Doğu Afrika kıyısının en turistik ülkelerinden Tanzanya‘nın eşsiz plajları, dev kaplumbağaları, kırmızı sırtlı colombus maymunları ile meşhur adası Zanzibar Adası Türk turistlerin her geçen gün daha fazla ilgisini çekmeyi başarıyor. Adaya giderek artan ilgi doğal olarak bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Özellikle Türk Lirası’nın yaşadığı değer kaybı ile birlikte Türk turistler olarak fiyatlar konusunda daha hassaslaştık. “Zanzibar para birimi ne? Zanzibar pahalı mı? Zanzibar’da fiyatlar nasıl?” en çok merak ettiğimiz konular.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Tanzanya Zanzibar Para Birimi Ne?

Öncelikle ülkenin para birimi Tanzanya Şilini. Bu paranın en ilginç yanı ise tüm banknotlarda bir hayvan resmi görüyorsunuz. 2000 Şilin Aslan, 5000 Şilin gergedan, 10000 Şilin ise fil resmi taşıyor. Ayrıca birçok yerde dolar kabul ediliyor.

1 TL= 573 Tanzanya Şilini

1 Dolar= 2224 Tanzanya Şilini

1 Euro= 2374 Tanzanya Şilini

Tabi bunlar teori. Bir de pratiğe bakacak olursak size benden altın değerinde tavsiyeler

 • Öncelikle ülkeye Euro değil Dolar ile gelin. Çünkü bazı yerlerde Euro ile doları başa baş bozuyorlar ya da çok az bir farkla şiline çeviriyorlar. Euro bozdurursanız kurdan zarar edersiniz.
 • 50 dolardan ufak dolar getirmeyin çünkü daha düşük kurdan çeviriyorlar. 50 dolara anlaştığım uçak biletini 2 adet 20’lik ve 1 adet 10 dolar ile ödemeye kalkınca 5 dolar daha fazladan istediler. Bütün 50 dolar verince kabul ettiler. Çok saçma biliyorum ama döviz bürolarında 10, 20 dolar gibi düşük meblaları daha düşük kurdan çeviriyorlar. Hatta Tanzanya Darüsselam Havalimanı çıkışında gece açık olan banka 50 doların altını bildiğiniz yarı fiyatına çeviriyor. Para çevirirken telefonunuzda XE Currency uygulaması olmasını öneririm. Offline da çalışıyor.
 • Tarihi 10 yıl öncesinden eski dolar getirmeyin. 2017 yılında 2006 tarihli bir dolar ile gelirseniz bu parayı ya bozduramazsınız ya da bozdursanız da çok düşük kurdan bozdurabilirsiniz. Elinizdeki dolarların tarihlerini kontrol etmenizi öneririm
 • Bir şeyi satın alırken muhakkak Tanzanya Şilini olarak ödeyin çünkü dolar olarak ödediğinizde genelde kuru 1 dolar 2000 Şilin gibi hesaplayıp çeviriyorlar. Örneğin giriş ücreti 4 dolar olan yeri Şilin olarak öderseniz 8 bin Şilin ödüyorsunuz.
 • Kredi kartı birçok yerde geçmiyor. Bu yüzden tatilde yanınızda ihtiyaç duyacağınız kadar nakit dolarınız olmasında fayda var.
 • Adada en uygun döviz bürosu postanenin yanındaki hediyelik eşyacıların olduğu ara sokakta yer alıyor.

Zanzibar Fiyatlar Hakkında (Zanzibar Pahalı mı?)

Halk fakir olsa da turistik bir ada ülkesi olması nedeniyle fiyatlar çok da ucuz sayılmaz. Özellikle konaklama anlamında Uzak Doğu’daki alternatiflere göre çok daha pahalı. Burada fiyatları uygun kılmak biraz da sizin elinizde. Bunun için öncelikle sıkı bir pazarlık yapmanız gerekiyor. Bu konuda edindiğim deneyimler şöyle:

Dolar ile değil Şilin İle Pazarlık Edin: Genelde size turist olduğunuz için fiyatları dolar olarak söylüyorlar. Örneğin 30 bin Şilin (14 dolar -53 TL) tutan bir turu 30 dolardan satmaya çalışıyorlar. Bunu bilerek pazarlığa başlayın.

Pazarlıksız Alışveriş Yapmayın: Müze biletleri dışında neredeyse herşey için pazarlık yapmanız gerekiyor. Uçak biletleri dahil. Darüsselam’dan Zanzibar’a uçan uçak biletini 80 dolardan 50 dolara düşürmeyi başardım.

Ürünün Gerçek Fiyatını Öğrenin: Bir Kayserili olarak adil fiyatını öğrenmeden bir pazarlığa girişmemenizi öneririm. 30 bin Şilinlik ürüne 30 dolar dediklerinde siz 10 bin Şilin veririm derseniz de kimse sizi dikkate almaz.

Yerli halkın kullandığı alternatifleri deneyin: Sonuçta halkın alım gücü ortada. Onların kullandığı birşey pahalı olamaz. Örneğin ulaşım için taksilerin 40 dolara gittiği yere Dala Dala adı verilen toplu taşıma araçları 2000 Şiline (1 dolardan az) gidiyor.

Ada turlarını balıkçılardan alın: Zanzibar’a bağlı adacıklara gitmek için turları balıkçılardan almak daha cazip olabiliyor. Kalabalıksanız toplam fiyattan anlaşın. Ben tek olduğum için Prison Adası‘nda başkaları ile paylaştım 30 bin Şiling ödedim ama üçümüz organize gitseydik toplam 40 maksimum 50 bine tekneyi kapatır ve ücreti aramızda paylaşabilirdik. Nakupenda Adası ile birleştirdiğinizde ise turu 60 bin Şiline kapatabilirsiniz.

Fiyatlar Hakkında Fikir Vermesi İçin Bazı Başlıklar

1 Yumurta: 300 Şilin (Bakkalda)

1 buçuk litrelik şişede su: 1000 Şilin Mahalle arası bakkalda 800 Şiline de alıyordum. Nungwi’de 3 4 bine satmaya çalışıyorlar. Pazarlık yapın. Maksimum 1500 verin.

1 Ufak Zencefil Çayı: Forodhani Markette 1000 Şiline içiyordum.

1 dal ufak muz: Pazardan içinde yaklaşık 10 adet ufak muz bulunan bir dalı 1000 Şiline aldım.

Bir Pizza: 11-15 bin Şilin arası

Dala Dala: En uzak mesafe 2000 Şilin. En kısa mesafe ise 300 Şillin.

Havalimanı Stone Town Taksi Ücreti: Pazarlıkla 10 bin Şilin

Darüsselam-Zanzibar pırpır uçakla seyahat: 50 dolardan fazla ödemeyin.

Magnet: Tanesi 5-6 binden pazarlık başlıyor. 3 adeti 10 bin Şiline alınabilir.

Geleneksel Tanzanya kadın kıyafeti: 10 bin Şilin

Plajlara Giriş: Ücretsiz

Kısacası pazarlık yapmayı bilmeyenler için Zanzibar pahalı bir destinasyon olsa da, etkin pazarlık yöntemleri ile oldukça ekonomik bir rotaya da dönüşebiliyor. Tanzanya’nın bu güzel adasını Zanzibar pahalı demeden ekonomik olarak gezmek sizin elinizde.

Zanzibar’a seyahat edecekseniz aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

13 YORUMLAR

 1. Merhaba, öncelikle bilgi için çok teşekkürler 🙂 Okul grubunda gördüğüm kadarıyla siz geziyi toplamda bayağı iyi bir fiyata halletmişsiniz. Ben baktığımda Tanzanya’ya 1500 tl’den daha ucuz gidiş dönüş bileti bulamadım. Uçak biletleriyle ilgili tavsiyeleriniz var mı?

  • Ben açıkçası uçak biletini millerimle aldım. Tanzanya’ya 20 bin mil gibi komik bir mile uçulabiliyor. Ben sadece 750 TL vergi ödedim. Miliniz varsa en mantıklı yer burası. Yoksa etiyopya ve egypt airways en uygun olanları

  • Rica ederim. Sonuçta hiçbirimiz parayı sokaktan süpürmüyoruz :)) Zanzibar hakkında detaylı bilgiler serim devam edecek. Konu konu kolay okunacak şekilde detaylandırıyorum. Ben gitmeden aradığım bilgileri paylaşmaya çalışıyorum

 2. Tanzanya’ya 20 bin mil için bakayım dedim yer garantili olunca 40 bin cıktı. bunların farkı nedir biliyor musunuz? yer garantisiz mi siz bileti aldınız ?

  • 20 bin millik koltuklardan az açıyor THY. Orada yer bulamayana yer garantili adında 2 kat mille satmaya çalışıyor. Ben 20 bin mille aldım. Bileti aldıktan sonra arada hiçbir fark yok. Sadece 20 bin mil olanla istediğiniz günlerde denk getirmek zor

 3. Merhaba ben ocaktan itibaren işimi bırakıp bir afrika ülkesine yerleşmek ve iş yapmak istiyorum. Tanzanya ıygın bir seçim olarak duruyor sizce düşük bütçesi olan birisi olarak ne yapabilirim?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz