Geçtiğimiz günlerde Amerika‘da açılan bir dava “gizli şehir biletleme” (hidden city ticketing) diye bir konsepti öğrenmemizi sağladı. Ucuz uçak bileti bulmayı sağlayan sitelerden biri olan Skiplagged.com adlı siteye Amerikalı havayolu şirketi United Airlines ve online turizm acentası Orbitz dava açınca, bir anda bu konsept birçokları tarafından fark edildi.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Skiplagged Nasıl Ucuz Uçak Bileti Buluyor?

Aslında Skiplagged, ucuz uçak bileti arayan havayolu yolcularına havayollarının bir açığından faydalanarak ucuz uçak bileti buluyor. Havayolları uçak bileti fiyatlaması yaparken bazen karlılık adına ilk bakışta çok da mantıklı gelmeyen yöntemler kullanabiliyor. Örneğin Boston’dan San Francisco’ya uçacaksınız, bileti direk bu şekilde almak çok mantıklı gözükebilir. Ancak Boston’dan Seattle’a San Francisco aktarmalı bir bilet ilk biletten çok daha ucuz olabiliyor. Bu yüzden ikinci bileti daha ucuza alıp ikinci uçuşu gerçekleştirmiyorsunuz. İşte bu yönteme “gizli şehir biletleme” deniyor. Çünkü bileti aldığınız havayolu sizi Boston’dan Seattle’a uçacak sanırken siz aslında San Francisco’da yolculuğunuza son veriyorsunuz. İşte Skiplagged size bu tür biletler buluyor.

Bu tür filmler sadece Amerika’da olur dediğinizi duyar gibiyim. Ancak emin olun sadece Amerika’da değil Türkiye‘de oluyor. Geçtiğimiz aylarda çok sık seyahat eden gazeteci arkadaşlarımdan Kemalettin Bulamacı Türk Hava Yolları‘nın (THY) böyle bir biletini yakalamış ve Twitter’dan benimle de paylaşmıştı. THY’nin web sitesinden İstanbul’dan Sao Paolo’ya direkt uçuş bakanlar 940 Euro’ya bilet bulurken, Roma üzerinden İstanbul aktarmalı Sao Paolo’ya bilet bakan biri ise 618 Euro’ya ucuz uçak bileti bulabiliyor.

Bu Saçma Durum Nasıl Oluşuyor?

Havayolları uçak biletlerini fiyatlarken direkt uçuşları genellikle daha pahalı fiyatlamaya çalışıyor. Zira bu biletler potansiyel business bilet olarak görülüyor. İş için seyahat edenler genellikle aktarmalı uçuşlardan kaçıyor. Doğal olarak bu biletler potansiyel alıcı düşünülerek daha pahalı fiyatlanıyor. Doğal olarak bazı şehirleri önemli hub olarak kullanan havayolları bu mantık nedeniyle bu hublardan aktarma yaparken bilet fiyatlarında bu tür dengesizlikler yaşanabiliyor.

Hava Yolları Skiplagged’e Sadece Ucuz Uçak Bileti Buluyor Diye mi Kızıyor?

Aslında havayolları için Skiplagged’in bulduğu ucuz uçak biletleri ciddi bir gelir kaybına neden oluyor. Bu hem pahalı biletlerin satılmasına engel olduğu gibi, havayollarının yolculuğa devam etmeyi düşünmeyen yolcular için uçağı bekletmesine neden oluyor. Hal böyle olunca uçakların rötar yapmasına ve bu rötarlardan dolayı cezai yaptırımlara maruz kalmasına neden oluyor.

Hava Yolları Bu Ucuz Uçak Bileti Yönteminin Önüne Nasıl Geçmeyi Düşünüyor?

Havayolları ucuz uçak bileti uygulaması Skiplagged’e kayıplarını karşılaması için dava açmış durumda. Ancak bu seyahatseverleri engellemeye yetecek bir önlem değil. Amerika’da bazı havayolları bu şekilde birkaç defa seyahat eden mil kartı müşterilerinin hesaplarını kapatarak onları engellemeyi hedefliyor. Malum sık uçan mil müşterileri kazandıkları milleri kaybetmekten pek hoşlanmıyor. Ancak mil programlarını sıkça kullanmayan havayolu yolcuları için bu yöntem ucuz uçak bileti almak için havayollarını kandırmanın önüne geçemeyecek. Üstelik sadık müşterilerini cezalandırırken sadık olmayanları cezalandırmamış olacaklar. Uzun vadede bu da havayolları için en değerli müşterilerini kaybetmeye neden olacak. Açıkçası mil programı üyeliğimi iptal eden havayolundan bir daha uçak bileti alır mıyım? Mecbur kalmadığım sürece hayır. 🙂

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

Önceki İçerikKış Lastiği Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler
Sonraki İçerikİran Otomobilleri Nasıl ve İran’da Araç Kiralama
Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.

18 YORUMLAR

 1. Sankı daha cok usa ıcı ucuslar ıcın gıbı geldı bana bıkac farklı rota denedım ucus cıkmadı hıc neye elımızı attıysak kuruyo :))

  • USA’da haha iyi çalışır. Ancak Frankfurt, Amsterdam, Londra, Münih, Paris, Roma, Dubai gibi büyük aktarma hublarına da bilet bakarsanız bence bu hatlarda da uygun biletler bulunabilir. Yoksa daha küçük ya da aktarma sayılarının az olduğu hatlarda bu sistem istediğiniz sonuçları vermeyebilir.

 2. Yalnız şöyle önemli bir nokta var (yanlışım varsa düzeltin):
  Böyle bir uçuş yapacaksanız check-inde bagaj vermemeniz lazım. Zira bagajınız şut altında diğer uçağa aktarılacaktır. Ancak el bagajı ile seyahat ediyorsanız yapılabilir bir yöntem gibi.

 3. Bir başka başarılı site de ben paylaşayım: esky Fırsatlar sayfasından istediğiniz güzergahları seçip tüm promosyonlu uçak biletlerini tek ekranda görebiliyorsunuz. Veyahut kendiniz arama yaparak karşılaştırıp en uygun bileti alabiliyorsunuz.

 4. Peki bir soru? Örnek verirken demişsiniz ya Roma dan Sao Paolo İstanbul aktermalı daha ucuz diye. Birinci sorum nerden bakmak gerektiği istanbul aktarmalarında. İkinci sorum da thy özellikle aktarmalı uçuşlarda birinciyi kaçırırsan ikinciye binemezsin diye birşey söylemişti bana gecen sefer. Ben Roma kısmına binmeyip İstanbuldan binicem bana sıkıntı çıkarmazlar mı? dediğim gibi öenmli soru da istanbul aktarması olan nerden kalkış tercih edilmeli??

  • Gülşen Hanım, bu sistemde bir uçağa binmediğiniz anda onu takip eden tüm uçuşlarınız yanar. Örneğin İstanbul Kiev gidiş dönüş daha ucuz olsun diye Kiev aktarmalı İstanbul Lviv bileti aldınız ve Kiev’de indiniz. Kiev Lviv uçağına binmediğiniz için dönüş biletiniz de iptal olur. Bunun yerine biletleri hep tek yön almakta fayda var. Kiev aktarmalı İstanbul Lviv sadece gidiş alsanız. Sadece binmediğiniz uçuş yanar. Dönüşü de ayrı şekilde alırsanız sorun olmaz. Bu ara bu sistemde ilk uçuşu uçup ikinci uçuşu yakıyorsunuz hep. Yani İstanbul’dan bir yere gidecekseniz uçuş İstanbul’da başlamalı. Benim örneğim sadece fiyatları göstermek içindi. Siz İstanbul’dan New York’a uçmak istiyorsunuz diyelim. Bakmanız gereken istanbul New York uçuşundan daha ucuza New York aktarmalı İstanbul’dan başka bir şehre uçuş olup olmadığı şeklinde. Onu da tek yön alacaksınız ki dönüş biletiniz yanmasın.

 5. Ülkemizde de bu olay çok sık yapılıyor, aslında havayolu firmaları acente ve bu tür siteleri suçlamak yerine kendilerini suçlasınlar, aç gözlülük yaparlarsa olacak olan budur. Bir diğer konu da havayolu bu kadar yaygınlaşmasına rağmen bazen fiyatlar çok uçuk olabiliyor, artık bu işe bir tavan fiyat uygalaması getirilmeli.

 6. ÖĞRENCİLERE NEDEN UCUZ BİLET VERİLMİYOR.21 AĞUSTOSTA TRABZON BURSA YENİŞEHİR VEYA TRABZON İST.SABİHA GÖKÇENE 1 KİŞİ ÖĞRENCİ GİDECEK AMA UÇAK BİLETLERİ ÇOK PAHALI.EN UCUZ UÇAK BİLETİ NERDEN BULABİLİRİM.

 7. Bunun için illa skiplagged gibi bir siteye girip bilet almanıza gerek yok. Neden derseniz yabancı sitelere kesinlikle kredi kartı bilgisi girilmesini tavsiye etmiyorum. Aynı yöntemle yerli sağlayıclardan uçak biletinizi temin edebilirsiniz. (enuygun, ucuzabilet, turna) gibi.

 8. Dikkatli olmak lazım. Her yerde, her işte bazen ufacık bir şey gözden kaçıyor ve tüm hatlar karışıyor. Hata edilmemeli, bir yanlışları, eksikleri varsa da göz ardı edilmemeli…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz