Zanzibar, Hint Okyanusu’nda Orta Doğu Afrika kıyısında Tanzanya‘nın 70 km açığında yer alan bir özerk ada. Özellikle balayı otelleri ile meşhur Zanzibar’a dünyanın her yerinden her bütçeye uygun turist akın ediyor. Peki her bir yeri ayrı keşfedilmeyi hak eden Zanzibar’da nerede kalınır? En iyi Zanzibar otelleri nerede? Zanzibar’da hosteller nasıl? İşte tüm bu sorulara yanıt bulmanız için sizlerle Zanzibar otel ve hostel tavsiyeleri ve tüyolarımı paylaşacağım.

Zanzibar  2 bin 643 m2 yüzölçüme sahip küçük bir ada. (Kıbras Adası’nın yaklaşık 4’te biri büyüklükte) Ancak yine de Zanzibar otel ve hostel anlamında oldukça zengin bir ada. Zanzibar otel seçimi daha çok buradaki tatil motivasyonunuz (balayı, sörf, keşif vb…) ve bütçenize göre değişiyor.

Zanzibar’da Nerede Kalınır?

Swahili House Hotel terasından gün batımıBen tüm seyahatlerimde konaklama için en ideal noktayı bulmaya çalışırım. Zanzibar tatili sırasında birçok farklı yeri görmek istediğim için ulaşım ağının en yoğun olduğu Stone Town‘u tercih ettim. Adanın batı tarafında yer alan Stone Town Zanzibar’ın merkezi. Feribotlar buraya yanaşıyor. Havalimanı da bu bölgeye yakın. Ulaşım olarak da buradan adanın her yerine ucuz çözümler mevcut.

Bu arada bölgede otel seçerken feribot limanının yakınlarındaki Malindi bölgesinden otel bakmanızı önermem. Geceleri oraları pek tekin hissetmedim açıkçası. Gözümle gördüğüm bir tehlike de olmadı ama önerim daha çok tarihi taş şehrin içindeki yerlere bakmanız yönünde olur.

Zanzibar Hostel Tavsiyem

Stone Town’da konakladığım 3 katlı ev

Tüm bu artılar nedeniyle Stone Town’da konaklama pek de ucuz olmuyor. Ama ben bu engeli de aşmayı başardım 🙂 Adaya yerleşmiş ve burada Volunteer Universal adıyla bir yardım kuruluşu kurmuş alan Ezgi ve Hayri’nin desteği ile geceliği 20 bin Şiline (35 TL ya da 9 dolar ancak dolar olarak ödeyince 10 dolar istiyorlar) bir pansiyonda kaldım. Burası tarihi şehrin Lebanon Brothers Corner diye adlandırılan kısmında yer alıyor. Haritada böyle arayınca çıkmıyor. Vuga Road yakınlarında. Buradan sorarsanız bulursunuz.

Pansiyon 3 katlı tarihi bir bina. İran asıllı bir ailenin evi. Onlar da evde yaşamaya devam ediyor. Odalarını kiralıyorlar. Banyo ve mutfaklar ortak. Aile de orada yaşadığı ve İran asıllı oldukları için hijyen ülke ortalamasının çok üstünde idi. Evin sahibesi her gün yardımcısı ile evi temizliyordu. Genelde evde uzun dönemli konaklayan ekspatlar var. Ben kaldığım sürede bir üst katta birkaç Kanadalı kalıyordu.

Geceliğine 9 dolar ödediğim odam

Bu pansiyonda kalmak isterseniz Shah’ı arayabilirsiniz. Kendisi whatsapp da kullanıyor.

Shah tel: +255773866766

Zanzibar Otel Tavsiyeleri

zanzibar otel tavsiyesi Zanzibar otelleri
Park Hyatt Hotel

Hostel bana göre değil ben adam gibi otelde kalacağım diyenler için Stone Town’dan en lüks otel Park Hyatt Hotel. Lüks Zanzibar otelleri de genelde Park Hyatt çevresinde yer alıyor. Tembo Hotel yine bu bölgedeki lüks otellerden biri. Stone Town içinde gezerken denk geldiğim Emerson Spice Hotel,

Zanzibar Balayı Otelleri

zanzibar otel tavsiyesi Zanzibar otelleri

Öte yandan herkes adanın her yerini keşfetmeye gelmiyor. Zanzibar özellikle balayı çiftlerinin de çok tercih ettiği bir destinasyon. Balayı otelleri genelde kuzeydeki Nungwi ve Kendwa bölgesinde yer alıyor. Burada birçok lüks resort ve bungalow tarzı oteller mevcut.

Doğu Yakası Otelleri

zanzibar otel tavsiyeleri zanzibar otelleri

Özellikle surf tutkunları için adanın doğu yakası dalgalı denizi ile çok ideal bir alternatif olabiliyor. Bu bölgede en popüler merkez Paje. Paje taraflarında daha uygun fiyatlara tesisler bulmak mümkün çünkü burayı gençler daha çok tercih ediyor.

Bu bölgede ben doğanın tadını çıkartacağım ama kafamı da dinlemek istiyorum, etrafımda pek insan olmasın diyorsanız, Michamwi bölgesi tam sizlik. Meşhur The Rock Restoran’ının da yer aldığı bu bölgede sahillerde çoğu zaman tek başına kalıyorsunuz. Arada sadece bazı balıkçılara denk geliyorsunuz. Burası özellikle adanın en güzel gün batımı izlenen bölgesi olarak da meşhur.

Önceki İçerikSafranbolu Yörük Köyü’nün Meşhur Rehberi Filiz Teyze
Sonraki İçerikEndülüs’te 4 Gün: Malaga, Sevilla, Cordoba, Granada Rehberi
Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz