plajları, yağlı boya tablosundan çıkmış eski şehri ile Villefranche Sur Mer’i ziyaret etmeyen pişman olur. Üstelik bu şahane plaja giriş ücretsiz.

Nice’e tatile gidenler bilir. Şehrin plajları, Ege ve Akdeniz sahillerine sahip biz Türkleri pek tatmin etmez. Özellikle de taşlık olması pek çoğunuzu hayal kırıklığına uğratır. Ancak buraya tatile giderken plaj için Nice’de değil çevresindeki yerleri tercih etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Nice’e en yakın güzel plajlar sıralamasında ulaşımı en kolay ve yakın olanı Villefranche Sur Mer‘dir

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

villefranche sur mer nice fransa tatili 4

Burası hem plajı hem de güzelliği dillere destan tarihi şehri ile Nice’de muhakkak görülmesi gereken yerlerden biridir. Üstelik de Nice’den buraya 10 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

Villefranche Sur Mer Hakkında Bilmeniz Gerekenler

villefranche sur mer nice fransa tatili 6

Gezmek İçin Kaç Gün Lazım?: 1 gün yeterli.
Nasıl Gidilir?: Nice’den Monaco yönüne giden trenler burada geçiyor. Dikkat edin bazıları ekspress olduğu için bu durakta durmayabiliyor. Nice Ville’den sonra Nice Riquier durağı var sonraki durak ise Villefranche Sur Mer. Nice Riquier’den Ligne’d’Azur otobüsleri de kalkıyor buraya. Trenler buraya ulaşımın bedeli 1,8 Euro.
Ne Zaman Gidilir? Yaz zamanı gitmek mantıklı. Yoksa plajdan pek faydalanamazsınız.
Vize Lazım mı? Fransa içinde olduğu için Schengen vizesi lazım
Para Birimi: Euro
Dili: Fransızca ama çok İngiliz turist olduğu için her yerde İngilizce konuşuluyor.
Olayı Ne?: Nice’e çok yakın, plajı çok güzel, şehir fotoğrafçıları mest edecek düzeyde güzel.
Orada Saat Kaç?: Türkiye’den bir saat geride. İstanbul’da saat 12 iken burada saat 11 oluyor.

Villefranche Sur Mer Gezi Notları

Nice’deki seyahatimin sondan bir önceki gününü Villefranche Sur Mer’e ayırdım. Niyetim hem bir güzel yüzmek hem de güneşlenmekti. Ayrıca seyahatim boyunca trene bolca para bayılmış biri olarak çok da para harcamak istemiyordum. Hal böyle olunca da aklıma gelen en ideal yer Villefranche Sur Mer oldu. Burası aynı zamanda kurvaziyer turlarının da durağı.

villefranche sur mer nice fransa tatili 9pininfarina imzalı peugeot 504 villefranche sur mer nice fransa tatili 1

Trenle 10 dk. gibi kısa bir yolculuk sonrasında kendimi burada buldum. Plaja inmeden önce şehrin yukarıdan manzarasını çekebilmek niyetiyle yukarı doğru tırmanmaya başladım. Sıcakta biraz yorucu olsa da en sonunda Nice’den Monaco’ya giden otobüslerin de geçtiği tepedeki yola ulaştım. Buradan Villefranche sur Mer’in fotoğrafını çekerken manzara karşısında büyülenmemek imkansız.

Villefranche Sur Mer Plajı

nice plajları villefranche sur mer nice fransa tatili 3

Manzaranın tadını çıkardıktan sonra plaja doğru yol aldım. Bu plaj genelde Türkler tarafından pek bilinmiyor. Türk turistler daha çok Juan les Pins, Cannes, Antibes gibi daha popüler plajları tercih ediyor. Ancak bu plajın boş olduğu anlamına gelmesin.

nice plajları villefranche sur mer nice fransa tatili 1

Öncelikle burada plaja giriş ücreti yok. Sadece plajın bir bölümü özel işletme tarafından işletiliyor. Orada fiyatlar dudak uçuklatıyor ama şezlonglar dışında bir olayı yok. Deniz aynı deniz.

Halk plajı bizim alıştığımız gibi değil. Türkiye’deki çoğu paralı plajdan çok daha güzel bir ortam olduğunu söyleyebilirim. Plaj bildiğiniz birleşmiş milletler gibi. Fransızlar, İtalyanlar, Hollandalılar, İskandinavlar, Avustralyalılar diye gidiyor. Havlusunu yere atan güneşlenmeye başlıyor. Birçok insan kendi güneş şemsiyesini getiriyor. Plaja yakın bir dükkanda 1,40 cm’lik tek kişilik güneş şemsiyesini 7 Euro’ya satıyorlardı. Benim son günüm diye almadım. Ama Nice tatili için bence gerekli.

nice plajları villefranche sur mer nice fransa tatili 2

Villefranche sur mer’in plajının diğerlerinden farkı plajın ne kum ne de büyük çakıl olmaması. Nice ve yakı çevresinde genelde plajlar büyük çakıl taşları ile kaplı, kum yok. Biraz uzaklaşınca Juan les Pins, Antibes gibi yerlerde de kum var. Burada ise kumdan hallice küçük taşlar var. Bunlar kum gibi yapışmıyor. Büyük çakıl taşları gibi de güneşlenirken rahatsız etmiyor. Bence in ideali bu 🙂

Nice ve çevresindeki diğer plajların aksine burada duşlar paralı plajın karşısında yer alıyor. Yürüyerek 2-3 dakikanızı alıyor. Tabii ki ücretsiz. Tuvalet de hemen yanı.

Denizde yüzerken yüzünüzü plaja doğru döndüğünüzde ise sizi bekleyen manzara tek kelime ile mükemmel. Özellikle de eski şehrin rengarenk evlerine bakarak yüzmek ruhunuzu dinlendiriyor.

Villefranche Sur Mer’de Gezilecek ve Görülecek Yerler

villefranche sur mer nice fransa tatili 13

Öğlen bir buçuk sularında denizde yüzme ve güneşlenme sürecine biraz mola verip, şehri keşfetmeye koyuldum. Sahil yolunu takip ederek eski şehre doğru yürüdüm. Sahile doğru olan evlerin hem mimarisi hem de rengarenk oluşu size sanki bir yağlı boya tablosunda geziyormuşsunuz hissi veriyor. Bu evlerden birinde yaşayıp balkona kurulup blog yazılarımı yazmak isterdim. Gerçekten huzura yolculuk burası. Buranın devamında restoran ve kafeler yer alıyor.

Eski Şehir (Vieille Ville)

villefranche sur mer nice fransa tatili 14

Bu binalardan birinin içinden eski şehre bir geçiş var. Bu geçidin hemen girişinde bir hayrat var. Bu ve bunun gibi hayratlar Nice ve çevresinde sıkça görülüyor ve bunlardan akan su içilebiliyor.

Burada sokaklarda kaybolmanızı öneririm. Ama özellikle 13. yy’dan kalma Rue Obscure (Karanlık Sokak), Rue du Silence (Sessizlik Sokağı) ve Rue du Poilu öncelikle görmeniz gerekenler.

panaromik balkon villefranche sur mer nice fransa tatili 1

Rue de Poilu’nün sonunda çok güzel bir panaromik terasa ulaşıyorsunuz. Bu yolun devamı sizi tren istasyonuna götürüyor. Ayrıca bu sokakta Place du Conseil‘de (Konsey Meydanı) bir de aslanlı çeşme var. Buranın da suyunun tadına baktım. Aslanlı çeşmenin olduğu Place du Conseil de başlı başına bir güzellik.

Place du Conseil Villefranche sur mer Nice fransa tatili 1

Eski şehir içinde bir de tarihi kilise var. Doğrusu beni çok fazla etkilemedi ama gitmişken bir bakın isterseniz. Çok fazla vaktiniz almıyor. Ben özellikle bahçesindeki ağaçlardan birinin çiçeklerine bayıldım.

Gezilecek yerler arasında bir de şehrin tarihi hisarı yer alıyor. Ben onca koşuşturmacanın ve sıcağın etkisi ile orayı atlamışım:)

Şehri gezdikten sonra tekrar plaja dönüp biraz daha yüzüp, biraz daha güneşlendikten sonra trene binip Nice’e döndüm. Bu arada eski şehri gezerken çantanı ve birçok eşyamı plajda yalnız bırakıp şehri gezdiğimi ve dönüşte de herşeyin yerinde olduğunu da belirtmemde fayda var.

Villefranche Sur Mer Videosu

Villefranche Sur Mer Fotoğrafları

villefranche sur mer nice fransa tatili 11Şehir o kadar güzel ki, yazı içinde yer veremediğim birçok fotoya da buradan ulaşabilirsiniz. Benim gibi fotoğraf çekmekten anlamayan biri bile böyle kareler yakalayabiliyor. Bir de gerisini siz düşünün 🙂

2 YORUMLAR

  1. Villefranche sur Mer, benim en sevdiğim yerlerden. 01 Ocak tarihinde ve sabah erken saatlerde gitmiştim. Sahilde denize giren birisi vardı. Bütün kapılarda ve balkonlarda Noel Babalar asılıydı. Sahili müthiş, yazın gidip denize girmek isterim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz