Tatil için Orta Doğu Afrika ülkesi olan Tanzanya‘ya dediğimde ilk başta herkes çok şaşırmıştı. Nereden çıktı şimdi, gidecek yer mi bulamadın, Zanzibar’da gezilecek ne var diye. Açıkçası ben de korkuyordum biraz ama benden önce giden arkadaşları görünce cesaretim yerine geldi desem yalan olmaz. Özellikle de Zanzibar‘ın o güzelim plajlarını görüp de insanın iç çekmemesi pek de olası değildi. Ben de millerimle Tanzanya biletimi aldım ve Zanzibar’a doğru bir serüvene açıldım.

Zanzibar aslında 2 büyük ve birçok da ufak adalardan oluşan bir adalar topluluğu. Bunların en büyükleri Pemba ve Unguja. Unguja aslında Zanzibar denince ilk akla gelen yer oluyor. Hatta bu isim yerine direkt olarak Zanzibar da kullanılıyor. Bu karışıklığa engel olmak adına Zanzibar’da gezilecek ve görülecek yerleri birkaç kategoride ayırmakta fayda var. Zanzibar Adası (Unguja) içinde görülecek yerler, Zanzibar’da gezilecek adalar ve Unguja’nın merkezi olan Stone Town’da gezilecek ve görülecek yerler.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Zanzibar’da Gezilecek Adalar

Buraya geldiğinizde olabildiğince çok adayı gezmenizi tavsiye ederim. Her bir ada hem çok ilginç hikayelere hem de efsane doğaya sahip.

Zanzibar (Unguja) Adası

Zanzibar’ın en büyük ada parçası burası. Merkezi batı taraftaki Stone Town olan ada turistlerin öncelikle yerleşim için tercih ettikleri yer oluyor. Tatil boyunca en fazla zaman geçireceğiniz ada burası. Burada gezilecek yerleri daha detaylı olarak aşağıda anlatacağım. Diğer bütün adalara da genelde buradan balıkçı tekneleri ile ulaşabilirsiniz. Bir tek Pemba Adası için durum farklı.

Pemba Adası

Zanzibar’ın en büyük ikinci adası olan Pemba, Unguja’nın 50 km kuzeyinde yer alıyor. Buraya Unguja’dan feribot seferleri de düzenleniyor ancak dalgalı dönemde tehlikeli olduğunu duydum. Önerilen ulaşım yöntemi pırpır uçaklar. Burada 1-2 gün konaklamayı düşünebilirsiniz. Diğer adalar gibi günü birlik gidip akşam dönebileceğiniz bir yer değil açıkçası.

Prison Adası (Prison Island)

Zanzibar’da gezilecek yerler listesinin en önemli parçalarından biri bence Prison Adası. Yıllarca burası kölelerin hapsedildiği, salgın hastaların tecrit edildiği bir yer olarak kullanılmış. Ancak bugün tam bir turizm cenneti. Turkuazıyla düşman çatlatan denizi, 100 yaşın üstünde dev kaplumbağaları ile görmeyenin çok pişman olacağı bir yer. Stone Town’daki balıkçılarla sıkı bir pazarlıkla buraya 20 dakikada gelmek mümkün. Detaylar için Prison Island yazıma bakmanızı tavsiye ederim.

Nakupenda Adası

Zanzibar’ın en güzel plajlarını ararken karşıma çıkan bu ada Afrika’nın en iyi 20 plajı listesinde yer alıyordu. Gelgit olayları nedeniyle bazen sular altında da kalan bu adada kimse yaşamıyor. Sadece bir kumsaldan oluşuyor. Buraya gündüz insanlar Stone Town’dan balıkçı tekneleri ile gelip denize girip saat 15 gibi teknelerle Stone Town’a geri dönüyor. Daha detaylı bilgi için Nakupenda Beach (Island) yazıma bakabilirsiniz.

Bawe Adası

Burası Nakupenda yakınlarındaki ufak adacıklardan biri. Burada konaklama yapmazsanız adaya çıkmanız yasak. Dalış yapmak isteyenler için Bawe Adası açıkları öneriliyor. Burada dalış yapan arkadaşım açıkçası bu konuda pek de ahım şahım bir yer olmadığını söyledi. Bu adada konaklama ise diğer yerlere göre biraz daha pahalı. Herkesten izole bir ada hayatı istiyorsanız burası tercih edilebilir. Açıkçası bana göre değil. 🙂

Zanzibar Adası (Unguja) İçinde Gezilecek Yerler

Zanzibar’da gezilecek adalar bunlarla sınırlı değil ama kısa sürede hepsini keşfetmek de mümkün değil. Onları da bir sonraki gezilerde inşallah 🙂 Şimdi gelelim Zanzibar Adası içinde gezilecek yerlere.

Stone Town

Unguja’nın merkezi Stone Town 2000 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Hint, Pers, Arap ve Avrupa etkilerinin hepsini mimarisine nakşetmiş büyüleyici bir yer. Buraya ya benim gibi aşık olursunuz ya da çok pis döküntü bir yer diye gıcık kaparsınız. Ortası da olabilir tabi 🙂 Labirente benzer sokaklarında kaybolup daha önce böyle bir yer görmüş müydüm acaba diye iç geçirebilirsiniz. Açıkçası ben bir benzerine daha önce rastlamadım.

Sokaklarında ufak çocuklar, fakirlik ve miskin kediler görüyorsunuz. Ama kimsede bir mutsuzluk yok. Herkes halinden memnun. Hepsi birer sanat eseri olan kapılar Stone Town sokaklarının bir nevi imzası. Kapılardan evde oturan Hindu mu Arap mı anlayabiliyorsunuz. Stone Town içinde gezilip, görülmesi gereken çok fazla yer var. Onları Stone Town’da Gezilecek ve Görülecek Yerler yazımda detaylı şekilde yazdım. Burada sizi şişirmeyeyim. Merak edenler bu yazıya bir göz atsın derim.

Nungwi

Adaya özellikle deniz kum güneş için geliyorsanız konaklamanız gereken yerlerin başında Nungwi geliyor. Burası adanın kuzeyinde turkuaz denizi ile sizi aşık edecek bir yer. Birçok balayı oteli de burada yer alıyor. Burada oteller Stone Town’a göre daha pahalı ve lüks. Açıkçası ben Stone Town’dan 65 km yolu yerli halkın ulaşım aracı olan Dala Dalalar ile 2 saatte 1 dolar ödeyerek geldim. Taksi ile 1 buçuk saat sürüyor ve 40 dolara geliyor. Güzelce denizin tadını plaja para vermeden çıkardım ve yine dala dala ile döndüm. Burası Zanzibar’ın meşhur gelgit olaylarından daha az etkilenen bir bölge. Düşük gelgitte de yüksekte de yüzebiliyorsunuz.

Kendwa

Kendwa, Nungwi’nin komşu kasabası. Burası da balayı otelleri ve lüks resortların olduğu yine turkuazın can yaktığı bir denize sahip. Düşük gelgitte sular çekildiğinde Nungwi sahilinden Kendwa’ya 45 dakikada yürümek mümkün. Ben gündüz gittiğimde bu yolu gidip geri döndüm. Yolda sıcak bastıkça bir yere havlumu atıp yüzüp geri yoluma devam ettim. Yüksek gelgitte sular yükseldiğinde ise bu kumsal sular altında kalıyor ve yürümek pek de olası olmuyor. Buraya da Nungwi’ye gelen dala dalalar ile gelmek mümkün. Son durak Nungwi olan dala dalalar ile Nungwi’ye gelmeden 5 dakika önce inmeniz gerekiyor.

Jozani Chwaka Bay Tabiat Parkı

Adanın en ilginç yerlerinden biri de Jozani Chwaka Bay Tabiat Parkı. Burada yaklaşık 2 saatlik rehberli bir geziye katılarak dünyada sadece burada olduğunu iddia ettikleri kırmızı sırtlı kolombus maymunlarını görebilirsiniz. Açıkçası maymun faslı biraz beklentilerin altında sürüyor. “Aa sadece bu kadar mıydı” diyor insan.

Gezinin ikinci faslında orman içinde bir tur başlıyor. Bu faslı da bitirdikten sonra şimdiye kadar gördüğüm en ilginç ağaç olan mangrov ağaçlarının olduğu bölüme geçiyoruz. Gelgitin yüksek olduğunda kökleri gözükmeyen bu ağaçları biz düşük gelgitte gezince çok ilginç bir görüntü ortaya çıkıyor.

Bu turun bedeli yerlilere 10 bin Şilin, yabancılara ise 20 bin Şilin. Rehbersiz gezmeniz ise yasak. Buraya da Stone Town’dan dala dalalar ile ulaşım mümkün. Ancak batıya giden dala dalalara binmeniz gerekiyor. Bu dala dalalar Nungwi’ye gidenlerin oradan kalkmıyor. Paje’ye ya da Michamvi’ye giden dalalar ile Jozani Ormanı’na gidebilirsiniz.

Paje

Zanzibar (Unguja) Adası’nın batı noktasında yer alıyor. Burası gel getlerin çok daha fazla yaşandğı bir yer. Ayrıca denizi de daha dalgalı. Bu da özellikle sörf tutkunlarını Paje’ye çeken bir unsur olmuş. Paje adanın geneline göre daha çok genç turistler tarafından tercih ediliyor. Paje plajı da Tripadviser tarafından “Afrika’nın En İyi 20 Plajı” listesine girmeyi başarmış. Açıkçası ben Nungvi’yi daha çok sevdim. Stone Town’dan Paje’ye dala dala ile ulaşabiliyorsunuz.

Michanvi

Michanvi Paje’nin kuzeyinde kalıyor. Burasını bana teknede tanıştığım bir İtalyan turist tavsiye etti. Bir ay adada tatil yapan Gaetano, en güzel gün batımının buradan izlendiğini söyledi. Açıkçası ben de tek başıma nasıl bir romantikliğin peşindeysem bir Michanvi yapayım dedim, Jozani ve Paje ardından. Michanvi’ye varmadan yol üstünde meşhur The Rock Restoran‘da durdum.

Michanvi’ye ulaştığımda ise oldukça sakindi. Deniz ve çevresi insanlardan uzakta huzurlu bir balayı düşünenler için ilginç olabilir. Ben açıkçası bu sakinlikte dala dala bulamama korkusu ile günün batmasını bekleyemedim. Buradan tek bir dala dala ile Stone Town’da 2000 Şilin’e ulaşabiliyorsunuz. Bu yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz