Dünyada birçok ülkede bulundum. Bir çok ilginç yer ve mekan gördüm. Son Tanzanya Zanzibar seyahatimde ise hayatımın en ilginç restoranı ile karşılaştım: The Rock. Doğrusu karşılaştım demek yanlış olur. Zira hep internette fotoğraflarını görür, ne kadar ilginç bir yer derdim. Zanzibar’a gidince yolumu The Rock’a düşürüp, dünya gözüyle ben de gördüm bu ikonik mekanı. Mekan Zanzibar gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Burayı görmeden dönen  Zanzibar tatiline yazık eder diye düşünüyorum.

Doğu Afrika kıyısında Tanzanya’ya bağlı bir ada olan Zanzibar’ın Michanwi bölgesinde Hint Okyanusu’nun ortasında bir kaya parçası üzerine kurulu bir restoran The Rock. Zaten adının İngilizce “kaya” anlamına gelen “The Rock” olmasının nedeni de bu.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Zanzibar’ın En Güzel Restoranı: The Rock ve Hikayesi

The Rock aslında daha 2010 yılına kadar bir balıkçı barınağı imiş. Derken burayı turizm dünyasından birkaç partner burayı satın alıyor ve 2010 yılının temmuz ayında bir restorana dönüştürüyor. Restoranın ana ortaklarından biri civardaki  Kichanga Lodge ve Dongwe Ocean adlı iki turistik tesisin de sahibi.

Burayı turizmciler için ilginç kılan özellik ise gelgit ile olan etkileşimi. The Rock Zanzibar’da gelgitlerin daha yoğun gözlemlendiği doğu tarafında Michamwi bölgesinde yer alıyor. Gelgitin yüksek olduğu zamanlarda okyanusun ortasında kalan restoran, düşük gelgit döneminde sular çekilince bir anda yürünerek de ulaşılabilen bir restorana dönüşüyor. Yüksek gelgitte ise restorana ancak tekne ile ulaşılabiliyor.

Benim restoranı ziyaret ettiğim zamanda düşük gelgit vardı ve ben yürüyerek The Rock’a gittim. Restoranın çevresinde bir tane hotel var. Onun dışında yerel halkın kaldığı ufak bir köy.

Zanzibar’da Nerede Ne Yenir? The Rock ve Deniz Ürünleri

Kısa sürede dünya çapında ikonlaşmış bir restoran olan The Rock özellikle deniz ürünleri konusunda uzmanlaşmış bir restoran.  Ama menüsünde makarnadan et ve tavuğa birçok başka seçenek de var.

Yemek menüsü için bu linke bakabilirsiniz. Bu arada restoranda yediğiniz tatlıların ücretinin yüzde 15’i Kichanga Foundation  adlı bir yardım kuruluşuna bağışlanıyormuş.

Mekanda sadece 12 masa bulunuyor. Çok da güzel bir panaromik terası var. Dekorasyon oldukça basit ama modern bir zevkle yapılmış.

Kapasitesi sınırlı olduğu için internetten önceden rezervasyon yapmanıza imkan veriyor.

Rezervasyon için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

http://www.therockrestaurantzanzibar.com/reservation/
ya da aşağıdaki iletişim adreslerinden ulaşabilirsiniz.

tel: +255 776591360

E-mail: booking@therockrestaurantzanzibar.com

Ben ocak ayı gibi adanın en yüksek sezonunda restoranı ziyaret ettim ve kalabalık olmasına rağmen yer vardı. Bence rezervasyon yapmadan da yer bulunabilir ama ben onca yol yapıp riske giremem diyorsanız ilgili tüm bilgiler yukarıda.
Ayrıca mekanı yarım gün ya da bir günlüğüne düğün vb. etkinlikler için de kapatabiliyorsunuz.

The Rock’ın fiyatlar konusunda ise Zanzibar ortalamasının üstünde olduğu bir gerçek. Ben sınırlı bir bütçe ile tatile çıktığım ve tek başına romantik bir yemeği hak etmediğimi düşündüğüm için bu hakkımı sonraya sakladım 🙂

The Rock Restoran Nerede ve Buraya Nasıl Gidilir?


Peki buraya nasıl gittim? Restoran adanın doğu kıyısında Michamwi bölgesinin Pingwe dolaylarında yer alıyor. Ben ise adanın merkezi olan en doğudaki Stone Town‘da (Haritalarda Zanzibar Town diye de geçiyor) kalıyordum. Gözünüzde canlanması için haritayı da sizinle paylaşıyorum. Yaklaşık 70 km’lik yol taksi ile 1 buçuk saat sürüyor. Tabiki de ben taksi ile gitmedim. Çünkü buraya en az 40 dolar para ödemem gerekiyordu.

Onun yerine benim tercihim yerel halkın kullandığı dala dalalar oldu. Bu araçlar oldukça ekonomikler. Zanzibar ulaşımının kalbini oluşturan dala dalalar ile ilgili detaylı bilgi edinmek için Zanzibar Metrobüsü: Dala Dala yazımı da okuyabilirsiniz.

The Rock’a gidebilmek için adanın doğu yakasına giden dala dalaların kalktığı dala dala istasyonuna gittim. Burada 200 Tanzanya Şilini (35 kuruş ya da 0,09 dolar) ödeyip Michamwi’ye giden dala dalalarının kalktığı istasyona ulaştım. Bu yolculuk yaklaşık 5 dakika anca sürüyor. Sonra Michamwi’ye giden araca binip 2 bin Tanzanya Şilini (3,5 TL ya da 0,9 dolar) ödüyorsunuz ve The Rock’ta ineceğinizi söylüyorsunuz. Zaten son durak olan Michamwi’ye yaklaşık 2 buçuk km kala bir yerde kalıyor. Yol üstünde bir The Rock tabelası var. Orada inip sahile doğru tabanları yağlamakta fayda var. 2-3 dakikalık bir yürüyüş sonrasında kendinizi inanılmaz bir görsel şova hazırlayın. Bu arada dönüşte ise Michamwi dala dalaları ile hiç araç değiştirmeden Stone Town’a kadar ulaşabiliyorsunuz. Bunun için de ödemeniz gereken ücret 2 bin şilin.

The Rock Restoran Videoları

Sizler için orada çektiğim foto ve videolardan oluşturduğum bilgilendirici videomu izleyebilirsiniz.

Benim ziyaretim esnasında düşük medcezir olduğu için yüksek medcezirde tekne ile restorana gidenlerin videolarını da Youtube’dan bulup sizinle paylaşıyorum.

Restoranın kendi sitesindeki tanıtım videosu

İtalyan bir turistin çektiği video

3 YORUMLAR

  1. Ben de her sırt çantalı gibi restoranın içine girip baktım. Ama faiş fiyatlara yemek yemek için çok da özel olmayan bir yer. Hemen karşısındaki Upendo’yu pazar günleri öneriyorum. Bir de o kadar yolu Stone Town’dan gitmeye değmez, bence Nungwi ya da Paje Beach’de konaklamalı.

    • Açıkçası ben de fiyatlar yüzünden yemek yemedim. Ama görmeye değer bir yer. Ben o gün Stone Town’dan sadece orası için çıkmadım. Önce Jozani Ormanı, sonra Paje, ardından da The Rock ve Michanwi yaptım. Sonra da Stone Town’a geri döndüm. Biraz yorucu olsa da güzel oluyor. Öneririm. Paje Beach2i çok beğenmesem de Nungwi kesinlikle çok güzel.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here