Orta Doğu Afrika kıyında Tanzanyaya bağlı özerk bir ada olan Zanzibar’a her yıl dünyanın birçok yerinden turist akın ediyor. 1 milyon nüfusa sahip bu küçük adayı bu denli cazip kılan unsur ise Hint Okyanusu’nun ona bahşettiği turkuaz rengindeki gözleri kör eden plajları. Zanzibar plajları belki de son yıllarda gördüğüm en güzel renge sahiptiler.

Türkiye’den 7 buçuk saatlik direkt uçuşla ulaşılabilen Zanzibar adası, güney yarım kürede olması nedeniyle kış aylarında güneşim ve kumsalların tadını çıkartmanıza olanak sağlıyor. Ülkenin ekvator çizgisine yakın olması nedeniyle her mevsim denizlerden istifade etmeye elverişli bir hava durumuna sahip. Bu yüzden dolayı da özellikle balayı çiftlerinin tercih ettiği destinasyonların başında geliyor.

En Güzel Zanzibar Plajları

Zanzibar adası yüzölçümü olarak çok ufak olsa da birçok yerinde farklı zevklere uygun plaj seçenekleri sunuyor. Bu plajların en sevdiğim özelliği ise hepsinin ücretsiz olması. Sadece ulaşım için para ödüyorsunuz. İşte ada seyahatim esnasında keşfettiğim en güzel Zanzibar plajları

Nungwi

Zanzibar plajları Nungwi

Adanın plajları ile ilgili araştırma yaptığınızda ilk karşınıza çıkan bölge burası oluyor. Zanzibar’ın kuzeyinde yer alan Nungwi’yi ilk gördüğümde az kalsın elimden telefonumu düşürecektim. Gerçekten bir anda çölde vaha görmüş gibi bir etki yapıyor.

Nungwi daha çok balayı çiftlerinin tercih ettiği, sahil üzerinde birçok resort otelin olduğu bir bölge. Bu bölgede genellikle oteller pahalı. Ancak otellerde konaklamadan da bu plajlardan ücretsiz istifade edebiliyorsunuz. Adanın merkezi Stone Town’dan buraya taksi ile ulaşım 40-50 dolar seviyelerinde. Halkın kullandığı dala dala ile ise 1 buçuk 2 saat sürüyor ve sadece 2000 Şilin (0,9 dolar) ödüyorsunuz.

Kendwa

En Güzel Zanzibar Plajları Kendwa

Kendwa da Nungwi gibi adanın kuzeyinde yer alıyor. Hatta iki komşu plaj. Nungwi’den Kendwa’ya plajdan yürüyerek 40 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Tabi bunun için düşük medcezir olması gerekiyor. Sular yükseldiğinde iki belde arasında yürüyüş yapılan kumsal sular altında kalıyor. Burası da yine Nungwi gibi balayı çiftlerinin lüks resortlarda eşsiz plaj ve denizin tadını çıkarttığı bir yer.

Kendwa ayrıca eğlenceleri ile de meşhur bir bölge. Burada her ay 2 defa Full Moon partisi düzenleniyor ve tüm adada duyuruları yapılıyor. Kendwa’ya da Stone Town’dan ulaşım için taksi ile 40-50 dolar gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ekonomik ulaşım yöntemi ise dala dala. Nungwi’ye giden dala dalalar buradan da geçiyor.

Paje

Zanzibar’ın doğu tarafında yer alan Paje özellikle dalgalı denizi nedeniyle dünyanın birçok yerinden sörfçülerin ilgi odağı olmayı başarıyor. Bu plaj Tripadviser’ın Afrika’daki En İyi 20 plaj listesine girmeyi başaran 2 Zanzibar plajından biri. Bu bölgede daha çok genç turistlere rastlıyorsunuz. Gece eğlenceleri de doğal olarak daha çok oluyor.

Adanın doğu kıyısında gelgit çok daha yoğun şekilde hissediliyor. Düşük gelgit zamanında suların km’lerce çekildiğini gözlerinizle görebiliyorsunuz. Stone Town’ndan yaklaşık 60 km uzaklıkta olan Paje’ye taksi ile yaklaşık 40 dolara ulaşabiliyorsunuz. Buraya da Stone Town’dan dala dala ile 1 buçuk saatte yine 2000 Şiline ulaşmanız mümkün.

Prison Island

Bir dönem köleleri ve hastaları tecrit etmek için kullanılan ve bu nedenle de Prison Island olarak da adlandırılan Changuu Adası Stone Town’un 5-6 km açıklarında yer alan Zanzibar’a bağlı ufak bir adacık. Ada ismini bölgedeki Changuu balıklarından alıyor. Ada ayrıca en yaşlısı 193 yaşında olan dev kaplumbağaları ile de meşhur.

Adanın eşsiz turkuaz denizi ve plajından istifade etmek için hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Sadece adaya ulaşım için bir balıkçı teknesi ile anlaşmanız gerekiyor. Bunun için sıkı bir pazarlık yapmanız gerekiyor. (Adaya ulaşım ve diğer detayları başlıktaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.)

Prison Island | Dünya’nın En Güzel Hapishanesi

Nakupenda Beach

Aynı Prison Adası gibi Stone Town açıklarında yer alan ufak bir adacık olan Nakupenda Beach’te insan yaşamıyor ve herhangi bir yapı yok. Ada sadece kumdan oluşuyor ve bu yüzden dolayı “Sandbank” (Kum Bankası) olarak da anılıyor. Adanın bir ucundan diğer ucuna yürüyerek sadece 5 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

Yüksek gelgit zamanında sular altında kaybolan Nakupenda Adası’na sadece düşük gelgit zamanı gidilebiliyor. Burası Tripadviser tarafından Afrika’nın En İyi 20 plajından biri olarak gösteriliyor. Bu listeye Tanzanya’dan sadece Nakupenda ve Paje girmeyi başarabilmiş. Adaya ulaşım sadece balıkçı tekneleri ile gerçekleşiyor. (Bu ada hakkında daha detaylı bilgi için başlığa tıklayabilirsiniz.)

En Güzel Zanzibar Plajları Videosu

2 YORUMLAR

  1. Zanzibar görmek istediğim yerler arasında. Stone Town’a yakın bir yerde konaklasam, plajlara gidip gelmek zor mu olur? Zanzibar, tehlikeli mi? Yalnız gitmeyi düşünüyorum. Sorun yaşar mıyım?

    • Bu sorularının hepsini ayrı ayrı yazdım. Blogda Tanzanya kategorisini seç. Tüm yazılar var. Bir kısmı da gelecek. Ben Stone Town’u öneririm. Çünkü en güzel Zanzibar plajları yazıma baktığında göreceksin ki hepsi ayrı yerde ve ulaşım anlamında en gelişmiş yer Stone Town. Ama parça parça bölüp 1az orada 1az burada da kalabilirsin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz