Ana sayfa İstanbul İstanbul Gezilecek Yerler: Beykoz Köyleri Gezi Rehberi

İstanbul Gezilecek Yerler: Beykoz Köyleri Gezi Rehberi

319
1

Herkes bir yere tatile gitti, ben ise İstanbul’da sıkışıp kaldım diyenler üzülmeyin. İstanbul gezilecek yerler konusunda bir derya. İstanbul’un yanı başında Beykoz birçok köyü ile gezginleri bekliyor. Organik yemekler, mis gibi hava ve doğa için Beykoz ve köyleri birebir.

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Beykoz’un Köyleri’ne Nasıl Gidilir?

Benim tercihim otomobilden yana. Bunun için de bloğumda test etmek için Volkswagen’dan bir test aracı da temin ettim. Otomobil hakkındaki izlenimlerimi aşağıdaki linkte okuyabilirsiniz.

Yeni Volkswagen Polo 1.2 TSI Benzinli Otomatik Nasıl Bir Araba?

Toplu Taşıma İle Beykoz’un Köyleri’ne Nasıl Gidilir?

Sen almışsın arabayı tuzun kuru da biz nasıl gideceğiz diyenler, arabası olmayanlar üzülmesin. Bahsettiğim yerlere toplu taşıma ile de rahatça ulaşabilirsiniz. Beykoz da dahil İstanbul’un birçok köyüne nasıl ulaşılır detaylı şekilde aşağıdaki yazıda anlattım. Sadece Beykoz’un köyleri için ise yaz linkinin hemen altında sizin için İETT sefer nolarının fotoğrafını paylaşıyorum.

Toplu Taşıma İle Gezi Rehberi: İstanbul’un Köyleri

İstanbul'un Köyleri Ulaşım Rehberi İETT Organik tatil haftasonu gezilecek yerler (12)

Beykoz’un Köyleri Rotamız: Beykoz Gezilecek Yerler

Biz şimdi isterseniz rotamıza dönelim. Bu rotayı belirlememde kendisi de Beykoz’da oturan iş arkadaşım Nihal’in katkılarını saklamayacağım.Yolculuğumuza ben, Nihal ve Fatih Maslak’tan başladık. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten sonra daha çok yol almadan sizi Kavacık, Beykoz, Riva sapağı bekliyor. Riva sapağına kadar düz gidiyorsunuz. Yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuğun ardından kendinizi Ömerli, Şile, Paşamandıra Bozhane sapağında buluyorsunuz. Buradan yola devam edip Değirmendere Köyü‘ne yaklaşık 5 dakika sonra ulaştık.

Değirmendere Köyü

beykoz degirmendere koyu sicak ekmek

Yol boyunca sanki İstanbul’da değilmişsiniz hissine kapılıyorsunuz. Her taraf yeşil, ağaçlar… Burası İstanbul’un şimdilik kurtarılmış bölgesi.  Değirmendere’den itibaren birçok köyde sizi sıcak ekmek bulunur tabelaları karşılıyor.

beykoz degirmendere sari kardeşler yemekbeykoz degirmendere sari kardeşler yemek tarhana

Burada bizim ilk durağımız öğle yemeği için Sarı Kardeşler oluyor. Riva Deresi manzaralı yeşillikler içindeki bu tesiste girer girmez karşımızda kendi tarhanasını yapan bir hanım teyze karşılıyor bizi. Mekan oldukça salaş bir yer.

beykoz degirmendere sari kardeşler yemek 3beykoz degirmendere sari kardeşler yemek 2

Burada mangalı ister kendiniz yapıyorsunuz, isterseniz de mekan sizin için pişirebiliyor. Biz mangal öncesi bir demlik çay demlettik. Sonrasında salata, patates kızartması, et ve tavuk karışık ızgara yaptırdık. Ben size köfteyi öneririm. Patates kızartması da eskilerde alıştığımız büyük ev tipi patates kızartmalarından, hazır dondurulmuş patates püresi değil.

Öğümce Köyü: Cam Ocağı Vakfı

beykoz cam ocağı vakfıbeykoz cam ocağı vakfı 1

Değirmendere’den sonra kendimizi Beykoz’un diğer köylerine yol alırken buluyoruz. İlk durağımız Paşamandıra oluyor. Paşamandıra’yı araba ile geçer geçmez Öğümce‘de Cam Ocağı Vakfı’nda ikinci bir mola veriyoruz. Burası oldukça keyifli bir yer. Burada haftasonları cam üfleme atolyelerine katılabilirsiniz. Ayrıca daha uzun programlar da mevcut. Detaylı bilgiyi www.camocagi.org sitesinden öğrenebilirsiniz. Cam Ocağı’nda atolyelere katılan yabancı sanatçıların eserleri butiklerde satılıyor.

Burası ile ilgili bir diğer ilginç detay da son günlerde ortaya çıktı. Cesur ve Güzel dizisinde Tuba Büyüküstün‘ün canlandırdığı Sühan Karacadağ‘ın başında olduğu cam atolyesinin çekimleri de burada yapılıyor.

beykoz cam ocağı vakfı 2kroki

Ayrıca atolyenin içerisini gezip, çalışan sanatçıları izleme imkanınız da oluyor. Konaklamalı atolyeler için de oldukça keyifli bir kompleks burası. İçerisinde açık havuzundan, basketbol sahasına kadar imkanlar var. Öte yandan şehirden de bir o kadar izole bir yer. Tam sanatçılar için izole ve huzurlu bir mekan.

beykoz göllü köyü

Görele Köyü

Cam Ocağı Vakfı ziyaretinden sonra Bozhane, Ömerli istikametinden giderek kendimizi Görele Köyü‘nde bulduk. Burası at çiftliklerinin de bolca olduğu, İstanbul olduğuna bin şahit isteyeceğiniz oldukça yeşil, yeşillikler üstünde ineklerin pervasızca uzandığı bir köy. Bizim ziyaretimiz esnasında TRT Müzik’de burada bir folklor ekibi çekimi yapıyordu.

beykoz göllü köyü 5

Riva Gezilecek Yerler

Burada da bir tur atıp, güzel güzel fotoğraflar çektikten sonraki adresimiz Riva oluyor. Riva özellikle haftasonları denize girmek isteyen tatilcilerin akınına uğruyor.

beykoz riva kalesibeykoz riva kalesi ve plajı

Zaten Riva’ya girdiğinizde cami etrafındaki mağazaların, Manavgat, Belek gibi turistik eşya satan mağazalara benzerliği dikkatlerden kaçmıyor. Burada Riva Kalesi’ne girip, Kale içerisinden deniz manzarasını çektik. Biz yüzmedik ama siz havalar bozmadan denizin tadını da çıkarabilirsiniz.

beykoz yoros kalesi 3 köprü manzarasi

Yoros Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Riva’nın ardından bir sonraki durağımız ise Yoros Kalesi oluyor. Anadolu Kavağı sırtlarında Doğu Roma İmparatorluğu’ndan kalma bir kale burası. Zamanında Cenevizlilerin eline geçtiği için Ceneviz Kalesi olduğu da söylenir. Buraya Riva üzerinden geldiğinizde oldukça güzel manzaralı bir yol takip ediyorsunuz. Ormanlar içinde boğaz manzarası akıllara zarar. Yoros Kalesi’nden 3. Köprü inşaatını da izleyebiliyordunuz. Şimdi kendisini izlersiniz. Ne manzara ama :))

beykoz yoros kalesi kafe manzarası

Yoros Kalesi’ni ziyaret ettikten sonra Anadolu Kavağı’na inmeden sıralanmış kafelerden birine geçip bu eşsiz manzaraya karşı çayımızı yudumladık.

Yüşa Tepesi

yusa kabri beykoz beykoz yusa kabri

Çay molası da sona erdikten sonra son durağımız ise Yüşa Tepesi oldu. Hz. Yüşa Peygamber’in mezarı olduğu düşünülen bu tepede, türbeyi ziyaret edip, akabinde buradan İstanbul’u izleyebilirsiniz. Dışarıda sıralı gözlemecilerde de gözlemenin tadına bakabilirsiniz.

Beykoz ve Köyleri Resimleri

beykoz hz yusa tepe manzarasi


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here