Açıkçası yılbaşında sürekli bir yerlere giden biri değilim. Hatta özellikle insanların tatile gittikleri zamanlarda tatile gitmekten kaçınırım. Ama arada istisnalar da olmuyor değil. Nitekim 2016 yılbaşı tatili bunlardan biri idi. Önceden ucuz uçak bileti yakalayınca Budapeşte‘nin yolunu tutmuştum. Ancak karlı hava saolsun hayatımın en uzun rötarını (11 saat- 8 saati uçak içinde) yaşamıştım. Sabah havalimanında olmama rağmen yılbaşına da uçakta girmiştim. Bu maceralı yolculuğu da THY ile 10 Saatlik Rötarın Hikayesi: Yılbaşına Uçakta Girmek yazımdan okuyabilirsiniz.

Açıkçası bu sene yılbaşında değil ama sizler yılbaşından döndükten sonra planlarımda bir son dakika değişikliği olmazsa bir Zanzibar yapma niyetim var. Ama gidene mani olunmaz dedim ve sizler için 2017 yılbaşı tatili için en ucuz ülkeleri araştırdım.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Yılbaşı Tatili Ne Zaman ve Kaç Gün?

Açıkçası bu sene de yılbaşı tatili 1 Ocak’ta 1 gün. Ancak yılbaşı tatili hangi güne geliyor diye baktığımızda bizi kötü bir sürpriz bekliyor. Bu sene yılbaşı tatili pazar gününe denk geliyor. Bu da aslında yılbaşı tatili bu sene güme geldi demek oluyor. 🙁

Ancak bu bizim tatil şevkimizi kırar mı? Tabi ki de hayır. Zaten yılbaşı tatili dediğimiz şey 2 3 günlük bir kaçamak. Hiç izin kullanmadan ya da sadece 1 günlük izin ile çok ucuza yılbaşı tatili programları yapılabilir.

2017 Yılbaşı Tatili İçin En Ucuz Ülke ve Şehirler

2017 yılında sizler için en ucuz ülkeleri ve şehirleri araştırdım. Elinizi sıkı tutup hızlı davranırsanız bu şehirlere fiyatlar artmadan bilet satın alabilirsiniz. Ben bu fiyatları 9 Aralık tarihinde Skyskanner’da yaptığım taramalar sonrasında buldum. Bu ülkelerin bazıları vizesiz, bazıları için ise Schengen (Şengen) vizesi gerekiyor.

1) Romanya

En Ucuz Uçak Bileti: 260 TL

Vize: Schengen Vizesi gerekiyor

Gidilebilecek şehirler: Cluj ve Bükreş

Cluj (Uçak Bileti 260 TL)

Romanya’nın en büyük 4. şehri olan Cluj yılbaşında en ucuz uçak bileti sunan şehir. Bunun başlıca nedeni THY bu hattı yeni açtı ve şu sıralar hattı canlandırmak için oldukça uygun fiyata satıyor. Yolculuk sadece 1 buçuk saat sürüyor. Bu tatil için 31 Aralık günü gidip 2 Ocak Pazartesi (1 gün izin kullanmanız gerekiyor) dönebilirsiniz.

Bükreş (Uçak Bileti 296 TL)

Eski Romanya Diktatörü Çavuşesku’nun Romanya’da bir Paris oluşturma hayali ile süslediği Bükreş, Karpatlar’ın Paris’i. Gerçekten hayatta en azından bir kere görülmesi gereken bir şehir. Romanya’nın başkenti Bükreş’e 31 Aralık Cumartesi gidip izin kullanmadan Pazar günü dönmek de mümkün. İsterseniz bir gün izin kullanıp pazartesi de dönebilirsiniz. İkisi için de biletler uygun. Şehri ziyaret etmeden oldukça detaylı hazırladığım Bükreş gezi rehberi yazımı okumanızı tavsiye ederim.

2) Arnavutluk

En Ucuz Uçak Bileti: 293 TL

Vize: Vizesiz

Gidilebilecek şehirler: Tiran

Tiran (Uçak Bileti 293 TL)

Arnavutluk’un başkenti Tiran öncelikle hem vizesiz hem de herşeyin çok ucuz olması nedeniyle ilgi çekebilecek bir destinasyon. Üstelik de 1 saat 45 dk gibi bir sürede şehre ulaşmak mümkün. 31 Aralık cumartesi sabahı gidip 1 Ocak pazar akşamı dönerek hiç de izninizden harcamadan yılbaşı tatili yapmak mümkün.

3) Slovenya

En Ucuz Uçak Bileti: 296 TL

Vize: Schengen Vizesi gerekiyor

Gidilebilecek şehirler: Ljubljana

Ljubljana (Uçak Bileti 296 TL)

Slovenya’nın hem başkenti hem de en büyük şehri. Tabi en büyük şehri derken nüfusu 270 bin seviyelerinde. Daha benim keşfedemediğim ama bir gün görmek istediğim yerlerden biri. Buraya da 2 Şubat’ta bir gün izin kullanarak çok ucuza gitmek mümkün. Üstelik de sadece yaklaşık 2 buçuk saatlik bir yolculuk sonunda.

4) Kosova

En Ucuz Uçak Bileti: 296 TL

Vize: Vize Gerekmiyor

Gidilebilecek şehirler: Priştine

Priştine (Uçak Bileti 296 TL)

Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova’nın başkenti Priştine de aynı Tiran gibi hem vizesiz hem de ucuz olması nedeniyle ilgi çekici bir destinasyon. Üstelik 31 Aralık Cumartesi sabah gidip Pazar akşam izin kullanmadan dönmek mümkün. 293 TL’ye sabah dönüş de var ancak pazar gününü de iyice değerlendirmek için 3 TL fazla ödemeye değer bence.

5) Makedonya

En Ucuz Uçak Bileti: 296 TL

Vize: Vize Gerekmiyor

Gidilebilecek şehirler: Üsküp

Üsküp (Uçak Bileti 296 TL)

Makedonya’nın başkenti Üsküp’e yıllar önce havalimanı açılışları için gitmiştim. O günlerde şehirde çok ciddi bir yenilenme çalışması vardı. İskender’in günlerine şehri geri getirmek için yoğun bir çalışma halindeydiler. Bugün şehrin çehresi oldukça değişmiş.

Bugün sadece 1 saat 45 dakika gibi bir sürede vizesiz gidebileceğiniz bir destinasyon burası. Ayrıca uçuş saatleri sayesinde izninizden yemeden 31 Aralık sabahı gidip 1 Ocak akşamı dönebilirsiniz. 3 TL ucuza sabah dönüş imkanı da var.

6) Gürcistan

En Ucuz Uçak Bileti: 367 TL

Vize: Vize Gerekmiyor, Nüfus Cüzdanı yeterli

Gidilebilecek şehirler: Tiflis

Tiflis (Uçak Bileti 367 TL)

Komşu Gürcistan’a uzun süredir vizesiz hatta sadece nüfus cüzdanı ile seyahat etmek mümkün. Sınır şehri Batum‘a haftasonlarında Türkiye’den ciddi araç trafiği oluyor. Tiflis için ise açıkçası uçak yolculuğu çok daha mantıklı bir tercih olur. İstanbul’dan sadece 2 saat 15 dk’da ulaşmak mümkün.

Tiflis’de yılbaşı tatili için size izin kullanmadan iki alternatif buldum. Bunlardan ilki 31 Aralık cumartesi sabah gidip, 2 Ocak pazartesi sabah 7:25’te İstanbul’a varış. Havalimanından da doğrudan işe geçiş.

Bir diğer alternatif ise size işe koştur koştur yapmayan bir çözüm. Yine 31 Aralık cumartesi sabah Tiflis’e gidip 1 Ocak pazartesi akşam İstanbul’a dönüş. İki bilet arasında da fiyat farkı yok.

7) Ukrayna

Potocki Sarayı

En Ucuz Uçak Bileti: 426 TL

Vize: Vize Gerekmiyor

Gidilebilecek şehirler: Kharkov, Lviv, Zaporizhia

Zaporizhia (Uçak Bileti 426 TL)

Ukrayna’nın Türkler’den vize istemiyor. Üstelik 2017 yaz dönemi itibari ile yeni kimliklerle pasaportsuz bile ülkeye girmeniz mümkün. Bu da Ukrayna’yı Türkler için en gözde rotalardan biri yapıyor.

Ukrayna’nın kuzeylerinde Dnipro nehri kenarında kurulu bir şehir olan Zaporizhia’ya İstanbul’dan 2 saatlik bir uçuşla ulaşmak mümkün. Üstelik de Ukrayna’nın ne kadar ucuz bir ülke olduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım. Buraya da izin kullanmadan gidilecek bir formül buldum. 30 Aralık gecesi (teknik olarak 31 Aralık sabahı saat 1:35’te) şehre varıp 2 Ocak pazartesi sabah 3:30 uçağı ile İstanbul’a dönüyorsunuz. Sabah 6:30’da havalimanından işinize yetişmeniz kolay olacaktır. Tabi, o gün biraz uyku problemi yaşayabilirsiniz.

Kharkiv (Uçak Bileti 453 TL)

Kharkiv Ukrayna’nın Eskişehir’i desem yanlış olmaz. Bolca öğrencinin yaşadığı şehrin hem gece eğlencesi hareketli hem de şehir Ukrayna ortalamasına göre de ucuz. (Lviv ve Kiev’e göre çok daha ucuz bir şehir) Buraya da izin kullanmadan 31 Aralık sabahı gelip 1 Ocak pazar akşamı dönüş yapmak mümkün. Uçuş süresi yaklaşık 2 saat 20 dk.

Lviv (Uçak Bileti 470 TL)

Lviv son dönemlerin belki de Türkiye’de en popüler tatil destinasyonu. Şehir hem çok güzel hem de çok ucuz. Yılbaşında Lviv’e de izninizden harcamadan çok uygun fiyata gitmek mümkün. Ancak şöyle diyeyim, yılbaşı dışında bir hafta içi 4 -5 günlük bir plan yaparsanız İstanbul’dan Lviv’e Ukrayna Havayolları ile 230 TL gibi komik fiyatlara bilet bulmak da mümkün. Zaten bu şehre 1 gece konaklama yetmez.

Lviv ile ilgili aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir

8) Rusya

En Ucuz Uçak Bileti: 509 TL

Vize: Rusya vizesi

Gidilebilecek şehirler: Mineralnye Vody

Mineralnye Vody (Uçak Bileti 509 TL)

Açıkçası Rusya’nın böyle bir şehri olduğunu bile ilk defa duyuyorum. Sanırım bu da benim cahilliğim. Ancak THY, Pegasus hatta Onur Air bile bu şehre seferler düzenliyor. Bir hikmeti olsa gerek diyorum. Sadece 2 saat 10 dakika gibi bir sürede şehre ulaşmak mümkün. Yıllık izninizden yemeden burada da yılbaşı tatili yapmanın formülünü aşağıda görebilirsiniz. Biraz dönüşte uykusuz bir gün olacak ama denenebilir.

9) Bosna Hersek

En Ucuz Uçak Bileti: 510 TL

Vize: Vize gerekmiyor

Gidilebilecek şehirler: Saraybosna

Saraybosna (Uçak Bileti 510 TL)

Eurovizyon yarışmalarında Türkiye’ye sürekli 12 puan veren kardeş ülke Bosna Hersek’in güzel şehri Saraybosna’ya gitmeye bahane mi gerek? Yemekleri, tarihi ve doğal güzellikleri. Yetmezse vizesiz ve ucuz olması desem. Burada yılbaşı tatili için ise 1 gün izninizden yemeyi göze almanız gerekiyor.

10) Almanya

ilk seyahat karakter analizi
Berlin

En Ucuz Uçak Bileti: 587 TL

Vize: Schengen (Şengen) vizesi gerekiyor

Gidilebilecek şehirler: Hamburg

Hamburg (Uçak Bileti 587 TL)

Açıkçası ben yılbaşında Christmas pazarları görmek istiyorum, Shengen vizem de var diyorsanız Almanya da bir alternatif olabilir. Hatta geçenlerde duyduğum bir habere göre bu yılbaşında Türkiye’den baya bir turist Almanya’ya gidecekmiş. Hem de Euro bu kadar artmışken ilginç geldi bana. Tabi parası olana dur demek olmaz. Ben Almanya’da en ucuz uçak bileti olarak Hamburg’u buldum. Burada tatil için pazartesi 1 gün yıllık izninizden yemeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz