Ana sayfa Destinasyonlar Picasso da Burada Yüzerdi: Antibes Gezi Rehberi

Picasso da Burada Yüzerdi: Antibes Gezi Rehberi

481
2

Siz Picasso gibi bir ressam olduğunuzu düşünün. Nerede yaşamak isterdiniz? Siz cevabı düşüne durun, ben kendisinden öğrendim 🙂 İspanya’nın dünyaca ünlü ressamı Picasso yıllar önce hayatının önemli bir kısmını Fransa’nın güneyindeki bu küçük kasabada geçirmiş. Bugün Nice ile Cannes arasında yer alan Antibes birçok turist için cazibe merkezi. Tabi benim de Nice civarındaki favori mekanlarımın başında gelir Antibes.

Bundan önce de bloğumda bu güzel şehre yer vermiştim. (Bu yazıyı okumak için LİNKE TIKLA) Tabi o günden bugüne hem şehirde bazı değişikliler olmuş hem de fiyatlarda güncelleme yapmam gerekmiş.

antibes picasso fransa tatili nice 1

Antibes’e Neden Gidilir?

  • Öncelikle Picasso’nun da hayatının önemli bir kısmını geçirdiği ve bugün Picasso Müzesi’nin yer aldığı şehir olması
  • Nice plajları taşlık iken Antibes ve Juan les Pins’de kumsallar başlıyor ve bu bölgenin en meşhur plajları burada.
  • Instagram hesabınızı coşturacak kareler için şehirde yarım saat gezip foto çekmeniz yeterli 🙂
  • Avrupa’nın en büyük süper yat limanı burada yer alıyor. Dünyanın en pahalı süper yatlarına daha yakından bakmak isteyebilirsiniz 🙂

Antibes hem ücretsiz ve bölgenin en güzel plajlarından birine sahip olması, hem kartpostallardan çıkmışçasına güzelliği ile ziyaret etmeyenin çok şey kaybedeceği bir yer.

Antibes’e Nasıl Gidilir?

antibes garı fransa tatili nice 1

Hal böyle olunca da son Nice seyahatimde de Antibes’e zaman ayırmamam olmazdı. Sabah Nice’deki otelimde kahvaltımı yaptıktan sonra trenle yola koyuldum. Tren ile Nice’den Antibes tek yön 4,6 Euro tutuyor. Yaklaşık yarım saat gibi bir sürede Antibes’e ulaşıyorsunuz. Bir diğer alternatif ise Nice’den Ligne d’Azur (Nice’in İETT’si) hattı otobüsleri ile 1,5 Euro’ya Antibes’e gitmek mümkün. Tabi 2 saat yollarda zaman geçirebilirim derseniz. Bunun için Cannes otobüslerine binmeniz gerekiyor. Bu otobüs Antibes ve Juan les Pins’den de geçiyor.

Şehre trenle gelecekler için Antibes tren garında ücretsiz wifi mevcut.

Antibes’de Gezilecek Yerler

Antibes Plajı

antibes plajı fransa tatili nice 6antibes plajı fransa tatili nice 4antibes plajı fransa tatili nice 1

Şehre geldikten sonra ilk işim plaja doğru yürümek oldu. Tren istasyonundan yat limanının olduğu bölgeye doğru yaklaşık 5-10 dk yürümeniz gerekiyor. Burası yat limanın karşısında surların içinden geçilerek ulaşılan biraz gizli bir plaj. Dibine kadar varıp farkına varmayabilirsiniz. Burası ufak bir koy ve bu yüzden genelde denizi çarşaf gibi oluyor. Hafta sonları ve tatil günleri hınca hınç dolu olan bu plaja giriş tabi ki de ÜCRETSİZ. Bu arada plajda yer alan duşlarda akan su da içilebilen bir su.

antibes plajı fransa tatili nice 3

Antibes Surları

antibes çıplak adamlar sergisi fransa tatili nice 2

Plajda biraz yüzüp güneşlendikten sonra eşyalarımı plaja bırakıp, ben biraz gezmeye başladım. İlk olarak yanıbaşınızdaki surlar üzerine çıkıp hem manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Hem de surların sonunda yer alan Nomade (Göçebe) adlı 8 metrelik dev çalışmayı görmelisiniz.

antibes göçebe nomade heykeli fransa tatili nice 1

Göçebe aslında, beyaz çelik harflerle denize karşı bacağını göğsüne çekerek oturmuş bir adam heykeli. Heykeli Nice’in Massena Meydanı’nda yer alan renkli adam heykellerini de yapan Jaume Plensa 1955 Barselona doğumlu bir Katalan sanatçı.

antibes çıplak adamlar sergisi fransa tatili nice 5

Nice'in Massena Meydanı'nda yer alan renkli adam heykellerini de yapan Jaume Plensa
Nice’in Massena Meydanı’nda yer alan renkli adam heykellerini de yapan Jaume Plensa

Antibes Süper Yat Limanı

antibes süper yat limanı fransa tatili nice 1

Göçebe heykelinin hemen yanındaki bölümde dünyanın en büyük yatları için ayrılmış bölüm yer alıyor. Buradaki yatları ilk gördüğümde dilim tutulmuştu. Zenginlik zor iş 🙂

antibes yat limanı fransa tatili nice 1

Eski Şehir (Vieille Ville)

antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 1

Plajın bitiminde surların hemen yanından eski şehre doğru girip sokaklarda biraz kaybolmanızı öneririm. Öncelikle hem surlarda hem de şehrin birçok yerinde metalden yapılmış çıplak adam heykelleri dikkatinizi çekecek.

antibes çıplak adamlar sergisi fransa tatili nice 3antibes çıplak adamlar sergisi fransa tatili nice 6

1953 yılında Nice’de doğan Nicolas Lavarenne isimli bir heykeltraşın 19 adet heykeli 18 Eylül 2016’ya kadar sokaklarda sergilenmeye devam edecek. Birçoğunuz bu yazıyı okuduğunda belki de bu heykeller artık orada olmayacak. Ama neyse ki ben birçoğunun fotoğraflarını sizin için çektim 🙂

antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 11

Picasso Müzesi

antibes Picasso Müzesi fransa tatili nice 2

Picasso’nun şehri dedik. Doğal olarak şehrin en önemli cazibe merkezlerinden biri de Picasso Müzesi.

  • Müze ziyaretinin tam tur ücreti 6 Euro, yarım turu ise 3 Euro.

antibes Picasso Müzesi fransa tatili nice 1

Müze pazartesi günleri dışında her gün açık. Bu arada 1 Ocak, 1 Mayıs, 1 Kasım ve 25 Aralık günleri de müze kapalı oluyor.

  • 16 Eylül- 14 Haziran arası çalışma saatleri: 10-12 ve 14-18
  • 15 Haziran -15 Eylül arası çalışma saatleri 10-18

Bu arada temmuz ağustos aylarında çarşamba ve cuma günleri müze saat 20’ye kadar açık oluyor.

antibes Picasso Müzesi fransa tatili nice 3

Müzenin bilet almak için son saati ise kapanmadan yarım saat önce.

Peynet Müzesi

antibes peynet müzesi fransa tatili nice 2

Şehrin tarihi bölgesinde Place de National (National Meydanı) yer alıyor. Mizah müzesi olarak geçiyor.

Antibes Arkeoloji Müzesi

antibes arkeoloji müzesi fransa tatili nice 1

Müze surları takip ettiğinizde Picasso Müzesi’ni geçtikten 3-4 dk. sonra karşınıza çıkacak.

Provans Pazarı (Marché Provençale)

antibes alışveriş provans pazarı marche provençal fransa tatili nice 1

Tarihi şehrin içinde yer alan bu pazar alanında hem kafeler hem de bölgeye dair ürünler bulmanız mümkün.

Sanat Galerileri

Bir kere buraya Picasso elini sürmüş, doğal olarak ondan sonra da burası sürekli sanatçılar yetiştirmiş. Şehrin birçok yerinde sanat galerileri sizleri bekliyor.

Notre-Dame-de-la-Platea d’Antibes Katedrali

Notre-Dame-de-la-Platea d'Antibes Katedrali 1

Picasso Müzesi yanından yer alan bu katedralin ilk yapını 5. yy’ kadar dayanıyor. Zamanında bir pagan tapınağı yerine yapılan katedral birçok defa yıkılıp tarih içinde yeniden inşa edilmiş.

Notre-Dame-de-la-Platea d'Antibes Katedrali

Antibes’den Ne Alınır?

antibes alışveriş fransa tatili nice 3

Burada gezilecek yerleri bitirdikten sonra sıra geldi alışverişe. Burada sanat galerilerinden sanat eserleri alabilirsiniz. Yine Provans pazarından zeytinyağı, sabun vb. ürünler alabilirsiniz. El yapımı şekerlemeler de yine bir başka alternatif.

Antibes’de Ne Yenir?

Genel olarak Nice ve bölgesinde İtalyan mutfağı hakim. Buradaki birçok cafe ve restaurantta pizza ve makarna türleri yaklaşık benzer fiyatlarla karşınıza çıkıyor. Bir margarita pizza 9 ila 12 Euro arası değişiyor. Benim midye ile aram pek iyi değildir. Ancak bölgenin midye kızartması da meşhurdur.

Ayrıca Provans Pazarı’na giden yolda solda kalan dondurmacıda sürekli ciddi kuyruk oluyordu. Bu sıralar kiloma çok dikkat ettiğim için tadına bakma imkanım olmadı.

antibes boulangerie meşhur fırın fransa tatili nice 1

Yine bu Provans pazarının sonuna kadar gittiğinizde meşhur bir fırın var. Burası pazar öğleden sonraları, pazartesi ve salı günleri çalışmıyor. Çalışma saatleri sabah 6:30 -13:00 arası, öğleden sonra ise 16:30-19:30 arası.

Antibes’de Nerede Kalınır?

Açıkçası ben Nice’de kalıp civarı gezmeyi tercih edenlerdenim. Burada da güzel hosteller ve oteller bulmak mevcut. Booking ve Airbnb’den alternatifler bakabilirsiniz.

Antibes Hava Durumu

Özellikle yazın gidilmesini önerdiğim bir yer burası. Ancak gitmeden önce yine de hava durumunu kontrol etmek isterseniz bu linke tıklayabilirsiniz.

Şehirle İlgili Pratik Bilgiler

Ne Zaman Gidilir? Yaz zamanı gitmek mantıklı.
Vize Lazım mı? Fransa içinde olduğu için Schengen vizesi lazım
Para Birimi: Euro
Dili: Fransızca ama çok İngiliz turist olduğu için her yerde İngilizce konuşuluyor.
Olayı Ne?: Picasso’nun şehri. Nice’e yakın, plajı kum ve çok güzel, şehir fotoğrafçıları mest edecek düzeyde güzel.
Orada Saat Kaç?: Türkiye’den bir saat geride. İstanbul’da saat 12 iken burada saat 11 oluyor.

Antibes Fotoğrafları

antibes çıplak adamlar sergisi fransa tatili nice 3antibes plajı fransa tatili nice 5 antibes göçebe nomade heykeli fransa tatili nice 2 antibes plajı fransa tatili nice 2 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 16 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 17 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 18 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 19 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 15 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 14 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 9 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 8 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 7 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 6 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 5 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 4 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 3 antibes eski şehir vieille ville fransa tatili nice 2 antibes çıplak adamlar sergisi fransa tatili nice 18 antibes çıplak adamlar sergisi fransa tatili nice 17 antibes çıplak adamlar sergisi fransa tatili nice 4 antibes çıplak adamlar sergisi fransa tatili nice 1 Notre-Dame-de-la-Platea d'Antibes Katedrali 2 antibes Picasso Müzesi fransa tatili nice 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here