Yine bir gün Fransa‘nın Nice şehrinde tatildeyim ve yine çok havalıyım 🙂 Artık Nice’de daha önce gitmediğim bir yer keşfetmek istiyorum. Malum daha önce Nice’de gezilecek yerlerin büyük bir kısmını gezdim. Nice çevresinde görülmesi gereken yerlerin de birçoğunu yaptım. Geriye ne kaldı diye bakarken aklıma Grasse geldi. Neden mi? Avrupa‘da Fransa denince ilk akla gelen şeylerden biri parfümdür. Parfüm denince de Fransa’da ilk akla gelen şehir de Grasse’dır. Ayrıca mastır sınıfında en yakın arkadaşlarımdan biri olan Josselin de Grasse’lı idi 🙂

Hal böyle olunca da erkenden Nice’den tren ile doğruca Grasse’ı keşfetmek için yola koyuldum. 1 günde Grasse’da görülmesi gereken yerler ne ise hepsini görmeliydim. Ayrıca Grasse’da yapılacak şeyler ve Grasse’da nerede ne yenir gibi konularda da siz okuyucularımı da aydınlatmam gerekiyordu. Malum benim de işim bir nevi amme hizmeti 🙂

instagram hesabımı takip edin –>@cokgezenadam

Grasse Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Türk turistlerinden pek çoğu burayı bilmese de burası yabancı turistlerin oldukça ilgi gösterdiği bir yer. Türkiye’de ise Hürrem Sultan olarak tanıdığımız Meryem Uzerli‘nin’in ikinci dizisi Gecenin Kraliçesi‘nin bir kısmı bu şehirde geçiyordu.

Meryem Uzerli bu dizide Grasse’da yaşayan parfümcü bir kızı canlandırıyordu. Dizinin diğer bir başrol oyuncusu Murat Yıldırım ile burada tanışıp aşık olmuşlardı. Dizinin ilk bölümlerinde bu şirin şehirden bolca görüntü paylaşılmıştı. Ancak dizi demek ki yeterince ilgi görmedi ki, gezim esnasında pek fazla Türk turiste denk gelmedim. Ben de birine aşık olamadan döndüm zaten 🙂

Grasse’a Nasıl Gidilir?

Grasse tren istasyonu fransa tatili nice gezilecek yerler

Ben sabah yakındaki bir pastaneden bir croissant (kruvasan) bir de pain au chocolat (çikolatalı croissant gibi ama kare şeklide bir atıştırmalık) alıp hızlı bir kahvaltı yaptıktan sonra tren istasyonuna doğru yola koyuldum. Neyse ki otelim tren istasyonuna 2 dk yürüme mesafesindeydi. Grasse’a Nice’den gitmenin en kolay yolu tren.

En son durağı Grasse olan trenlere binmeniz gerekiyor. Bu trenlere tek yön için 10,10 Euro ödüyorsunuz. Yaklaşık 1 buçuk saatlik bir yolculuk sonrasında kendinizi Grasse tren istasyonunda buluyorsunuz. Nice’den buraya gelen otobüsler de mevcut. Ligne d’Azur (Nice’in İETT’si) buraya sefer düzenliyor. Ancak bu yolculuk çoook uzun sürebilir. Ben tahmini 2,5 3 saat süreceğini düşünüyorum. Ancak fiyat 1,5 Euro. Ben parasına bakarım derseniz otobüsler Turizm Ofisi’nin tam karşısındaki otobüs durağından kalkıyor.

Grasse Gezi Notları

Grasse tren istasyonuna vardıktan sonra ya burada da bir şey yok, bunca yolu bunun için mi geldim demeyin çünkü şehir merkezi yukarıda. Bunun için tren istasyonundan çıkınca sağa dönüp yolu takip ediyorsunuz. Sizi eski şehir diye bir tabela karşılıyor 5 dakikalık bir yürüyüş sonrasında. Bu tabeladan sonra yukarı doğru merdivenleri tırmanmaya başlıyorsunuz ama ne tırmanma. Ben uzun süredir bu kadar merdiven tırmanarak bir şehre ulaşmamıştım. Sanırım Asya’da böyle merdivenlerle bazı tapınaklara tırmanılıyor. Yaklaşık 10 dk’lık bir tırmanma sonrasında Grasse’ın eski şehir merkezine ulaşıyorsunuz.

Grasse’da Gezilecek Yerler

Grasse’ı gezmeye başlamadan önce eğer yurtdışında internet paketiniz olacaksa şehrin uygulamasını indirmenizi öneririm. Zira bu uygulama sayesinde bazı turistik noktalara konan QR kodlara telefonunuzu getirip yapı ile bilgileri telefonunuzdan görebilirsiniz. Bu tür bilgileri alabileceğiniz yapılardan biri de Notre Dame de Puy Katedrali.

Notre Dame de Puy Katedrali

Notre Dame de Puy Katedrali Grasse fransa tatili nice gezilecek yerler 1

Grasse’da tüm bu merdivenleri çıktığınızda sizi önünde şehrin katedralinin olduğu bir meydan karşılıyor. Burada ilk olarak katedrali ziyaret edebilirsiniz. Notre Dame de Puy Katedrali 13. yy’ın ortalarında yapılmış, stil olarak daha çok gotik bir katedral.

Panaromik Teras

Sonrasında yorgunluğunuzu almak için katedralin solundan panoromik manzaranın olduğu bölüme geçmenizi öneririm. Açıkçası panaromik terasın manzarası güzel ama bir efsane değil. Burada asıl güzel olan ise terasın hemen yanındaki bahçe.

Parfümlü Bahçe

Burası son dönemlerde gezdiğim yerlerde belki de karşıma çıkan en ilginç yer idi. Grasse belediyesi ufak bir yeşil alanı halkın ve turistlerin kullanımına açıp buraya siesta yapmaları için şezlonglar koymuş. Ağaçların dallarına da kablolar yerleştirmiş. Bu kablolardan da kısa aralıklarla parfüm sıkılıyor. Üstelik de buraya giriş ÜCRETSİZ. Kitabınızı alıp burada parfüm kokuları eşliğinde saatlerde zaman geçirebilirsiniz. Resmen iç huzurunuzu bulduğunuz bir yer burası.

Bahçenin hemen yanındaki kahveci de eski bir kamyoneti kahve dükkanına çevirmiş. Hem kahveleri çok güzel hem fiyatları makul hem de oldukça kibar bir çift. Buradan soğuk kahvemi alıp, şezlonglarda merdivenlerin yorgunluğunu çıkardım. Burası her gün saat 10:00 ila 18:00 arası açık.

Hotel de Ville (Belediye Binası)

Parfümler eşliğinde yapılan kısa bir siesta sonrasında Grasse’ı gezmeye başladım. Burada ilk durağım belediye binası oldu. Burası meydanın hemen yanında yer alıyor. Sonra başladım sokaklarda kaybolmaya. Her yerde birbirinden güzel sokaklar ve dükkanlar sizi bekliyor.

Çikolata Atölyesi

Bu sokaklardan birinde de karşıma bu çikolata atölyesi denk geldi. Burada gözünüzün önünde çikolata yapıyorlar. Bir yanda da satıyorlar.

Sokaklarda kaybolurken en çok karşınıza çıkan isim Fragonard oluyor. Jean Honoré Nicolas Fragonard Grasse’da yetişmiş çok önemli bir ressam. Hayatı boyunca 550’nin üzerinde resim yapmış. Fragonard adına şehirde 3 adet müze var. Ben bunlardan iki tanesini gezdim. Üçüne de giriş ücretsiz.

Fragonard Müzesi (Hélene ve Jean François Costa Koleksiyonu)

Bu müzede ünlü ressam Jean Honoré Nicolas Fragonard’ın resimlerden seçmeleri görebilirsiniz. Oldukça güzel bir müze ve giriş ücreti yok. Ancak içeride fotoğraf çekmeniz yasak.

Fragonard Parfüm Müzesi

Burası şehrin en önemli parfüm üreticisinin hem parfüm fabrikalarından biri. 1926 yılında eski bir Parisli noter olan Eugene Fuchs tarafından kuruluyor. Fuchs, şirketine şehrin yetiştirdiği en ünlü ressam olan Fragonard’ın ismini veriyor. Bu arada Fragonard’ın babası da zamanında bir parfümlü eldiven üreticisi imiş.

Şuan bu fabrika müze olarak her gün (pazar da dahil) sabah 9’dan akşam 7’ye kadar turistlerin ziyaretine açık. Ancak müzeye alım saat 18:30’da sona eriyor. Bu arada müze ziyareti ÜCRETSİZ. Hem de rehber eşliğinde müzeyi gezerken parfümler hakkında çok ilginç bilgiler ediniyorsunuz.
Bunlardan birkaçını sizinle paylaşayım:

  • Neden kadınlar için eau de parfum üretilirken, erkekler için çoğunlukla eau de toilette üretiliyor?
    Çünkü erkeklerin deri yapısı sayesinde daha düşük konsantrasyonda olan eau de toilette’le bile kadınlardan daha uzun süre parfüm etkisini sürdürebiliyor.
  • Parfüm, eau de parfum, eau de toilette, eau de cologne’un farkları ne?
    Parfüm’de yüzde yüz parfüm oluyor ve bu yüzden çok daha pahalı ama 2 damla kullanmak yeterli. Eau de parfum de parfüm oranı yüzde 25 seviyelerinde. Geri kalanı alkol ve su. Eau de toilette’de parüm oranı yüzde 10-15 seviyelerine geriliyor. Geri kalan alkol ve su. Eau de cologne’da ise parfüm oranı yüzde 5 seviyelerinde
  • Fragonard parfümleri neden cam değil de alüminyum kutulardalar?
    Cam kutular her ne kadar daha lüks olsalar da parfüm güneşe maruz kaldığı için daha kısa sürede bayatlıyor. Kutu alüminyum olduğunda ise muhafaza süreleri 3-5 yıla kadar uzayabiliyor. Üstelik de daha ucuz bir malzeme.
  • Dünyada parfümcü adı verilen sadece 4 bin ila 5 bin kişi var. Sektörde burun olarak adlandırılan duayenlerin sayısı dünyada sadece 40-50 kişi.

Molinard Müzesi

Molinard da şehrin Fragonard kadar olmasa da önemli parfüm üreticilerinden biri. Hatta kuruluşu Fragonard’dan bile eskiye gidiyor. 1849 yılında kurulan şirket hala bir aile şirketi olarak hayatına devam ediyor. 1900 yılında Eyfel Kulesi’ni de tasarlayan Gustave Eiffel’in tasarladığı eski bir parfüm bir fabrikasını satın alarak ana merkezini buraya taşıyor. Molinard’ın ilk müşterileri zamanında Güney Fransa’ya gelen zengin İngiliz ve Ruslar imiş.

Bugün şehrin Victor Hugo Bulvarı’nda parfüm üreticisinin ufak bir müzesi bulunuyor. Giriş katında satışın yapıldığı bir butik, üst katta ise müze yer alıyor. Bu müzenin ziyareti de yine ücretsiz.

Grasse’da Alışveriş

Grasse’dan ne alınır sorusunun ilk cevabı tabii ki parfüm. Sonra el yapımı çikolatalar, parfümlü sabunlar ve yöresel baharatlar da alabilirsiniz.

Grasse’da Nerede Ne Yenir?

Doğrusu Grasse sokaklarını gezerken birçok sempatik kafe ve dondurmacı dikkatimi çekti. Bunların birçoğu tercih edilebilir. Benim bu tatilde bütçem kısıtlı olduğu için yeme içme konusunda ekonomik davranmayı tercih ettim. Turizm ofisine doğru giderken otoparkın hemen aşağısında yer alan Monoprix alışveriş merkezinden peynir ve yarım bagetle öğle yemeğini geçiştirmeyi tercih ettim.

Bu arada Molinard Müzesi’nin de yer aldığı Victor Hugo Bulvarı’nda birçok güzel restaurant mevcut. Burada 2 saatlik ücretsiz internet de belediyenin hizmeti olarak size sunuluyor.

Grasse ile İlgili Pratik Bilgiler

Para Birimi: Euro
Vize Gerekiyor mu? Schengen vizesi lazım
Saat Kaç? Türkiye’den bir saat geride. İstanbul’da saat 12 iken burada saat 11 oluyor.
Ne zaman Gidilir? Yazın Gitmek daha mantıklı ama kışın da bence gezilebilir.
En Yakın Havalimanı: Nice Havalimanı
Ne Kadar Süre Ayırmak Lazım? Bence 1 ya da maksimum 2 gün yeterli.
Grasse Gezisi Boyunca Ne Kadar Yürüdüm? Tüm gezi boyunca yaklaşık 6,5 km’lik bir yürüyüş gerçekleştirdim. Bu veriler iPhone’un sağlık uygulamasının rakamlarıdır.

Aşağıdaki Yazılar da İlginizi Çekebilir:

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz