Afrika’nın Orta Doğu kıyısında yer alan Tanzanya‘nın güzelliği dillere destan meşhur adası Zanzibar, birçok irili ufaklı adacıklardan oluşuyor. Bu adacıkların en meşhuru ise dev kaplumbağaları ile meşhur olan Changuu Adası ya da diğer adı ile Prison Island (Hapishane Adası). Bazıları bu ada için dev kaplumbağa adası da diyor.

Haritalarda adanın adı Changuu olarak geçse de  turistler tarafından daha çok Prison Island olarak biliniyor. Prison Adası Stone Town’dan yaklaşık 6 km açıkta yer alıyor. Adanın uzunluğu 800 metre genişliği ise 230 metre. Yani adayı Googlemaps’te görebilmek için baya yakınlaştırmanız gerekiyor. Bu ufak ada, turkuaz suya sahip eşsiz plajı, dev kaplumbağaları ve ilginç tarihi ile Zanzibar seyahati esnasında  yarım gün ayrılması gereken bir yer.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Prison Island (Prison Adası) Tarihi

Adanın turistler tarafından Prison Island olarak adlandırılmasının başlıca nedeni tarihine dayanıyor. Adada 1860 yılına kadar kimse yaşamamış. Sonrasında ise Zanzibar’ın ilk sultanı Majid bin Said adayı 2 Arap’a veriyor. Onlar da isyancı köleleri Zanzibar’daki köle pazarında satmadan ya da onları başka yerlere göndermeden önce burada hapis etmek için kullanıyorlar.

1891 yılında Zanzibar İngiliz yönetimine geçince, 1893 yılında Zanzibar’ın İngiliz Başbakanı Lloyd Mathews adayı Arap sahiplerinden satın alıyor. Burada isyancıları ve ağır suçluları hapsetmek için bir hapishane inşaatına başlanıyor. 1894 yılında bu hapishane inşaatı tamamlanıyor ama bu işlevde kullanılamıyor. O dönem Batı Afrika’nın önemli limanlarından olan Stone Town’da çıkan sarı humma salgını nedeniyle ada karantina bölgesine çevriliyor. İngiltere’nin Batı Afrika’daki tüm toprakları için ada bir karantina merkezi görmeye başlıyor. 1923 yılında ise eski hapishane bir hastaneye çevriliyor. Adanın adı da Karantina Adası olarak değiştiriliyor.

Adaya genellikle gemiler karantinaya alınması için hastaları aralık ile mart ayları arasında getiriyormuş. Onun dışında kalan dönemlerde ada boş kaldığı için burası Avrupalı turistler ve Zanzibarlılar için bir turizm merkezine dönüşüyor.

Bugün ada karantina merkezi olarak kullanılmıyor. Eski hastane ve karantina merkezleri turistlerin konaklaması için tesislere çevrilmiş. Adaya da bölgede sıkça rastlanan Changuu balığının adı verilmiş.

Prison Island’da Yapılacak Şeyler

Prison Adası her ne kadar çok ufak olsa da, burada yapılacak birçok şey var. Adanın meşhur dev kaplumbağalarını görüp, besleyebilir, turkuaz rengindeki okyanusun tadını çıkartabilir ve adaya adını veren hapishaneyi ziyaret edebilirsiniz.

Prison Adası’nda yapılacak şeyler için yaklaşık yarım gün kadar bir zaman ayırmanız yeterli olabilir. Tabi ben plajın tadını daha çok çıkartacağım derseniz bir gün de ayırabilirsiniz.

Changuu Adası’nın Meşhur Dev Kaplumbağaları’nı Ziyaret Edin

Changuu Adası bugün devletin sahipliğinde turizm merkezi olarak kullanılıyor. Adanın en çekici noktalarından biri de dev kaplumbağaların yaşadığı doğal park alanı.

  • Burada en yaşlısı 193 yaşında olan dev kaplumbağaları görüyor, kendi elinizle besleyebiliyorsunuz.
  • Kaplumbağaların yaşları sırtlarında yazıyor.
  • Ayrıca parkın bataklı kısmında kaplumbağalar görürseniz anlayın ki, doğum zamanı gelmiş ve buraya yumurta bırakıyor.
  • Kaplumbağalar dişi mi erkek mi onu da sırtlarından anlıyorsunuz. Sırtındaki kabuğu düz ise dişi, biraz hörgüçlü gibi ise erkek oluyormuş.

Bu arada 132 yaşındaki bir kaplumbağayı çiftleşirken gördüm. Ayrıca adanın en yaşlı kaplumbağası da bataklıkta doğum yapıyordu.

Adanın meşhur kaplumbağaları zamanında Şeyşeller’in İngiliz valisi tarafından hediye olarak adaya gönderilmiş. Bugün ise adanın en önemli cazibe merkezlerinden biri.

Burasının ziyaret ücreti 4 dolar ya da 8000 Tanzanya şilini. Açıkçası şilin olarak ödemek daha karlı oluyor.

Eski Hapishane Binasını Gezin

Zanzibar’ın İngiliz Başbakanı Lloyd Mathews tarafından azılı suçluları hapsettirmek için yaptırılan ancak bu amaç için kullanılamayan hapishane bugün otel olarak iletiliyor. Adaya adını veren hapishane binası çok büyük değil. Kısa bir sürede gezilebiliyor. Ayrıca bu gezi için ziyaret ücreti de ödemiyorsunuz.

Turkuaz Suların Tadını Çıkartın

Zaten adaya tekne ile yaklaşırken ilk sizi bu eşsiz turkuaz sular kucaklıyor. Fotoğrafını çektikten sonra benim burada yüzmem lazım diyorsunuz. Ben yüzme ve güneşlenme kısmını yine de adayı gezdikten sonraya bıraktım. Adanın plajında yüzmek ve güneşlenmek ücretsiz 🙂

Prison Adası’na (Chaguu Adası) Nasıl Gidilir?

Adaya Zanzibar’ın merkezi olan Stone Town’ın Forodhani Meydanı yakınlarındaki balıkçı limanından balıkçı tekneleri kalkıyor. Tekneler sizin için özel de kalkabiliyor ya da orada bekleyip birileri ile tekneyi de paylaşabilirsiniz. Benim önerim paylaşmaktan yana. zaten özel de alsanız tekneciler bazen emrivaki ile paylaştırıyor. Zaten yeni insalarla tanışmanıza vesile oluyor. Ben de bu sayede iki İtalyan arkadaş edindim. Biri İtalya’da bir restaurant sahibi olan Gaetano ile Kongo’da İtalya Büyükelçiliği’nde çalışan Paola.Açıkçası burada sıkı pazarlık yapmanızı öneririm. Turist olduğunuz için size 25 dolardan kapı açacaklar. Ben açıkçası 30 bin şiling yani yaklaşık 13,5 dolara anlaştım. Ama 3-4 kişi iseniz kişi başı değil tekne için toplam fiyat için pazarlık yapmanızı öneririm. Stone Town’da yemek yerken tanıştığımız Türk İtalyan Restaurantı Amore Mio‘nun Sahibi Nedim Bey kendisinin anlaşmalı olduğu bir balıkçının 40 bin şiline Prison Adası turu yaptığını söylemişti. Restaurantı Park Hyatt Hotel’in sırasında. Kendisini bulup teknecisini öğrenebilirsiniz. Yok ben pazarlık yaparım derseniz sıkı pazarlıkla 50 bine ikna etmeniz mümkün.

Ayrıca benim tavsiyem. Bu geziyi Nakupenda Adası ile birleştirip yapın. Sabah 8 buçuk gibi Prison Adası’na geçin. Burada yarım gün geçirdikten sonra  en geç 12 gibi Afrika’nın en güzel 20 plajından birine sahip olan Nakupenda Adası‘na geçip 3 buçuk 4 gibi buradan ayrılın. Zaten 15 gibi yavaş yavaş tüm tekneler bu adadan da ayrılıyor. Buna benzer biri turu ben toplam 70 bin şiline bağladım. Ama daha sıkı bir pazarlıkla belki bir miktar daha ucuza da getirebilirsiniz. Sayınız kalabalık olunca kişi başı maliyetler de baya düşüyor haliyle.

Zanzibar Changuu Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Zanzibar iklim olarak her dönem turist çeken bir ada. Zanzibar’ın yüksek sezonu haziran-ekim ve aralık-şubat araları olarak gösteriliyor. Diğer zamanlarda hava soğukluğu çok düşük olmasa da yağmurlu günlere denk gelebiliyormuşsunuz. Ben 16-24 Ocak arası gittim ve ortalamada gündüzleri 35 derece idi. Kışın ortasında İstanbul’a bronz bir halde döndüm 🙂

Changuu Adası Videosu

Sizler için bir de Prison Adası videosu hazırladım.Umarım beğenirsiniz.

Zanzibar’a Nasıl Gidilir? Genel Bilgiler

Prison Adası güzelmiş de orası nerede? Nasıl gideriz diyenler için özetle bilgiler şöyle:

  • Prison Adası Zanzibar’a bağlı bir ada. Zanzibar ise Tanzanya açıklarında iç işlerinde serbest dış işlerinde Tanzanya’ya bağlı özerk bir ada.
  • Zanzibar’a THY direkt uçuşlara başladı. 7 buçuk saat süreli bir uçuşla varabiliyorsunuz. Bir diğer alternatif de İstanbul Darüsselam uçuşu sonrası feribot ya da pırpır uçakla Zanzibar’a ulaşım.
  • Aktarmalı uçuşlarda ise Egypt Airlines, Etiyopya Havayolları ve Emirates’in ilginç kampanyalarını da yakalamanız mümkün.
  • Ayrıca THY’deen mili olanlar için buraya gidiş geliş sadece 20 bin mil.
  • Tanzanya Türk vatandaşlarından vize istiyor ama havalimanında bir form doldurup 50 dolara alıyorsunuz vizeyi.

Zanzibar’a seyahat edecekseniz aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here