Güney Fransa turları denince akla Cote d’Azur ve doğal olarak Nice gelir. Şehir Türkiye‘den olduğu kadar tüm dünyadan turistlerin ilgi odağı olmayı başaran bir cazibe noktası. Hatta öyle ki, 2016 yılında yaşanan terör olaylarına rağmen şehirde o sene temmuz ve ağustos aylarında birçok otelde yer bulmak pek de kolay değildi. Benim gittiğim ağustos ayında birçok otelin girişinde yerimiz yok uyarıları asılı idi.

Avrupa jet sosyetesinin en sevdiği şehirlerden biri olan Nice Fransa’nın İtalya sınırına çok yakın bir yerde bulunuyor. Hatta Nice’den kalkan banliyö trendlerinin son durağı İtalya‘nın Ventimiglia (Fransızca Ventimille) kasabası. Nice gezinizde yemeklerden tavırlara komşu İtalya ile birçok benzerlik dikkatinizi çeker. Nice gezi notları ve Nice çevresinde görülmesi gereken yerleri daha önceki yazılarımda detaylı şekilde anlattım. Bu yüzden burada bu notları özet geçiyorum. Bu yazımda sizlerle Nice’de gezilecek yerleri özet olarak vereceğim.

instagram hesabımı takip edin –>@cokgezenadam

Nice İçinde Gezilecek Yerler

Nice plajı, Promenade des Anglais ve Nice Kalesi
Vieux Nice (Eski Şehir)

Şehrin tarihi bölümü birçok kafe, restoran, bar ve hediyelik eşya dükkanlarını da içinde barındırıyor. Tarihi dokusu içinde sokaklarında kaybolmanızı öneririm.

Cours Saleya

Vieux Nice içinde yer alan bu bölümde gündüzleri pazar, akşamları ise restoranlar boy gösteriyor. Bu açıdan hem gündüz hem gece ziyaret edilmeye değer. Restoranların fazla turistik olduklarını söylememe gerek yoktur sanırım 🙂

Nice Kalesi 

Şehrin meşhur fotoğraflarının çoğunun çekildiği yer Nice kalesidir. Vieux Nice’in hemen yanı başında yer alan kaleyi paralı olarak asansörle çıkabildiğiniz gibi hemen asansörün yanındaki merdivenlerden ücretsiz çıkabiliyorsunuz. Ben ise size buraya Vieux Nice içindeki yoldan çıkıp, inişte merdivenleri kullanmanızı öneriyorum. Vieux Nice içindeki yol da yine ücretsiz. Çıkarken şelaleye de uğramayı unutmayın. Tepedeki alandan marina bölgesinin fotosu da ayrı bir keyifli oluyor. İnişte ise Promenade des Anglais ve şehrin en güzel karelerini yakalamanız mümkün.

Ölüler Anıtı

Kaleyi geçip Promenades des Anglais’den marinaya doğru yürdüğünüzden kalenin kayalıklarına oyulmuş dev anıt dikkatinizi çekiyor. Ölüler Anıtı adı verilen bu yapı Nice’in Birinci Dünya Savaşı sırasında kayıpları için yaptırılmış.

Promenade des Anglais
Promenade des Anglais Nice Fransa turları 1

Zamanında yapımında İngilizlerin de parasal destek verdiği için adına İngilizlerin Yürüyüş Yolu dedikleri söylenen Nice’in en meşhur sahil yolu. Burası havalimanından başlıyor ve Vieux Nice’den Marina bölgesine kadar uzuyor. Yolun bir tarafında sahil, diğer yanında arabaların geçtiği bir yol uzuyor.

Terör Anıtı 

Promenade des Anglais’de 2016 yazında yaşanan acı terör saldırısı sonrasında birçok sivil hayatını kaybetti. Bunların arasında birçok da çocuk vardı. Saldırının yaşandığı alan ve onun tam karşısındaki park alanında terörde hayatını kaybedenler için çok anlamlı bir yer ayrılmış. Buraya insanlar notlar, oyuncak ayılar ve birçok hatıralar bırakmış. Burayı görüp de etkilenmemek imkansız.

Nice Terör Anıtı
Mini Özgürlük Anıtı

Promenade des Anglais’ye ben ayrıldıktan sonra birçok yeni sanat eseri eklenmiş. Bunlardan biri de Mini Özgürlük Heykeli. Amerika’daki meşhur Özgürlük Anıtı’nın çok ufak bir versiyonunu burada da görebilirsiniz.

Jean Medecin Caddesi

Nice’de alışveriş denince ilk akla gelen cadde Jean Medecin’dir. Kızlar ben size adresi verdim, bundan sonrası sizde 🙂

Notre Dame de Nice Bazilikası

1800’lü yıllarda açılan bu kilise Jean Medecin Caddesi’nde yer alıyor. İlginç bir şekilde kilisenin arkasında kalan bölge ise müslüman mahallesi. Arkada helal et satan kasaplar ve bir de bin altında bir mescit var. Nice’dee cuma namazı kılmak isteyenler olursa, bu mescite gidebilir.

Massena Meydanı
Massena Meydanı Fransa Turları Nice tatili 5
Massena Meydanı Fransa Turları Nice tatili 2

Jean Medecin Caddesi’nin başladığı Galery Lafayette’in hemen önü meşhur Massena Meydanı’dır. Burası özellikle geceleri sokak sanatçılarının gösteriler ile şenlenir. Meydandaki modern ve tarihi sanat eserleri ise güzellik anlamında birbirleri ile yarışıyorlar.

Zone Piétonne

Jea Medecin’i arkanıza aldığınızda Massena Meydanı’nda sağdaki yolu takip ederseniz kendinizi Zone Pietone’de (Yaya Bölgesi) bulursunuz. Burada hem restoranlar hem de alışveriş için birçok mağazalar yer alır. Benim Nice’de ilk pizza yediğim restoran Pizza Cresci de bu yolun sonunda yer alır.

Yeni Yapılan Yeşil Alan

Nice’in yeni cazibe merkezlerinden biri de birkaç yıl önce yapılan ama benim bu son ziyaretimde görme fırsatım olan yeni yeşil alan. Zamanında otobüs terminalinin olduğu bölgeden terminal taşınmış ve Promenade des Anglais’den başlayıp dikine Garibaldi Meydanı’na kadar çok güzel bir yeşil alan insanlara kazandırılmış. Bu yeşil alan da bölüm bölüm farklı konseptlerle donatılmış. Özellikle çocuklu aileler için kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

Bu arada yeşil alanın başladığı ve bir atlı karıncanın da yer aldığı bölgede çimlerden hiç kalkmayan gençler görürseniz şaşırmayın çünkü burası son dönemin gözde oyunu Pokemongo’cular için bir cennet. Burada her 3 dakikada bir yeni bir Pokemon çıktığı için sürekli bir kalabalık söz konusu oluyor.

Massena Lisesi

Yeşil alan boyunca ilerlerken yolun solunda yer alan oldukça tarihi bir bina dikkatinizi çekecek. Bugün hala Massena Lisesi olarak kullanılan bu yapıyı yürürken farketmemeniz neredeyse imkansız.

Garibaldi Meydanı

Yeşil alanın sonunda karşınıza çok güzel bir meydan çıkıyor. Garibaldi Meydanı bundan birkaç yıl önce restore edilerek bugünkü güzelliğine kavuşturuldu. Meydan’da birçok güzel restoran ve kafe bulmak mümkün. Hatta meydandan marina bölgesine inen caddenin hemen yanından sokak son yıllardan oldukça trend mekanlar ve kafeleler donatıldı. ben burada okurken buralar bu kadar popüler değildi.

Marina Liman Bölgesi

Marina bölgesi şuan bir inşaat çalışması ile gezmesi eskisi kadar keyifli olmasa da, görülmeye değer. Buradan her gün Korsica’ya feribotlar kalkıyor. Ayrıca marinanın çevresinde de güzel cafe ve restoranlar mevcut. Marinanın biraz daha ilerisine yürürseniz oralarda da keyifli alanlar keşfedebilirsiniz.

Notre Dame de Port Kilisesi

Marina bölgesinde en dikkat çeken yapı, Pantheon mimarisi ile Notre Dame de Port Kilisesi. Burası da 19. yy’ın ortalarında inşa edilmiş. Denk gelirseniz bazen bu kilisenin içinde konserler de olabiliyor. Tabii ki giriş ücreti yok.

Nice Çevresinde Gezilecek Yerler

Nice’e tatile geldiğinizde sadece Nice’in içini gezmek olmaz. Nice’in içinden daha çok çevresinde keşfetmenizi bekleyen onlarca yer var. İşte benim şimdiye kadar keşfettiklerim.

Klasikler

Monaco

Nice’den trenle yaklaşık yarım saatte ulaşabildiğiniz Monaco’ya bir gün ayırsanız size yeter. Burada Prens’in sarayının bulunduğu eski şehir ilk önce görülmesi gereken yer. Bu bölgeye çıkarken şehrin en keyifli panaromik manzara fotolarını çekmeye hazırlanın. Bu bölge içinde Okyanus Müzesi, Botanik Bahçe özellikle görülmesi gereken yerler. Eski şehrin sokaklarında kaybolduktan sonra Formula 1 pilotlarının kullandığı yolu biz yaya olarak kullanarak kumarhanelerin yer aldığı Monte Carlo tarafına geçiyoruz. Burada kumarhane binaları önünde hayatınızda bir arada göremeyeceğiniz lüks otomobilleri bir arada görme imkanınız oluyor. Monaco gece hayatı olarak da bölgenin önemli ama bir o kadar da pahalı yerlerinden biri. Burada gece geç saatlere kadar kalmak isterseniz gece 12’den sonra tren kalmasa da, her saat başı Nice’e gece otobüsleri var. Tabii ki 1,5 Euro’ya 🙂

Cannes
cannes plajı fransa turları nice plajları

Film festivali ile ünlenen Cannes’ı görmemek olmaz tabi. Buraya da Nice’den en kolay ulaşım tren ile. Ancak daha ucuz olsun diyenler 200 nolu otobüs sizi bekler ama yol 2 saat sürer. Uyarmadı demeyin. Burada Cannes Kalesi, eski şehir, festivalin yapıldığı Kongre sarayı ve plajın yanındaki yürüyüş yolunda bir gezinti yapılabilir.

Eze Village
Eze Village Nice Fransa

Sevgilinize evlilik teklifi ettiğinizde hayır diyemeyeceği yerler listesi yapsalar herhalde burası ilk üçte yer alır. Nice Monaco yolu üzerinde yer alan ve sadece otobüs ile ulaşılan bu kasaba Nice’in görülmesi gerekenler listesinde ilk sıralarda yerini alır.

Buraya gelen otobüsle geçtiğiniz yolların bile manzarası çok keyifli. Bu hattın şoförü ne şanslı demeden edemiyorsunuz. Eski bir dağ kasabası olan Eze Village gezerken mest olduğunuz bir yer. Tepesindeki botanik bahçe dışında şehrin gezilmesi ücretsiz. Bu bahçeyi ise paralı diye gezmemezlik etmeyin yazık edersiniz. Zira teklifin geri çevrilmeyeceği manzara burada yer alıyor.

Özellikle Plajları İçin Gezilmesi Gereken Yerler

Buradaki destinasyonları daha detaylı olarak “Bedava Nice Plajları Rehberi” yazımda anlattım. O yüzden kısa geçeceğim.

Antibes

Picasso’nun bile hayran kalıp hayatını geçirdiği bir yer için daha ne denir ki? Plajı kadar tarihi şehri ile de görülmezse yazık olacak bir destinasyon. Açıkçası yaz aylarında Nice’e gitmişsem Antibes’i genelde es geçmem. Bu arada Antibes’in Avrupa’nın en büyük süper yat limanı olduğunu da ayrıca belirteyim. Yat tutukunları için ayrı bir çekiciliği var burasının.

Juan Les Pins

Nice’in en meşhur plajları burada yer alır. Nice’de yerel halka bu civarda en güzel plajlar nerede dediğinizde size ilk söyleyecekleri 3 yerden biri muhakkak burası olur. Buraya Nice’den tren ile ulaşım mümkün. Cannes yönüne giden trenlere bindiğinizde Cannes’dan 2 durak uzaklıkta. Juan les Pins’i bölgede ayrıştıran bir diğer özelliği de gece hayatı. 

St Jean Cap Ferrat 
st jean cap ferrat

Belçika Kralı’ndan Microsoft Kurucu’larına kadar dünya jet setinin mülk edindiği bu cennet yarımadada plajlar ücretsiz desem, başka bir şey söylememe gerek kalır mı? Burası trenle ulaşımın olmadığı ama şehir merkezinden otobüs ile ulaşılabilen bir yer. Nice’de yaşadığım yıllarda farketmeyip sonrasında keşfettiğim yerlerden biri. 

Villefranche sur mer
villefranche sur mer nice fransa tatili 13

Şehrin en yakın cazibe merkezlerinden biri olan Villefranche sur mer, hem plajı hem de tarihi şehri ile 1 gün ayrılması gereken bir yer. Açıkçası buraya gittiğimde derdi tasayı geride bırakıyorum. Burada bir eve yerleşip roman mı yazsam havasına giriyorum. Sanki film setinden çıkmış şahane bir yer. Keşke benim olsa diye diye geziyorsunuz.

Biraz Zaman Gerektiren Yerler

Burada bahsedeceğim 2 destinasyonu da daha detaylı olarak yazdım. Bu yazıları şehirlerin isimlerinin üstündeki linklere tıklayarak okuyabilirsiniz.

Grasse
Grasse fransa tatili nice gezilecek yerler 10

Fransa deyince parfüm, parfüm deyince de Grasse akla gelir. Fransa’nın parfümleri ile ünlü bu şirin şehri Nice’den trenle yaklaşık 1 buçuk saat uzaklıkta. Ancak bu güzelliği görmek için muhakkak bir gününüzü ayırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Burası ayrıca Hürrem Sultan olarak ünlenen Meryem Uzerli’nin son dizisi Gecenin Yıldızı dizisinin de bir kısmının çekildiği bir yer.

Fayence ve Tourettes
Nice'de Gezilecek Yerler Tourettes (8)

Grasse taraflarında yer alan Fayence ve Tourettes, Türk turistlerin pek keşfedemediği ama özellikle sanat tutkunlarının çok beğeneceği iki komşu kasaba. Özellikle bu bölgede yer alan St Cassien Gölü, ünlü Formula 1 pilotu Mika Hakkinen’in de evinin yer aldığı Calian kasabası ve  doğa yürüyüşlerini buz gibi suda yüzerek taçlandıracağınız Siagn Irmağı yine görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz