Ana sayfa Fransa Picasso’nun Güney Fransa’daki Adresi: Antibes

Picasso’nun Güney Fransa’daki Adresi: Antibes

4693
0

1946 yılı yazında Picasso ve sevgilisi Françoise Gillot Paris’ten ayrılarak Güney Fransa’ya gelierler. Picasso burada fotoğrafçı bir arkadaşı olan Michel Sima’ya rastlar. Michel Sima, ona 14. yüzyılda inşa edilmiş Antibes’deki Grimaldi Sarayı‘ndan bahseder. Bu konuşma sonrası Picasso, Grimaldi Sarayı’na gider ve hayatının bir kısmını burada geçirir. Sarayda kaldığı sürece yaptığı resimler ise bugün bu sarayda sergileniyor. Picasso Müzesi bugün Antibes’in o muhteşem manzarasına karşı Picasso’nun ruh halini anlayabilmek için muhakkak ziyaret edilmesi gereken duraklardan bir tanesi. Tabi müzeye ev sahipliği yapan Antibes de…

Antibes Nice Fransa

Picasso’nun da hayatında önemli bir yere sahip olan Antibes, Nice ile Cannes arasında yer alan, daha çok Cannes’a yakın olan bir şehir. Tabi Fransa’da şehirler Türkiye’deki şehirlere göre çok daha ufaklar. Onlarda şehir kavramı bizde daha çok ilçe kavramına daha yakın. Zaten bu güzel sahil şehrinin nüfusu da yaklaşık 77 bin kişiden oluşuyor.

Burayı Nasıl Keşfettim?

Antibes Nice Fransa

2006 yılının eylül ayında yüksek lisans nedeniyle Nice’e taşındım. Burada geçen bir yıl boyunca Nice ve çevresini bolca gezme imkanım oldu. Antibes de bu dönem keşfettiğim duraklardan bir tanesi. Ancak açıkçası favori duraklarımdan biri olduğunu söyleyebilirim.

Nasıl Gidilir?

Antibes Nice Fransa

Öncelikle bir Schengen vizesi almanız gerekiyor. Türkiye’den Antibes’e en yakın havalimanı Nice’de yer alıyor. İstanbul’dan Nice’e direk uçan tek havayolu THY. Bu şekilde 3 buçuk saat süren yolculuk için Paris, Roma, Zürih, ve Münih aktarmalı olarak 6 saattten aşağı sürmüyor.

Nice’e ulaştıktan sonra, havalimanında direk Antibes’ giden otobüsler mevcut. Ancak ben Nice’de kalacağım, bir günümü Antibes’a ayıracağım diyenler için Nice’den Antibes’ gelmenin 3 yolu var. Bunlardan birincisi tren. Nice tren garından Cannes’a doğru giden trenler Antibes’den geçiyor ve bu yolculuk sadece yarım saat sürüyor. Yaklaşık 5 euro gibi bir ücret ödüyorsunuz.

antibes

Daha ucuz bir alternatif ise otobüs yolculuğu. Sadece 1 euro’ya Nice’den Cannes’a kadar gitmek mümkün. Antibes zaten yol üstü. Ancak bu yolculuk 1 buçuk saatten uzun sürüyor. Her ne kadar yolculuk manzarası güzel olsa da bu kadar zamanı yolda kaybetmektense şehirde gezmek çok daha güzel bir alternatif olabilir.

Üçüncü alternatif ise araç kiralama. Açıkçası bu şekilde bile trenden hızlı gitmek pek mümkün değil. Benim size önerim tren.

Olayı Ne?

Antibes Nice Fransa

Öncelikle Antibes, çok güzel bir sahil şehri. Mimarisi sizin tüm yorgunluğunuzu almaya yetiyor. Sizi tatil moduna sokuyor. Ancak bunun ötesinde şehir belki de bölgedeki en güzel plajlara sahip. Nice havalimanı denize kenarına kurulduğu için, Nice ve çevresinde plajlar çakıl taşları ile kaplanmış. Böylece rüzgarın havalimanı pistine kum taşıması engellenmiş. Bu da doğal olarak havalimanına yakın yerlerin plaj kalitesini düşürüyor.

Plage_gravette_Antibes

Antibes bu mesafeden uzaklaşmaya başladığınız sınır bölgelerden biri. Antibes’den Cannes’a kadar çok güzel plajlar var. Özellikle ikili arasında kalan Juan les Pins plajları ve gece kulüpleri ile meşhur bir yer. Nitekim 2006 yılının yazında plaj yakınlarında olan bir restoranda Galatasaray‘ın o zamanlar oyuncusu olan Ergün Pembe ile de karşılaşmamız buranın plajlarının ne kadar çevrede meşhur olduğunun göstergesi olsa gerek. Açıkçası ben Juan les Pins’e kıyasla, Antibes yat limanı yanında surlarla korunmuş, ufak kapalı plajı çok daha seviyorum. Güneşlenirken bir tarafınız çarşaf  gibi Akdeniz bir yanınızda ise Picasso Müzesi manzarası. Üstelik bu bölgedeki plajların çoğunluğu da halk plajı. Plajların tek kusuru ise bazı zamanlar deniz analarına denk gelebiliyorsunuz.

Antibes Nice Fransa

Antibes’in plajları dışında yat limanı da bir diğer dikkat çekici özelliği. Aslında Güney Fransa’da her şehirde bir yat limanı bulunuyor. Hatta sanki önce yat limanı sonra da şehir kurulmuş izlenimine kapılıyorsunuz. Ancak burası diğerlerinden biraz farklı. Antibes Avrupa’nın en önemli süper yat limanı.

Antibes Nice Fransa

Bunlara ben yat diyorum ama bu yatların ebatları bizdeki şehir hattı vapurları ile yarışacak büyüklüklerde. Antibes bu açıdan yat tutkunlarının ilgisini çekmeye aday. Ayrıca şehirde birçok yerde emlakçı ilanlarına benzer yat ilanları da görüyorsunuz. Bu da şehrin yatçılıktaki durumunu daha iyi anlamanızı sağlıyor.

Antibes Nice Fransa

 Ne Yenir?

Antibes’in Nice bölgesinden çok ayrılan bir mutfağı yok. Burada da restorantların çoğunda pizza, makarna, deniz mahsulleri ve sandeviç türleri bulabiliyorsunuz. Ben size buraya kadar gelmişken penne a pistou’yu (Pistou soslu penne) denemenizi tavsiye ederim. Pistou sosu italyanların pesto sosuna benzeyen bir sos. Ayrıca 4 peynirli pizza da denenebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here