Dünyanın refah ve eğitim düzeyi en yüksek olan ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Kanada’ya göçmenlik artıyor. Türkiye’den de göç başvurularının arttığı Kanada, ülkeye gelen göçmenlere diğer ülkelere oranla pek çok avantaj sunuyor. Peki, Kanada Göçmenlik Programı 2015 yılında hangi meslek dallarına ihtiyaç duyuyor, Kanada Göçmenlik Programı’nın avantajları neler, Kanada göçmenlik programındaki mevcut iş fırsatları neler gibi başlıklarda sizinle konuyu detaylı şekilde paylaşıyorum.

Kanada 2015 Yılında Hangi Meslek Dallarına İhtiyaç Duyuyor?

· Kanada’ya göç fırsatı… 2015’te 285 bin göçmen alınacak olan Kanada’da özellikle mühendislik, finans, sağlık ve pazarlama alanında iş gücü açığı bulunuyor.

· 1998-2013 tarihleri arasında 6 milyona yakın göçmenlik başvurusuna onay veren Kanada, bu tarihler arasında Türkiye’den de 18 binin üzerinde toplam başvuruyu kabul etti.

Kanada Göçmenlik Programı Avantajları

1) Ömür Boyu Yaşam İzni

“Öncelikle diğer ülkelere farkla göçmenlik başvurusu kabul edilen herkes Kanada’ya adım attığı andan itibaren ömür boyu yaşama hakkına sahip oluyor. Diğer tüm ülkeler önce geçici oturum vermekte, belirli bir süre o ülkelerde yaşadıktan sonra size daimi oturum hakkı sunmaktadır. İngiltere’de bu süre en az 4 yıl, Amerika’da 5 yıldır” diyor  Yeni Bir Hayat Yurtdışı Yaşam, Sağlık ve Eğitim Merkezi Genel Müdürü Şevki Akaydın ve ekliyor:”Kanada’da 3 yıl yaşadıktan sonra ise elde edilen Kanada vatandaşlığı hakkı ile birlikte Kanada pasaportu sahibi olunuyor. Böylece seçimlere katılma, hatta milletvekili adayı olma şansı bile edinilebiliyor. Kanada vatandaşlığı dünya genelinde en hızlı alınan vatandaşlıklardan birisidir. 2014 yılında 290,000 kişi Kanada vatandaşı olmaya hak kazanmıştır”.

2) Yıllık Min Ortalama 45 bin-50 bin Dolar Gelir

Kanada’ya ilk yerleşen bir kişi yıllık ortalama $45,000-$50,000 civarında bir gelir elde ediyor. İş tecrübesi ve mesleğine göre bu rakam daha da yukarı çıkabiliyor. Birkaç yıl içinde bankalardan kredi çekerek kendi evini alabiliyor, Kanada’nın yüksek refah düzeyinden yararlanabiliyor. Kanada’ya göçmen olarak giden kişiler ülkeye giriş yaptıkları ilk günden itibaren tüm sosyal imkanlar, sağlık ve eğitim gibi hizmetlerden Kanada vatandaşları ile eşit olarak yararlanıyorlar. Göçmen olarak giden kişiler anne ve babalarını da Kanada’ya alabiliyorlar.”

3) Dünyanın En Yaşanası Şehirleri Kanada’da

2010 yılında Mercer Human Resource Consulting tarafından gerçekleştirilen dünyada yaşanılabilecek en iyi şehirler araştırmasında Kanada’nın 5 şehri ilk 30 arasında yer alıyor. Bu araştırmada Vancouver 4. Ottawa 14. Toronto 16. Montreal 21. Calgary 28. sırada yer alıyor. Aynı araştırmada İstanbul ise 121. sırada geliyor. Ayrıca Kanada’da kişi başına 48,000 doların üzerinde ortalama gelire sahip. Ortalama bir Kanadalı ailenin mal varlığı 363 bin dolar.

KANADA GÖÇMENLİK PROGRAMLARI

Kanada’nın 2015 yılında tüm dünyadan 285,000 kişiye göçmenlik hakkı vermeyi planlıyor. Bu rakamın 186 bini ekonomik göçmenlik programlarına ayrılıyor. Kalan rakam ise aile birleşimi, insan hakları gibi farklı alanlardaki göçmenlik başvuruları için.

Nitelikli Göçmenlik Nedir?

Ekonomik Kanada Göçmenlik Programları 5 başlık altında toplanıyor:

1) Nitelikli Göçmenlik Programı:

2015 yılında her meslek grubundan 51 bin başvurunun değerlendirileceği bu programda en az 2 yıllık üniversite mezunu olmak, mezun olunan alanda en az bir yıllık iş tecrübesine sahip olmak ve iyi düzeyde İngilizce veya Fransızca bilmek şartları aranıyor. 2014 yılında sadece 50 meslek dalından başvurular kabul edilirken, 2015 yılında tüm meslek gruplarında çalışan kişiler başvuru yapabilecek.

2) Quebec Nitelikli Göçmenlik Programı:

İyi düzeyde Fransızca bilen, en 2 yıllık üniversite mezunu olan ve belirli bir iş deneyimine sahip olan adaylar Kanada’nın Quebec eyaletine başvurmak için başvuru yapabiliyor.

3) Quebec Girişimci Programı:

Bu program Quebec eyaletinde iş kurmak isteyen işadamlarına ve girişimcilere yöneliktir. $300,000 CAD mal varlığı veya nakdi bulunan ve Quebec eyaletinde en az $100,000 CAD tutarında sermaye ile iş kurmak isteyen kişiler başvuru yapabiliyorlar. İngilizce veya Fransızca bilgisi ve 2 yıllık girişimcilik deneyimi aranıyor.

4) Quebec Yatırımcı Programı:

Quebec eyaletinin sunduğu ve Kanada’da çalışmak veya iş kurmak istemeyen varlıklı kişilere hitap eden bir göçmenlik programı. $1,600,000 CAD tutarında mal veya nakdi olan kişiler başvuru yapabiliyor. Bunun yanı sıra 800,000 CAD tutarında 5 yıl süreli, faizsiz devlet garantili bono veya tahvil alınarak da başvuru yapılabiliyor. 5 yıl sonunda ise yatırılan tutar faizsiz olarak kişiye iade ediliyor. Bu program için Fransızca veya İngilizce bilme şartı aranmıyor. Ancak Fransızca bilen kişilere öncelik tanınıyor.

5) Bölgesel Göçmenlik Programları:

Kanada’nın birçok eyaleti özel bölgesel göçmenlik programları sunuyor. Bu programların kriterleri her eyalette farklılık gösteriyor.

– Kanada Self Employed Göçmenlik Programı:

Sanat, kültür ve spor alanlarında serbest olarak çalışan ve iyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip kişiler bu programa başvurabiliyor. Ses sanatçıları, yapımcılar, yönetmenler, radyo, televizyon ve sinema alanında çalışanlar, spor eğitmenleri gibi çok farklı meslek gruplarında kişilere açık bir program.

– Tarım Alanında Göçmenlik Programı:

Çiftçilik tecrübesine sahip olan, orta üstü İngilizce bilen ve Kanada’da bir tarım arazisi alarak veya kiralayarak bunu işletmek isteyen kişiler bu programa başvurabiliyorlar.

– Kanada Tecrübesi Göçmenlik Programı:

Kanada’da en az bir yıllık sertifika, diploma gibi yüksek öğrenim gören kişiler öğrenimleri sonunda bir yıl ve üzeri bir çalışma iznine sahip oluyorlar. Kanada’da en az bir yıl full time olarak çalıştıktan sonra Kanada’ya bu program çerçevesinde göçmenlik başvurusu yapabiliyorlar.

Kanada Göçmenlik Resmi Sitesi

Kanada Göçmenlik işlemleri için gerekli belge ve prosedürü Türkiye’deki Kanada Büyükelçiliği’nin Vize Bölümü web sayfasından öğrenebilirsiniz

Kanada Göçmenlik Kabul Politikası Nasıldır, Kişilerde Ne Tür Özellikler Aranır?

Kanada Göçmenlik Başvuru Ücreti

Kanada Göçmenlik ve vize ücretleri zamanla değişebiliyor. Ben yazıyı hazırladığım zamanki ücretleri sizinle paylaşıyorum.  Güncel fiyatları bu linkten kontrol edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. MURACAT ETMEK İSTİYORUM NASIL MURACAT EDEBİLİRİM ÇOK İYİ DERECEDE FRANSIZCA YA HAKIMIM YAKLAŞIK 25 YILDIR BU SEKTÖRDEYİM . FRANSA HALKLA İLİŞKİLER MEVZUNUYUM BENİ BİLGİLENDİRİR SENINZ MEMNUN OLURUM SAYGILARIMLA ..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz