Zanzibar dünyanın en büyük kıtası Afrika‘nın Orta Doğu kıyısında ekvator çizgisinin bir az altında yer alan Tanzanya‘ya bağlı özerk bir devlet. Dünya atlaslarında Türkiye‘nin güneyinde yer alan adaya 7 buçuk saatlik uçuşla ulaşıyor olmanıza rağmen saat farkı yaşamıyorsunuz.

1 milyon nüfuslu Zanzibar, dünyanın birçok gelişmiş zengin ülkesinden turistleri çekmeyi başarabilen bir cazibe merkezi. Eşsiz plajları, her dönem tatil yapmaya uygun iklimi ve dünyada sadece bu adada bulunan hayvan türleri ile Zanzibar turistlere gelmeleri için birçok neden sunuyor. İşte Zanzibar’ı ziyaret etmeniz için size 11 neden:

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Eşsiz Zanzibar Plajlarını Görmek

Zanzibar hayatım boyunca gezdiğim ülkeler arasında belki de en güzel plajlara sahip destinasyondu. Adanın birçok yerinde genelde turizm kataloglarında rastladığınız türden turkuaz renkte bir okyanus ve altın renginde kumsallar sizi karşılıyor.

Nungwi, Kendwa, Paje, Nakupenda Beach ve Prison Island adanın en bilinen plajları. Adada her zevke uygun bir plaj bulmak mümkün. Bu plajların bir kısmı için balıkçı tekneleri ile başka bir adaya geçmeniz gerekiyor iken bazıları için ise sadece ada içinde otobüs, taksi gibi vasıtalarla ulaşım sağlanabiliyor.

En Güzel Zanzibar Plajları

Türkiye’de Kış İken Yaz Tatili Yapmak

Kışın soğuğunda deniz kum güneş tatili arayanlar için Zanzibar biçilmiş kaftan. Güney yarım kürede yer alan ada kışın aralık-şubat döneminde en güzel zamanlarını yaşıyor. Bu dönemde Türkiye’de kar yağışı ve soğuklar hakim iken Zanzibar’da ortalama 35 derece sıcaklar hüküm sürüyor.

Zanzibar’ın ekvator çizgisine yakınlığı nedeniyle iklimi oldukça güzel. En sıcak dönemlerde bile Antalya’daki gibi kavurucu bir sıcak sizi beklemiyor. Senenin genelinde sıcaklıklarda çok ciddi iniş çıkışlar görülmüyor. Sadece bazı dönemlerde yağmur yağabiliyor.

Kırmızı Kolombus Maymunlarını Görmek

Zanzibar Adası eşsiz plajlarının yanında çok da güzel bir doğal yapıya ve bu doğal yapıda yaşayan eşsiz hayvanlara sahip. Adanın orta bölgesinde yer alan Jozani Ormanı bu açıdan kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer. Jozani Ormanı ziyareti sırasında sadece Zanzibar’da yaşadığı iddia edilen koruma altındaki kırmızı kolobus maymunlarını görebilirsiniz. Bu maymunların sırtları kırmızı ve diğer maymunlardan farklı olarak 5 değil 4 parmağa sahipler.

Bu maymunları görebilmek için Jozani Tabiat Parkı’na 10  dolar ödemeniz gerekiyor. Yerliler ise 5 dolar ödemek zorundalar. Bu ücret karşılığında rehber eşliğinde 1 buçuk saatlik bir tur gerçekleştiriliyor. Maymunlar dışında özellikle adayı tsunamiden koruyan mangrov ağaçları da bu turun ilgi çekici bir ayağı. Buraya taksi ya da yerli halkın kullandığı ekonomik ulaşım aracı dala dalalar ile ulaşmak mümkün.

Yunuslarla Okyanusta Yüzmek İçin

Zanzibar’a tatile gidenlerin en birincil eğlencelerinden biri de yunuslarla birlikte okyanusta yüzmek oluyor. Bunun için genelde turizm acentaları “Dolphin Tour” (Yunus Turları) satıyor. Tabi siz kendiniz de tur satın almadan balıkçılarla pazarlıkla bu turu gerçekleştirebilirsiniz.

Zanzibar’da yunuslarla yüzmek için adanın güneyindeki Kizimkazi Köyü’ne gitmeniz gerekiyor. Buradan balıkçı tekneleri ile yunusların yüzdüğü bölgeye gidiyor ve sonra okyanusa atlayıp yunuslarla yüzüyorsunuz. Kizimkazi Köyü’ne Stone Town’ndan taksi ya da dala dalalar ile ulaşım mümkün.

Gelgitlerde Kaybolan Kumdan Ada Nakupenda’yı Görmek

Zanzibar’da birçok ilginç şey gördüm ancak Nakupenda bunlar arasında belki de en ilginci idi. Zanzibar’ın merkezi Stone Town’un 5-6 km açıklarında yer alan ufak bir adacık olan Nakupenda sadece kumlardan oluşuyor. Burada herhangi bir yapı bulunmuyor ve insan yaşamıyor. Ada yüksek gelgitte surlar yükselince sular altında kalıyor. Sular çekildiğinde ise eşsiz bir kumsal sizi bekliyor.

Nakupenda Adası, Tripadviser tarafından Afrika’nın en iyi 20 plajından biri olarak gösteriliyor. Buraya ulaşım sadece balıkçı tekneleri ile sağlanıyor. Adanın bir ucundan diğer ucuna sadece 5 dakika yürüme mesafesinde ulaşabiliyorsunuz.

Sörf Yapmak

Adanın doğu sahilleri batı ve kuzeyinden biraz daha farklı. Burada gelgitler çok daha yoğun hissediliyor. Ayrıca okyanusun bu tarafı daha dalgalı. Bu da özellikle sörf tutkunları için adanın bu yakasını oldukça cazip kılıyor. Özellikle Paje, adanın batı yakasında sörf tutkunlarının uğrak durağı oluyor.

Paje sahilleri özellikle aralık şubat döneminde dünyanın birçok yerinden sörf tutkunlarının akın akın geldiği bir destinasyon. Bu açıdan belki de Paje sahilleri, Zanzibar’da yaş ortalamasının en genç olduğu yer olabilir. Buraya ulaşım Stone Town’dan taksiler ya da dala dalalar ile gerçekleştirilebiliyor.

Hayallerdeki Balayını Yaşamak

Balayı için yer arayanlar için özellikle kış aylarında en güzel destinasyonlardan biri de Zanzibar Adası oluyor. Adanın özellikle kuzey bölgesinde yer alan Nungwi ve Kendwa hem lüks resortları hem de gözleri kör edecek seviyedeki turkuaz suları ile hayallerdeki balayının gerçekleştirmenize imkan sağlayabilir.

Özellikle kış döneminde evlenenler için sıcak bir balayı destinasyonu arayanlar için Zanzibar, Uzak Doğu’ya göre çok daha yakın bir alternatif. Adaya İstanbul’dan 7 buçuk saatlik direkt uçuşla ulaşım mümkün. Fiyatlar konusunda ise Uzak Doğu’dan bir tık daha pahalı olabilir.

Soft Afrika Deneyimi Yaşamak

Afrika tatili Türk turistler tarafından çok rahatlıkla karar verilen bir olgu olmuyor. Birçokları Afrika’da tatil fikrine Afrika’ya dair korkularından dolayı önyargılı yaklaşabiliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse benim bile Tanzanya öncesi bazı korkularım vardı ve baya düşünüp taşındıktan sonra bu kararı alabildim. Ancak gidip görünce anladım ki, korkularım yersizmiş.

Zanzibar, hem Tanzanya’nın hem de Afrika’nın belki de en güvenli yerlerinden biri. Mesela burası bir Kongo değil. Hatta Barselona’dan bile çok daha güvenli bir yer. Burada gönül rahatlığı ile Afrika deneyimi yaşayıp, Afrika tatiline karşı önyargılarınızı kırabilirsiniz. Masai’lerle aynı dolmuşa binip, safari için Kilimanjaro’ya uçabilirsiniz.

Çok Farklı Bir Tatil Deneyimi Yaşamak

Hep benzer yerler görmekten sıkılıp, sizi şaşırtacak tatil deneyimleri yaşamak istediğinizde farklı yerler bulmak her geçen gün çok daha zorlaşıyor. Zanzibar bu anlamda oldukça etkileyici bir ada. Burada Stone Town gibi Dünya Kültür mirası listesinde yer alan ve şimdiye kadar gezdiğim hiç bir şehre benzemeyen bir şehri deneyimle fırsatı buluyorsunuz.

Dünyanın en ilginç toplu taşıma araçlarından biri olan dala dalalar ile ilginç bir seyahat deneyimi yaşayabilir, okyanusta yunuslarla yüzüp, akabinde kırmızı sırtlı kolombus maymunlarını ve dev  kaplumbağaları ziyaret edebilirsiniz. Üstelik bunların hepsini bu ufak adada gerçekleştirebilirsiniz.

Afrika’da Gönüllü Olarak Çalışmak İçin

Zanzibar tatilimde tanıştığım bazı arkadaşlar adaya benden farklı olarak ada halkına yardım etmek için gelmişlerdi. Adada temiz sudan, eğitime kadar birçok alanda yerli halkın çok ciddi ihtiyaçları var. Bu konuda yerli halka destek vermek için 2 Türk tarafından kurulmuş olan Volunteer Universal’a gelip destek olabilirsiniz.

Volunteer Universal bölgenin en fakir köylerini tespit edip burada hem temiz su hem de eğitim anlamında projeleri hayata geçiriyor. Bu projelere gönüllüler de katılıp onların çalışmalarına yardımcı olabiliyor. Benim ziyaretim sırasında İstanbul’dan gelen 2’si öğretmen 3 arkadaş 1 hafta boyunca Zanzibar’ın en fakir köylerindeki çocuklara yardım ettiler. Böylece Zanzibar’ı keşfederken çok da kutsal bir görev yapmanın huzuru ile Türkiye’ye döndüklerini düşünüyorum. Bu yardımlar, öğrenciler için yapılan dersliklerin boyanmasından tutun da, dersliklere tabletlerin yerleştirilmesine kadar görevler olabiliyor. Detaylar için volunteeruniversal@outlook.com‘a mail atabilirsiniz.

İbret Almak

Zanzibar'a gitmek için 11 neden

Yaptığımız her seyahat bizlere yeni ufuklar katar. Her gezi sonrası artık bir önceki insan olamayız. Ancak bazı seyahatler diğerleirne göre çok daha fazla besler insanı. Zanzibar da işte o tür seyahatlerden birini vaat ediyor. Tabi bakmasını ve görmesini bilirseniz. Özellikle yerli halkın olduğu yerler ve ulaşım araçlarında biraz takıldığınızda gördüğünüz fakirlik ve bunca fakirliğe rağmen mutlu insanlar size kendi kaygılarını ve dertlerinizi sorgulatıyor. Bazen sokakta gördüğünüz birçok insanın ayakkabısız olması ayağınızdaki terlikten bile utandırıyor sizi.

Bunca fakirlik ve zor şartlara rağmen kavga etmeyen insanlar bizim gibi Türkiye’den gelenleri doğal olarak şaşırtıyor. Metrobüsün 2 katı kalabalık dala dalalarda herhangi bir münakaşa yaşanmaması, bizim gazımı nereden geliyor dedirtiyor. Adadaki en lüks marketin bizim köy bakkalları kadar çeşide sahip olmaması aslında biz ne kadar bolluk içindeymişiz dedirtiyor. Tabi ki ölçümüz Afrika ülkeleri değil Avrupa’nın refah düzeyindeki ülkeler olmalı. Ancak bazen de aşağılarda neler oluyor görmekte fayda var.

5 YORUMLAR

 1. Osman Bey, ben Emre Köreken Gaziantep Üniversitesi güzel sanatlar fakültesi gastronomi bölümü öğrencisiyim.Bahar şenliklerinde Tanzanya nın yemeklerini yapıp insanların tüketimine sunucam sizinle bu konuyu konuşmak istiyorum e postam emre.koreken83@gmail.com

 2. Osman Bey
  Ayağınıza, aklınıza, kaleminize sağlık. Neredeyse gitmiş kadar olduk. Şubat’ta oradayız
  Gezi notları yazmak zordur; malum..
  Okudukça okuyasım geldi. Abartsız, yalın, yol gösterici.
  Çok teşekkür ederiz. Gezin ve lütfen yazın

 3. 30 yüklük Avukatım 5 yol evvel Ferrariyi sattım😊
  Asya Afrika Ğ Amerika hattında önce turla başladım Son iki yolculuğumu çok az İngilizce ile yalnız dolaşıyorum Kültür turlarını Yaşam biçimlerini Kültür ve sosyal yaşam biçimleri benim ilgimi çekenler Yönetmenim ve Tanzanya’nın belgeselini yaptım Sizin gibi gezgin şerle tanışmak istiyorum Sevgi ve selamlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz