Tanzanya‘nın Zanzibar Adası tatili boyunca sürekli bir yerden bir yere gitmeniz gerekebiliyor. Zira adanın her tarafı size çok ayrı güzellikler sunuyor. Zanzibar’a gitmeden önce okuduğum bloglarda çoğunlukla taksi alternatifi anlatılmıştı. Ancak taksi ile bir yerden bir yere ulaşım genelde 40-50 dolar seviyelerini buluyor. Bu da benim gibi daha düşük bütçe ile tatil yapmak isteyenler için pek de güzel bir seçenek olmuyor. Ancak Zanzibar ulaşım anlamında çok daha ucuz bir alternatif de sunuyor. Benim doluluk anlamında metrobüslere benzettiğim dala dala adlı toplu taşıma araçları ile bir yerden bir yere gitmek çok ucuza gelebiliyor.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

En Ekonomik Zanzibar Ulaşım Aracı: Dala Dala

Zanzibar ulaşım ağının kalbi olan dala dala daha çok yerli halk tarafından kullanılıyor ve bu yüzden fiyatları oldukça ucuz. Gideceğiniz mesafeye göre ücret ödüyorsunuz. Genelde en uzun mesafe için 2 bin Tanzanya Şilini ödüyorsunuz. Bu da bir dolardan bile az bir mebla ediyor. (1 dolar=2200 Tanzanya şilini) Örneğin Stone Town’dan Nungwi yaklaşık 57 km tutuyor ve bu mesafeye taksi ile 40-50 dolar gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bazı paylaşımlı taksiler ile bu rakam kişi başı 15 bin şiline indirilebiliyor. Dala dala ile ise 2 bin şilin tutuyor.

Mesafeler kısalınca Dala Dala ücreti değişiyor. Örneğin Stone Town’dan adanın doğu yakasındaki Michamwi’ye gitmek isterseniz giderken 2 Dala Dala kullanmanız gerekiyor. İlki çok kısa bir mesafe olduğu için sizden sadece 300 Şilin istiyor. Bu da yaklaşık 13 cent ya da Türk lirası ile 50 kuruş yapıyor.  Sonrasında bindiğiniz Dala Dala ile kesintisiz Michamwi’ye gitmek isterseniz 2 bin şilin ödüyorsunuz. Benim gibi yol üstünde Josani Ormanı’ndan inmek isterseniz bu dala dalaya 1500 Şilin ödüyorsunuz. Buradan Paje’ye gitmek istediğimde bir sonraki Dala Dala’ya da 500 Şilin ödedim.

Zanzibar Ulaşım Tüyoları

Dala Dala ile bir yerden bir yere gitmek için en fazla alternatif merkez Stone Town’da yer alıyor. Buradan adanın her yerine dağılan bir dala dala ağı mevcut. Dala dala kalkış merkezleri 2’e ayrılıyor. Adanın kuzeyine giden Dala Dala’lar (örneğin Nungwi, Kendwa tarafı) Stone Town’un kuzeyindeki merkezden kalkıyor. Burası meşhur Darajani Pazarı’nın (Darajani Market) biraz ilerisinde yer alıyor.

Adanın doğusuna ve güneyine gidecek dala dalalar ise Stone Town’un doğusundan kalkıyor. Örneğin Paje ya da Michamwi’ye gitmek istiyorsanız Esir Pazarı ve Anglikan Kilisesi’ni solunuza alacak şekilde Benjamin Mkapa Caddesi’ne çıkıp hemen yolun karşısına devam edin ve Karume Yolu’nda 1 2 dakika yürüdüğünüzde sağ tarafınızda Dala Dala terminalini göreceksiniz. Buradan gideceğiniz durağı söylediğinizde sizi yönlendiriyorlar. Genelde 300 Şilin verip 1 kaç km uzaklıktaki başka büyük bir terminalde bırakıyorlar. Buradan asıl gideceğiniz dala dalaya biniyorsunuz. Bu yöndeki en popüler destinasyonlar olan Paje, Michamwi ve Jambiani için dediğim şekilde yol almanız gerekiyor. Dönüşte ise bindiğiniz Dala Dala sizi direkt Stone Town’da bırakıyor. İndi bindi yapmanız gerekmiyor.

Gerçek Afrika’yı Dala Dala İle Anlamak

Öte yandan Dala dala ile yaptığım seyahatler ekonomik olmasının yanında muazzam bir deneyim yaşattı bana. Zanzibar ulaşım ile de gerçek Afrika’yı hissetmenizi sağlayabiliyor. Bunun için yoğun olarak yerli halkın kullandığı dala dalaları kullanmakta fayda var. Seyahatlerimin büyük bir bölümünde bu araçlardaki tek beyaz bendim. İnanılmaz yollardan geçtik. Ufacık araçlara insanların nasıl sıkış tıkış sığabildiklerini hayrete izledim. Üstelik yıllardır metrobüs kullanan biri olarak.

İlk Zanzibar Ulaşım Deneyimim: Stone Town – Nungwi Hattı

Zanzibar seyahatimin 3. gününde eşsiz plajları ile ünlü Nungwi ve Kendwa’yı görmek için Stone Town kuzey Dala Dala merkezinden son durağı Nungwi olan dala dalaya bindim. Bu hattaki araçların büyük bir bölümü arkası tente ile kapalı eski Toyota kamyonetler oluşturuyor. Bu kamyonetlerin yük bölümünün u şeklinde tabure donatılmış. İlk duraktan bindiğimiz için kendimize bu U’da oturacak bir yer buluyoruz. Yol boyunca yer kalmadı dediğim o koltuğa kaç kişinin daha sığdığını hayretle izliyor ve giderek daha da hacim kaybediyorum. Koltuklar artık daha fazla yer alamayınca bu sefer ortadaki boşluğa insanlar çömelip oturuyor. Orada da yer kalmayınca muavinin yaptığı gibi aracın dışına asılarak yolculuğa devam ediliyor. Bu yolculuk yaklaşık 1 buçuk 2 saat arası sürüyor ve bu kalabalık hiç eksilmiyor.

Bu hat üstünde özellikle yolu yarıladığımız bir Kinyasini isimli bir köye varıyorsunuz. Burada bir anda seyyar satıcılar kafanızın sağ ve sol taraflarından size mısır, karpuz satmaya çalışıyor. Bu agresif pazarlama yöntemi dala dalada sonuç veriyor ve birçok kişi satın alıyor.

Bu hattın yolu oldukça bozuk. Taşınız felan varsa tam düşürmelik. 🙂 1 buçuk saat gidiş 2 saat dönüş sonrası açıkçası odama döndüğümde 1 güzel sopa yemiş gibi olmuştum.

Stone Town Michamvi Hattı

1 günlük bir dinlenme sonrasında dala dalanın yorgunluğunu üstümden atmayı başardım ve bu sefer adanın doğu tarafını keşfe çıkmak için dala dalalara doğru yöneldim. Burada güzel bir sürprizle karşılaştım. Bu yöne doğru olan dala dalalar genelde görece daha konforlu araçlar. Nungwi tarafındaki gibi açık kamyonetler de var ancak çoğunlukla gerçek koltuklu minibüsler.

Nungwi hattındaki deneyimden sonra bu eski püskü minibüsler bildiğin Porsche gibi geliyor insana:) Üstelik bu hatta yollar da kuzey yönündeki gibi bozuk değil. Mesafe yine yaklaşık 2 saati buluyor. Ama daha konforlu olduğu için daha az yorucu oluyor.

Dala Dala Hakkında ve Tüyoları

  • Dala dala seferleri sabah 7 gibi başlıyor ve sürekli doldukça yenisi kalkıyor. Yani saati kaçta diye kontrol etmeniz gerek yok. Dönüşte ise genelde hava kararmadan dönmekte fayda var.
  • Çok konforsuz da olsa muhakkak bir kere arkası açık kamyonetlerle dala dala deneyimi yaşayın. Bu sayede diğer dala dalalar ile seyahat çok daha lüks algısı oluşuyor sizde.
  •  Dala Dala durdurmak için elinizi sağa sola sallamayın. O zaman durma demek oluyor. Onun yerine buraya gel der gibi yukarından aşağı doğru sallamanız gerekiyor.
  • Doğu yönüne giden dala dalalar için giderken Stone Town’dan sonra bir terminalde dala dala değiştirmek gerekirken dönüşte böyle bir şeye ihtiyaç yok.
  • Dala dala ücreti gideceğiniz mesafeye göre değişiyor. En uzun mesafe 2 bin Tanzanya Şilini (Yaklaşık 3,5 TL ya da 0,9$). Ama dolar ile ödemeye kalkarsanız 1 dolar istiyorlar. En kısa mesafe için ise 200 Şilin ( 0,35 TL ya da 0,09$) ödedim.
  • Dala dala genelde yerli halkın kullandığı Zanzibar ulaşım ağının kalbi
  • Mantık olarak (muavin olması ve istediğin yerde durması ile) minibüsleri, doluluk olarak ise metrobüsü andırıyor.
  • Onca keşmekeş ve doluluğa rağmen insanlar sinirlenmiyor, kavga etmiyor. Hakuna Matata (Svailice’de “Takma kafana, problem yok” demek) diyor geçiyorlar. Adaya hakim olan bu hayat felsefesini Dala dala ile seyahat ederken çok daha yakından hissediyorsunuz.

Zanzibar Ulaşım Videosu| Zanzibar Metrobüsü: Dala Dala

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz